Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Čteme si s dětmi

4 posters

Goto down

Čteme si s dětmi Empty Čteme si s dětmi

Příspěvek  Minehava 10/10/2008, 12:10

Posílám první část svého příspěvku k tématu, co se nám osvědčilo při čtení s dětmi:

1. čtení Bible
pro menší děti bych doporučila příběhy tak, jak jsou uvedeny v Mojí knize bibl. příběhů (pod příběhem jsou odpovídající bibl. verše).
Postupně mi totiž vadilo číst z dotyčné knihy rovnou celé příběhy. Jsou psány tendenčně.
Pokud čteme celou Bibli stylem stránka za stránkou, poměrně velmi brzy narazíme na pasáže, které je obtížné pochopit a „rozdýchat“ i pro dospělého, natož pro dítě.
Ale například evangelia a Skutky jsme přečetli opravdu celá. Kromě toho pak Přísloví a Kazatele a hodně Žalmů. Některé jsme se učili i nazpaměť.

Výklad Bible je obtížný i pro odborníky. V současné době se proto spíše s dětmi zaměřujeme na pocit, jaký z úseku máme, než na přesné pochopení. Narazila jsem na velmi dobrou knihu z nakladatelství Návrat domů – Jak číst Bibl s porozuměním. Napsali ji odborníci s velkým darem – schopností snížit se způsobem výkladu k nám, laikům.
http://www.navrat.cz/book.asp?bookid=32&buy=1
koupila jsem ji v září, takže v knihkupectvích ještě dostupná je.

Pokud vládneme angličtinou, jsem moc spokojená s edicí Life Application Bible. V češtině vyšel nedávno překlad zpracovaný pro dospělé, ale v angličtině existují verze pro děti. Jedná se o kompletní biblický text, doplněný o poznámky, které by mohly zajímat i děti. Navíc jsou v knize nadhozeny různé situace, které prožívají děti v dnešní době a dětem jsou k nim nabízeny verše z Bible k promýšlení. Takže něco jako Otázky mladých s Biblí a Hlubším pochopením – 3 v 1. Ovšem zpracováno pro danou věkovou skupinu.
My jsme šťastnými vlastníky verze:
Kid´s Life Application Bible
a
Girls Life Application Study Bible

Dětem text překládám nebo z něj čerpám inspiraci, není to tak, že bychom rovnou četli cizojazyčný text.
Obě knihy je možno objednat přes www.amazon.co.uk
I použité, čímž se sníží cena.

2. beletrie – k rodinnému předčítání jsme si nemohli vynachválit všech sedm dílů Letopisů Narnie od C.S. Lewise. Je to vlastně alegorie na křesťanské prinicipy napsaná tak, aby ji mohly chápat i děti. U nás poslouchalo dítě i v předškolním věku, ale spíše bych to tipla tak od osmi let výše.
F. Háj – Školák Kája Mařík – pokud tedy nejsme nepřátelé katolíků.
L. Ingallsová-Wilderová – Uprostřed hlubokých lesů a další pokračování – o holčičkách v dobách osidlování Ameriky. Rodina a křesťanství jsou u obou autorů na velmi vysoké příčce.

3. knížky s různými krátkými zamyšleními, které třeba vydává Karmelitánské nakladatelství od Anselma Grüna nebo s krátkými příběhy například z Portálu od Bruna Ferrera. Příběhy jsou občas trochu slaďáčky, ale dětem se to líbí.

4. časopis Nezbeda – katolický měsíčník pro děti cca na prvním stupni. http://www.volny.cz/nezbeda.zlin/ možno objednat zasílání poštou, cena zanedbatelná a časopis je roztomilý a přitom i poučný.

Minehava

Poeet p?íspivku : 75
Reputace : 0
Body : 30
Registration date : 27. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Čteme si s dětmi Empty Čteme si s dětmi

Příspěvek  Vladislav Kulda 10/10/2008, 17:26

Ahojky Minehavo!

Toto jsem měl zavedeno celá dlouhá léta, kdy jsem byl SJ a dcery byly malé, v pubertě to již byl celkem problém udržet jejich vnímavost ke čtení z bible, mladší se evidentně nudila. Faktem je, že Esterce to zůstalo vžité, protože dnes si čte biblické příběhy se svojí dcerkou Nikolkou a celkem úspěšně. Kateřina / ta mladší / mi po létech řekla, že jsem měl s ní raději sedět na pískovišti a hrát si s ní, než ji "vtloukat" do hlavy něco, co ji nezajímalo a čemu nerozuměla. Dnes je dospělá a přesto víru v Boha má i když nikoliv podle představ SJ, myslím, že to vše chce ze strany rodičů dobrou rozlišovací schopnost a vycítit, zda to jejich dítě je schopné pochopit, mít něco naučené stálým opakováním může být sice užitečné ve své době, ale je otázkou, zda to tak je skutečně. Některým dětem příběhy z dávných dob nic neříkají, jsou pod tlakem dnešní PC doby a už na tom obrazném pískovišti se baví o hrách na PC, o to víc to pak platí pro puberťáky. Není-li to dánou touhou srdce, je pak celkem zbytečné něco nutit čtením i když se celá rodina snaží jít stejným směrem. Uvěřit v Boha je svým způsobem dar, který se prokáže během let, kdy děti dorůstají a stanou se z nich odpovědní lidé a i tak ještě není vyhráno. Prostě víra v Boha je stálý boj sám se sebou, natož aby toto vše pochopily děti, které jsou teprve v rozletu.

study study
Vladislav Kulda
Vladislav Kulda

Male Poeet p?íspivku : 396
Age : 67
vztah k organizaci : *
Reputace : 0
Body : -9
Registration date : 21. 04. 06

Návrat nahoru Goto down

Čteme si s dětmi Empty Re: Čteme si s dětmi

Příspěvek  dov 10/10/2008, 23:11

Ahoj Minehavo,

jako člověk, který nemá potomstvo, nemám moc zkušeností s tím, co číst s dětmi, ale jako bývalý církevní knihovník mohu doporučit následující, ze zkušenosti své či lidí okolo mne.

John White: Strážce meče, Věž Geburah, Gal přemožitel. Jde o hezké příběhy a jistě stojí zato. Překvapuje mne, že se dvě z nich dají ještě koupit. Vydal je Navrat.

Obecně bych dopručil sdružení Samuel, které se věnuje práci s dětmi jak z metodického hlediska, tak i poskytováním materiálů.

Z knížek z jejich provenience lze doporučit třeba Hrdiny víry - první a druhý díl, nebo řadu příběhů Zakázaná zóna I-IV anebo sérii knížek od Franka Perettiho Dobrodružství dětí dr. Coopera, či knížky o Pocahontas.

Těm, co mají rádi historii a i jistou dávku romantiky spojené s živou vírou, bych dopručil knížky od Pavla a Evy Dolejších - Plavčík Jean, Libertatia, Dokonalá svoboda. Viz: http://www.gimel.cz/g/index.php?search_w=dolej%9A%ED&p=katalog&k=vyhl&first=1&site=default&x=0&y=0

Šlo by najít i další, ale snad zatím tolik...

Dóv
dov
dov

Male Poeet p?íspivku : 443
Age : 48
Reputace : 0
Body : 50
Registration date : 23. 10. 07

http://www.sweb.cz/asre

Návrat nahoru Goto down

Čteme si s dětmi Empty Čteme si s dětmi

Příspěvek  Vladislav Kulda 12/10/2008, 13:47

Pro Minehavu!

Vzpomínáš Káju Maříka, matně si na tu knihu pamatuji, byl jsem malý chlapec, když mi ji babička předčítala, Olbrachtovy biblické příběhy aj. Jako dospívající věřící, jsem měl k dispozici ke čtení celou knihovnu pana faráře Mojžíše. Dostal jsem se k dílům, které měl možnost číst málokdo. Husovy Postily, Komenského spisy, Alberta Schweitzera a jeho knihu "Skica ze života Ježíšova". Právě tyto knihy a mnohé další, ve mě formovaly vztah k Bohu, ale to by bylo na dlouhé vyprávění. Chtěl jsem tím říci, že je důležité ve svém čase postavit dětem do cesty něco, co by je zaujalo a navíc mělo duchovní náboj ke startu víry v Boha. Člověk by však neměl očekávat, že všechny jeho děti budou mít duchovní touhu stát se lidmi víry. Ježíš to dobře věděl a ukázal na to, že lidé budou děleni, a to na lidi toužící po svém Otci-Stvořiteli, a na lidi, kteří si budou chtít jít vlastní cestou bez víry a Boha.

Matouš 24:40,41(NKB)
Tehdy budou dva na poli; jeden bude vzat a druhý zanechán. Dvě budou mlít mlýnským kamenem, jedna bude vzata a druhá zanechána.

Pán s Tebou!
Vladislav Kulda
Vladislav Kulda

Male Poeet p?íspivku : 396
Age : 67
vztah k organizaci : *
Reputace : 0
Body : -9
Registration date : 21. 04. 06

Návrat nahoru Goto down

Čteme si s dětmi Empty Re: Čteme si s dětmi

Příspěvek  candy 12/10/2008, 18:44

Pane Kuldo na to, jaké jste měl dětství a v jakém okruhu lidí, myslím tím v tom duchovním smyslu, jste vyrůstal mě udivuje, že jste se nechal zlákat učením nebo spíš paučením převzatým od adventistů a spol. a byl jste po dlouhé roky SJ?

candy

Male Poeet p?íspivku : 600
Reputace : 0
Body : 485
Registration date : 04. 09. 08

Návrat nahoru Goto down

Čteme si s dětmi Empty Čteme si s dětmi

Příspěvek  Vladislav Kulda 12/10/2008, 21:27

Candy ahoj!

Mě to dnes udivuje taky! Doba byla tehdy jiná a zde na fóru jsem to již uvedl, měl jsem za sebou dva semestry přípravky na studium bohoslovectví, ale soudruzi mi udělali čáru přes rozpočet. Neměl jsem šanci začít cokoliv studovat, naše rodina byla na indexu STB, táta podepsal petici proti vstupu sovětských vojsk do ČSSR, byl opravář lokomotiv, zato skončil u koleje jako pomocný dělník, a až do odchodu do důchodu musel dřít. Předseda komunistů na univerzitě jménem Důl Zdeněk Nejedlý, mě jasně řekl, že já a studovat, to nikdy! Jen snad kdybych vstoupil do strany! Byl mi vyčten i dědeček, který byl v první válce v legiích a navíc za první republiky sloužil kapitalistům, byl totiž úředník. Byla to tehdy u mě touha se zviditelnit, chtěl jsem se duchovně vzdělávat, chtěl jsem vyučovat a SJ mi to umožnili tím, že jsem se stal horlivým studentem jejich "neomylných" pravd. To, co předcházelo mému odchodu z NSSJ jsem již zde popsal a nemíním se k tomu vracet, neboť je to spojeno s bolestmi srdce, kdy jsem na oltář svého vztahu k Bohu musel i já přinést obrazného Izáka. Bylo by to velmi dlouhé vyprávění, snad by šla z toho napsat kniha, ale komu bych tím prospěl?

Pán s Tebou!

sunny sunny sunny
Vladislav Kulda
Vladislav Kulda

Male Poeet p?íspivku : 396
Age : 67
vztah k organizaci : *
Reputace : 0
Body : -9
Registration date : 21. 04. 06

Návrat nahoru Goto down

Čteme si s dětmi Empty Re: Čteme si s dětmi

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru