Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině?

+12
Alea
Mezek
pat
Patrobas
fatima
Zdeněk Bláha
stefan
dov
Jaroslav Malý
Červenka
zbysek
Pasach
16 posters

Goto down

Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině? Empty Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině?

Příspěvek  Pasach 4/9/2008, 10:22

Omlouvám se za velmi rozhořčený tón. Doslechl jsem se totiž, že vynikajícím překladem Bible je Žilkův překlad nebo Jeruzalémský překlad, a tak jsem se rozhodl si tyto překlady pořídit. Lovil jsem na Internetu jako idiot celé dvě hodiny na nenašel jsem absolutně žádnou pořádnou nabídku.

Žilkův překlad není nikde v nabídce. Známý mi sice poradil, že v antikvariátu ji určitě seženu, ale já nechci nějaký ušmudlaný ohmataný zasoplený výtisk, který měl přede mnou v ruce kdovíkdo. Chci pěknou novou Bibli.

Co se týká Jeruzalémské Bible, ta prostě není dostupná jako celek. Je roztroušena na několik výtisků. Co je to za idiotskej nápad, vytisknout Bibli rozsekanou na kusy?! To se všichni zbláznili nebo co?!

Jsem blbej já nebo někdo jiný? Opravdu nelze sehnat nikde kvalitní překlad Bible?


P.S. Existuje ještě nějaký kvalitní překlad? (Zatím používám hlavně Překlad Nového světa, ale prý existují lepší. Ekumenický překlad mám také a jsem s ním velmi nespokojený - je to odfláknuté a velmi tendenční.)
Pasach
Pasach

Male Poeet p?íspivku : 204
Age : 52
vztah k organizaci : Žádný.
Reputace : 0
Body : 71
Registration date : 26. 07. 08

Návrat nahoru Goto down

Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině? Empty Re: Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině?

Příspěvek  zbysek 4/9/2008, 11:14

Žilkův překlad je hodně starý, nový výtisk asi sotva seženeš. A pokud vím, jedná se jen o NZ. PNS je také tendečně přeložený, a pokud nevíš, kde jsou chyby, může tě také pěkně zmást. Já to řeším tak, že v nejasných místech prohlédnu víc překladů (EP, KB, PNS a případně další).

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině? Empty Re: Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině?

Příspěvek  Červenka 4/9/2008, 12:59

Překlad na který se můžeš stoprocentně spolehnout jako přesný a bezchybný, prostě neexistuje.Žádný překlad nevzešel z originálu , ale z nějakého lepšího a nebo horšího opisu.
Pokud to myslíš upřímně a páli ti to, potom se rozčílíš při čtení Nového světa, Kralické, Ekumenu, Žilky, Hegra atd, prostě všude.

Já dnes používám Ekumen.
Vyšel nedávno nový překlad Kralické, na internetu velká reklama a tak jsem jej koupil. Mimo nové češtiny je to podobná slátanina církevních nauk a pravdy Bible, jako u všech ostatních.

Je běžné, že některá psaná slova se čtou jinak, než je napsáno.

Dělám to tedy i v případě Bible. Je psáno třeba "peklo" tak čtu hrob, zánik, smrt a tak nějak, podle smyslu psané kapitoly.
Pokud se ti podaří pochopit, co tím chtěl autor (a tedy Bůh) říct, budeš i nesmyslný překlad číst a chápat správně.
Pokud to nezvládneš budeš mít doma horu knih a guláš z trojice, věčných muk v pekle, neomylnosti papežské, a v tom guláši jako koření blbosti od jehovistů, adventistů, mormonů, letničářů a třeba i satanistů a dalších.

Je asi potřeba dát bacha na lehkověrnost a na druhé straně na fanatizmus.

Ještě mi není šedesát, a proto neradím, jen píši svou zkušenost.

Červenka

Male Poeet p?íspivku : 7
Reputace : 0
Body : -3
Registration date : 02. 09. 08

Návrat nahoru Goto down

Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině? Empty Re: Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině?

Příspěvek  Jaroslav Malý 4/9/2008, 13:13

Má zkušenost je, že když si nevím rady s nějakým úsekem v bibli neřeším to natolik, že bych z toho nespal, ale věřím, že budeli Bůh chtít, ve správný čas to pochopím. Proto se přikláním k předřečníkům pokud důvěřuješ bezvýhradně Pánovi a jeho Otci, můžeš v podstatě číst jakýkoliv překlad, protože v každém je něco z lidí, z učení, tradic, pověr atd. Ale já věřím, že DS mě povede po správné cestě i s nedokonalým překladem.

Jaroslav Malý

Male Poeet p?íspivku : 71
Reputace : 0
Body : -1
Registration date : 18. 08. 08

Návrat nahoru Goto down

Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině? Empty Re: Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině?

Příspěvek  dov 4/9/2008, 13:17

Pasach napsal:Omlouvám se za velmi rozhořčený tón. Doslechl jsem se totiž, že vynikajícím překladem Bible je Žilkův překlad nebo Jeruzalémský překlad, a tak jsem se rozhodl si tyto překlady pořídit. Lovil jsem na Internetu jako idiot celé dvě hodiny na nenašel jsem absolutně žádnou pořádnou nabídku.

Žilkův překlad není nikde v nabídce. Známý mi sice poradil, že v antikvariátu ji určitě seženu, ale já nechci nějaký ušmudlaný ohmataný zasoplený výtisk, který měl přede mnou v ruce kdovíkdo. Chci pěknou novou Bibli.

Co se týká Jeruzalémské Bible, ta prostě není dostupná jako celek. .)

Plně chápu vzniklé tozhořčení. V coučasné době jsou u nás jako celé překlady Bible k dispozici jen Ekumenický překlad a Bible kralická. Jinak nic.

Je k dispozici několik moderních překladů NZ a částí SZ. Jestli to chceš víc zkoumat doporučil bych stáhnout si program Theophilos. Má i české prostředí a vše česky je zde zdarma.

Jinak to bude chtít trochu trpělivosti. Ty moderní vznikající překlady jsou

Nová Bible Kralická. Jde o překlad, který se snaží být čtivý, ale nevýhodou je, že překládají myšlenku myšlenkou a proto obsahuje i hodně výkladu.

Dalším je tzv. Český studijní překlad Je doslovnější a snaží se o konkordantnost. Je to zas na úkor srozumitelnosti a hůře jej jde použít k veřejnému čtení. Má zas bohatý poznámkový aparát a umožňuje lepší porozumění textu.

Jak NBK tak ČSP snad vyjdou jako celek příští rok.

Jinak vzniká i zmíněná Jeruzalémská Bible. Vydávaj ji po částech a čekaj na ohlasy od jiných. Ještě je Český katolický překlad, který moc neznámk dispozici je Penteateuch a myslím, že k němu počítají i s Bognerovým překladem NZ. Výhodou všech katolických překladů je poměrně bohatý výkladový aparát a u Pntateuchu i nějaká ta mapka.

Lze říci, že co se Bilických překladů týče máme se na co těšit, ale musíme být trpěliví.

Dóv
dov
dov

Male Poeet p?íspivku : 443
Age : 48
Reputace : 0
Body : 50
Registration date : 23. 10. 07

http://www.sweb.cz/asre

Návrat nahoru Goto down

Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině? Empty Re: Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině?

Příspěvek  Jaroslav Malý 4/9/2008, 13:31

Tyto stránkdy taky nejsou špatný: http://www.bibleserver.com/
Klikneš si na vlaječku představující jazyk dané země a už se řidíš jen lištičkama na ploše. Slušný výběr překladů v mnoha jazycích i řečtina, hebrejština aj.

Jaroslav Malý

Male Poeet p?íspivku : 71
Reputace : 0
Body : -1
Registration date : 18. 08. 08

Návrat nahoru Goto down

Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině? Empty Re: Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině?

Příspěvek  dov 4/9/2008, 15:40

Škoda, že ta hebrejština není s punktací jinak je to fajn a líbí se mi, že je tam Slovo na cestu.
dov
dov

Male Poeet p?íspivku : 443
Age : 48
Reputace : 0
Body : 50
Registration date : 23. 10. 07

http://www.sweb.cz/asre

Návrat nahoru Goto down

Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině? Empty Re: Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině?

Příspěvek  stefan 4/9/2008, 16:53

Pasach
Co se týká Jeruzalémské Bible, ta prostě není dostupná jako celek. Je roztroušena na několik výtisků. Co je to za idiotskej nápad, vytisknout Bibli rozsekanou na kusy?! To se všichni zbláznili nebo co?!
No, tá Jeruzalemská je písaná dosť obšírne, to by sa v jednej knihe ani nedalo vydať. Na druhej strane ja mám radšej, keď sú jednotlivé knihy vydané samostatne, obsahujú tak podstatne viac informácií. Veľmi dobré preklady s výkladom teraz vychádzajú v edícii CBS /List Efezským a První list Tesalonickým/. Žiaľ je to beh na niekoľko rokov. Existuje však komplet komentár k Novému zákonu - stuttgartský.
stefan
stefan

Male Poeet p?íspivku : 961
vztah k organizaci : oponent
Reputace : 0
Body : -14
Registration date : 29. 03. 06

http://www.vira.cz

Návrat nahoru Goto down

Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině? Empty Re: Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině?

Příspěvek  dov 7/9/2008, 14:22

Jen když jsme u toho hodnocení těch překladů. Narazil jsem dnes na zajímavý článeček s hodnocením a rozebíráním současných českých překladů. Napsal jej Jiří Hedánek, který se sám podílí na vzniku NBK a CSP. Stojí za mrknutí aspoň jedním okem

http://www.nbk.cz/file.php?id=217

Dóv
dov
dov

Male Poeet p?íspivku : 443
Age : 48
Reputace : 0
Body : 50
Registration date : 23. 10. 07

http://www.sweb.cz/asre

Návrat nahoru Goto down

Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině? Empty Re: Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině?

Příspěvek  Zdeněk Bláha 10/9/2008, 23:36

Stojí za mrknutí aspoň jedním okem

Myslím, že to stojí i za víc, je to opravdu dobré.

Zdeněk Bláha

Male Poeet p?íspivku : 408
Reputace : 7
Body : 129
Registration date : 29. 05. 07

Návrat nahoru Goto down

Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině? Empty Re: Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině?

Příspěvek  fatima 16/9/2008, 20:54

na strankach olam.cz je mozne stahnout pet knih mose i s hebrejskym prekladem Very Happy

fatima

Male Poeet p?íspivku : 26
Reputace : 0
Body : 16
Registration date : 25. 07. 08

Návrat nahoru Goto down

Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině? Empty Re: Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině?

Příspěvek  dov 16/9/2008, 22:10

Možná spíš s hebrejským originálem. scratch Ten rabínský překlad je však velmi dobrý a při jeho srovnání s jinými českými překlady lze přemýšlet nad slovem Božím s velkým užitkem

Dóv
dov
dov

Male Poeet p?íspivku : 443
Age : 48
Reputace : 0
Body : 50
Registration date : 23. 10. 07

http://www.sweb.cz/asre

Návrat nahoru Goto down

Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině? Empty Re: Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině?

Příspěvek  fatima 17/9/2008, 17:25

diky za opravu Smile tak, tak

fatima

Male Poeet p?íspivku : 26
Reputace : 0
Body : 16
Registration date : 25. 07. 08

Návrat nahoru Goto down

Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině? Empty Bible v polštině

Příspěvek  Patrobas 1/10/2008, 19:19

Přátelé,
jste někdo ze severní Moravy nebo Slezska? Potřeboval bych vědět, který překlad Bible v POLŠTINĚ je dobrý, aspoň na úrovni českého Ekumenického překladu. Díky.

Patrobas

Male Poeet p?íspivku : 63
vztah k organizaci : po mnoha letech aktivity přišlo rozčarování; formální člen
Reputace : 0
Body : 41
Registration date : 01. 10. 08

Návrat nahoru Goto down

Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině? Empty BIBLE V POLŠTINĚ

Příspěvek  pat 1/10/2008, 19:48

Patrobas napsal(a):
Přátelé,
jste někdo ze severní Moravy nebo Slezska? Potřeboval bych vědět, který překlad Bible v POLŠTINĚ je dobrý, aspoň na úrovni českého Ekumenického překladu. Díky.

Ahoj, mám doma dva polské překlady a oba jsou dle mě dobré.
1) BIBLIA to jest PISMO ŚWIETE STAREGO I NOWEGO TESTAMENTU, NOWY PRZEKŁAD z języków hebrajskiego i greckiego opracowany przez Komisję Przekładu Pisma Świętego (Brytyjskie i Zagraniczne Towarzystwo Biblijne, Warszawa, 1976).
2) PISMO ŚWIETE STAREGO I NOWEGO TESTAMENTU w przekładzie z języków oryginalnych (BIBLIA TYSIACLECIA). Wydawnictwo Pallottinum Poznań-Warszawa 1990.
Pokud chceš nějaké info, napiš mi na zwb@seznam.cz
Wink

pat

Male Poeet p?íspivku : 73
Reputace : 0
Body : -3
Registration date : 21. 03. 08

Návrat nahoru Goto down

Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině? Empty Re: Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině?

Příspěvek  Mezek 15/11/2008, 21:44

http://www.nbk.cz/
Zde je info.že má vyjít nový překlad 13.4.2009
Mezek
Mezek

Male Poeet p?íspivku : 526
Age : 67
vztah k organizaci : vlastním jménem Zdeněk Nygrýn
Reputace : 0
Body : 507
Registration date : 15. 08. 08

Návrat nahoru Goto down

Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině? Empty kralicka bible

Příspěvek  fatima 17/4/2009, 22:22

jinak vrele doporucuji starou a dobrou kralictinu. Ja ji mam nejradeji a zpusob zpracovani povazuji za zdarily. Cesti Bratri byli odchovanci heretiku, kteri Bibli studovali a leckdy prekladali srdcem.
V tom ma muj dik a respekt, ze se s Bozim slovem nakladalo s temi nejlepsimi umysly. Exclamation

fatima

Male Poeet p?íspivku : 26
Reputace : 0
Body : 16
Registration date : 25. 07. 08

Návrat nahoru Goto down

Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině? Empty Re:Jeruzalémská Bible

Příspěvek  Alea 17/3/2011, 14:38

Pasach napsal:Omlouvám se za velmi rozhořčený tón. Doslechl jsem se totiž, že vynikajícím překladem Bible je Žilkův překlad nebo Jeruzalémský překlad, a tak jsem se rozhodl si tyto překlady pořídit. Lovil jsem na Internetu jako idiot celé dvě hodiny na nenašel jsem absolutně žádnou pořádnou nabídku.

Žilkův překlad není nikde v nabídce. Známý mi sice poradil, že v antikvariátu ji určitě seženu, ale já nechci nějaký ušmudlaný ohmataný zasoplený výtisk, který měl přede mnou v ruce kdovíkdo. Chci pěknou novou Bibli.

Co se týká Jeruzalémské Bible, ta prostě není dostupná jako celek. Je roztroušena na několik výtisků. Co je to za idiotskej nápad, vytisknout Bibli rozsekanou na kusy?! To se všichni zbláznili nebo co?!

Jsem blbej já nebo někdo jiný? Opravdu nelze sehnat nikde kvalitní překlad Bible?


P.S. Existuje ještě nějaký kvalitní překlad? (Zatím používám hlavně Překlad Nového světa, ale prý existují lepší. Ekumenický překlad mám také a jsem s ním velmi nespokojený - je to odfláknuté a velmi tendenční.)

Časy se změnily, dnes již je k dispozici celá a "nerozkouskovaná" Jeruzalémská Bible. Dostala jsem ji jako dárek k Vánocům a musím říci,
že je výborná! Dle mého názoru je to ten nejpřesnější překlad, který znám a jsou v ní velice zajímavé poznámky, které Bibli propojují. Rozhodně doporučuji!

Odkaz zde:

http://www.jeruzalemskabible.cz/
Alea
Alea

Female Poeet p?íspivku : 799
vztah k organizaci : narozená jako SJ, pár let průkopnice, nyní v ranách Kristových a u jeho srdce
Reputace : 1
Body : 865
Registration date : 14. 11. 09

Návrat nahoru Goto down

Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině? Empty Re: Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině?

Příspěvek  dov 17/3/2011, 22:38

Ahoj,

Jeruzalémská bible je fajn. Škoda, že není celá na netu. Část je jí zpracovaná pro theofila. Ten sám text je použit též pro Davar.
http://davar3.net/news.htm
V Davaru je dostupný i Žilkův překlad a ten je opravdu dobrý.

dóv
dov
dov

Male Poeet p?íspivku : 443
Age : 48
Reputace : 0
Body : 50
Registration date : 23. 10. 07

http://www.sweb.cz/asre

Návrat nahoru Goto down

Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině? Empty Re: Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině?

Příspěvek  agent terenowy 25/5/2011, 01:14

Ahoj. Smile vete ci je Biblia Kralicka na mobil?
jar verze

agent terenowy

Male Poeet p?íspivku : 9
vztah k organizaci : Byłem głosicielem. Prawie jak świadek:)
Reputace : 0
Body : 9
Registration date : 20. 10. 08

Návrat nahoru Goto down

Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině? Empty Re: Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině?

Příspěvek  A6zvolen 2/6/2011, 12:59

jedná se nový překlad tzv bible 21:

http://bible.kvalitne.cz/

píšou:

■Java aplikace pro mobilní telefon
■Snadná a velmi rychlá navigace
■Záložky
■Historie
■Vyhledávání v Bibli podle slov
■Barevné motivy
■Možnost poslat verše jako SMS
■Aplikace je zcela zdarma

A6zvolen

Male Poeet p?íspivku : 693
vztah k organizaci : nevratný
Reputace : 0
Body : 712
Registration date : 25. 07. 09

Návrat nahoru Goto down

Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině? Empty Re: Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině?

Příspěvek  agent terenowy 14/6/2011, 14:45

Velmi Děkujem Smile
Dajte v google biblia warszawska jar.
Prvý odkaz - sú tam polské překlady v jar verše.
Zdravím Smile

agent terenowy

Male Poeet p?íspivku : 9
vztah k organizaci : Byłem głosicielem. Prawie jak świadek:)
Reputace : 0
Body : 9
Registration date : 20. 10. 08

Návrat nahoru Goto down

Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině? Empty on-line Bible a možnost jejich srovnání

Příspěvek  Eliška 28/1/2012, 18:58

Na stránkách http://www.obohu.cz/ v hlavní nabídce vlevo lze najít sekci Studujní on-line bible, která obsahuje několik desítek překladů Bible. Je tam možnost velmi praktického srovnávání překladů, které si navolíte.

Nabídka v současné době obsahuje tyto překlady a orginální texty bible: Český studijní překlad bible, Překlad nové smlouvy od Miloše Pavlíka, Překlad nové smlouvy od Františka Žilky, Překlad nové smlouvy od Ondřeje M. Petrů, Česká Bible Kralická, Bible 21, autorizovaná verze slovenského překladu prof. Jozefa Roháčka, King James bible, American Standard Version, Darbyho překlad bible, Ruský synodální překlad, ruský překlad Mojžíšových knih od Makarije Gluchareva, Ukrajinská bible, Reina Valera, Textus Receptus, Byzantine/Majority Text (2000), Tischendorf - 8. edice, Westcott-Hortův NZ, Septuaginta, Analytická Septuaginta, Westminster Leningrad Codex, Elberfelder bible, Vietnamská bible, Čínská Union bible - ve zjednodušené i tradiční čínštině, Chorvatská bible, Italská bible Riveduta, Francouzská bible Louis Segond, Francouzský Darbyho překlad bible, Maďarská Karoli bible, Polská bible Gdańská, latinská Vulgáta Clementina, Arabská bible, Korejská bible, Turecká bible, Turecký nový zákon, Veren's Contemporary Bible - Bulharská bible, King James konkordance, Konkordance k Elberfelderově překladu bible, Jamieson Fausset Brown Bible Commentary [JFB] a několik slovníků - řecko-český slovník prof. Tichého, Strongův hebrejsko-anglický slovník, Strongův řecko-anglický slovník, řecko-anglický slovník IPD (Theological Dictionary of the New Testament), hebrejsko-anglický slovník Brown-Driver-Briggs' Hebrew Definitions a pomocný německý slovník řecko-německý, vytvořený z konkordance k Elberfelder bibli.
Zdraví Eliška

Eliška

Poeet p?íspivku : 434
Reputace : 3
Body : 237
Registration date : 12. 01. 08

Návrat nahoru Goto down

Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině? Empty Re: Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině?

Příspěvek  Bulhar 28/1/2012, 19:06

Já osobně jsem si velmi oblíbil Bibli 21. Ted čtu jenom v ní a v ostatních Biblích jen tehdy, když chci srovnat různé překlady u některých veršů.
Jinak Eliško díky za informace.

Bulhar

Male Poeet p?íspivku : 1253
vztah k organizaci : více pšenice, méně plevele
Reputace : 0
Body : 1254
Registration date : 06. 05. 11

Návrat nahoru Goto down

Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině? Empty Re: Kde sehnat pořádnou Bibli v češtině?

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru