Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zajímám se o svátky, pomozte mi.

+5
kovboj
Melissa
Černá ovce sboru
Patrobas
V.S.
9 posters

Goto down

Zajímám se o svátky, pomozte mi. Empty Zajímám se o svátky, pomozte mi.

Příspěvek  V.S. 11/3/2009, 18:30

Ahoj všem, jsem studentka vysoké školy a jmenuji se Veronika.
Ve škole jsme dostali zadání pro naši semestrální práci z předmětu geografie náboženství. Vybrala jsem si právě Svědky Jehovovi a práce se má zabývat svátky a zvyky. Proto se obracím právě na vás všechny tady a chtěla bych vás poprosit o nějaké "komentáře" ohledně svátků, které sami doma slavíte a které zase naopak ne. Ohledně Vánoc, by mne zajímalo, jestli i třeba rodiny s malými dětmi si nedávají dárečky nebo jak to tedy vlastně je Smile Byla bych moc vděčná za nějaké ohlasy.
Kdo by se chtěl více rozepsat (více osobněji třeba Smile ) může mi napsat i na e-mail smilecz@seznam.cz
Předem moc děkuju a přeji všem jen to dobré. Smile

V.S.

Female Poeet p?íspivku : 1
Reputace : 0
Body : 0
Registration date : 11. 03. 09

Návrat nahoru Goto down

Zajímám se o svátky, pomozte mi. Empty Re: Zajímám se o svátky, pomozte mi.

Příspěvek  Patrobas 12/3/2009, 19:34

Milá VS,
na tomto webu je informací dost, jen je musíš vyhledat. Začni třeba tímto:

https://straznavez.forumczech.com/svidkove-jehovovi-jejich-organizace-a-nauky-f2/vanoce-vanoce-poichazeji-zpivejme-poatele-t313.htm

Kdybys něčemu nerozuměla, tak se zase ozvi.
P.

Patrobas

Male Poeet p?íspivku : 63
vztah k organizaci : po mnoha letech aktivity přišlo rozčarování; formální člen
Reputace : 0
Body : 41
Registration date : 01. 10. 08

Návrat nahoru Goto down

Zajímám se o svátky, pomozte mi. Empty SJ - svátky neslaví.

Příspěvek  Černá ovce sboru 12/3/2009, 20:43

Ahoj.Tvoje semestrální práce v tomto případě může být tak stručná,jako hlavička mého příspěvku.
Černá ovce sboru
Černá ovce sboru

Male Poeet p?íspivku : 280
vztah k organizaci : Dříve SJ dnes KOZEL,stoupenc GEHENY a věčného zatracení
Reputace : 0
Body : 87
Registration date : 15. 05. 07

Návrat nahoru Goto down

Zajímám se o svátky, pomozte mi. Empty Zajímám se o svátky , pomozte mi

Příspěvek  Melissa 13/3/2009, 14:51

Jediným oficiálním svátkem, který slaví SJ je památná slavnost.
U ostatních, jako jsou vánoce, velikonoce apod. vysvětlují pohanský původ a neslaví je. Nejlepší by bylo zjistit si jejich vysvětlení přímo z literatury SJ - tam se tím zabývají články, které rozebírají tradice kolem těchto svátků a vysvětlují, že s křesťanstvím nemají mnoho společného.

Jak to ovšem vypadá v konkrétních rodinách, to nevím. Pravděpodobně ty, které jsou celé u SJ poslouchají vedení a svátky ignorují. Včetně narozenin, jmenin apod. Kde je svědkem pouze některý z členů rodiny - pak už je asi situace složitější. Já jakožto jediná z rodiny jsem se přizpůsobila ostatním a svátky jsem jim nebojkotovala.

Zde na těchto stránkách se sešli lidé, kteří buď už SJ opustili, nebo brzy opustí. Takže jejich názory se od oficiálních svědkovských liší.

Melissa

Female Poeet p?íspivku : 398
Reputace : 2
Body : 357
Registration date : 04. 11. 08

Návrat nahoru Goto down

Zajímám se o svátky, pomozte mi. Empty slavení svátků

Příspěvek  m.čepela 23/3/2009, 15:40

Nejsem SJ,ale dlouhodobě se s nimi stýkám a vedli jsme spolu dlouhé debaty na různá témata
týkající se víry. Mimo šlo také o téma svátků,ať už osobních nebo jných.I když se snažili sebevíce,
v Bibli pro takto striktní zákaz slavení svátků není podklad. Mám dojem,že Jehova při své velikosti nemůže být tak malicherný,aby se pozastavoval nad tím,když na př. dám manželce k narozeninám
kytku nebo dárek.To přece není projev uctívání,ale pozornost a poděkování za léta společného života. Stejně nepochopím proč by mělo být hříchem dát mamince kytičku k narozeninám,nebo
jinému svátku.Opět je to pouze projev uznání a poděkování za to,co pro nás celý život dělala.Toto byly pouze příklady.
V tomto a dalších případech se mně jeví postoje a názory SJ příliš ortodoxní a mám dojem,že
obrazně řečeno chtějí být papežštější než papež (ať mi prominou toto přirovnání). Osobně k nim mám kladný vztah,a cením si jejich obětavosti,schopnosti vyslechnout člověka i jejich přístup k životním hodnotám.Ale to by bylo dlouhé téma.

m.čepela
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Zajímám se o svátky, pomozte mi. Empty Re: Zajímám se o svátky, pomozte mi.

Příspěvek  kovboj 23/3/2009, 16:42

Vidím, že v tom máš jasno. Je to skutečně tak, na vyjádření úcty dárkem partnerovi skutečně nic není, připomenutí životního jubilea nebo narozenin s vděčností v srdci Bohu za život také není přece nic zlého.
Vánoce a mnohé prvky velikonoc mají skutečně pohanský původ, ale křesťan přece ví, že ve stromečku není žádná "magie" a že jmelí nemá moc odhánět zlé duchy atd.
Z pohanského světa se k nám dostalo mnoho věcí, i SJ nosí hodinky s ciferníkem kruhu, který rozdělili na 60 dílů kněží v Babylónu a přisuzovali mu nějaké magické síly.Obrázky na stěnách si lidé věšeli nejprve proto, aby "božstvo" bydlelo s nimi. Nevěsty ještě dnes mají při obřadu závoj, který byl určen jako ochrana proti zlým silám v některých kulturách.No a ve škole jsme se museli učit poučkám Pythagora, který číslům přikládal také nadpřirozenou moc a navíc žil prý v komunitě s výrazně sektářskými až okultistickými rysy.
V bibli máme zajímavý záznam o jednom svátku, který vlastně nevznikl na Boží pokyn. Jde o svátek "púrim" na památku úžasného vysvobození Židů od intrik nepřátel v Persii. (Ester)
Dokonce i naši nevěřící občané si tak váží statečného postoje M.Jana Husa, že pomohli prosadit datum jeho upálení jako svátní svátek a není vůbec na závadu se k "slavení" tohoto dne připojit a využít tuto památku na připomenutí hodnot, které patří neodmyslitelně k našim dějinám.
Pokud v tomto duchu přistoupím i k Vánocům, kdy jsou lidé naladěni více k duchovním hodnotám, pak je to podle mne v pořádku.
Zajímavé je otevřít SZ a číst, kolik různých svátků a slavnostních shromáždění Boží lid Izrael vlastně měl. Kromě každotýdenních "sabatů" to byly letnice, přesnice, den smíření, svátek stánků atd.Myslím, že bychom se (kromě sobot) dopočítali několika desítek dnů. Navíc zcela určitě byly i jiné svátky-střiže ovcí, oplakávání dcery Jiftácha atd.Všemu tečku dává nenadálá slavnost na počest návratu marnotratného syna z Ježíšova podobenství.
SJ se skutečně jeví jako "papežštější" než papež se svým strachem oddělit se od všeho "pohanského". Na druhé straně zde na webu můžeme číst desítky vyznání, jak v mnoha případech povyšují slovo lidské nad slovo Boží a jak "cedí komára" a "spolknou velblouda".
kovboj
kovboj

Poeet p?íspivku : 383
Reputace : 0
Body : 284
Registration date : 20. 04. 08

Návrat nahoru Goto down

Zajímám se o svátky, pomozte mi. Empty Re: Zajímám se o svátky, pomozte mi.

Příspěvek  Veronika 3/4/2009, 21:19

Ahoj Veroniko,

posílám Ti odkaz na oficiální stránky Svědků Jehovových v češtině, kde určitě k Tvému tématu něco najdeš.

https://www.watchtower.org/b/index.html

Jinak jedna mladá Svědkyně mi vyprávěla, že na Vánoce jezdí její rodina se dvěma dalšími na hory, kde s dětmi lyžují, sáňkují a jinak se "vyblbnou". Děti jsou nadšené. Její dítko pak po prázdninách jednou ve škole vyprávělo, jak strávilo Vánoce a ostatní děti mu záviděly, protože Vánoce strávily hlavně u televize. Tato Svědkyně, co mi to vyprávěla, byla nějaký čas mou známou a byla ke mně vždy upřímná, i když věděla, že jsem z evangelické církve, nic mi nevnucovala, měla jsem jí ráda.

Přeju Ti hodně úspěchů ve Tvém studiu!
Veronika
Veronika

Female Poeet p?íspivku : 49
Age : 55
vztah k organizaci : Jsem Starokatolička,nebyla jsem u SJ,ale mám mezi nimi známé.
Reputace : 0
Body : 4
Registration date : 05. 05. 07

Návrat nahoru Goto down

Zajímám se o svátky, pomozte mi. Empty Termín Památné slavnosti/Pánovy večeře

Příspěvek  Patrobas 12/4/2012, 21:45

Nevíte náhodou někdo, proč letos byla Památná slavnost už 5. dubna? Vždycky, co pamatuju, byla v den úplňku. Ale teď byl úplněk 6. dubna, dokonce večer ve 21.20, takže nepřichází v úvahu nějaké zohlednění časového posunu vzhledem k Jeruzalému.

Patrobas

Male Poeet p?íspivku : 63
vztah k organizaci : po mnoha letech aktivity přišlo rozčarování; formální člen
Reputace : 0
Body : 41
Registration date : 01. 10. 08

Návrat nahoru Goto down

Zajímám se o svátky, pomozte mi. Empty Re: Zajímám se o svátky, pomozte mi.

Příspěvek  pepakrocan 12/4/2012, 23:59

Ahoj Veroniko, obecně platí, že svědkové Jehovovi z principu nedělají vše co dělají lidé kolem jen proto, že se to prostě dělá či je to tradice, ale snaží se zjistit kořeny takových zvyků. Pokud zjistí, že nějaký zvyk by mohl urážet Boha, protože například oslavuje falešné Bohy což je v Bibli mnohokrát odsouzeno, pak se takovým zvykům vyhýbají. U některých je to jasně doložitelné, jako například pohanský původ Vánoc, Velikonoc nebo třeba Halloweenu, u jiných je to poněkud více diskutabilní, protože skutečně nelze přímo biblicky doložit, že se takový zvyk Bohu nelíbí. Tím myslím především slavení jmenin a narozenin. Tak SJ vycházejí "pouze" z toho, že takové oslavy jsou v Bibli uvedeny jen ve špatném světle a není záznam o tom, že by se na podobných oslavách podílel Ježíš Kristus nebo křesťané v prvním století, kteří jsou pro SJ hlavním příkladem k napodobení. Řídí se zkrátka tím, že se raději nechtějí podílet na něčem, o čem si myslí, že by mohlo Boha nazlobit. Pro nepodporu tradičních svátků, které jsou spojeny s dáváním darů používají například zásadu, že by mělo být obdarovávání z radosti a ze srdce a ne z donucení. A v mnoha případech to tak je, že lidé nekupují svým blízkým dárky, protože si na ně vzpomněli a chtěli jim udělat radost, ale protože to velí datum v kalendáři. Někdy je z toho nepříjemná povinnost spojená s odškrtáváním seznamu komu už jsem něco koupil, vymýšlením toho co koupit a trávení nekonečných hodin v nákupních centrech s marketingovou masírkou a ve stresu.

Na druhé straně jsou svědkové bezpochyby veselí a radostní lidé, kteří mají rádi společnost i různé oslavy. V mnoha sborech se organizují různé výlety a společenská setkání. Většina svědků slaví například výročí svateb a pokud jsou rodiny s dětmi tak je vedou k tomu dávat si dárky spontánně kdykoli během roku nebo si dělají něco jako dárkové večery třeba na konci školního roku nebo zkrátka jen tak když je pro to vhodná příležitost. Já vyrůstal v rodině svědků a měli jsme takové večery obvykle třikrát do roka. Děti ve škole mi záviděli, že oni mají Vánoce jen jednou :-)

Kdyby tě zajímali bližší, tj. biblické důvody takového postoje svědků, rád to nějak zpracuji a pošlu ti do mailu.

pepakrocan

Male Poeet p?íspivku : 1034
Reputace : 0
Body : 1046
Registration date : 23. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

Zajímám se o svátky, pomozte mi. Empty Re: Zajímám se o svátky, pomozte mi.

Příspěvek  Jiří Brei 13/4/2012, 09:44

Ahoj Veroniko,

jenom bych Pepukrocana doplnil. Svědkové Jehovovi sice neslaví svátky, které Bible neuvádí, ten svátek, který však Bible naopak uvadí, žel neslaví způsobem popsaným v Bibli. Mám na mysli Večeři Páně (v terminologii Svědků Jehovových "Památná slavnost"). Podle apoštola Pavla, jak napsal v 1 Korintským 11:26, je při ní zvěstována Pánova smrt (smrt Ježíše Krista), kdykoli se při ní jí chléb Večeře Páně a pije víno Večeře Páně. Většina Svědků Jehovových však chléb Večeře Páně nejí a víno Večeře Páně nepije, a nezvěstuje tak při "Památné slavnosti" smrt Pána (Ježíše Krista). Konají tak pouze prázdný obřad, který je v rozporu s tím, co apoštol Pavel přijal od Pána a co křesťanům předal (1 korintským 11:23).

Přeji hezký den
Jirka
Jiří Brei
Jiří Brei

Male Poeet p?íspivku : 582
Reputace : 1
Body : 488
Registration date : 09. 08. 07

Návrat nahoru Goto down

Zajímám se o svátky, pomozte mi. Empty Re: Zajímám se o svátky, pomozte mi.

Příspěvek  zbysek 13/4/2012, 09:57

pepakrocan napsal:Řídí se zkrátka tím, že se raději nechtějí podílet na něčem, o čem si myslí, že by mohlo Boha nazlobit.
Very Happy To je také těžce pohanský zvyk, úzkostlivé sledování čehokoliv, co by mohlo bohy nazlobit. A když bylo třeba je udobřit, pak to odnášeli i lidi. To ale s křesťanstvím nemá vůbec nic společného. Křesťanství nesleduje, čím vším můžeme Boha nazlobit.

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Zajímám se o svátky, pomozte mi. Empty Re: Zajímám se o svátky, pomozte mi.

Příspěvek  pepakrocan 13/4/2012, 11:43

Jen bych Jirku doplnil, to co píše ber jako jeho výklad Písma a nikdo nemá patent tvrdit jaký jediný způsob slavení této oslavy je ten nejsprávnější. Svědkové mají pro svůj způsob slavení své důvody i argumenty. Spíše ale předpokládám, že tyto detaily nejsou pro tvoji práci zajímavé, protože jsem pochopil, že ti jde spíše o tradiční svátky a oslavy, které v naší zemi lidé běžně slaví a často vlastně ani neví proč tyto svátky slaví a ani je to příliš nezajímá.

pepakrocan

Male Poeet p?íspivku : 1034
Reputace : 0
Body : 1046
Registration date : 23. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

Zajímám se o svátky, pomozte mi. Empty Re: Zajímám se o svátky, pomozte mi.

Příspěvek  pepakrocan 13/4/2012, 11:49

zbysek napsal:
pepakrocan napsal:Řídí se zkrátka tím, že se raději nechtějí podílet na něčem, o čem si myslí, že by mohlo Boha nazlobit.
Very Happy To je také těžce pohanský zvyk, úzkostlivé sledování čehokoliv, co by mohlo bohy nlobit. A když bylo třeba je udobřit, pak to odnášeli i lidi. To ale s křesťanstvím nemá vůbec nic společného. Křesťanství nesleduje, čím vším můžeme Boha nazlobit.
Zatímco dělat a slavit cokoli bez ohledu na to jaký je v tom ohledu názor Boha a v případě konfliktu vytvořit vykonstruované vysvětlení proč takový zákaz dnes neplatí je zřejmě typickým rysem pravých křesťanů :-D

pepakrocan

Male Poeet p?íspivku : 1034
Reputace : 0
Body : 1046
Registration date : 23. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

Zajímám se o svátky, pomozte mi. Empty Re: Zajímám se o svátky, pomozte mi.

Příspěvek  zbysek 13/4/2012, 12:19

pepakrocan napsal:Zatímco dělat a slavit cokoli bez ohledu na to jaký je v tom ohledu názor Boha a v případě konfliktu vytvořit vykonstruované vysvětlení proč takový zákaz dnes neplatí je zřejmě typickým rysem pravých křesťanů :-D
Very Happy No, on je špatně jakýkoliv extrém. Jak slavit bezstarostně naprosto cokoliv, tak i úzkostlivě neslavit pokud možno nic, třebas jen proto, že se v Bibli nalézá nějaká ne zrovna moc lichotivá zmínka (například narozeniny).

Ke slavení svátků je tu naprosto jasné vyjádření:

Římanům 14:5  Někdo považuje jeden den za důležitější než druhý, jiný považuje všechny dny za stejně důležité. Každý nechť je plně přesvědčen o tom, jak sám smýšlí.
6  Kdo zachovává určitý den, zachovává jej Pánu. Kdo jí, jí Pánu, neboť děkuje Bohu; a kdo nejí, nejí Pánu a také děkuje Bohu.

Jestliže tedy někdo kvůli zachování lásky v příbuzenstvu slaví narozeniny, nechť je slaví v Pánu, a jedná správně.

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Zajímám se o svátky, pomozte mi. Empty Re: Zajímám se o svátky, pomozte mi.

Příspěvek  Anonymní 13/4/2012, 16:28

Bráškové a sestřičky.

SJ často uvádějí v příklad nebo v obhajobu, proč si připomínají "Památnou slavnost" jen jednou ročně i když ap. Pavel mluvil o tom, že kdykoliv, že je to jako v manželství, že manželé si taky připomínají výročí svatby jednou ročně. Ale problém je v tom, že výroční tedy jednou v roce, oslava je nonsens když jde o to, co Pán zavedl při poslední večeří, ne? Když už tak sice to bylo v období, kdy Izraelité slavili Paschu, ale to, o čem se tu bavíme, již s Paschou nemá, co dělat. A Pán nehovořil o beránku a bylinkách, ale o tom, co následovalo poté. Ale to je zbytečné vysvětlovat někomu, kdo si vzal za své, odlišovat se za každou cenu, jak je SJ vlastní, že? :-)

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Zajímám se o svátky, pomozte mi. Empty Re: Zajímám se o svátky, pomozte mi.

Příspěvek  pepakrocan 14/4/2012, 23:17

yxoxs napsal:Ale to je zbytečné vysvětlovat někomu, kdo si vzal za své, odlišovat se za každou cenu, jak je SJ vlastní, že? :-)
Tohle mě vždycky pobaví - když už není jiné východisko, tak to hodíme na to, že SJ mají potřebu se za každou cenu odlišovat Very Happy Mimochodem sis asi nevšiml, že je dost pravděpodobné, že Pánova večeře či Památná slavnost je tazatelce úplně ukradená, že se ptala na něco úplně jiného než na tvé úvahy o tom jestli se má tato slavnost pořádat kdykoli si člověk vzpomene nebo jednou za rok. Navíc jsou tebou uvedené argumenty velmi zobecňující a povrchní. Především to sem ale vůbec nepatří.

pepakrocan

Male Poeet p?íspivku : 1034
Reputace : 0
Body : 1046
Registration date : 23. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

Zajímám se o svátky, pomozte mi. Empty Re: Zajímám se o svátky, pomozte mi.

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru