Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nová Smlouva

+5
Martin Cibulka
Melissa
dov
stefan
Jiří Brei
9 posters

Strana 2 z 3 Previous  1, 2, 3  Next

Goto down

Nová Smlouva - Stránka 2 Empty Re: Nová Smlouva

Příspěvek  Martin Cibulka 1/12/2008, 18:42

Candy napsal:
Nevím proč si stejně myslím, že láska, milosrdenství a spravedlnost, je nad zákon?
A Ty si myslíš, že bez zákona by mohla být nějaká láska, milosrdenství a spravedlnost? Pokud ano, tak si lásku, milosrdenství a spravedlnost nejspíš pleteš s něčím úplně jiným, a pokud ne, pak láska, milosrdenství a spravedlnost nemůže být "nad zákon", ale spíše jedině v souladu se zákonem.
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

Nová Smlouva - Stránka 2 Empty Re: Nová Smlouva

Příspěvek  Jiří 2/12/2008, 13:09

Dělám to nerad, ale můžu se vložit do vašich úvah?

Určitě mají pravdu obě strany, jen si nejsem jistý, že k lásce je zapotřebí zákona. Přece láska se nedá přikázat, ale zákon jestli se to někomu líbí nebo nelíbí je sestaven z příkazů a nařízení, a nevím jak ostatní, ale já v tom vidím rozdíl. Jestli se pletu tak mě opravte, ale právě kvůli Lásce-Bůh vznikl nebo byl ustanoven zákon a ne opačně.

Jiří

Male Poeet p?íspivku : 81
Reputace : 0
Body : 6
Registration date : 21. 10. 08

Návrat nahoru Goto down

Nová Smlouva - Stránka 2 Empty Re: Nová Smlouva

Příspěvek  zbysek 2/12/2008, 16:24

Martin Cibulka napsal:A Ty si myslíš, že bez zákona by mohla být nějaká láska ...?
Pak nevíš, co je to láska.
Mohla a je.

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Nová Smlouva - Stránka 2 Empty Re: Nová Smlouva

Příspěvek  dov 2/12/2008, 20:33

Jiří napsal: Určitě mají pravdu obě strany, jen si nejsem jistý, že k lásce je zapotřebí zákona. Přece láska se nedá přikázat, ale zákon jestli se to někomu líbí nebo nelíbí je sestaven z příkazů a nařízení, a nevím jak ostatní, ale já v tom vidím rozdíl. Jestli se pletu tak mě opravte, ale právě kvůli Lásce-Bůh vznikl nebo byl ustanoven zákon a ne opačně.

Záleží na tom, jak rozumíš termínu zákon. Jestliže jej nevidím jen jako zabijáka, ale zjistím, že je zároveň zjevením milujícího Boha a s některými biblisty řečeno směrovkou k životu, pak jistě může být zákon vyjádřením lásky.

Dóv
dov
dov

Male Poeet p?íspivku : 443
Age : 48
Reputace : 0
Body : 50
Registration date : 23. 10. 07

http://www.sweb.cz/asre

Návrat nahoru Goto down

Nová Smlouva - Stránka 2 Empty Re: Nová smlouva

Příspěvek  Melissa 2/12/2008, 21:00

....."pak jistě může být zákon vyjádřením lásky. "

Podle toho bych rozuměla tomu tak, že láska je prvotní a teprve pak zákon vyjádřil jak ji lze projevovat. Láska znamená pak více než zákon. V zákoně nejsou vždy všechny životní situace.

Melissa

Female Poeet p?íspivku : 398
Reputace : 2
Body : 357
Registration date : 04. 11. 08

Návrat nahoru Goto down

Nová Smlouva - Stránka 2 Empty Re: Nová Smlouva

Příspěvek  hanala 2/12/2008, 23:28

Otevři mi oči, ať mám na zřeteli divy ze Zákona tvého. Jsem na zemi jenom hostem, neukrývej přede mnou svá přikázání. ... Poběžím cestou tvých přikázání, dal jsi mému srdci volnost. Ukaž mi cestu svých nařízení, Hospodine, důsledně ji budu zachovávat. Dej mi rozum a budu tvůj Zákon zachovávat, budu se ho držet celým srdcem. Veď mě po cestě svých přikázání, oblíbil jsem si ji. (Ž 119)

Tento žalm je o vnitřně svobodném člověku, který ale ví, že sám svou svobodu nezvládne - a proto chce mít Zákon.
Farizeové v Zákonu viděli cíl své seberealisace, proto si přikázání a předpisy Zákona rozpracovali do absurdních podrobností (třeba kolik kroků je dovoleno ujít a kolik slov promluvit v sobotu, což velice pečlivě počítali).

A tak se Zákon pořádně změnil pod rukama

Žalmista v Zákonu vidí prostředek, jak sebe sama zvládnout a orientovat správným směrem.


Možná jde o to „chodit s Bohem" podle Zákona, a ne pouze o splnění Zákona



O lásce!

Ježíš lidstvo z lásky spasil, dal Svůj život za náš život, aniž bychom mu museli něco vracet.

A to je láska: žít podle Božích přikázání; to je to přikázání, o kterém jste od počátku slyšeli, že máte podle ní žít. (2. Janův 1:6)

hanala

Poeet p?íspivku : 120
Reputace : 0
Body : 30
Registration date : 01. 03. 08

Návrat nahoru Goto down

Nová Smlouva - Stránka 2 Empty Re: Nová Smlouva

Příspěvek  Jiří 3/12/2008, 09:45

Dove Melissa odpověděla za mně, protože tvůj popis nevylučuje to, co jsem napsal spíš naopak i ty jsi mou myšlenku správně vyjádřil. Martin Cibulka nemluvil o zákonu jako vyjádření lásky, ale
Martin Cibulka napsal:A Ty si myslíš, že bez zákona by mohla být nějaká láska ...?
A to je něco jiného.

Jiří

Male Poeet p?íspivku : 81
Reputace : 0
Body : 6
Registration date : 21. 10. 08

Návrat nahoru Goto down

Nová Smlouva - Stránka 2 Empty Re: Nová Smlouva

Příspěvek  Martin Cibulka 3/12/2008, 10:01

Pro Jiřího:

Ano, nemluvil jsem o zákonu jako vyjádření lásky, ale ptal jsem se: „A Ty si myslíš, že bez zákona by mohla být nějaká láska, milosrdenství a spravedlnost?“ A stále mi jaksi uniká, jak byste si někteří tu lásku bez zákona představovali, když by láska, milosrdenství a spravedlnost opravdu byly nad zákon!? Pro mne zákon buď s tou láskou, milosrdenstvím a spravedlností počítá nebo ne. Boží zákon s tím vším počítá, někteří z Vás však nepočítají se Zákonem, a to je na tom to nejsmutnější.


Naposledy upravil Martin Cibulka dne 3/12/2008, 10:05, celkově upraveno 1 krát
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

Nová Smlouva - Stránka 2 Empty Re: Nová Smlouva

Příspěvek  zbysek 3/12/2008, 10:04

Martin Cibulka napsal:A stále mi jaksi uniká, jak byste si někteří lásku bez zákona představovali
Zkus prostě formulovat otázku jinak: Mohl by být Zákon (v podobě, v jaké je) bez lásky?

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Nová Smlouva - Stránka 2 Empty Re: Nová Smlouva

Příspěvek  Martin Cibulka 3/12/2008, 10:08

Pro Zbyška:

Nevím jestli sis toho všiml, ale já zde s některými řeším otázku zda je láska, milosrdenství a spravedlnost nad zákon či není. Proč bych kladl otázky, jejíž odpovědi by neřešily uvedený problém?
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

Nová Smlouva - Stránka 2 Empty Re: Nová Smlouva

Příspěvek  zbysek 3/12/2008, 10:28

Martin Cibulka napsal:Nevím jestli sis toho všiml, ale já zde s některými řeším otázku zda je láska, milosrdenství a spravedlnost nad zákon či není. Proč bych kladl otázky, jejíž odpovědi by neřešily uvedený problém?
Právě proto, že jinak položená otázka ti může dát správnou odpověď na uvedený problém.

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Nová Smlouva - Stránka 2 Empty Re: Nová Smlouva

Příspěvek  Jiří 3/12/2008, 11:56

Není snad Bůh-Láska? Potom je skutečně láska nad zákon, ale rozhodně se to nevylučuje, určitě můžu tuto lásku prokazovat i tím, že se řídím Kristovým zákonem. Nebo ty si myslíš, že když někdo dodržuje literu zákona, ale v důsledku prokazuje se, že nepochopil jeho ducha, může jednat s láskou? Přece tak se chovalo hodně židů a přesto je Kristus kritizoval a označoval za pokritce, nebo ne? A proto je Láska nad zákonem.

Jiří

Male Poeet p?íspivku : 81
Reputace : 0
Body : 6
Registration date : 21. 10. 08

Návrat nahoru Goto down

Nová Smlouva - Stránka 2 Empty Re: Nová smlouva

Příspěvek  Melissa 3/12/2008, 17:49

..."".Nevím jestli sis toho všiml, ale já zde s některými řeším otázku zda je láska, milosrdenství a spravedlnost nad zákon či není.......""

A co Korintským 13. Kdybych měl dar proroctví, rozuměl všem tajemstvím a obsáhl všecko poznání, ....a kdybych rozdal všecko, co mám, ....ale lásku bych neměl, nic mi to neprospěje .....

Prostě bez lásky, bez pohnutky z lásky jsou všechny činy bez hodnoty. Dodržovat zákon bez lásky je nanic. Láska nejedná nečestně, nehledá svůj prospěch, nepočítá křivdy,....to ji víc než zákon.

Melissa

Female Poeet p?íspivku : 398
Reputace : 2
Body : 357
Registration date : 04. 11. 08

Návrat nahoru Goto down

Nová Smlouva - Stránka 2 Empty Re: Nová Smlouva

Příspěvek  Jiří 3/12/2008, 18:12

Výstižné, ale nevím jestli ten kdo nebude chtít uznat, dokonce Písmo, jestli mu to pomůže, že?

Jiří

Male Poeet p?íspivku : 81
Reputace : 0
Body : 6
Registration date : 21. 10. 08

Návrat nahoru Goto down

Nová Smlouva - Stránka 2 Empty Re: Nová Smlouva

Příspěvek  Martin Cibulka 4/12/2008, 08:19

Pro Zbyška, Jiřího a Melissu:

Podívejte, komu z Vás jsem ublížil tím, že jsem údajně nepochopil ducha zákona? Jiří tvrdí, že lásku může prokazovat i tím, že se řídí Kristovým zákonem. Já však tvrdím, že bez toho o lásce nemůže být ani řeč. Láska a zákon jsou totiž dvě věci, které nemohou být bez sebe, a ne že jedno může být nad druhým. Pokud by jedno opravdu mohlo být nad druhým, pak mi vysvětlete, jak byste si tu lásku bez zákona představovali. A když nic vysvětlovat nechcete, o jaké lásce to pořád v této diskuzi píšete. Cožpak může někdo prokazovat lásku v diskuzi tím, když nebude vysvětlovat? Ano, bez lásky nic nejsem, ale zrovna tak bez zákona není žádná láska.
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

Nová Smlouva - Stránka 2 Empty Re: Nová Smlouva

Příspěvek  Jiří 4/12/2008, 10:13

Láskou přirozeně činil věci zákona např. Josef, samozřejmě nepopírám, že někdo díky zákonu může pochopit lásku. Nepleťme si zde elementární zákonitosti, ale co je rozhodující je ten fakt, že Láska - Bůh je zákonodárce, tudíž Láska je nad zákonem. To by pak mohlo být podobné s tím, co bylo dřív vejce nebo slepice - kdo byl dřív Láska-Bůh nebo zákon?

Jiří

Male Poeet p?íspivku : 81
Reputace : 0
Body : 6
Registration date : 21. 10. 08

Návrat nahoru Goto down

Nová Smlouva - Stránka 2 Empty Re: Nová Smlouva

Příspěvek  zbysek 4/12/2008, 10:45

Martine, pokud někomu ubližuješ, pak spíš sobě než nám. A to tvrdohlavým lpěním na nějakých představách. Navíc mi v tvém případě není až tak jasné, kdy o jakém zákonu mluvíš, protože z předchozích debat mi plyne, že mícháš dohromady věci, které stojí vedle sebe.

Vezmeme-li Kristův zákon jako toto: miluj svého bližního, jako sebe samého, pak je zřejmé, že láska je tu prvotní, a ten zákon nám byl dán, abychom věděli, že láska je prvotní. A prvotní je v této situaci nad druhotným, protože je nade vším.

ale zrovna tak bez zákona není žádná láska
Question Question Question Question Question Question
Tedy jinými slovy - Bůh začal existovat až ustanovením zákona????

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Nová Smlouva - Stránka 2 Empty Re: Nová Smlouva

Příspěvek  Martin Cibulka 4/12/2008, 18:25

To, že Bůh je láska, ještě neznamená, že Bůh také není zákon. Vy to možná nepřipouštíte, ale židé věří, že Bůh stvořil svět s Tórou v ruce. Jinými slovy, i kdyby láska byla pro Boha tím prvotním impulsem pro stvoření světa, nezačal nic tvořit bez zákona. Pro mne je zákonem vše, co udržuje řád. A protože Bůh učinil přikázání lásky součástí Tóry, není láska nad zákon, ale jeho součástí. Tóra přikazuje milovat svého bližního, jako sebe samého, a pokud někdo mluví o lásce bez Tóry, mluví ve skutečnosti o bezzákonnosti.
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

Nová Smlouva - Stránka 2 Empty Re: Nová smlouva

Příspěvek  Melissa 4/12/2008, 21:31

Bůh je láska, dokonalá, bezvýhradná,....cožpak on potřebuje zákon, aby ji mohl projevovat? My nejsme dokonalí, s našimi činy není vždy vše v pořádku, ale pokud se snažíme respektovat to, že je nutné rozhodovat se a jednat podle toho, jak by se zachovala láska - pak nebudeme potřebovat zákon. Přesto může být lidská společnost a svět příjemné místo k životu, bez bezzákonností a neřádu. Zákon měl být vychovatelem, ale pokud Kristus dal vzor a my si jej zapíšeme do srdce, pak se naučíme rozlišovat a jednat jak je v dané situaci zapotřebí a to i bez pokynů. V tom spočívá velká chyba SJ, že se snaží každého člena nutit k jednání podle svědomí vedení SJ a zapomíná, že si každý musí svou víru, naději a lásku (ta je z této trojice největší) budovat sám. A Bůh, náš stvořitel z nás chce mít svobodné a šťastné bytosti, které nebudou potřebovat nad sebou nějaké zákony k tomu, aby jednali čestně a spravedlivě.

Melissa

Female Poeet p?íspivku : 398
Reputace : 2
Body : 357
Registration date : 04. 11. 08

Návrat nahoru Goto down

Nová Smlouva - Stránka 2 Empty Re: Nová Smlouva

Příspěvek  Martin Cibulka 5/12/2008, 12:28

Pro Melissu:

Už respektování toho, „že je nutné rozhodovat se a jednat podle toho, jak by se zachovala láska“, je zákonem, kterým se někdo řídí nebo neřídí. Proto „bez bezzákonnosti a neřádu“ může být lidská společnost a svět jedině tehdy, když bude lásku projevovat v souladu se zákonem a řádem. Pod zákonem coby vychovatelem není ten, kdo již nepotřebuje zákon, ale ten, kdo přijal Pána Ježíše Krista, aby mu byly vloženy „zákony do mysli“ a napsány „do srdce“ (Hebrejcům 8:10). Jedině takový člověk může jednat „čestně a spravedlivě“.
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

Nová Smlouva - Stránka 2 Empty Re: Nová smlouva

Příspěvek  Melissa 6/12/2008, 20:42

Tak tady mi nezbývá než souhlasit, opravdu je tu vlastně jistý zákon. Není to ovšem soubor pravidel a řád pro životní situace. Protože se vždy člověk musí rozhodnout znovu svobodně a s ohledem na ty, kterých se rozhodnutí dotkne, a to vlastně podle "zákona lásky" - co prospěje.

Melissa

Female Poeet p?íspivku : 398
Reputace : 2
Body : 357
Registration date : 04. 11. 08

Návrat nahoru Goto down

Nová Smlouva - Stránka 2 Empty Re: Nová Smlouva

Příspěvek  Martin Cibulka 6/12/2008, 21:21

Jestliže chápete psanou Tóru (Pět knih Mojžíšových) jako "soubor pravidel a řád pro životní situace", co z toho neprospívá? A jestliže prospívá člověku všechno z tohoto souboru pravidel, proč je vždy vůči těm, kteří "horlí pro Zákon" (Skutky 21:20), tolik povyku a obviňování ze zákonictví a nepochopení ducha zákona?
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

Nová Smlouva - Stránka 2 Empty Re: Nová Smlouva

Příspěvek  zbysek 6/12/2008, 21:33

Martin Cibulka napsal:Jestliže chápete psanou Tóru (Pět knih Mojžíšových) jako "soubor pravidel a řád pro životní situace", co z toho neprospívá?
Ga 5:2 "2 Slyšte, co vám já Pavel říkám: Dáváte-li se obřezat, Kristus vám nic neprospěje."

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Nová Smlouva - Stránka 2 Empty Re: Nová Smlouva

Příspěvek  Martin Cibulka 6/12/2008, 21:51

Zbyšku, v Galaťanům 5:2 apoštol Pavel netvrdí, že z obřízky není žádný prospěch, ale pouze tvrdí, že Kristus Ti kvůli tomu nemá čím víc prospět, než kdybys zůstal s neobřezanou předkožkou. Kdyby z obřízky nebyl žádný prospěch, jak tvrdíš Ty, nenapsal by apoštol Pavel na jiném místě, že „obřízka prospívá, jestliže děláš to, co přikazuje Zákon“ (Římanům 2:25, KMS).
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

Nová Smlouva - Stránka 2 Empty Re: Nová Smlouva

Příspěvek  zbysek 6/12/2008, 22:44

Martine, rozlišuj, co je komu řečeno. V Ř 2:25 to říká židům, kteří již obřezáni jsou. Kdežto v Ga 5:2 mluví k těm, kteří obřezáni nejsou a uvažují o tom. Jestliže by ses tedy dal obřezat například ty, vůbec nic ti to neprospěje, a to ani kdybys dodržoval celý Zákon (viz např. 4:24-5:1). Stejně tak by ti nic neprospělo, kdybys začal přinášet podle Zákona krvavé oběti za hřích (bylo-li by kde), a hromada dalších věcí.

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Nová Smlouva - Stránka 2 Empty Re: Nová Smlouva

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 3 Previous  1, 2, 3  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru