Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pravidelné čtení Bible

+4
Eliška
Matěj Telam
candy
Minehava
8 posters

Goto down

Pravidelné čtení Bible Empty Pravidelné čtení Bible

Příspěvek  Minehava 28/1/2009, 10:27

Většina z nás, kteří se scházíme na této diskuzi, Bibli uznává jako autoritu. Jako současní nebo bývalí SJ jsme k pravidelnému čtení Bible byli vybízeni velmi často. Otázkou je, jak se nám dařilo Bibli opravdu číst. Nemám nyní na mysli "studium" Bible ve smyslu svědkovských pokynů, nejedná se mi o čtení jiné literatury a vyhledávání komentovaných biblických veršů.
Spíše by mě zajímalo, nakolik považujete za užitečné si Bibli číst jen tak, stránku za stránkou, nebo někde náhodně otevřenou, nebo ještě nějak jinak.
A také, jak si na toto čtení děláte čas, jestli čtete společně s rodinou nebo sami a jestli o přečteném diskutujete, případně si hledáte nějaké komentáře.

A co vám takové čtení přináší.

Zajímá mě praktický, každodenní život.

Pro inspiraci překopírovávám pár myšlenek z knihy
R. Warrena "Proč jsme vůbec tady?

- Miliony křesťanů trpí duchovní anorexií a umírají hladem kvůli duchovní podvýživě.
- Budeš-li číst Bibli čtvrt hodiny denně, přečteš ji za rok celou.
- Bible - Boží slovo dává život, přináší víru, vyvolává změnu, děsí ďábla, činí zázraky, hojí rány, buduje charakter, mění okolnosti, dává radost, překonává odpor, vítězí nad pokušením, vlévá naději, očišťuje naši mysl a na věky zajišťuje naši budoucnost!
- Budeš-li denně číst Bibli, zůstaneš v dosahu Božího hlasu.
- D.L Moody řekl:" Dostali jsme Bibli ne proto, aby se rozšířilo naše poznání, nýbrž proto, aby se změnily naše životy.„

Minehava

Poeet p?íspivku : 75
Reputace : 0
Body : 30
Registration date : 27. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Pravidelné čtení Bible Empty Re: Pravidelné čtení Bible

Příspěvek  candy 28/1/2009, 10:37

Bibli jsme dostali ne abychom se dělali lepšími, ale abychom dle ní žili.

Ano SJ vyzývají své členy aby četli bibli denně, a ti, kteří tak učiní, ale nestudují ji dle literatury SJ, tak dříve nebo později dospějí k závěru, že učení SJ není biblické. Proto čti denně bibli, ale dle našich pokynů. To je právě ta skutečnost, že si někdo bibli bere jako prostředek ke své výjimečnosti, což ukazuje, že vůbec nepochopili význam bible.

candy

Male Poeet p?íspivku : 600
Reputace : 0
Body : 485
Registration date : 04. 09. 08

Návrat nahoru Goto down

Pravidelné čtení Bible Empty Re: Pravidelné čtení Bible

Příspěvek  Matěj Telam 28/1/2009, 13:28

Číst Bibli denně je velice povzbuzující. Právě jsem si dal osobní cíl přečíst opět celou Bibli. Začal jsem NZ. přiznám se, že ne vždy jsem pravidelný jako stroj, jsem spíše kvantový, ale stále bojuji se sebou, abych měl pravidelný zvyk čtení. Čtu a rozjímám o Božím slovu v noci než usnu, někdy mne zaujme myšlenka a protáhnu uvažování do hluboké noci. Jak jsem se zmínil, čtu postupně celou Bibli. Ale nevyhýbám se náhodným pasážím, které mne zaujmou. Ty pak zkoumám, uvažuji nad nimi.

Například jsem tak narazil na slova Skutků 16:7 - je zde psáno: ... Ježíšův duch jim to nedovolil ....

Sk16:6 - píše: ...svatý duch.....

V této souvislosti mne napadají tyto otázky. Je nějaký rozdíl mezi Božím duchem a Ježíšovým duchem?
Je to jeden svatý duch? Atd. study
Matěj Telam
Matěj Telam

Male Poeet p?íspivku : 216
Age : 57
vztah k organizaci : SJ - nyní: Fide,sed cui fidas,vide
Reputace : 1
Body : 172
Registration date : 07. 04. 08

Návrat nahoru Goto down

Pravidelné čtení Bible Empty Re: Pravidelné čtení Bible

Příspěvek  Eliška 29/1/2009, 07:27

Ahoj Minehavo!

Já jsem v poslední době nadšená z možností, které skýtá vyhledávač biblických programů Theophilos nebo Davar nebo e- Sword. Když mě zajímá nějaká otázka zadám si klíčové slovo( často i několik) a nechám si vyhledat jeho varianty v celém Písmu.

Poznávání Písma se tím pro mne stává skutečně napínavým a velmi zajímavým a inspirujícím. Nedá se u toho moc bloudit myšlenkami jinde. Je to možnost přístupná pro všechny, kdo mají počítač, protože tyto programy jsou zdarma.

Přikládám adresu stránek, kde lze najít podrobný návod na zacházení s programem Theophilos. http://musculus.cz/buh/biblicke_programy-navody.php Je tam i návod na stažení programu Thephilos z internetu. Autor stránek nabízí, že pokud bude mít někdo zájem dotyčnému poradí nebo zpracuje i návod na zacházení s dalšími bibl. programy.

Člověk má výhodu udělat si sám, bez ovlivnění někoho druhého, kompletní obrázek toho, co o daném tématu píše celé Písmo. Je to velmi rychlé a inspirující. Jsem za tuto možnost Bohu velmi vděčná, poskytuje mi možnost samoststně o věcech přemýšlet i z úhlů, které mě dosud nenapadly.

Další a prvořadou věcí, je vědomí, že bez Boží pomoci nejsem schopná věci správně vidět. Průběžně a stále Boha prosím o vedení, abych viděla věci, které mi ukazuje. A to se zdaleka netýká jen situací, kdy sedím u Písma. Největší "objevy" často uvidím ve chvílích, kdy si jen tak přemýšlím a uspořádávám myšlenky. To mi jde nejlépe brzy ráno (pokd se mi podaří vstát). Vidím, že aby mi něco opravdu došlo, potřebuji být v klidu. Třeba dělat nějakou práci na kterou nemusím myslet. Musím, ale říci, že k tomu, abych si srovnala věci které potřebuji bych potřebovala asi 10 krát více času než skutečně mám. Je mnoho otázek, na které skutečně neznám uspokojivé odpovědi. A často vidím, že přibývají. Ale prožívám radost z toho, že vím, že skutečně i dnes platí to, co řekl Pán Ježíš samařské ženě u studny:

Jan 4:23 NBK Ale přichází hodina a již je [zde], kdy praví uctívači budou uctívat Otce v duchu a pravdě. Takové totiž Otec hledá, aby ho uctívali.

Jan 4:23 EP Ale přichází hodina, ano již je tu, kdy ti, kteří Boha opravdově ctí, budou ho uctívat v Duchu a v pravdě. A Otec si přeje, aby ho lidé takto ctili.

Jsem ráda, Minehavo, že si založila toto téma, věřím, že nás ještě někdo inspiruje . Cítím, že mě to obohatí, když někdo napíše jak to prakticky běžně dělá on. Je to skutečně těžké najít si pravidelně čas na Písmo, když můžeme dělat tisíce jiných věcí. A ty se "samy" derou o slovo, zatímco Bůh čeká a nikomu se nevnucuje a přitom touží po tom, abychom za ním přicházeli tak, jako přichází malé dítě za Otcem, kterého miluje a naprosto mu důvěřuje. Po takové naší důvěře a lásce touží náš nebeský Otec.

Alespoň tak to vidím já.

Eliška

Poeet p?íspivku : 434
Reputace : 3
Body : 237
Registration date : 12. 01. 08

Návrat nahoru Goto down

Pravidelné čtení Bible Empty Re: Pravidelné čtení Bible

Příspěvek  Pasach 29/1/2009, 16:53

Eliška napsal:Já jsem v poslední době nadšená z možností, které skýtá vyhledávač biblických programů Theophilos

Eliško, moc děkuji za tip (zatím jsem používal jen TheoKomp). Nemohu tam ale najít plugin pro češtinu - opravdu tam není, nebo jsem jen úplně blbej? Smile Odkud máš češtinu pro Theophilos Ty?
Pasach
Pasach

Male Poeet p?íspivku : 204
Age : 52
vztah k organizaci : Žádný.
Reputace : 0
Body : 71
Registration date : 26. 07. 08

Návrat nahoru Goto down

Pravidelné čtení Bible Empty Re: Pravidelné čtení Bible

Příspěvek  stefan 29/1/2009, 21:57

Plug in pre češtinu? No neviem, Theophilos je pôvodne slovenský program a jazyky sa tam nastavujú v roletovom menu, poslednej položke "Program", prvá možnosť "Language".
Teda pre Theophilos 3.
stefan
stefan

Male Poeet p?íspivku : 961
vztah k organizaci : oponent
Reputace : 0
Body : -14
Registration date : 29. 03. 06

http://www.vira.cz

Návrat nahoru Goto down

Pravidelné čtení Bible Empty Re: Pravidelné čtení Bible

Příspěvek  Pasach 30/1/2009, 09:06

Díky.
Zjistil jsem, že mně se ten program hned po spuštění kousne a nereaguje vůbec na nic. Pro jistotu jsem si ho stáhl víckrát i nainstaloval opakovaně, ale pokaždé to dopadne stejně: po spuštění zatuhne. Nevím - možná to není pro Visty... Sad
Pasach
Pasach

Male Poeet p?íspivku : 204
Age : 52
vztah k organizaci : Žádný.
Reputace : 0
Body : 71
Registration date : 26. 07. 08

Návrat nahoru Goto down

Pravidelné čtení Bible Empty Re: Pravidelné čtení Bible

Příspěvek  zbysek 30/1/2009, 10:08

Theophilos provozuju na Vistách bez problémů. Jen musíš vždy po startu kliknout na ten obrázek uprostřed (nebo stiskni klávesu).

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Pravidelné čtení Bible Empty Re: Pravidelné čtení Bible

Příspěvek  Eliška 30/1/2009, 11:53

Ahoj Pasachu!
Jsem ráda, že Ti kluci odpověděli, já to sama neumím. Pomohl mi s tím Libor z té adresy, kterou jsem uvedla výše. http://musculus.cz/buh/biblicke_programy-navody.php
Je ochoten pomoci každému, kdo s tím bude mít nějaký problém.
(Samozřejmě pokud to bude umět.) Zdraví Eliška

Eliška

Poeet p?íspivku : 434
Reputace : 3
Body : 237
Registration date : 12. 01. 08

Návrat nahoru Goto down

Pravidelné čtení Bible Empty Re: Pravidelné čtení Bible

Příspěvek  Zdeněk Bláha 31/1/2009, 11:27

A co vám takové čtení přináší.

Jako svědkové jsme byli vybízeni k pravidelnému čtení Bible. Brali jsme to vážně jako rodina. Četli jsme společně. Začalo to na jedné dovolené a od té doby to trvalo několik let. Vždy jsme četli krátký úsek. Asi tak jednu až tři kapitoli. Vybírali jsme si ty knihy, které přinášeli nějaký děj. Pokud tam mluvilo více osob, tak jsme si rozdělili úlohy a každý mluvil někoho jiného. Děti to bavilo a udrželi pozornost. Po tom, co jsme dočetli, tak jsem vymýšlel otázky, jak se kdo jmenoval a kde to bylo apod. Bylo to příjemně strávené rodinné chvíle.
Četli jsme proto, že nám to dělalo dobře. Když to zpětně hodnotím. Četli jsme to pro seznámení s dějem a s hlavními postavami. Tak jako by se dala číst jakákoliv jiná kniha. Také si myslím, že tohle čtení mimo jiné přispělo k našemu odchodu od svědků, k našemu osamostatnění, k uchopení vlastního vztahu k Bohu a vlastní zodpovědnosti za své životy. Nebylo hlavním motorem, ale nějak přispělo.
Když čtu Bibli dnes, tak je to jiné než dříve. Předně mě Bible oslovuje mnohem mocnějším způsobem než dříve. To je i důvod proč toho na kvantitu nepřečtu moc najednou. Každopádně dnes po obrácení je to jiné čtení z jiným prožitkem než před ním. Také jsem pochopil, co to znamená, že přijímat Boží slovo je jako přijímat jídlo.

Tolik asi, co nám čtení přináší a přinášelo.

Zdeněk Bláha

Male Poeet p?íspivku : 408
Reputace : 7
Body : 129
Registration date : 29. 05. 07

Návrat nahoru Goto down

Pravidelné čtení Bible Empty Re: Pravidelné čtení Bible

Příspěvek  Pasach 1/2/2009, 00:11

Moc děkuju všem, kdo jste mi poradili.
Pasach
Pasach

Male Poeet p?íspivku : 204
Age : 52
vztah k organizaci : Žádný.
Reputace : 0
Body : 71
Registration date : 26. 07. 08

Návrat nahoru Goto down

Pravidelné čtení Bible Empty Re: Pravidelné čtení Bible

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru