Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SJ ma nepresvedčili že mám len telo

+4
SSERP71
apostol
kovboj
miro
8 posters

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Goto down

SJ ma nepresvedčili že mám len telo Empty SJ ma nepresvedčili že mám len telo

Příspěvek  miro 21/3/2010, 09:32

Asi pred rokom som hodil do diskusie zopár odstavcov, ktoré sa týkajú nesmrteľnosti duše /s nazvom SJ tvrdia, že nemám dušu/. Tieto mi nevedia svedkovia Jehovovi vysvetliť a bolo mi doporučené /kovbojom/ aby som napisal do Prahy - tak som aj tak učinil. Prišla mi sice odpoveď, ale veľmi sa mi z nej nevyjasnilo, skor otvorila ďaľšie otázky. Preto som sa rozhodol túto našu korešpondenciu uverejniť až to niekoho zaujíma, nech si urobí záver podľa vlastného rozumu:

List 1. /Svedkové Jehovovi, náboženská společnost P.O. Box 90, 198 21 Praha 9/
Dočítal som sa na vašej webovej stránke www.watchower.org, že sa môžem na vás obrátiť keď budem mať neaké nejasnosti, čo sa týka Biblie. Medzi naukami, v sekcii v časopise, medzi náboženstvami som našiel článok Má člověk nesmrtelnou duší?. Je tam výborne podložené veršami z biblie, že člověk nemá nesmrteľnú dušu a že po smrti už nič nevníma. Mňa už dlho trápia a neviem si vysvetliť tieto odstavce z biblie:

Matúš 22:32
Matúš 10:28
Matúš 16:26
Lukáš 24:36-39
Lukáš 16:19-31
1. kniha Kráľov 17:21-23
1. Samuelova 28:8-20
Zjavenie 20:4
1. Petra 1:9
Jakub 2:26
1. Korinťanom 2:11
Skutky 20:10
2. Korinťanom 5:6-10
Filipanom 1:21-25
Galaťanom 6:7-8
Galaťanom 2:20
1.Tesalončanom 5:23

Verím tomu že budeme mať telo vzkriesené, to je z biblie úplne jasné, ale s tých Pavlových listov 2. Korinským a Filipanom mi vyplýva, že mu je telo len na príťaž a túži ísť za Kristom.
Priznávam, že nie som dobrý znalec starého zákona, som skor obdivovateľ Pavla, ktorý, ako vieme, je výborným znalcom strého písma. Preto ja ho považujem za pilier svätého písma.
Bol by som Vám veľmi vďačný keby ste mi na tieto state písomne odpovedali, lebo nikto so spolubratov mi na to nedal dostačujúcu odpoveď. Poradili mi aby som si za slovo duša dosadil slovo život. Avšak toto funguje len v niektorých odstavcoch.
A verím, že keď sa obrátim na Vás dostanem uspokojivú odpoveď na tieto state, ktoré hovoria práve o opaku, že medzi smrťou tela a jeho vzkriesením ešte niečo je, čo by vysvetlilo jedine to, že člověk nemá iba telo.

majak78@yahoo.com

1.odpoveď :

Vážený pane Miro.....

děkujeme Vám za Váš dopis, ve kterém vyjadřujete svůj souhlas s jasným biblickým vysvětlením k otázce co se s člověkem stane při smrti. Váš zájem o poznání biblické pravdy nás velmi těší. Ve Vašem dopise je uveden seznam 17 biblických odkazů, jež byste si přál nechat si vysvětlit.

Uvést komentář k takovému množství biblických textů by bylo velmi obsáhlé. Kromě toho nevíme, jeké konkrétní otázky k těmto jednotlivým biblickým veršům máte. Prosíte o komentář k textům, z nichž by se mohlo zdát že „mezi smrtí těla a jeho vzkříšením je něco, co by vysvětlilo jedině to, že člověk nemá jen tělo“. Pokud jsme tomu porozuměli správně, domníváme se, že Vás zajímají v zásadě dvě věci: 1. Co přesně znamená slovo „duše“ v Bibli a 2. vyjádření v Křesťanských řeckých Písmech /“Novém zakoně“/, která hovoří o jiné nadějí, než je věčný život na zemi ve fyzickém těle.

V příloze Vám posíláme brožuru Co se snámi stane, když zemřeme?, ve které, jak věříme, najdete vyčerpávající vysvetlení zejména otázky „duše“. Viz zvláště strany 19 a 20./

Ke druhé otázce bychom chtěli uvést, že Bible ve skutečnosti mluví o dvou nadějích. Pro věrné z lidstva jako celku je od samého počátku zaslíben věčný žiot v ozemském ráji, který svým hříchem ztratil Adam s Evou. /Žalm 37:29, Jan 3:16/ Lidstvo bude opět přivedeno k dokonalosti pod vedením „nebeského“ neboli „Božího Království“, o kterém vyučoval Ježíš Kristus./Matouš 5:3, 10, 10:7/ Boží Království je vláda ustanovená Jehovou Bohem, který do ní také dosadil Krále-Ježíše Krista. Daniel 7:13, 14 říká: „Někdo podobný synu člověka /Ježíš Kristus, viz Marka 14:61,62/ přicházel s nebeskými oblaky , a získal přístup k Prastarému na dny /Jehovovi Bohu/ a přivedli ho blízko, až před Něho. A bylo mu /Ježíši Kristu/ dáno panství a důstojnost a království, aby dokonce jemu sloužily všechny národy, národností skupiny a jazyky.“

Spolu s Ježíšem Kristem bude lidstvu vládnout omezené množství spoluvládců, kterí jsou tedy vzkříšení-podobně jako samotný Kristus- v duchovním těle do nebe. Zjevení 5:9,10 „/Ty, Ježíši Kriste/ jsi byl zabit a svou krví jsi koupil Bohu osoby z každého kmene a jazyka a lidu a národa a udělal jsi z nich království a kněze našemu Bohu a budou kralovat nad zemí.“ Ve Zjevení 14:1-3 je řečeno, že těchto, koupených ze země, kteří budou vládnout s Beránkem na nebeské hoře Sionu, je 144 000.

Apoštol Pavel byl jedním z této skupiny budoucích spoluvládců, stejně jako lidé, kterým psal své Bohem inspirované dopisy. Proto v jeho vyjádřeních často nacházíme vyjádření, která se týkají tét nebeské naděje. /2. timoteovi 2:12, 4:18/

Z uvedených odkazů vyplývá, že podle Bible je smrt skutečně opakem života, tedy stav neexistence. Proto jsou v Písmu smrt a život často stavěny do protikladu. /5. Mojžíšova 30:15,19, Přísloví 11:19, 12:28. Rímanům 6:23, 8:6/ Žádná neviditelná část těla člověka nepřežívá smrt, ale člověk může být vzkříšen, a to v duchovním těle pro život v nebesích, nebo v hmotném těle pro život na zemi. /viz strany 25 až 28 přiložené brožury./

Jak jsme pochopili z Vašeho dopisu, jste v kontaktu s místními svědky Jehovovými. Pokud byste si přál více informací na tento námět, požádejte si o knihu Co Bible doopravdy říká?, která důkladně rozebírá obě otázky, o nichž jsme se zde zmínili. Také Vám doporučeujeme poznat lépe Bobli prostředníctvím biblického studia, které svědkové Jehovovi bezplatné nabízejí. Místo a čas si můžete vybrat. Jsme přesvědčeni, že tento domácí kurz, při němž používáme výše uvedenou knihu, by Vám zodpověděl naprostou většinu Vašich otázek.

Velmi Vám přejeme mnoho úspěechu ve Vašem poznáváni prvady o , jediném pravém Bohu a jeho Synu Ježíši Krïstu, které může vést k věčnému životu. /Jan 17:3/

Přijměte prosím naše uprímné a srdečné pozdravy.

LIST 2.

Dobrý deň, 12. 2. 2010

svoje state som sa pokúsil prebrať s vašimi zvestovateľmi, ako ste mi doporučili. Po niekoľkých hodinách sme sa dohodli, že na mieste sa to prebrať nedá, tak že mi to pošlú písomne. Bohužiaľ doteraz mi nič neprišlo.

Vaše vysvetlenie mojich otázok by bolo vcelku postačujúce, že duchovné telá dostanú 144 000 vybraných nasledovníkov Krista, počínaje vernými apoštoly.
Avšak po hlbšom preštudovaní vašich odkazov teda: Lukáš 22:28-30, Jan 14:2,3, zjevení 7:4, 14:3 sa mi to zdá málo podložené len týmito veršami.
Nijako logicky mi nevyplynulo, že len tých 144 000 by malo dostať duchovné telá, skor opačne, píšu že to budú kúpení - panici nepoškvrnení so ženami čo by skor ukazovalo na kňazov a rehoľníkov /Zj.14:4-5/.
Dočítal som sa tam vo viacerých odstavcoch o večných mukách, o večnom trápení... je to kniha ťažká a brať čísla, kt. sú tam od slova do slova sa asi nedá, na to by bolo treba vačšieho odbornika než som ja .

Píšete, že neviete aké konkrétne otázky mám k biblickým veršom, kt. som vám poslal. Nechel som vedieť čo presne znamená slovo duša, ale chcel som skor logické, jasné zrozumiteľné vysvetlenie týchto veršov, ktoré jasne tvrdia, že človek má aj čosi viac než len telo!!!
Pretože presvedčovať ľudí o tom, že smrťou všetko konči a nevedieť pritom vysvetliť tieto odstavce sa mi zdá veľmi trúfalé.
O také vysvetľovanie /štúdium/, že sa bude skákať od konca na začiatok a potom do stredu po jednej vete s biblie, už nemám záujem.

Články v brožúrke, ktorú ste mi poslali sme rozoberali so spolubratmi, ale nič som v nich nenašiel takého, čo by mi vysvetlilo kapitoly, kt.som vám zaslal na vysvetlenie...

Prepáčte, že sa znova obraciam na vás, avšak pre mňa je veľmi doležité zahnať moje pochybnosti o správnosti učenia Strážnej veže, pretože by som si nemohol dovoliť niekoho presviedčať o absolútnej pravde vášho učenia, keď by som sám o nej nebol presvedčený. A preto vyvratit tieto moje pochybnosti je už len vo vašich rukách.

Ďakujem a zostávam s pozdravom


Matúš 22:32; Matúš 10:28; Matúš 16:26; Lukáš 24:36-39; Lukáš 16:19-31; 1. kniha Kráľov 17:21-23; 1. Samuelova 28:8-20; Zjavenie 20:4; 1. Petra 1:9; Jakub 2:26; 1. Korinťanom 2:11; Skutky 20:10; 2. Korinťanom 5:6-10; Filipanom 1:21-25; Galaťanom 6:7-8; Galaťanom 2:20; 1.Tesalončanom 5:23


PO TOM MOJOM DRUHOM DOPISE UŽ ŽIADNA ODPOVEĎ NEPRIŠLA,

Po rokoch študovania, učenia a brožúr sv. Jehovovych som dospel k presvedčeniu, že pravdu nám doniesli sv. Cyril a Metod s Tesalonik a nie neaký slobodomurár z Brooklynu. / Peter B. Podolský Slobodomurárstvo-nešťastie našej doby, str. 50/

Možno by som sa o odlišné vysvetľovanie písma ani nezaujímal, keby som nedostal strach hlavne z listu Galaťanom, kde Pavol z Tarzu, doslova preklína tých ktorí si dovoľujú pozmeniť sv. Písmo.
Zo skutkov apoštolov a listov je jasné, že už v tej dobe sa snažili prekrútiť učenie apoštolov a obrátených pohanov na kresťanov sa snažili požidovštiť /dodržovať židovské starozákonné predpisy/.
Toto sú už len moje úvahy – keď sa im nepodarilo umlčať apoštolov, tak sa medzi kresťanov miešali a snažili sa učenie pozmeniť. Aj veľký znalec starého zákona, učiteľ Pavla, Gamaliel povedal, že ak je toto nové učenie od ľudí tak zanikne samo, ale ak od Boha, tak nič nezmožeme. Ako vidieť- ani po 2000 rokoch nezaniklo!
V podstate farizejov a zákonníkov /zlých vinohradníkov/ aj chápem, že boli nazlostení, veď hlásanie apoštolov bol prakticky veľký výsmech, toľké storočia čakali mesiáša a keď prišiel tak si ho ukrižovali. Svoj čin sa snažili omluviť aspoň tým, že Kristus nebol žiaden mesiáš, /ale len nejaký revolucionár, kúzelník, max. dobrý človek/. Pri študovaní listu Galaťanom ma napadla ďaľšia otázka -
či týto posluhovači zlých vinohradníkov časom vymreli, alebo učinkujú ešte dodnes omnoho rafinovanejším sposobom???

miro

Male Poeet p?íspivku : 15
Reputace : 0
Body : 10
Registration date : 28. 02. 09

Návrat nahoru Goto down

SJ ma nepresvedčili že mám len telo Empty Re: SJ ma nepresvedčili že mám len telo

Příspěvek  kovboj 21/3/2010, 13:52

Má člověk nesmrtelnou duší?. Je tam výborne podložené veršami z biblie, že člověk nemá nesmrteľnú dušu a že po smrti už nič nevníma.
Miro,přiznávám se, že jsem už trochu zapomněl, ale zachoval jsi se dobře, šel jsi za věcí a udělal jsi i svou zkušenost s SJ "centrálou".
Pokud nahlédneš do např.biblického slovníku Novotného,najdeš tam stejný postoj autora a biblické odkazy.Při výkladu bible máme postupovat tak, že nejasné texty se vykládají jasnými a udělejme to tedy i v tomto případě. Bible si neprotiřečí.
Uvedl jsi 17 míst bible s nejasnostmi, budu zatím reagovat na část z nich, aby to nebylo dlouhé.
Matúš 16:26
Jaký prospěch bude mít člověk, získá-li celý svět, ale svůj život ztratí? A zač získá člověk svůj život zpět?
V ČEP je přeložen výraz "psýché" termínem "život", zatímco KB překládá termín "duše". To je v pořádku, protože výrazy pro duši, ať už v SZ nebo NZ jsou synonymem i pro "život". Ježíš v této perikopě o následování určitě nechtěl říci, abychom si dali pozor na ztrátu či opětné získání nějaké substance( "duše"), ale o to, aby jsme si jako lidé srovnali žebříček hodnot a nepromarnili život získáváním věcí "světa" a abychom jej následovali.
Matúš 22:32
Po vzkříšení se lidé nežení ani nevdávají, ale jsou jako nebeští andělé. 31 A pokud jde o vzkříšení mrtvých, nečetli jste, co vám Bůh pravil: 32 ‚Já jsem Bůh Abrahamův, Bůh Izákův a Bůh Jákobův‘? On přece není Bohem mrtvých, nýbrž živých.“
Schválně jsem uvedl větší kontext sporu Ježíše se saduceji, kteří popírali vzkříšení vůbec. Ježíš jim zajímavě citací ze SZ ukazuje, že se mýlí.Text neříká, že už vzkříšení bylo a že Abraham, Izák a Jákob už vzkříšeni byli(to by bylo v rozporu s jinými částmi Písma-např.Žid 11.kap.), ale ukazuje na Boží moc lidi vzkřísit.
Matúš 10:28
A nebojte se těch, kdo zabíjejí tělo, ale duši zabít nemohou; bojte se toho, který může i duši i tělo zahubit v pekle.
Tento text vlastně ukazuje, že duše je smrtelná, když může být zahubena v pekle. Pokud víme, že člověk(duše) se skládá z těla(které se rozpadne) a ducha(oživení, které Bůh při smrti odejímá), tak není těžké porozumět, co Ježíš myslí svým varováním. Nepřátelé mohou škodit a i zabíjet Boží lid(jejich těla), ale celého člověka(duši) zabít nemohou, protože "duch" odchází k Bohu a tam jejich moc nedosáhne. Smrt je jen opakem života-tělo se rozpadne v prach a duch(oživující impuls) se vrací k Bohu.
Princip celistvosti(holistický, tj, po smrti žádná substance člověka nežije) je zřetelným učením bible, zatímco řecká i jiné filosofie jsou založeny na dualismu, který tvrdí, že člověk má duši a ta po smrti existuje dále.To je jinak "pěkný" základ pro spiritismus...
Myslím, že to zatím stačí.
kovboj
kovboj

Poeet p?íspivku : 383
Reputace : 0
Body : 284
Registration date : 20. 04. 08

Návrat nahoru Goto down

SJ ma nepresvedčili že mám len telo Empty Re: SJ ma nepresvedčili že mám len telo

Příspěvek  Anonymní 21/3/2010, 14:08

Zdravím všechny.

Musím uznat, pokud se to tu vede takto, určitě se mi tu bude líbit.

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

SJ ma nepresvedčili že mám len telo Empty Re: SJ ma nepresvedčili že mám len telo

Příspěvek  miro 23/3/2010, 10:07

Momentálne nemám počítač, tak reagujem len krátko. Je to výborný nápad že nejasné veci si vysvetlíme jasnými z biblie. Urobme to teda aj v tomto prípade keď tvrdíš že

"Tento text vlastně ukazuje, že duše je smrtelná, když může být zahubena v pekle"

Na toto som v biblii našiel vysvetlenie:
Mt 25:41 a 46: Potom řekne těm na levici: Jděte ode mne, prokletí, do věčného ohně, připraveného ďáblu a jeho andělům! Amen pravím vám, cokoliv jste neučinili jednomu z těchto nepatrných, ani mně jste neučinili. A půjdou do věčných muk, ale spravedliví do věčného života.“ alebo
Lukáš 16: 22,23 I umřel ten chudák a andělé ho přenesli k Abrahamovi, zemřel i ten boháč a byl pohřben. A když v pekle pozdvihl v mukách oči, uviděl v dáli Abrahama a u něho Lazara.

Po prečítání týchto kapitol v tom mám jasno, dokonca viac než jasno!

miro

Male Poeet p?íspivku : 15
Reputace : 0
Body : 10
Registration date : 28. 02. 09

Návrat nahoru Goto down

SJ ma nepresvedčili že mám len telo Empty Re: SJ ma nepresvedčili že mám len telo

Příspěvek  kovboj 23/3/2010, 21:09

Je to výborný nápad že nejasné veci si vysvetlíme jasnými z biblie.
Jinak to ani nejde, protože bychom mohli dojít k nesprávným závěrům. Prvé stránky bible nám zřetelně ukazují, že člověk se duší "stal", ne že jí "byl" a to tak, že do smrtelného těla(prachu ze země) Bůh vdechl život. Toho je třeba stále se držet, stejně jako toho, že nesmrtelný je jen Bůh.
Původně jsem komentoval verš z Mat 10:28 takto:
A nebojte se těch, kdo zabíjejí tělo, ale duši zabít nemohou; bojte se toho, který může i duši i tělo zahubit v pekle.
Tento text vlastně ukazuje, že duše je smrtelná, když může být zahubena v pekle.
Odepsal jsi toto:
Na toto som v biblii našiel vysvetlenie:
Mt 25:41 a 46
Nevím , jaké jsi v těchto verších našel vysvětlení na problém "duše" a její podstaty, protože se zde o žádné duši nemluví. Podobně je to i ve verších v Luk 16.kapitole.
Po prečítání týchto kapitol v tom mám jasno, dokonca viac než jasno!
OK, to jsem rád.
kovboj
kovboj

Poeet p?íspivku : 383
Reputace : 0
Body : 284
Registration date : 20. 04. 08

Návrat nahoru Goto down

SJ ma nepresvedčili že mám len telo Empty Re: SJ ma nepresvedčili že mám len telo

Příspěvek  miro 25/3/2010, 10:13

Reagujem na tie prvé stránky bibile a vychádzajme s toho, že čo sa týky SZ nemali v ňom jasno ani vtedajší učenci s Kristovej doby :Sk 23,6-11 a to boli saduceji a farizeji o 2000 rokov bližšie ku knihám Mojžišovím než sme my. A aj tak sa strhla hádka kvoly týmto otazkam.
Dokonca aj Nikodémovi /Ján 3,10/ Ježíš vyčítal že nerozumie SZ. S teho vycházejme...
A preto ja sa radšej držím Kristových solv a slov jeho učeníkov.
p.s. Doporučil by som venovať sa Jánovej 3. kapitole aspoň zopár dní.

miro

Male Poeet p?íspivku : 15
Reputace : 0
Body : 10
Registration date : 28. 02. 09

Návrat nahoru Goto down

SJ ma nepresvedčili že mám len telo Empty Duše, nauky, krev,..

Příspěvek  apostol 25/3/2010, 10:53

Jak vůbec mohou SJ tvrdit, že používají Bibli, když se jí zásadně nedrží??
1. Člověk samozřejmě není jen tělo a MÁ duši. Podstata lidské bytosti je nesmrtelný duch s duší v těle. Fyzické tělo je smrtelné, ale duch s duší NE. Člověk si tady a teď rozhoduje o tom, kde bude trávit věčnost. Nezávisí to na příslušnosti k určité lidské náboženské organizaci, ale na postoji k oběti Ježíše Krista a osobním vztahu s Ním.
2. Nauky SJ jsou rozporuplné, odporují si vzájemně a hlavně Bibli. Hlásají, že Ježíš nevstal fyzicky, ale jen jako duchovní bytost. ALE i v jejich verzi "bible" je jasně dokázáno jeho FYZICKÉ vzkříšení. Boží království nemůže přijít tam, kde už je, Ježíš o něm mluvil v přítomném čase a lidé si ho představují jakkoli jinak, než jak skutečně vypadá.
SJ odmítají transfúzi s odvoláním na SZ zákaz POŽÍVAT krev. Bůh není schizofrenik, aby zaměňoval konzumaci krve (což životu dotyčného neprospívá) s aplikací krve pro záchranu života.
SJ neustále mění své filozofie o tom, CO je to Ježíš. první stvořená bytost, původně anděl,... - a i kdyby náhodou Boží syn, tak stejně "není rovnocenným ve svém božství Otci". Jako by dítě bylo míň lidskou bytostí než dospělý.
Máte opravdu nějaké nejasnosti ohledně biblického učení? SJ rozhodně nejsou ti, kteří Vám to pravdivě vysvětlí. Prokazatelně mnohé jejich nauky jsou nadřazeny autoritě Božího slova a jeho skutečnému významu. Napište své otázky do Knihy návštěv na www.apostol.webnode.cz

apostol

Female Poeet p?íspivku : 31
Reputace : 0
Body : 31
Registration date : 25. 03. 10

Návrat nahoru Goto down

SJ ma nepresvedčili že mám len telo Empty Re: SJ ma nepresvedčili že mám len telo

Příspěvek  kovboj 25/3/2010, 18:34

vychádzajme s toho, že čo sa týky SZ nemali v ňom jasno ani vtedajší učenci s Kristovej doby
Tebou uvedená pasáž se ale netýká "duše", ale vzkříšení, které saduceové popírali, odpověď jim však dal sám Ježíš už dříve.(Mar 12:24.26)
Doporučil by som venovať sa Jánovej 3. kapitole aspoň zopár dní.
To by bylo jistě jen k užitku, z této kapitoly bych tedy rád vyzdvihnul, že se zde mluví o věčném životě(3:16) v kontrastu se "zahynutím".
Člověk samozřejmě není jen tělo a MÁ duši. Podstata lidské bytosti je nesmrtelný duch s duší v těle. Fyzické tělo je smrtelné, ale duch s duší NE.
Při stvoření člověka je napsáno, že se člověk duší stal(KB), EB říká, že se stal živým tvorem. Jednoduše to lze vyjádřit principem-tělo+duch(dech Boží, oživení)=duše(živý tvor).
Přesnější vyjádření než že člověk duši tedy je, že je duší. Bůh je Stvořitel a dárce života a pouze na Něm je vše závislé, neexistuje nic, co by mělo život samo v sobě a bylo "nesmrtelné", na Bohu nezávislé.
Při smrti nastává opačný princip, než při stvoření-tělo se rozpadá, dech Boží se vrací k Bohu, který jej dal a duše zaniká, umírá.
Nikde také nečteme, že by tento Boží dech(duch) byl nositelem nějakých lidských emocí člověka, je to vlastně životodárná Boží síla.V tom tedy máš pravdu, že nezaniká, protože je od Boha, který jediný je nesmrtelný, jak praví Písmo.(1.Tim 6:16)
Pro prozkoumání pojmů "duše", "duch"(ať lidský či Boží) a s tím spojenou problematikou doporučuji Novotného biblický slovník.
Nauky SJ jsou rozporuplné
Máš pravdu, proto o nich i jiných věcech diskutujeme a hledejme tedy správné odpovědi předně v Písmu, abychom na tom nebyli podobně... Můžeme se také za SJ modlit, aby se přidali k těm, kterým Pán ze své milosti otevřel "oči" a založili tento web.
kovboj
kovboj

Poeet p?íspivku : 383
Reputace : 0
Body : 284
Registration date : 20. 04. 08

Návrat nahoru Goto down

SJ ma nepresvedčili že mám len telo Empty Re: SJ ma nepresvedčili že mám len telo

Příspěvek  SSERP71 25/3/2010, 22:27

Nový překlad Bible 21 říká v 1.Kotinským 15:45 - Jak je psáno: „První člověk, Adam, se stal živou duší,“ ale ten poslední Adam se stal obživujícím duchem. ******
Tady je též patrno, že se člověk stal živou duší a ne že mu byla dána nějaká duše nesmrtelná. Ona by potom musela přijít i otázka, kde ta nesmrtelná duše byla před tím, než byla dána do hmotného těla. Bůh Adamovi řekl: ... Z toho nejez, neboť v den, kdy bys z něj jedl, jistě zemřeš.“ ... Neřekl mu, že zemře a jeho duše bude někde trpět za to, co udělal. lol!

SSERP71

Male Poeet p?íspivku : 2
Reputace : 0
Body : 2
Registration date : 09. 01. 10

Návrat nahoru Goto down

SJ ma nepresvedčili že mám len telo Empty Re: SJ ma nepresvedčili že mám len telo

Příspěvek  Martin Cibulka 28/3/2010, 12:49

Pro SSERP71, který napsal:
Tady je též patrno, že se člověk stal živou duší a ne že mu byla dána nějaká duše nesmrtelná.
No, v 1.Korintským 15:45 apoštol Pavel vychází z toho, co čteme již v Tóře. A v 1.Mojžíšově 2:7 čteme, že „člověk se stal živou duší“ tak, že Bůh do chřípí člověka vdechl „dech života“ (hebrejsky NIŠMAT CHAJIM). Tento „dech života“ je to, co je jedněmi považováno za nesmrtelnou duši a druhými za něco, co údajně není součástí člověka. Ty evidentně patříš k těm druhým, ačkoliv Písmo svědčí o opaku. To, že v Písmu není řečeno, kde ona NEŠAMA člověka byla předtím, než do něj byla Bohem vdechnuta, ještě neznamená, že takové místo pro ještě nevdechnuté NEŠAMY neexistuje. Judaismus takové místo zná pod označením GUF.

„Talmud učí preexistenci duší. „V sedmém nebi, ARAVOT, jsou uložení duchové a duše, které teprve mají být stvořeny“ (Chag. 12b), tj. nenarozené duše, které teprve budou spojeny s těly. Věřilo se, že mesiášská éra nenastane, dokud všechny tyto nenarozené duše neprojdou vlastní existencí na zemi: „Syn Davidův (tj. Mesiáš) nepřijde, dokud všechny duše v GUF nedojdou konce“ (Jev. 62a). GUF je nebeská pokladnice, kde tyto duše očekávají čas, kdy vejdou do lidského těla.“ – COHEN, A. Talmud (pro každého). Praha: Sefer, 2006. ISBN 80-85924-49-8 [str. 118].
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

SJ ma nepresvedčili že mám len telo Empty Re: SJ ma nepresvedčili že mám len telo

Příspěvek  SSERP71 29/3/2010, 00:45

Vidím Martine, že jsi aktivním učastníkem skoro každé diskuze. Jenže, co příspěvek, to názor. Jestliže vycházíme z prvotního Božího záměru a sice, že lidstvo mělo naplnit a starat se o zemi, tak nelze z tohoto vyvodit, že by člověk žil již někde před svou existencí jakožto "duch". Bible píše o duchovních bytostech - Bohu, Kristu a andělech. Hříchem člověka je smrt, nikoliv život v jiné podobě. Proto je na několika místech toto zdůrazněno: Ezekiel 18:4 - Hle – mně patří všechny životy, jak život rodičů, tak život dětí! Životem zaplatí ten, kdo hřeší.
Takto by jsme se tady mohli dohadovat věky a ještě do toho zatáhnout nauky hinduistů. Nedává smysl a ani nikde není náznak toho, z jakého důvodu by Bůh stvořil lidskou bytost, na zemi by byl jako na nějaké přestupné stanici a potom by žil někde v duchovní říši. Potom by ovšem neplatilo následující : Nuže, toto praví stvořitel nebe, Hospodin,
ten Bůh, který zformoval zemi,
který ji učinil a upevnil,
který ji nestvořil, aby prázdná zůstala,
ale k bydlení ji zformoval.

Spravedliví ale obdrží zemi
a budou v ní bydlet navždycky. bounce

SSERP71

Male Poeet p?íspivku : 2
Reputace : 0
Body : 2
Registration date : 09. 01. 10

Návrat nahoru Goto down

SJ ma nepresvedčili že mám len telo Empty Re: SJ ma nepresvedčili že mám len telo

Příspěvek  Martin Cibulka 29/3/2010, 13:18

Pro SSERP71:

Podívej, já zde netahám nauky hinduistů a jiných náboženství, které nemají s Písmem nic společného. Naopak upozorňuji na interpretaci těch, s nimiž sdíleli Ješua ha-Mašiach a ostatní jeho apoštolé svůj tělesný a duchovní původ.

Ty zde sice argumentuješ Písmem, ale ani jeden odkaz, na který poukazuješ, nevysvětluje, odkud Bůh vzal „dech života“ (NIŠMAT CHAJIM), který vdechl do chřípí člověka. Místo toho jen filozofuješ o Božích záměrech, o kterých nevíš všechno.

Jak Ti do této filozofie zapadá, že Bůh již „před založením světa“ (Efezanům 1:4) vyvolil ty, kteří se měli stát účastníky „nebeského povolání“ (Hebrejcům 3:1)?
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

SJ ma nepresvedčili že mám len telo Empty Re: SJ ma nepresvedčili že mám len telo

Příspěvek  Anonymní 29/3/2010, 13:31

Zdravím všechny.

Jenže ani tento biblický citát nic nenaznačuje o tom, že těmi vyvolenými byli konkrétní osoby. Já jej vnímám jako informaci nebo slib od Boha, že po prvním hříchu v Edenu to má pevně v rukou a tudíž nám ukazuje, že i když Adam s Evou zhřešili, tak ví že jejich potomci budou věrní Bohu tak jak mohli být i oni. Tak toto já čtu ve vyjádření o vyvolených před založením světa.

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

SJ ma nepresvedčili že mám len telo Empty Re: SJ ma nepresvedčili že mám len telo

Příspěvek  Martin Cibulka 30/3/2010, 10:08

yxoxs napsal:Zdravím všechny.

Jenže ani tento biblický citát nic nenaznačuje o tom, že těmi vyvolenými byli konkrétní osoby. Já jej vnímám jako informaci nebo slib od Boha, že po prvním hříchu v Edenu to má pevně v rukou a tudíž nám ukazuje, že i když Adam s Evou zhřešili, tak ví že jejich potomci budou věrní Bohu tak jak mohli být i oni. Tak toto já čtu ve vyjádření o vyvolených před založením světa.
No, já nesdílím víru ve vyvolení konkrétních osob jen na základě textů, které jsem zmínil. O konkrétních osobách totiž hovoří jiné texty jako např. ten, který řeší vyvolenost Jákoba, jehož Bůh miloval, oproti Esauovi, jehož Bůh nenáviděl ještě předtím, než stačil vykonat něco „dobrého nebo podlého“ (Římanům 9:11). Texty, které jsem uvedl v minulém příspěvku, měly poukázat na to, že Boží prvotní záměry při stvoření člověka vůbec nemusely být takové, jaké zde SSERP71 vykreslil na základě učení společnosti Watch Tower.
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

SJ ma nepresvedčili že mám len telo Empty Re: SJ ma nepresvedčili že mám len telo

Příspěvek  Xton 17/8/2010, 10:07

Ahoj všem, mám problem z tímto textem Lukáš 16: 19-31 jak uvedl výše, uživatel Miro. Co myslíte, je to jen podobenství nebo je to víc?
Xton
Xton

Male Poeet p?íspivku : 141
vztah k organizaci : sem tam studující
Reputace : 0
Body : 160
Registration date : 09. 12. 09

http://vojtech-filip-knihy.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

SJ ma nepresvedčili že mám len telo Empty Re: SJ ma nepresvedčili že mám len telo

Příspěvek  Anonymní 17/8/2010, 10:45

Zdravím všechny.

to Xton

Než se zamyslíš znovu nad pasáží, na kterou se ptáš, zkus si připomenout či přečíst tyto texty:
Kazatel 9, 5,6
Žalm 146, 3,4
Římanům 6, 23
a pak znovu se zeptej sám sebe, jak to koresponduje s těmi veřši, které jsem četl? A dojdeš k závěru nebo také nemusíš, že pasáž na kterou se ptáš, nebyl popis reality. Samozřejmě, pak vyvstanou další otázky, nad kterými můžeme dále diskutovat. Myslím ale, že již zde ale i jinde, ty otázky byli hodně probírány.

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

SJ ma nepresvedčili že mám len telo Empty Re: SJ ma nepresvedčili že mám len telo

Příspěvek  Xton 17/8/2010, 11:18

Tyto texty ano a můj názor je totožný s tvým, tj. člověk umírá a zanikají jeho myšlenky atd. i podle např. Židům 9:27, kde je alespoň v mém překladu (ČBS) uvedeno, že člověk žije pouze jednou. Jenom při čtení Janova evangelia 21: 20-23, nebo Matouše 16: 13-16, si to neumím dát racionálně dohromady, co tím tedy pisatel myslel?
Xton
Xton

Male Poeet p?íspivku : 141
vztah k organizaci : sem tam studující
Reputace : 0
Body : 160
Registration date : 09. 12. 09

http://vojtech-filip-knihy.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

SJ ma nepresvedčili že mám len telo Empty Re: SJ ma nepresvedčili že mám len telo

Příspěvek  Anonymní 17/8/2010, 11:55

Zdravím všechny.

Evidentně jde o Jana. Můžeme se ptát jestli jej Ježíš zanechat chtěl a nebo jestli tím Petrovi chtěl něco naznačit. Jestli se podíváš na situaci kdy Ježíš byl se třemi učedníky na hoře, když byl proměněn, tak je nám pak z kontextu jasné, že o těchto učednících mluvil toto: Lukáš 9, 27Říkám vám popravdě: Někteří z těch, kdo tu stojí, rozhodně nezakusí smrt, dokud nespatří Boží království.“
Podobné to je i s tímto textem: Zjevení 1, Zjevení Ježíše Krista, které mu svěřil Bůh, aby ukázal svým služebníkům, co se musí brzy stát. Ukázal je skrze svého anděla, kterého poslal ke svému služebníku Janovi 2a ten vydává svědectví o všem, co viděl – je to Boží slovo a svědectví Ježíše Krista. 3Blaze tomu, kdo čte, i těm, kteří slyší slova tohoto proroctví a drží se toho, co je v něm napsáno. Ten čas je blízko.
Jan 2, 24To je ten učedník, který vydává svědectví o těchto věcech a zapsal je; a víme, že jeho svědectví je pravdivé.
Můžeme diskutovat, jestli vytržení a vidění, které je popisováno ve Zjevení, můžeme s jistotou chápat jako to, co je u Jana ve 21. kapitole, jinak můžeme dojít k závěru, že je na Pánovi, když se rozhodne o někom aby byl mezi živými než se něco odehraje, tak se to prostě stane, co je nám po tom, že?

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

SJ ma nepresvedčili že mám len telo Empty Re: SJ ma nepresvedčili že mám len telo

Příspěvek  Xton 17/8/2010, 12:47

Pokud jde o křesťany, blaze těm, kteří neviděli a přesto uvěřili...aneb jak jsi napsal: "že je na Pánovi, když se rozhodne o někom aby byl mezi živými než se něco odehraje, tak se to prostě stane, co je nám po tom, že?"

Pokud však jde o nevěřící je potřeba probrat argumenty proti mnohým otázkám typu: Když člověk zemře tak, že celý zanikne. Potom když bude vzkříšen, nemůže to být přece on, ale jen jeho kopie, protože před tím celý zanikl?

Co na to říct?

Xton
Xton

Male Poeet p?íspivku : 141
vztah k organizaci : sem tam studující
Reputace : 0
Body : 160
Registration date : 09. 12. 09

http://vojtech-filip-knihy.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

SJ ma nepresvedčili že mám len telo Empty Re: SJ ma nepresvedčili že mám len telo

Příspěvek  Anonymní 17/8/2010, 13:53

Zdravím všechny.

No, prach jsi v prach se obrátíš. Nikde v bibli není náznak toho, že vzkříšení budou vkříšeni ve stejném těle. Dokonce když se ptali Krista, jak to bude s těmi, co byli v partnerském vztahu, dokonce jim naznačil, že budou jako andělé. Když byl Ježíš na zemi po dobu než vystoupil k Otci, také se procházel v těle, které nebylo jeho jinak by jej učedníci nepoznávali až z jednání a slov, ale poznali by ho dle podoby, ne? Určitě bych s nevěřícím nemluvil ve stylu např. řkc, že je to velké tajemství, to také není řešení, přece když něčemu nerozumím nebo to neumím vysvětlit, ještě to neznamená že je to tajemství. Buď jej navedu na někoho nebo někam, kde dostane odpověď, nebo se mu budu snažit vysvětlit tak jak já to vidím. Je ale na něm samotném jak se pak k získaným informacím zachová. Z toho bych si hlavu nedělal, vím jak to myslíš, také mě to často trápilo, ale od určité doby si s tím až tak nedělám hlavu. Jsme jen prostředníci, protože Pán si přitrhává ovečky k sobě sám, nás může jen využít, ale také nemusí. :-)

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

SJ ma nepresvedčili že mám len telo Empty Re: SJ ma nepresvedčili že mám len telo

Příspěvek  Xton 17/8/2010, 14:50

Dík za povzbuzení, je pravdou jak říkáš:"Pán si přitrhává ovečky k sobě sám" a chybou by bylo snažit se za každou cenu dotyčného udolat argumenty a "zvítězit" v diskuzi. Myslím, že to je u mne už zažité dědictví od SJ Very Happy Pozoruji to občas, když se probírá někde náboženství, jako bych to věděl lépe, nutká mě to vítězit v diskuzi argumenty SJ, tak raději mlčím. Máte to nutkání taky takové?
Xton
Xton

Male Poeet p?íspivku : 141
vztah k organizaci : sem tam studující
Reputace : 0
Body : 160
Registration date : 09. 12. 09

http://vojtech-filip-knihy.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

SJ ma nepresvedčili že mám len telo Empty Re: SJ ma nepresvedčili že mám len telo

Příspěvek  Anonymní 17/8/2010, 15:37

Zdravím všechny.

Pozoruji to občas, když se probírá někde náboženství, jako bych to věděl lépe, nutká mě to vítězit v diskuzi argumenty SJ, tak raději mlčím. Máte to nutkání taky takové?
Taky jsem dost často měl tento pocit, ale časem slábl, dnes už jen místy a věřím, že se dočkám dnů kdy vůbec. :-) Wink

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

SJ ma nepresvedčili že mám len telo Empty Re: SJ ma nepresvedčili že mám len telo

Příspěvek  oneironaut 18/11/2010, 10:37

Je třeba si uvědomit, že SJ nemají žádný patent na pravdu a z Bible si vybírají to, co se k jejich dogmatice nejlíp hodí. To, co je s ní v rozporu, se snaží různými způsoby překroutit nebo zamlčet. Lze to vypozorovat tady na fóru, v jejich časopisech i v osobním kontaktu. Pořád stejný obraz - duše neexistuje, člověk je jenom toto tělo, po smrti nic není apod. nesmysly. Když v Bibli nalezneš pravý opak těchto tvrzení - 2.Kor 12.3. - Pavel zde hovoří o člověku, který byl přenesen až do třetího nebe - a pozor: píše, že neví, jestli to bylo v těle, či MIMO TĚLO !!! Toto je v naprostém rozporu s učením SJ, že jsme pouze toto tělo. Možnost být mimo tělo je v kontextu učení SJ nelogická. To, co Pavel popisuje, je klasická mimotělesná zkušenot, kterou už měli milióny lidí po celém světě a všech náboženských vyznání, včetně mě samotného. Říká se to mu OOBE, out of body experience a dokazuje to, že nejsme na tělo fixovaní. Tuto duši na zemi samozřejmě nelze zabít, jak správně připomíná Ježíš v Mat. 10.28. Zabít můžeš jenom tělo. Pavel chce jít za Kristem, ale rozhoduje se prozatím zůstat v tomto těle a žít v tomto těle v listu Filipským 1.22. Jak by mohl někdo zůstat a žít v těle, kdyby byl pouze oním tělem? Pavel si je vědom duality tělo-duch. Po smrti duše odchází z těla - Luk. 12.20. - sedlák shromažďuje majetky a Bůh mu říká, že ještě této noci si vyžádají tvou duši a čí bude to, co jsi nashromáždil? Že by Bůh neznal učení SJ o tom, že žádná duše není, že je člověk jenom tělo? Spíše to naznačuje něco o naši dvojí existenci. Hmotné tělo obývané nehmotnou duší, která po smrti odchází k Bohu. Pavel se těší až odejde z těla a bude doma u Pána v 2.Kor 5.8. Tělo je chrámem ducha, který v těle přebývá 1.Kor. 6.19. Proč to SJ stále nestačí? Question Spoustu lidí včetně mě přesvědčila až vlastní zkušenost s OOBE, že by to byl jediný lék na nechápavost?

oneironaut

Male Poeet p?íspivku : 67
Reputace : 0
Body : 73
Registration date : 05. 09. 08

Návrat nahoru Goto down

SJ ma nepresvedčili že mám len telo Empty Re: SJ ma nepresvedčili že mám len telo

Příspěvek  Xton 18/11/2010, 20:10

Také jsem o tom něco nedávno četl-ale lidé kteří v tom získali praxi mluví o trojím složení těla-fyzické,duše a duch. Mluví také o tom, že po smrti těla se duše oddělí-ale po nějaké době se rozpouští a umírá také. Pak tedy zbyde pouze poslední část-duch-ten již asi není vědomí. Proto se to nijak netluče s vírou, že ve smrti zanikají všechny myšlenky. Chci tím říct, že spoléhat se na nesrtelnost duše bych nesázel. Jediné co zůstává a vrací se k Bohu je podle mnohých duch jako takový-o kterém hovoří i svědkové. Takže nic převratného z tohoto pohledu, pouze to, že člověk po smrti možná žije o něco déle než jeho tělo.
Xton
Xton

Male Poeet p?íspivku : 141
vztah k organizaci : sem tam studující
Reputace : 0
Body : 160
Registration date : 09. 12. 09

http://vojtech-filip-knihy.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

SJ ma nepresvedčili že mám len telo Empty Re: SJ ma nepresvedčili že mám len telo

Příspěvek  Anonymní 19/11/2010, 08:29

Zdravím všechny.
Jestliže tělo je duše a duch, co je pak bez ducha a co je bez duše? V obém případě to není tělo. Mluvil například snad Ježíš s Lazarem, když byl mrtev nebo až když jej vzkřísil apod. Má Bůh duší nebo je sám oživujícím Duchem? Mají duchovní bytosti duši? Ale když by jim byl také odebrán oživující duch, byli by ještě také dušemi? To vše mohou být pouze řečnické otázky, ale také i faktické otázky. Kdo nebo kde najdeme odpověď?

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

SJ ma nepresvedčili že mám len telo Empty Re: SJ ma nepresvedčili že mám len telo

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru