Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ?

+9
Jiří Brei
Admin
Melissa
frodobagin
daniely
gari
zbysek
Alea
Jakub Jouda
13 posters

Strana 2 z 3 Previous  1, 2, 3  Next

Goto down

Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ? - Stránka 2 Empty Re: Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ?

Příspěvek  Jiří Brei 13/3/2013, 21:22

Ahoj Zbyšku,

12.3.2013 v 18:33 jsi napsal:

1 Korintským 7:12 Ostatním pravím já, a ne už Pán: Má-li někdo z bratří ženu nevěřící a ona je ochotna s ním zůstat, ať ji neopouští.

Na některých dalších místech už to tak přímo řečeno není, ale náznak, že Pavel píše svůj soukromý názor, je dost zřetelný.

To, co jsi připomněl z 1 Kor 7:12, není vše, co apoštol Pavel k této věci řekl. Své rady k tomu, jak se vyhnout smilstvu (1 Kor 7:2) ukončuje Pavel slovy „A myslím, že i já mám Ducha Božího“ (1 Kor 7:40 Český studijní překlad). Jeho „podle mého mínění“ (1 Kor 7:40) a jeho „tak pravím já“ (1 Kor 7:8.12), se tedy nedělo bez Božího Ducha. Proto jeho slova nemají menší hodnotu, než slova našeho Pána. Byla totiž vyřčena spolu s Božím Duchem, stejně jako slova našeho Pána.
Jiří Brei
Jiří Brei

Male Poeet p?íspivku : 582
Reputace : 1
Body : 488
Registration date : 09. 08. 07

Návrat nahoru Goto down

Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ? - Stránka 2 Empty Re: Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ?

Příspěvek  Jakub Jouda 13/3/2013, 21:43

Melisso,
vzhledem k obsahu mého příspěvku je to úplně jedno jaká naděje koho zaujme. Můj názor je, že ten komu se líbí představa života na zemi, toho samozřejmě zaujme výklad SJ, komu se líbí představa jiná, toho zaujme jiný výklad. Já se ale v tom příspěvku nepřikláním ani k jedné ani k druhé straně, přeci uvažovat o výkladu textu má smysl pouze pokud ten text je nezpochybnitelně pravdivý. Když já tuhle důvěru nemám, je pro mě zbytečné zabývat se spory o výklad textů. IDEÁLNÍ BY BYLO NEJPRVE PROZKOUMAT DŮKAZY O HODNOVĚRNOSTI BIBLE, ale ne na základě učebnici jednoho z náboženství, prozkoumat je nezávisle, A TEPRVE POTOM SE NECHAT ZAUJMOUT NADĚJÍ KTEROU BIBLE DÁVÁ. Bohužel to funguje v 99,9 % případů přesně naopak a uznej, že když studuješ důkazy PRO něco čemu chceš věřit, protože se ti to líbí, nebo tomu dokonce už věříš, není to ani omylem nezávislé a výsledek se dá očekávat předem. To vysvětluje proč jsou lidé schopni věřit skoro čemukoli a "sehnat" si pro takovou víru důkazy. Příkladem UFO, Lochneská příšera, Yeti atd - nebudu radši komentovat, já bych se totiž už ani nedivil kdyby tady byl bývalý SJ který teď věří na UFO, jiný na Lochnesku a ještě jiný na Yetiho. Princip je totiž úplně stejný. Jedna víra nahradila jinou, jedny důkazy jiné. že možná trochu přeháním ? Ani ne, já jsem četl čemu všemu tady někteří věří a je pro mě ztráta času jim to vyvracet. OPAKUJI TO TADY UŽ PONĚKOLIKÁTÉ: POKUD SE OPRAVDU NELZE V PŘÍPADĚ VÍRY SPOLÉHAT NA VLASTNÍ ROZUM A NEZÁVISLÉ DŮKAZY, jakože tady většina takový názor má a radí mi abych se naučil naslouchat Bohu jinak než jsem byl zvyklý, abych očekával jeho vedení přímo, POTOM SE NEDIVTE ŽE SE NESHODNETE A NEZLOBTE SE ANI NA MUSLIMA KTERÝ SE STEJNĚ UPŘÍMNÝM PŘESVĚDČENÍM A VÍROU, JEN JINÉHO DRUHU, ZABÍJÍ VAŠE KŘETANSKÉ BRATRY NEBO DĚTI. Z určitého pohledu je pak totiž KAŽDÁ NÁBOŽENSKÁ VÍRA KTERÁ VYŽADUJE POSLUŠNOST NĚJAKÝCH DOGMAT FANATICKÁ, POTENCIÁLNĚ NEBEZPEČNÁ, protože zneužitelná a proto mě odpuzující. Tím vysvětluju svůj postoj, ne že bych chtěl útočit na kohokoliv kdo takovou víru má. Ať mi klidně a věcně oponuje, můžu se plést...

Jakub Jouda

Male Poeet p?íspivku : 24
Reputace : 1
Body : 27
Registration date : 10. 03. 13

Návrat nahoru Goto down

Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ? - Stránka 2 Empty Re: Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ?

Příspěvek  Jakub Jouda 13/3/2013, 22:11

Jiří,
to mě zrovna přijde jako příklad dogmatismu.
Kdekdo tady nebo ve sborech si myslí že má Božího ducha (já tedy už ne).
Pokud je pokorný tak taky řekne: tohle je jen můj názor.
Je snad jeho názor automaticky správný jen proto že údajně má ducha ?
Dále: SJ jako organizace tvrdí že jsou vedeni duchem, od vedoucího sboru až po rady starších. Když pak rozhodují věci které Bible neřeší, logicky se ohání vedením duchem. A jaké jsou výsledky ? Přinejmenším jak kdy. To se musí nějak omluvit, vysvětlit. Duch tedy vede, ale připouští chyby (zjednodušeně řečeno). je to Boží vedení, nesmí se mu odporovat, nesmíš mít jiný názor, ale když se evidentně stane fatální chyba, jede se dál...
Mě nejde o tu jednu nauku, já nehájím žádné stanovisko k různým výkladům, mě zajímá ten způsob uvažování.
Řeknete si, co to tady srovnávám, apoštol Pavel, to je přeci autorita, to není jen tak někdo. Prosím ? Tak byl to chybující, omylný člověk, nebo ne ? Stal se neomylným v okamžiku kdy psal dopis, který se později stal součástí Bible ? Pokud ano, proč ho Bůh nechal zapsat "tohle je jen můj názor, to neříká pán " ?! A co když i jiní pisatelé psali někde svoje názory, jen to tam neuvedli tak jasně jako Pavel ? Bible sama o sobě tvrdí že je inspirovaná, řeknete. A kdo tohle napsal ? Apoštol Pavel, v době kdy nemohl vědět co bude součástí Bible a možná ve chvíli kdy zrovna ani nebyl veden Bohem, když budu ve své úvaze krutý. TO JE PROVOKACE ! Ano, připouštím. Myslím že někdy je užitečné i provokovat aby se člověk posunul dál. Já nenabízím odpovědi, jen kladu otázky. Nemám co víc nabídnout. To ale snad neznamená, že nemá smysl vzít v úvahu i můj, asi dost svérázný, pohled na věc.

Jakub Jouda

Male Poeet p?íspivku : 24
Reputace : 1
Body : 27
Registration date : 10. 03. 13

Návrat nahoru Goto down

Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ? - Stránka 2 Empty Re: Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ?

Příspěvek  Jakub Jouda 13/3/2013, 22:29

frodobagin - Josefe,
tvůj příspěvek je zajímavý, takový střízlivý.
nevím jestli jsem pochopil správně že jde o pojetí křetanství spíš jako způsobu života na té osobní, morální rovině, než o organizované uctívání
a aktivní vystupování kázáním ? Hraje pro tebe Bible stále úlohu autority, dejme tomu závazného návodu ? Já uznávám pozitivní vliv Kristova učení, i kdyby to bylo "jen" učení moudrého člověka, ale mám to oddělené od naukových věcí a tím pádem těžko můžu čerpat z Bible naději na to že Bůh zasáhne a existence zla dnes má nějaký smysl. Myslíš že se s tím dá vyrovnat i bez víry v Boží záměr jak ho předkládá Bible ? Nebo to je podle tvé zkušenosti jediná možnost ? Víš, o stejných otázkách uvažovali i lidé v nekřesťanských kulturách a taky našli nějaké vysvětlení a naději. Já jsem tato učená podrobně nezkoumal, ale z mé pozice je to rovnocenná alternativa ke kterí bych dnes přistupoval se stejně otevřenou myslí jako k Bibli. Ale má to smysl takhle tápat ? Srovnáváním různých naprosto odlišných učení ? Možná mi k tomu řekneš něco podstatného.
Předem díky za odpověď.

Jakub Jouda

Male Poeet p?íspivku : 24
Reputace : 1
Body : 27
Registration date : 10. 03. 13

Návrat nahoru Goto down

Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ? - Stránka 2 Empty Re: Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ?

Příspěvek  Melissa 13/3/2013, 22:33

Jakub Jouda napsal:Melisso,
IDEÁLNÍ BY BYLO NEJPRVE PROZKOUMAT DŮKAZY O HODNOVĚRNOSTI BIBLE, ale ne na základě učebnici jednoho z náboženství, prozkoumat je nezávisle, A TEPRVE POTOM SE NECHAT ZAUJMOUT NADĚJÍ KTEROU BIBLE DÁVÁ. Bohužel to funguje v 99,9 % případů přesně naopak a uznej, že když studuješ důkazy PRO něco čemu chceš věřit, protože se ti to líbí, nebo tomu dokonce už věříš, není to ani omylem nezávislé a výsledek se dá očekávat předem. To vysvětluje proč jsou lidé schopni věřit skoro čemukoli a "sehnat" si pro takovou víru důkazy...
Existují názory a důkazy o hodnověrnosti Bible a pak zase názory a důkazy těch, kteří ji zpochybňují. Souhlasím s tím, že záleží na tom, čemu člověk chce věřit a pak už si důkazy najde. Věřím ve stvořitele, i když i tato víra je ze strany mnoha lidí napadána, protože v jejich očích je to přece nevědecké. Ale vše ostatní už volím s vědomím, že jsem na cestě, hledám, a nemám žádnou 100% jistotu. Narozdíl od tebe jsem s tím už asi naučila žít a nevadí mi to. Bibli čtu pro radost, nehledám v ní definitivní odpovědi na otázky, nemám žádné nauky, o kterých bych mohla říct - to je pravda. Ale líbí se mi Ježíš, jeho osobnost, slova, která stojí za to číst. V životě se řídím svým vlastním svědomím s vědomím, že se "možná" za to co udělám či řeknu budu jednou odpovídat. Ale ne lidem, žádné církvi, jen stvořiteli.

Melissa

Female Poeet p?íspivku : 398
Reputace : 2
Body : 357
Registration date : 04. 11. 08

Návrat nahoru Goto down

Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ? - Stránka 2 Empty Re: Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ?

Příspěvek  Jakub Jouda 13/3/2013, 22:55

Díky Melisso,
tohle mě vážně povzbudilo :-)
Já tuším, že se budu muset naučit žít s nejistotou,
na to totiž nejsem od svého narození zvyklý, všechno bylo
nalinkované a stačilo se podřizovat, málokdy bylo potřeba se rozhodovat.
Máš pravdu že Bibli stojí za to číst i v situaci kdy ji nevnímám jako 100% spolehlivou. A je přeci jen rozdíl mezi vírou v Bibli, potažmo náboženství (ať mi nikdo neříká že Bible nemluví o nutnosti organizace, pokud ji bere někdo jako autoritu, nechápu že si obhájí svoje nezapojení se do nějaké oragnizované skupiny) a vírou ve stvořitele. Jeho stvoření je totiž důkaz který je hmatatelný, který mluví nejen o síle a moudrosti, to by ještě i evoluce snad mohla zvládnout, ale taky o lásce, smyslu pro humor, pro krásno atd. Tohle si chci připomínat i když teď nerozumím proč Bůh mlčí, nebo mluví způsobem který nejsem schopný (a třeba i ochotný, i to je možné) slyšet. I na těchto stránkách jsem se zapojil s tím, že možná někdo rozmetá moji logiku a závěry a já prozřu... neuzavírám se předem vůči různým možnostem, i když pro někoho dost drze říkám jak to vidím teď. já to potřebuju někomu říct a potřebuju slyšet reakci. SJ nejsou ochotni diskutovat na této úrovni, já i chápu jejich důvody, ale mě to tedy rozhodně nepomohlo, že mi nikdo ani neoponoval, nic nevyvracel. Proto jsem teď tady, ne že bych si liboval v provokacích , sporech nebo dokonce chtěl někoho zvyklat.
Jsem rád že to tady většina lidí chápe a neodsuzuje mě.

Jakub Jouda

Male Poeet p?íspivku : 24
Reputace : 1
Body : 27
Registration date : 10. 03. 13

Návrat nahoru Goto down

Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ? - Stránka 2 Empty Re: Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ?

Příspěvek  zbysek 13/3/2013, 23:04

Jiří Brei napsal:Jeho „podle mého mínění“ (1 Kor 7:40) a jeho „tak pravím já“ (1 Kor 7:8.12), se tedy nedělo bez Božího Ducha. Proto jeho slova nemají menší hodnotu, než slova našeho Pána.
Jestliže Pavel nějakou myšlenku výslovně předkládá jako svůj vlastní názor, pak je NUTNÉ to jako jeho vlastní názor chápat a nedělat z toho názor Pána Ježíše. Já mám také celou řadu vlastních názorů, které třeba nejsou v rozporu s názory Pána, přesto jsou to názory mé a není možné je povyšovat na roveň těm Božím.

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ? - Stránka 2 Empty Re: Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ?

Příspěvek  Melissa 13/3/2013, 23:17

Jakub Jouda napsal:Díky Melisso,
tohle mě vážně povzbudilo :-)
Já tuším, že se budu muset naučit žít s nejistotou,
na to totiž nejsem od svého narození zvyklý, všechno bylo
nalinkované a stačilo se podřizovat, málokdy bylo potřeba se rozhodovat.
Máš pravdu že Bibli stojí za to číst i v situaci kdy ji nevnímám jako 100% spolehlivou. A je přeci jen rozdíl mezi vírou v Bibli, potažmo náboženství (ať mi nikdo neříká že Bible nemluví o nutnosti organizace, pokud ji bere někdo jako autoritu, nechápu že si obhájí svoje nezapojení se do nějaké oragnizované skupiny) a vírou ve stvořitele. Jeho stvoření je totiž důkaz který je hmatatelný, který mluví nejen o síle a moudrosti, to by ještě i evoluce snad mohla zvládnout, ale taky o lásce, smyslu pro humor, pro krásno atd. Tohle si chci připomínat i když teď nerozumím proč Bůh mlčí, nebo mluví způsobem který nejsem schopný (a třeba i ochotný, i to je možné) slyšet. I na těchto stránkách jsem se zapojil s tím, že možná někdo rozmetá moji logiku a závěry a já prozřu... neuzavírám se předem vůči různým možnostem, i když pro někoho dost drze říkám jak to vidím teď. já to potřebuju někomu říct a potřebuju slyšet reakci. SJ nejsou ochotni diskutovat na této úrovni, já i chápu jejich důvody, ale mě to tedy rozhodně nepomohlo, že mi nikdo ani neoponoval, nic nevyvracel. Proto jsem teď tady, ne že bych si liboval v provokacích , sporech nebo dokonce chtěl někoho zvyklat.
Jsem rád že to tady většina lidí chápe a neodsuzuje mě.
Se SJ nelze diskutovat o pochybnostech, nejistotách. Jejich nauky jsou domeček z karet, stačí silnější vánek a začne se to sypat. Proto si vedení své ovečky tak chrání před vlivem těch, co používají vlastní rozum. Ale tím na ně nechci útočit, jsou prostě lidé, kteří potřebují pocit jistoty, vědomí, že jednají správně, že znají pravdu a jsou na té jediné správné straně. Je to jejich právo a není na mně, abych je soudila, ale mluvit upřímně s takovými lidmi se nedá. Vyděsí je to.
Tady se občas vyskytnou spory, ale nebývá to z důvodu různosti názorů, ty se tady tolerují a nikdo nikoho za ně neodsuzuje. Co vyvolává hádky jsou osobní útoky. Taky se tady někdy vyskytnou, ale mezi těmi, co sem chodí pravidelněji, nebývají zvykem. Nesouhlasí každý s každým, ale navzájem se respektují.

Melissa

Female Poeet p?íspivku : 398
Reputace : 2
Body : 357
Registration date : 04. 11. 08

Návrat nahoru Goto down

Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ? - Stránka 2 Empty Re: Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ?

Příspěvek  gari 13/3/2013, 23:46

Ahoj Jakube,
chceš získat víru, nebo nezpochybnitelnou jistotu. Co hledáš?
Nezpochybnitelnou jistotu má například Satan. Ten nemusí věřit, zda existuje Bůh či ne, jestli je Bible Boží slovo či ne. On to ví naprosto přesně ale je mu to na nic. K čemu je pak taková jistota? Možná právě proto Bůh řekl že ne žádnou jistotou, ale skrze prostou a upřímnou víru přijde spása.

1. Korintským 1:21
Protože svět svou moudrostí nepoznal Boha v jeho moudrém díle, zalíbilo se Bohu spasit ty, kdo věří, bláznovskou zvěstí.

gari

Male Poeet p?íspivku : 589
vztah k organizaci : mnoho let aktivní SJ, pak velké zklamání a odchod
Reputace : 1
Body : 589
Registration date : 15. 08. 11

Návrat nahoru Goto down

Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ? - Stránka 2 Empty Re: Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ?

Příspěvek  JAREKzRybenu 14/3/2013, 00:06

Ahoj Jakube,

odpověděl jsem Ti na toto téma vlastně na jiném vláknu:

https://straznavez.forumczech.com/t581p135-proe-jsi-byl-svidkem-jehovovym#51680

Jen pro přehlednost jej vkládám sem, i když vzhledem k odpovědím jiných zde v něm asi nenajdeš nic nového.

___________________________________________________________________

Jakub Jouda na vláknu "Proč jsi byl vědkem Jehovovým" napsal:c) asi dost radikální a ojedinělé východisko - zpochybnit nejen autoritu církve, ale i Bible. Začít úplně od nuly. Důvody by pro to mohli být. Je otázkou, jestli stále upřímně hledající člověk vybuduje svoji víru opět a na lepším základě, třeba tím, že si na základě skutečně nezávislých důkazů ověří že Bible je Boží slovo a její základní poselství i přes všechny rozpory a chyby je nadějí a vodítkem ? Na to odpověď neznám, tohle totiž právě aktuálně řeším, tohle je moje situace a zatím tápu. Zdá se Vám to jako rouhačské nebo jako projev toho, že moje víra byla postavená na lidech ? Nemyslím si to ale chápu že to tak asi působí. Třeba právě tady najdu nějaký podnět kudy dál, nějaký jiný pohled, co já vím, abych mohl začít zase víru budovat - v těch troskách se mi zas tak dobře nežije.
Jakub

Ahoj Jakube,

ve středověku byl jeden z hlavních postojů protestantismu - Sola Scriptura = pouze Písmo. Já si to ale ještě dovoluji doplňovat et Spiritus = a Duch.

Tedy Sola Scriptura et Spiritus = Pouze Písmo a Duch

Proč to píšu: protože jsem z vlastní zkušenosti přesvědčen, že pro opravdu pevnou víru a vztah s Bohem Otcem a Ježíšem Kristem je potřebná osobní zkušenost s Nimi - konkrétní Boží působení v konkrétním čase, které člověk osobně naprosto reálně vnímá (a žasne...) - vlastně jakýsi osobně zažitý "zázrak" - lhostejno, zda je viditelný očima nebo zřejmý lidem okolo, či nikoli. Třeba evidentně nadpřirozená reakce na modlitbu. Já takové zkušenosti měl už jako SJ - většinou ve chvíli, kdy jsem to nejméně čekal. Věděl jsem, že většina SJ to tak nemá a považoval jsem to za něco vyjímečného a mimořádného a cenného - ale svého času žel zároveň "méně důležitého" - mj. i proto, že mi bylo usilovně vštěpováno, že "Jehova svůj lid vede hlavně prostřednictvím organizace", takže na řadu věcí mě ani nenapadlo se Boha ptát, když "mi to jasně vysvětluje organizace" - bral jsem její "vedení" jako hotovou věc (jeden krajský dozorce mi radil, ať se o těch osobních zkušenostech s Bohem raději nezmiňuju, že "by to někteří nemuseli pochopit").

Nicméně v obdobích pochybností - a že jsem si jich před vyloučením i po něm užil - byly tyto osobní zkušenosti konkrétního Božího jednání tím nejmocnějším, co mě drželo nad vodou.
Dnes totiž můžeš narazit na člověka, který dokáže velmi působivě dokazovat Boží inspirovanost Bible, ale zrovna tak najdeš jiného člověka, který její věrohodnost dokáže velmi brilantně zpochybňovat. Najdeš učitele všech možných teorií a pravd o všem možném, "přírodními energiemi" počínaje, mimozemšťany nekonče. A nevěřím, že je možné se v tom bez Boží pomoci zorientovat, protože inteligenční a kombinační možnosti k rozlišení pravdy jsou u všech lidí (a některých obzvlášť...) do různé míry omezeny - takže věřím, že v samotné učenosti a znalostech víra není (jinak by byla opravdu pevná víra vyhrazena jen těm nejinteligentnějším).

Proto dnes stále častěji říkám lidem "zeptejte se přímo Boha a Ježíše - pěkně v soukromí - pokud neexistují, nemáte co ztratit". Věřím, že pokud se někdo opravdu upřímě modlí a chce poznat Pravého Boha a pravdu o něm, tak Bůh mu do srdce vidí a dá se mu poznat. Reaguje i na upřímné modlitby nevěřících ("Bože jestli opravdu jsi, tak..."). A Bůh umí přesvědčit Wink

Věřím, že Ježíšovo jméno a Pravé evangelium - Připomínám vám, bratři, evangelium, které jsem vám zvěstoval, které jste přijali, v němž stojíte 2a skrze něž jste i zachraňováni, držíte-li se ho tak, jak jsem vám je zvěstoval -- ledaže byste uvěřili nadarmo. 3Předal jsem vám především to, co jsem také sám přijal, že Kristus zemřel za naše hříchy podle Písem, 4byl pohřben a třetího dne byl vzkříšen podle Písem 1Kor15:1-4 - tedy né "nebeská vláda", ale ospravedlňení zadarmo jeho milostí skrze vykoupení, které je v Kristu Ježíši (tedy né ospravedlnění mocnými výkony ve službě nebo jinými skutky) - pokud je dotyčný slyšel - je velmi důležité - protože to nás, hříšné, ztracené lidi vrací domů, k Bohu - jestliže své hříchy vyznáme a prosíme ze srdce o odpuštění. A Bůh o tomhle umí přesvědčit.

Napadá mě verš Římanům8:16 Sám ten Duch svědčí spolu s naším duchem, že jsme děti Boží.

A k čemu potom Bible? Kromě svědectví o pravém evangeliu je to svědectví o Boží osobnosti - o tom, co Bůh miluje a co nenávidí - velmi důležité svědectví, aby člověk nebyl oklamán lidskými a démonskými výmysly. Ale sama litera pro víru nestačí. To je moje zkušenost - zkušenost se zoufalými, ale vyslyšenými modlitbami. Je krásné, když víš naprosto jistě, že Bůh je s Tebou.

Prostě věřím, a mám zkušenost, že funguje jedině obojí dohromady:

Sola Scriptura et Spiritus = Pouze Písmo a Duch

neboli Duch dokazuje pravdivost Písma a Písmo zase pravost Ducha (i ďábel dělá zázraky...taky osobní zkušenost...)

Nevím, Jakube, jestli se mi to podařilo napsat dostatečně výstižně a srozumitelně - ne vždy mi to jde. Modlil jsem se za Tebe a ještě se modlit budu Smile

Ať Ti v Tvém hledání Pravdy žehná sám Nejvyšší

Jarek
_____________________________________________________________________

Tolik můj včerejší příspěvek

JAREKzRybenu
JAREKzRybenu

Male Poeet p?íspivku : 644
vztah k organizaci : "kacíř" - dostižený a odsuzený církevní "spravedlností" organizace dne 7.3.2012 za podřizování svého svědomí Bohu, Kristu a Svatému Písmu spíše, než lidské omylné autoritě Písmu odporující.
Reputace : 0
Body : 646
Registration date : 01. 08. 11

Návrat nahoru Goto down

Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ? - Stránka 2 Empty Re: Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ?

Příspěvek  Jakub Jouda 14/3/2013, 00:31

Ahoj Gari,
rozhodně mi tedy nestačí víra toho druhu, jako když věřím
předpovědi počasí že bude hezky a proto si nevezmu deštník.
vypadalo to rozumně a byla to hezká naděje, ale zmoknul jsem.
Není to přirozené, že člověk chce mít jistotu, když nejde jen o zmoknutí,
když jeho důvěra, resp. víra ovlivní celý jeho život ?
Ty tedy nemáš nezpochybnitelnou jistotu ?
Navíc sama Bible přeci mnohokrát uvádí že lidé si vyžádali znamení,
aby se ujistili. A to s nimi Bůh jednal přímo.
Jestli si dobře pamatuju, pak i ten docela drsný příběh o oklamaném proroku,
(1.KR.13.kapitola), zdůrazňuje nutnost ujišťovat se jestli to skutečně je Boží slovo. Ano, já vím že NZ mluví o duchovním pohledu, kdy by křesťan už neměl být závislý na viděném, tělesném, ale i tady se stále odvolávali autoři na očité svědky. Je tedy problém v tom jak si víru představuju, možná stále pod vlivem interpretace SJ ? Jak si mám představit "důkaz o věcech které nemůžeme vidět" jak o víře mluví 11.kap.hebrejcům ?

Jakub Jouda

Male Poeet p?íspivku : 24
Reputace : 1
Body : 27
Registration date : 10. 03. 13

Návrat nahoru Goto down

Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ? - Stránka 2 Empty Re: Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ?

Příspěvek  JAREKzRybenu 14/3/2013, 01:26

Jakub Jouda napsal:Ahoj Gari,
rozhodně mi tedy nestačí víra toho druhu, jako když věřím
předpovědi počasí že bude hezky a proto si nevezmu deštník.
vypadalo to rozumně a byla to hezká naděje, ale zmoknul jsem.
Není to přirozené, že člověk chce mít jistotu, když nejde jen o zmoknutí,
když jeho důvěra, resp. víra ovlivní celý jeho život ?
Ty tedy nemáš nezpochybnitelnou jistotu ?
Navíc sama Bible přeci mnohokrát uvádí že lidé si vyžádali znamení,
aby se ujistili. A to s nimi Bůh jednal přímo.
Jestli si dobře pamatuju, pak i ten docela drsný příběh o oklamaném proroku,
(1.KR.13.kapitola), zdůrazňuje nutnost ujišťovat se jestli to skutečně je Boží slovo. Ano, já vím že NZ mluví o duchovním pohledu, kdy by křesťan už neměl být závislý na viděném, tělesném, ale i tady se stále odvolávali autoři na očité svědky. Je tedy problém v tom jak si víru představuju, možná stále pod vlivem interpretace SJ ? Jak si mám představit "důkaz o věcech které nemůžeme vidět" jak o víře mluví 11.kap.hebrejcům ?

Naprosto s tebou souhlasím. Skutečná víra není "asi to tak bude", "možná" (jak by za takovou víru umírali první křesťané?).

Já tu jistotu víry cítím. Žel (anebo Bohu dík?) je toto nepřenosné, nepředatelné, nevypsatelné. Ne že by nikdy nepřišly pochybnosti. A v některých ohledech opravdu říkám "nevím" (např. "peklo" a co přesně se děje s člověkem po smrti). Prostě jsou věci, které v současné době nevím. Ale vím, že Bůh i Kristus jsou se mnou a že mě opatrují. I když v řadě věcí nevím proč dělají věci tak, jak je dělají. Ale důvěřuju Jim. A není to jen pocit, je v tom i rozum, rozjímání, mnoho věcí. Musel bych vypsat alespoň polovinu svého života, abych to nějak "zdůvodnil". Např. napadení démony a jejich vyhnání v Ježíšově jménu - jaktože mě mnohem mocnější, evidentně zlé bytosti v souladu s Písmem poslechly? Rozjímání o mnoha a mnoha souvislostech. Anebo jedna příhoda:

Před lety jsem se zamiloval do jedné "nesprávné" ženy. "Nesprávné" proto, že už jsem ženu měl. Podotýkám, že jsem tu "nesprávnou" ženu nikdy nevyhledával, prostě jsem si jí všiml (na shromáždění SJ) a její osobnost mi přišla blízká. Vzniklo to nějak nepozorovaně, a já najednou, po jednom shromáždění, kdy jsem sní prohodil pár normálních vět, jsem pocítil spalující touhu být s ní, povídat si (nemyslel jsem na sex). Věděl jsem ale, že je to špatně a jak jsem přijížděl domů, udělal jsem rozhodnutí, že její společnost nikdy nebudu vyhledávat, nepojedu za ní a pod. To rozhodnutí ve mě vyvolávalo silnou nesnesitelnou citovou bolest. V obýváku jsem padl na kolena a řekl v duchu jen 5 slov: "Jehovo, pomoc mi to vydržet". Než jsem to dořekl, "něco" mnou od hlavy až k patě zlehka projelo a tu zamilovanost ode mne sebralo - jako když otočíš ovladačem hlasitosti plynule až na nulu. 1 sekunda a bylo to pryč, nadobro, beze stopy a nikdy se to nevrátilo. V noci se mi pak zdálo zadání verše. Sugesce? Nečekal jsem to, absolutně ne. Naopak jsem věřil, že mě to bude dlouho trápit. Složitý mozek? Dobře vím, že k takhle zamilovanost člověka neopouští (nebyl jsem zamilovanej poprvé a taky koukám kolem sebe...).

Ale vím, že je to nepředatelné. Prostě se to musí zažít. A navíc je to jen zlomek z mnoha věcí. Prostě vím, že je Bůh se mnou, že mě miluje, že byl se mnou u svědků, a je i teď. Navíc osobní svědectví o tom, jak je v Jeho očích manželská věrnost žádoucí.

Jsem se rozepsal víc, než jsem měl v plánu... Smile ale vím, že to není a ani nemůže být vyčerpávající...
JAREKzRybenu
JAREKzRybenu

Male Poeet p?íspivku : 644
vztah k organizaci : "kacíř" - dostižený a odsuzený církevní "spravedlností" organizace dne 7.3.2012 za podřizování svého svědomí Bohu, Kristu a Svatému Písmu spíše, než lidské omylné autoritě Písmu odporující.
Reputace : 0
Body : 646
Registration date : 01. 08. 11

Návrat nahoru Goto down

Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ? - Stránka 2 Empty Re: Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ?

Příspěvek  JAREKzRybenu 14/3/2013, 02:00

Jinak souhlasím s tím, že člověk na prvním místě věří tomu, čemu věřit chce.

Aby tedy mohl člověk najít pravdu, musí ji velmi milovat a to i za cenu, že ho ta pravda bude fackovat (na mě působíš dojmem člověka, který k tomu odvahu má, Bůh to ví samozřejmě naprosto přesně:-).

Byla tu řeč o nezpochybnitelnosti stvoření, záměru. Já v existujícím stvoření vidím ještě jednu důležitou, pro mě nezpochybnitelnou skutečnost: totiž že na rozdíl od úžasně fungujících ekosystémů je na této planetě tvor, s nímž je něco velmi hrubě v nepořádku: člověk. Jeho iracionální sebezničující sobecké hloupé chování na této planetě nemá v hmotném stvoření obdoby. A to navzdory ohromné inteligenci a schopnosti si vlastní problém uvědomovat (alespoň někteří si to uvědomují).

Tedy jakýsi hrubý nesoulad s ostatním stvořením. Tedy hřích. Hřích člověka je něco pro mě do očí bijícího. A nejen hřích u lidí obecně, ale i hřích u mě osobně. Mám představu, jak bych chtěl jednat, myslet, mluvit, ale nejsem schopen jí dostát. Vnímám to jako jakousi duševní chorobu, bláznovství.

Přirozeně mě to vede a už od dětství vedlo k otázkám "co s tím?", "co bude dál?". A přidalo se "proč to tak je?" a "co s tím udělá Ten, kdo vše vytvořil?"

To, co Bible říká o pádu do hříchu mi dává smysl, také to, že hřích není možno jen tak přejít "to nevadí". A rovněž to, co říká o lásce a milosti Otce i Ježíše ve výkupném - kdy sám stvořitel je ochoten pro záchranu člověka těžce trpět, aby se člověk mohl navrátit zpět do Boží rodiny, do důvěrného vztahu lásky. Cítím to tak, že lepšího Boha bych si ani v nejdivočejší fantazii nedokázal vymyslet.

Starý zákon. Ano, Bůh tam může vypadat krutě, ale mě různé, opět nevypsatelné souvislosti vedou k tomu, že On jedná vždy tím nejlepším možným způsobem, byl nucen řešit fatální vzpouru a pomluvu své lásky. Někdy mi stačí přemýšlet nad tím, "co bych dělal na místě Boha", "jak já, nejmocnější Stvořitel, bych to řešil - a to tak, aby mě všichni neposlouchali jen ze strachu, ale z lásky" (nepotrestáš zlo - jsi nespravedlivý, bez zájmu. Potrestáš zlo - jsi tyran...atd.).

Ještě - jestli můžu - proč podle tebe nejsou starozákonní dějiny pravdivé? Proč nemohlo dojít k Biblické potopě?
JAREKzRybenu
JAREKzRybenu

Male Poeet p?íspivku : 644
vztah k organizaci : "kacíř" - dostižený a odsuzený církevní "spravedlností" organizace dne 7.3.2012 za podřizování svého svědomí Bohu, Kristu a Svatému Písmu spíše, než lidské omylné autoritě Písmu odporující.
Reputace : 0
Body : 646
Registration date : 01. 08. 11

Návrat nahoru Goto down

Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ? - Stránka 2 Empty Re: Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ?

Příspěvek  frodobagin 14/3/2013, 08:22

Jakub Jouda napsal:frodobagin - Josefe,
tvůj příspěvek je zajímavý, takový střízlivý.
nevím jestli jsem pochopil správně že jde o pojetí křetanství spíš jako způsobu života na té osobní, morální rovině, než o organizované uctívání
a aktivní vystupování kázáním ? Hraje pro tebe Bible stále úlohu autority, dejme tomu závazného návodu ? Já uznávám pozitivní vliv Kristova učení, i kdyby to bylo "jen" učení moudrého člověka, ale mám to oddělené od naukových věcí a tím pádem těžko můžu čerpat z Bible naději na to že Bůh zasáhne a existence zla dnes má nějaký smysl. Myslíš že se s tím dá vyrovnat i bez víry v Boží záměr jak ho předkládá Bible ? Nebo to je podle tvé zkušenosti jediná možnost ? Víš, o stejných otázkách uvažovali i lidé v nekřesťanských kulturách a taky našli nějaké vysvětlení a naději. Já jsem tato učená podrobně nezkoumal, ale z mé pozice je to rovnocenná alternativa ke kterí bych dnes přistupoval se stejně otevřenou myslí jako k Bibli. Ale má to smysl takhle tápat ? Srovnáváním různých naprosto odlišných učení ? Možná mi k tomu řekneš něco podstatného.
Předem díky za odpověď.

Ahoj Jakube Joudo.
Pochopil jsi to dobře. Osobně chápu křesťanství jako způsob života, nikoliv jako dočasný a krátkodobý postoj, který je třeba zachovat k tomu, aby byl člověk spasen, zachráněn nebo vzkříšen a pak se uvidí.
A proč to tak chápu?
Protože si zatím neumím představit Boha jako někoho, kdo má na každém člověku připraveny a nataženy provázky a hýbe s nimi, protože člověk jako jedinec není schopen jednat sám za sebe bez následků pro dalšího člověka nebo pro něho samého, a že to stvořitel hodlá nadále dělat do nekonečna.
Tedy věřím tomu, že stvořitel člověka (Bůh) stále čeká na člověka, že prostě uzná jeho rady k tomu, jak tady na zemi žít, aniž by člověk byl člověku vlkem a aby on sám, stvořitel, musel neustále držet stráž nad každým krokem svého výtvoru, tedy člověka.
Kdy své čekání stvořitel ukončí, a sám učiní svá opatření, nevím. Mnozí si přejí, aby to bylo pokud možno za jejich života, aby si potvrdily sami pro sebe svou víru, ale skutečný čas není nám lidem známý a stvořitel nám jej nezdělí i když si mnozí myslí, že stvořitelovo sdělení je "zakódováno" někde v bibli, o čemž svědčí jejich neutuchající snahy o všemožné, ale NESPLNĚNÉ, předpovědi "na základě písma".
Jak chápu význam Bible pro mne a pro další lidi?
Bibli je nutné nejprve přečíst a uvažovat o tom, co je tam napsáno.
Pak je dobré přemýšlet o tom, jaké chyby a nedostatky má překlad bible, který čtu. Jsem přesvědčen, že myšlenka, ke které insiroval pisatele jednotlivých částí, není ukryta ve slovosledu, ale v pochopení smyslu, proč byla zapsána.
Je dobré vědět a přemýšlet o dalších názorech lidí, kteří také čtou bibli.
Je dobré vědět o dalších názorech lidí, kteří čtou jiné knihy,než bibli, ale k bohu se obracejí s nadějí a prosbami.
Zde bych si dovolil uvést malé zamyšlením nad přístupem mnoha lidí, kteří jsou křesťany nebo se považují za dobré lidi, kdy nejspíše Šalomoun tvrdil, že :
PNS
Kazatel 12:12 A pokud jde o cokoli kromě nich, můj synu, přijmi výstrahu: Dělání mnoha knih není konec, a mnoho se [jim] oddávat je únavné pro tělo
Dobře myšlené varování ze strany Šalomouna se mnoha lidem stalo spíše problémem, kdy si mnozí myslí, že raději nebudou "číst" skoro nic a vzdělávání je vlastně dobré k nemnohému tedy vlastně k ničemu. CHYBA.
Aby byl člověk schopen uvažovat a činit pokud možno dobré závěry, měl by mít alespoň nějaké znalosti a pochopení věcí. Čím větší znalosti a pochopení věcí, tím je větší šance, že si člověk vytvoří dobré názory, dobré závěry svých úvah a tím také dobrá předsevzetí pro svůj život. Pozor, neříkám, že skutečný smysl života leží v knihách a že pouze tam je možné jej najít!! Říkám, že láska k moudrosti a pravdě neklade žádné množstevní, náboženské, rasové, společenské a takové podobné hranice při poznávání, protože kdo si myslí, že najde něco aniž by nevyvinul nějakou snahu, je v omylu a v marném očekávání a nalezne toho nemnoho.
Jeden můj bratr u svědků jehovových mi tvrdí, že nepotřebuje obrazně studovat falešné bankovky ale že mu stačí studovat ty pravé. Dobrá úvaha, ale při tomto uvažování již byla stanovena hranice a předem bylo rozhodnuto co je dobré a co není. Rozhodnutí co je pravé a falešné neučinil bratr sám, ale za něj to učinil VRO a on s tím souhlasí. V jiných případech to může být charizmatický vůdce, vzdělaná osobnost, výřečný člověk atp.
Myslím si, že není dobré hledat vedení u člověka i když se takový člověk sám nabízí a i když je dobrý. Je ale dobré přemýšlet o tom, co člověk říká a dělá a sám si přemýšlením rozhodnout co dobré může být a co ne.
PNS
Jeremjáš 10:23 Dobře vím, Jehovo, že pozemskému člověku nepatří jeho cesta. Muži, který kráčí, ani nepatří, aby řídil svůj krok

Mnozí "lídři" ať do SJ, katolíků, adventistů atd. si to vysvětlují tak, že je dobré člověku nadiktovat, jak se má chovat. Osobně tento Jeremiášův názor chápu ve smyslu přijetí stvořitelových rad za své a tím bych se měl řídit.

Přemýšlej o věcech kolem sebe a snaž se dostat k jádru věci. Bez chtění z toho nic nebude. A když už tě nějaká myšlenka k něčemu směřuje, vždy myšlenku "dotáhni do konce", aby nebylo příliš mnoho nadhozených otázek a velmi málo odpovědí.

Takže bible je pro mne zdrojem informací a vodítkem, nikoliv doslovným výkladem všech "věcí pod sluncem".
frodobagin
frodobagin

Male Poeet p?íspivku : 421
vztah k organizaci : SJ - pevně a neotřesitelně
Reputace : 0
Body : 434
Registration date : 21. 02. 11

http://www.osel.cz

Návrat nahoru Goto down

Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ? - Stránka 2 Empty Re: Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ?

Příspěvek  Anonymní 14/3/2013, 08:50

Jakub Jouda napsal:frodobagin - Josefe,
tvůj příspěvek je zajímavý, takový střízlivý.
nevím jestli jsem pochopil správně že jde o pojetí křetanství spíš jako způsobu života na té osobní, morální rovině, než o organizované uctívání
a aktivní vystupování kázáním ? Hraje pro tebe Bible stále úlohu autority, dejme tomu závazného návodu ? Já uznávám pozitivní vliv Kristova učení, i kdyby to bylo "jen" učení moudrého člověka, ale mám to oddělené od naukových věcí a tím pádem těžko můžu čerpat z Bible naději na to že Bůh zasáhne a existence zla dnes má nějaký smysl. Myslíš že se s tím dá vyrovnat i bez víry v Boží záměr jak ho předkládá Bible ? Nebo to je podle tvé zkušenosti jediná možnost ? Víš, o stejných otázkách uvažovali i lidé v nekřesťanských kulturách a taky našli nějaké vysvětlení a naději. Já jsem tato učená podrobně nezkoumal, ale z mé pozice je to rovnocenná alternativa ke kterí bych dnes přistupoval se stejně otevřenou myslí jako k Bibli. Ale má to smysl takhle tápat ? Srovnáváním různých naprosto odlišných učení ? Možná mi k tomu řekneš něco podstatného.
Předem díky za odpověď.

Jakube, pokud mohu se vyjádřit k této věci. Pán zdůrazňuje Lásku, milosrdenství na čemž stojí proroci i Písmo, zároveň ale ještě zpřísňuje požadavky na křesťany - "kdokoliv se žádostivě podívá na ženu,....... ", "svádí li Tě Tvá pravá ruka, raději jí utni"..... To chápu mimo jiné jako upozornění na svod sebeukájení. ....

Pán také říká, nepříšel jsem kvůli spravedlivým, ale můžeme říci hříšníkům. Hledat a oživit to co zemřelo.

Můj názor je velmi praktický. Jsou lidé, kteří milují, žijí sice samozřejmě nedokonale, ale příkladně, starají se o rodinu a prostě patří mezi ty v národech, kteří jsou dovol napsat vlastně hluboce věřící svými činy a těmi prokazují Lásku k Bohu. Tím svědčí pravdě, Pánovi.

To ale rozhodně není můj případ. Ono částečné i větší odtržení od Bible myslím je vůbec nejtragičtější, když si člověk řekně znám pravidla, jsem pod vykoupením, třeba má formální křest ale chová se v rozporu s požadavky Božími a navíc nemá pocit, že by něco dělal špatně. Takových bude asi mnoho.

Také verš v tom je věčný život, že poznávají Boha a toho, kterého jsi poslal..... Který jde pochopit, že prostě budují si také i studiem Písma a hlavně udržují křesťanskou morálku, navíc se posilují v naději na návrat zjevný Pána a nastolení vlády pravdy a spravedlnosti, což skutečně (nehledejte vysvobození u lidí ani urozených) vše nasvědčuje tomu, že vzpoura lidí a některých andělů bude ukončena vyvržením odpůrce a svůdce do hořícího jezera (všimni si také, že po tisíciletém království bude ještě na chvíli propuštěn, tedy jeho síly - vyjít po tisíciletí z ohně a dále prozkušovat ještě křesťany znamená, že u Satana se setkáváme s mimořádnou nadpřirozenou osobností odporu.......

Takže můj názor je, že pokud člověk upřímně jde za pravdou (Kristem), no a není-li vzorného chování k jeho radosti i druhých, potom potřebuje nejen Písmo, ze kterého čerpá útěchu naději ale i pokyny k životu kterým děláme a změnou v našich Bohu radost...

Další otázkou je, že křesťan zemře světu, nebo-li ohavnostem ve světě a falešným věcem, zejména smilstvu, lhaní, no a Ježíš také zdůrazňuje první přikázání, mít vždy na prvním místě celou duší, myslí i tělem prokazování Lásky a vděčnosti k Bohu. Což je i k naší radosti.

Takže tím se i nabízí pro službu, také pro dary, které pro něj Bůh má a pro použití pokud půjde po cestě pravdy tam, kde jej Bůh potřebuje. Odevzdání se do služby je nedílnou součástí těch, kteří souhlasí s ničemným stavem světa a svými chybami.

Je to na Tvé úvaze, ale buď raději opatrný, aby si nezavrhl i to dobré co Ti minulé zkušenosti daly, aby ses nepřipravil a účast na společenství, budeš-li nějaké hledat a hlavně, aby si nepotěšil odpůrce, který chce odvézt od Boha koho jen jde. Můj názor je, píšu nyní o sobě, že zachování, snažení se o to, modlitby, tedy zachování desatera a Lásky k bližním, Bohu, poznávání Boha i jeho stvoření předpokládají u hledajících a hříšných osob, které nechtějí zůstat někde v luftu nebo dokonce v té části společnosti, která je promyskuitní a zlá (což jsou duchovní vlivy,nebojujeme proti tělu a krvi, také) tak Písmo potřebuje a ideálně i kontakt z věřícími, aby šel správným směrem, přesněji slyšel a vnímal co mů Bůh dává i kde ho potřebuje aby rozsvěcoval, pomáhal druhým, bližním i třeba svým příkladem získával nepřátelé Božího slova Krista.

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ? - Stránka 2 Empty Re: Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ?

Příspěvek  frodobagin 14/3/2013, 09:05

Mám nedořešenou odpověď na otázku "shromažďování křesťanů" ve smyslu organizování jejich scházení se a jejich života.
Protože vidím, že každá organizace nebo společnost, která vznikla "na zelené louce", později převzala nástroje k ovládání masy lidí. Tedy se z ní stává jakási firma, a původní nádech dobrovolnosti a chtění se mění v nutnost a kárání za jakékoliv názory, které nejsou v souladu s názorem vedení organizace, společnosti, "firmy". Myslím si, že člověk prostě nedokáže provozovat organizaci tak, jak by to bylo dobré, milosrdné, respektující svobodnou vůli a chválící stvořitele, protože duch světa vždy udělá své a lidé postupem času ztratí ze zřetel účel založení jejich společenství a přemění jej v něco, co se stává samostatně funkční a nezávislé na jednotlivci toho společenství.
Ti, kdo se dobrovolně ujali vedení jej postupem času změní v nezměnitelné a ti, kteří ze začátku s láskou poslouchali jejich vedení a vyučování jej poslouchají z nutnosti a někdy i strachu.
Všichni mají na výsledku svůj podíl. Ti co se ujímali vedení přestali být tolerantní k názorům jiných a čím dál tím více sami sebe považovaly za jediné řešení nastalých situací a ti, kteří jenom poslouchali to stále více a více činily z povinnosti a nezabránily tomu, aby vyprchala láska z jejich vzájemného vztahu a dovolili lidem, kteří se ujímali vedení, aby se staly nenahraditelnými a jedinými.
Kdyby k této záležitosti člověk přistupoval tak, že společenství je prostě a jednoduše dobrovolná záležitost a je společným a nerozdílným dílem všech, ne jenom některých vyvolených, kteří se "dobrovolně" ujmou úkolu vést skupinu lidí.
Zřejme by nevznikaly obrovské organizace s nepřehledným a přebujelým organizačním aparátem, nepřehledným zdrojem výkladů stvořitelových jednoduchých rad, nepřehledným hromaděním majetku, kdy už dávno tento úmysl stratil ze zřetele hlavní myšlenku, a to pomáhat těm, kteří momentálně nemají.
Jenže my lidé jsme LÍNÍ. Vyhovuje nám mít pocit jistoty a bezpečí bez našeho přispění. Duch světa a nezájmu o stvořitelovi rady je pro nás snesitelnější volbou.
Nechci zde přednášet o aktivitě a přispívání každého jednotlivce, ale myslím si, že mnoho zlých věcí člověk prostě skousne pro své pohodlí a neochotu trochu přemýšlet. Tímto postojem je prodchnut celý systém, který jsme si my lidé vytvořily a který nás samotné rozemýlá a drtí.

Jsou to pouze názory jednoho uvažujícího, které si nekladou za cíl uchvátit mysl někoho, ale přivést k přemýšlení.
frodobagin
frodobagin

Male Poeet p?íspivku : 421
vztah k organizaci : SJ - pevně a neotřesitelně
Reputace : 0
Body : 434
Registration date : 21. 02. 11

http://www.osel.cz

Návrat nahoru Goto down

Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ? - Stránka 2 Empty Re: Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ?

Příspěvek  Anonymní 14/3/2013, 09:26

frodobagin napsal:Mám nedořešenou odpověď na otázku "shromažďování křesťanů" ve smyslu organizování jejich scházení se a jejich života.
Protože vidím, že každá organizace nebo společnost, která vznikla "na zelené louce", později převzala nástroje k ovládání masy lidí. Tedy se z ní stává jakási firma, a původní nádech dobrovolnosti a chtění se mění v nutnost a kárání za jakékoliv názory, které nejsou v souladu s názorem vedení organizace, společnosti, "firmy". Myslím si, že člověk prostě nedokáže provozovat organizaci tak, jak by to bylo dobré, milosrdné, respektující svobodnou vůli a chválící stvořitele, protože duch světa vždy udělá své a lidé postupem času ztratí ze zřetel účel založení jejich společenství a přemění jej v něco, co se stává samostatně funkční a nezávislé na jednotlivci toho společenství.
Ti, kdo se dobrovolně ujali vedení jej postupem času změní v nezměnitelné a ti, kteří ze začátku s láskou poslouchali jejich vedení a vyučování jej poslouchají z nutnosti a někdy i strachu.
Všichni mají na výsledku svůj podíl. Ti co se ujímali vedení přestali být tolerantní k názorům jiných a čím dál tím více sami sebe považovaly za jediné řešení nastalých situací a ti, kteří jenom poslouchali to stále více a více činily z povinnosti a nezabránily tomu, aby vyprchala láska z jejich vzájemného vztahu a dovolili lidem, kteří se ujímali vedení, aby se staly nenahraditelnými a jedinými.
Kdyby k této záležitosti člověk přistupoval tak, že společenství je prostě a jednoduše dobrovolná záležitost a je společným a nerozdílným dílem všech, ne jenom některých vyvolených, kteří se "dobrovolně" ujmou úkolu vést skupinu lidí.
Zřejme by nevznikaly obrovské organizace s nepřehledným a přebujelým organizačním aparátem, nepřehledným zdrojem výkladů stvořitelových jednoduchých rad, nepřehledným hromaděním majetku, kdy už dávno tento úmysl stratil ze zřetele hlavní myšlenku, a to pomáhat těm, kteří momentálně nemají.
Jenže my lidé jsme LÍNÍ. Vyhovuje nám mít pocit jistoty a bezpečí bez našeho přispění. Duch světa a nezájmu o stvořitelovi rady je pro nás snesitelnější volbou.
Nechci zde přednášet o aktivitě a přispívání každého jednotlivce, ale myslím si, že mnoho zlých věcí člověk prostě skousne pro své pohodlí a neochotu trochu přemýšlet. Tímto postojem je prodchnut celý systém, který jsme si my lidé vytvořily a který nás samotné rozemýlá a drtí.

Jsou to pouze názory jednoho uvažujícího, které si nekladou za cíl uchvátit mysl někoho, ale přivést k přemýšlení.

Ano, to je s podivem, poměrně smutně ale přesně popsáno, jak se původní záměry mění, jak se ze skupinky lidí třeba nadšených pro písmo může stát chybující organizace, chodící nad pravdu, nad Písmo a organizovat se podobně jako světské organizace, je to nepříjemné.

Zodpovídáme se ale Bohu a byl bych opatrný, protože se může stát, že se Kristus tane i kamenem úrazu, když člověk totiž pozná a přijme do svého srdce pravdu, tak čím více jí poznal, tím více už je těžké od ní odejít.

Tady bych byl velmi opatrný, aby si neporanil svou duši. Žijeme ve světě, kde se rádo boří a ničí, jednak zlým jednáním, které přichází skrze lidi, ale i duchovními vlivy. Proto také se křtem světu umírá doslovně a žije se ve stejném prostředí, ale jiném "světě", světě Lásky, služby Bohu.

Zodpovídat se budeme Pánovi, buď ve smrti nebo při přeměně někteří, ten den přijde na celé obyvatelstvo země. Tady bych byl vyjímečně opatrný, protože zkouška protistrany může být i v tomto.

Ano, nerad musím souhlasit, že v organizaci kupříkladu SJ se objevují lidské nauky, neláska vůči členům a špatné věci. Nicméně stále podle ovoce je i v lidských silách poznat, že organizace dále pracuje, odvádí bezpočet lidí od nemravnosti, krádeží ke ctění hodnot pravdy a života Krista.

Odchodem přece nemůžeme odhodit to dobré, stejně jako nevíme, jestli organizace nepřidá už během pár let pod Božím vedením ke svým krásným skutkům i změny nauka a opravdu se nestane lídrem křesťanským. Zatím stále je mnoho obdivuhodných věcí u Svědků. Položili základ neobyčejně rozsáhlému kázání, které se prokazuje změnou chování milionů lidí k lepšímu.

Pokud ji vezmeme za národ, který se vrací do Boží náruče, při všech kritikách to má zatrápeně dobré ovoce. Lupiči přestávají krást a škodit, stále minimální rozvodovost, sebepoškozování drogami, alkoholem a další.

My neumíme posoudit, jak to Bůh udělá, ale jistě nenechá organizaci jemu zasvěcenou zavláčet lidmi mimo víru. Ano svědomí může člověka vyvést z organizace podle individuality to je fakt. Ale stejné svědomí nám neumožňuje říci, že jsme se zde nenaučili spoustu pravdy a neprovádíme změny osobnosti k lepšímu.

Protože ideální, bezchybný učitel je jen Kristus. I pokud jsme přijali prostřednictvím nedokonalých lidí, starších, VRO je třeba důsledně oddělit zrno od plev, které vždy budou lidské nauky zasévat až do konce systému.

Tím, že odcházíš z organizace přece neměníš Boha, kterému jsi se zasvětil. Pokud Tě z organizace vede snaha hledat bližší službu a cit, Lásku k zachránci Ježíšovi a jeho Otci, směle na cestu. Pokud ale by jsi zvažoval zahodit i to dobré co jsi tam získal, tak se domnívám potěšíš ďábla a zlo ve světě. Navíc nejde říci, že odešel jsem z organizace, protože měla mylné nauky a zavrhnout i ty dobré.

Zejména u chlapů jsou často motivací touhy nespravné srdce po vztahu k ženám. Tam bude asi hlavní klopýtání a vydání se do rukou Satanovou. Na to bych si dával bacha, protože je třeba prozkoumat hluboce skutečné důvody odchodu. Jestli šlo jen o omezení lidskými naukami a nemožnosti je skrze jejich společenství změnit, pak je to věcí kterou nejde odsoudit.

Jestli ale někde hnízdí myšlenka "už se nenechám omezovat", pak by odchod mohl vést kupříkladu do smilstva, tedy nemanželských vztahů což třeba se Tě netýká, ale také jsou jiné nástrahy, svět je jich plný. Hlídej si to dobré, co bezesporu Svědci učí, aby si s odchodem nezavrhl, nepřestal užívat i to.

Základním kritériem je asi vždy desatero a Láska k bližním, ochota dále hledat Boží Království, měnit srdce, osobnost aby si prokázal na čí straně stojíš, aby naopak se Ti nestalo, kéž to tak není, že zatrpkneš vůči Bohu Jehovovi, který skutečně je jediný, jemuž ses zasvětil jen pro to, že organizace v některých naukách protlačuje lidskou "moudrost" a tlak. Bůh je stále stejný, milující, odpouštějící, volající skrze Krista k záchraně, záchrana bezesporu znamená snahu o dodržování Božích měřítek chování, cestu do Ráje - Krista, to je můj názor. Utrpení ve světě zejména pro citlivé lidi bude přibývat, svodů také a klamů také, zůstaň pevně ve víře, ať už budeš třeba "sám" nebo se svou ženou, ale ať se nenecháš chytit do léčky použív svobodu světa, místo osvobození Krista. S láskou Martin

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ? - Stránka 2 Empty Re: Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ?

Příspěvek  Anonymní 14/3/2013, 09:39

Ono také jak jsi mluvil, že jsme líní.

Spíše je to asi jinakost. Radost je život s Bohem. Nemáme se porovnávat s druhými a těžko za ně asi můžeme mluvit.

Máš třeba dar většího duchovního rozhledu, máš vysoké nároky inteligence a duchovna, ale to může být dvojsečné, člověk se v tom může zamotat.

Vem v úvahu, že SJ dochází do míst, kde lidem třeba teprve zavádí abecedu, jazyk, do míst, kde lidé byli doslovnými "divochy", tak třeba Ti mají zcela jiné požadavky než hluboce myslící muž jako zjevně budeš Ty.

Na to bacha, vlastní rozum nás může dostat to těžkých šlamastik, jak já třeba hořce a často lituji, že jsem tedy skutečně byl líný a dal se na cetu přemýšlení.

Jen Bůh ví co je pro Tebe štěstí, který Tě zkoumá, léčí a miluje. Osobně si myslím, že vítězství může být naopak v jednoduchosti. Podívej jenom kolik si člověk nechtě pamatuje jmen (falešných pseudonymů)herců, scének z filmů, z prolhané lidské historie a to vše je zátěž, přesto ji těžko sami dostaneme z paměti a je k ničemu, je to všechno zátěž.

Velmi dobré je také, když člověk a mám to samé nemá jistotu kudy jít, tak říci si co určitě v Božím Království není a podle toho jít.

Není tam lež, uctívání lidských hvězd, které odnímají pozornost od Krista, není tam krádež, touha po nesprávných rozkoších, nejsou tam modly, zrady, neláska. Cestou obrácené analýzy se Ti často otevře neuvěřitelný svět.

Kolik z tohoto světa projde do Božího Království???? Kolik tam projde lidských nauk, budou si lidé v Ráji pouštět agresivní filmy, válečné hry, porna, návody na kouření drogování, Hollywood například je neskutečná moc. Vem si ty snímky, kterými tahají děti nejen k tabáku a nemocem, drogám, ale i čarodějnictví. Harry Potter, agresivní debilní sporty, představ si například kdyby Hollywood z jeho silou dal dobrý příklad, kdy by ve filmech neučil satanismu, ale probuzoval v lidech touhy, kdy hrdina pomáhá skutečně slabým, má úctu k životu a lidem.

Z tohto světa nezbude těměř nic, kulisy světa se mění a podívej jenom kolik věcí nám zatěžuje paměť, když známe hrdiny bájí, filmů,které učí doslovný satanismus z 99,9 procent. Dříve se zabíjelo za přechovávání Bible, tam to ďábel už prohrál a proto nabízí miliony tun celuloidu, CD, časopisů, televize, pomluv aby lidi dále hnal z Božího království, svět je celý klam. Proto jej Ježíš porazil.

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ? - Stránka 2 Empty Agnosticismus !!!!!!!!!!!!!

Příspěvek  Anonymní 14/3/2013, 09:53

Thomas Henry Huxley

lékař, tak to je vtip? Není více utrpení, než co přinesla Darwinova dávno vyvrácená teorie, zejména v oblasti její sestričky rasové čistoty, skupinka kolem Darwina, dále Freuda a jeho dcery "převychovatelky" Anny, která převychovala děti k sebevraždě psychoanalýzou jedno přímo v domě Freuda.

Hitlerovou modlitební knížkou byla nauka o rasové čistotě, najdi si dokumenty v této věci, není démoničtějších nauk, než ty, které lidé přijali, aby válčili proti rasám, prováděli a provádějí nucené sterilizace, bacha na agnosticismus, to jsou ryze démonské nauky, které znetvořili lidské vědění, zkoukni něco od Huxleyho horlivce pro Darwina a Satana, tady je výběr, ani nestojí za to ho ale zkoumat. Pokud chceš uvedu zde příští týden dokumenty v čj na Youtuube, které ukazují kam to přivedl agnosticismus a pár vybraných "rodin", které zavedly defakto nauky rasismu a likvidování bezpočtu lidí. Darwin kupříkladu píše a srovnává to s lidmi, že je vhodno pomoci v tom smyslu přírodnímu výběru, že dobrý chovatel nenechá na živu nečistokrevné štěně atd., to jsou fašistické nauky. Zde výběr z díla tohoto muže T Huxleye, doporučuji utéci před otevřením první stránky

The Oceanic Hydrozoa (1859)
On Our Knowledge of the Causes of the Phenomena of Organic Nature (1862)
Evidence as to Man's Place in Nature (1863)
Lectures on the Elements of Comparative Anatomy (1864)
Lessons in Elementary Physiology (1866)
A Manual of the Anatomy of Vertebrated Animals (1871)
A Course of Practical Instruction in Elementary Biology (1875)
Physiography (1877)
A Manual of the Anatomy of Invertebrated Animals (1877)
Introductory Science Primer (1880)
The Crayfish: An Introduction to the Study of Zoology (1880)
Collected Essays, 9 vol. (1893–94) - publikováno jako: Lay Sermons, Addresses, and Reviews (1870)
Critiques and Addresses (1873)
American Addresses (1877)
Science and Culture (1882)
Social Diseases and Worse Remedies (1891)
Essays upon Some Controverted Questions (1892




Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ? - Stránka 2 Empty Re: Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ?

Příspěvek  frodobagin 14/3/2013, 09:58

Co se týká víry ve stvořitele:
Myslím si, že je jasné, že stvořitel existuje. Lze to poznat z učiněných věcí.
Je jasné, že samo od sebe se nic neudělá ani samo od sebe nic nevznikne. Nevznikl by vesmír, planety v něm, zákony pro vzniklý prostor atp.
Ti lidé, kteří tvrdí, že se vše udělalo samo od sebe, nechtějí přemýšlet o věcech ale pouze přejímají názory jiných lidí, přičemž se pak vzájemně utvrzují v jejich omylu. Tedy utvrzují se v názoru-omylu že stvořitel neexistuje a že tedy logicky vše co existuje, vzniklo samo od sebe.

Myslím si, že by mnoho lidí, po úvaze, přijalo za svůj názor fakt, že stvořitel existuje. Ale jeden z velkých problémů je množství přesvědčených lidí, kteří z horlivosti a snahy se stvořiteli zalíbit, na něho nahrnuly hory nesmyslů v podobě nauk a pravidel, které jsou vydedukovány a jsou "100% pravé a neomylné a jsou od boha".
Tedy v myslých lidí je spjata otázka existence stvořitele s existencí obrovského množství zaručeně pravých nauk od stvořitele, které si vzájemně odporují a které se vzájemně potírají.

Jak z toho ven? Podle mne je možným řešením přístup k věci. Tedy mít a usilovat o zdravou mysl a přemýšlet o věcech okolo sebe. Další věci přijdou časem. U někoho rychleji a u někoho pomaleji.

Co myslíte?
frodobagin
frodobagin

Male Poeet p?íspivku : 421
vztah k organizaci : SJ - pevně a neotřesitelně
Reputace : 0
Body : 434
Registration date : 21. 02. 11

http://www.osel.cz

Návrat nahoru Goto down

Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ? - Stránka 2 Empty Re: Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ?

Příspěvek  Anonymní 14/3/2013, 10:10

frodobagin napsal:Co se týká víry ve stvořitele:
Myslím si, že je jasné, že stvořitel existuje. Lze to poznat z učiněných věcí.
Je jasné, že samo od sebe se nic neudělá ani samo od sebe nic nevznikne. Nevznikl by vesmír, planety v něm, zákony pro vzniklý prostor atp.
Ti lidé, kteří tvrdí, že se vše udělalo samo od sebe, nechtějí přemýšlet o věcech ale pouze přejímají názory jiných lidí, přičemž se pak vzájemně utvrzují v jejich omylu. Tedy utvrzují se v názoru-omylu že stvořitel neexistuje a že tedy logicky vše co existuje, vzniklo samo od sebe.

Myslím si, že by mnoho lidí, po úvaze, přijalo za svůj názor fakt, že stvořitel existuje. Ale jeden z velkých problémů je množství přesvědčených lidí, kteří z horlivosti a snahy se stvořiteli zalíbit, na něho nahrnuly hory nesmyslů v podobě nauk a pravidel, které jsou vydedukovány a jsou "100% pravé a neomylné a jsou od boha".
Tedy v myslých lidí je spjata otázka existence stvořitele s existencí obrovského množství zaručeně pravých nauk od stvořitele, které si vzájemně odporují a které se vzájemně potírají.

Jak z toho ven? Podle mne je možným řešením přístup k věci. Tedy mít a usilovat o zdravou mysl a přemýšlet o věcech okolo sebe. Další věci přijdou časem. U někoho rychleji a u někoho pomaleji.

Co myslíte?

Myslím si, že máš pravdu. Tady jde taky o radost, humor (ne samozřejmě posměch) to vše mizí v upachtěné době konce věcí.

Podívej já jsem vydal pár knih, napsal spoustu článků a musel jsem zkoumat nauky ve světě, zůstal jsem v tomto na Boží straně, ale přesto je dobré plně si uvědomit, že to vede ke skepsi, prakticky se nesměju a přitom to neumím ani vyřešit, protože lidem to systém servíruje ty zvrácené nauky od školy po hrob. Ten hon nejde ustát bez odpočinutí a radostí s Bohem. Můžeme psát tady sto let a nevyjmenujeme všechny protiBoží odporné věci, které lidé pod tlakem či pohodlností přijímají a bude hůř.

Souhlasím s Tebou, že a je to asi dar obou je nemyslitelné, aby náhoda generovala systémy, jen buňka je sama o sobě neskutečně zázračným dílem stvořitele, továrnou, kterou neumí lidé ani pořádně popsat, která nemohla vzninout evolucí atd., to víš jistě a třeba lépe než já. Jenže bezpočet lidí raději tyto nauky přijímá i lidí z "oboru", nelze se ve světě dovolávat racionality, prakticky vše je víra dnes už. Víra v politiku, vyšinutou "ekonomiku" víra lidem, kteří píšou své nesmysly schované do "nauk" to je dnes mor.

Podle mne můžeš potřebovat to co já, odpočinout si od myšlenek, zajít do přírody, zkusit zmírnit obrátky přemýšlení a poprosit Nebeského Otce ať Tě potěší, hlavně se neznejisťovat sám, pokud upřímně jsi muž lásky, což věřím, pak doporučuji procházku na které chceš-li nebudeš nikdy sám.

Zde si ale všimni rozdílu. Když Stvořitel byl v Ráji s Adamem, zeptal se ho Kde jsi? Tedy nevnucoval se mu na rozdíl od satanského fízování, donášení a ničení. To je taky mylný pojedm. Bůh nám dává svobodu, satan otroctví, nemoc a smrt, myšlení i těla, ale i to umí Bůh napravit.

Doporučuji procházku, sám se k ní dokopu také, poprosit o přítomnost Boží na procházce. Jehova ví že ho miluješ, nehledej rozpor, že jsi odešel z pochopitelných důvodů odkudkoliv, tak prostě ho poproz o potěšení z procházky a jdi s ním na procházku, popros ho o úsměv, odpočinutí a obdržíš, protože vše co je v souladu s jeho vůlí dostaneme, chcé Tvou jistotu ve víře, Tvé štěstí a pohodu. Neobviňuj sám sebe, nech na chvilku druhé jim samotným, protože do srdce nevidíme. Nevíš kdo co a kde hledá a ztrácíš tím často tuny energie, doporučuji Very Happy můžeš-li procházku a budeš-li chtít povolej si na ní toho nejlepšího přítele všech Nebeského Otce a popros si třeba jen úsměv a pěkné prožitky.

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ? - Stránka 2 Empty Re: Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ?

Příspěvek  Jakub Jouda 14/3/2013, 10:45

pro JAREKzRybenu ALE I VŠECHNY OSTATNÍ se kterými jsem tady diskutoval: Jarku, to na co se ptáš už jsem tady docela obšírně psal, dohledej si to prosím v historii tohoto vlákna.
Bohužel je tohle fórum po technické stránce uživatelsky nepřívětivé. Pokud bych tady chtěl hledat odpovědi na něco co mě zajímá a není to vysloveně už v názvu celé založené diskuse, tak musím procházet všechno (proto jsem taky založil tuhle novou diskusi). Není jednoduché se orientovat na co dotyčný příspěvek reaguje, protože se veškeré reakce hromadí pod sebe, občas tak i vznikají nedorozumnění, vyvolává to potřebu když se tě někdo na něco zeptá honem rychle odpovědět než mezitím napíše 10 dalších lidí.... nejsem odborník na internet, navíc chápu že tady těžko můžu čekat nějaký vypracovaný, profesionální systém. I takhle to má smysl. Jen chci říct že na to prostě už nemám čas pokračovat v diskusi tímhle způsobem, kdy jsem měl potřebu reagovat na všechno k "mému" tématu, zvlášť když se dotyčný ptal na můj názor nebo se na něj odvolával. nemám dostatečnou sebekázeň, aby mě to stále neodvádělo od práce, abych šel včas spát, atd. Nevidím jiné řešení nez zrušit si upozornění na nový příspěvek co mi chodí na mail a podívat se sem jen jednou za pár sní. Dále, nereagovat už na nic, co by nerozvíjelo nějak nově, neposouvalo dopředu (pro mě osobně) diskuzi. Kdo si tohle vysvětlení nepřečte, ten si bude třeba moje mlčení vysvštlí jinak, to se nedá nic dělat.
Původně jsem chtěl nějak zhodnotit svoje dojmy a postřehy z tohoto fóra, ale neudělám to, alespoň ne teď, právě proto že to jen vyvolá další "přestřelku" názorů, obhajob a někdy i útoků, bez nějakých nových závěrů a posunu.
Takže jen pozitivně a prostě: mám o čem přemýšlet, je dobře že tady takové fórum je a děkuju za čas který jste věnovali mojim myšlenkám a za vaše reakce.
Neříkám že tím je diskuze uzavřená, to nechám na Vás, ale pokud nepřijdete s něčím novým a konkrétním, tak já už reagovat nebudu. Díky za pochopení.

Jakub Jouda

Male Poeet p?íspivku : 24
Reputace : 1
Body : 27
Registration date : 10. 03. 13

Návrat nahoru Goto down

Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ? - Stránka 2 Empty Re: Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ?

Příspěvek  frodobagin 14/3/2013, 10:57

[quote="MartinHoch
Myslím si, že máš pravdu. Tady jde taky o radost, humor (ne samozřejmě posměch) to vše mizí v upachtěné době konce věcí.

Podívej já jsem vydal pár knih, napsal spoustu článků a musel jsem zkoumat nauky ve světě, zůstal jsem v tomto na Boží straně, ale přesto je dobré plně si uvědomit, že to vede ke skepsi, prakticky se nesměju a přitom to neumím ani vyřešit, protože lidem to systém servíruje ty zvrácené nauky od školy po hrob. Ten hon nejde ustát bez odpočinutí a radostí s Bohem. Můžeme psát tady sto let a nevyjmenujeme všechny protiBoží odporné věci, které lidé pod tlakem či pohodlností přijímají a bude hůř.

Souhlasím s Tebou, že a je to asi dar obou je nemyslitelné, aby náhoda generovala systémy, jen buňka je sama o sobě neskutečně zázračným dílem stvořitele, továrnou, kterou neumí lidé ani pořádně popsat, která nemohla vzninout evolucí atd., to víš jistě a třeba lépe než já. Jenže bezpočet lidí raději tyto nauky přijímá i lidí z "oboru", nelze se ve světě dovolávat racionality, prakticky vše je víra dnes už. Víra v politiku, vyšinutou "ekonomiku" víra lidem, kteří píšou své nesmysly schované do "nauk" to je dnes mor.

Podle mne můžeš potřebovat to co já, odpočinout si od myšlenek, zajít do přírody, zkusit zmírnit obrátky přemýšlení a poprosit Nebeského Otce ať Tě potěší, hlavně se neznejisťovat sám, pokud upřímně jsi muž lásky, což věřím, pak doporučuji procházku na které chceš-li nebudeš nikdy sám.

Zde si ale všimni rozdílu. Když Stvořitel byl v Ráji s Adamem, zeptal se ho Kde jsi? Tedy nevnucoval se mu na rozdíl od satanského fízování, donášení a ničení. To je taky mylný pojedm. Bůh nám dává svobodu, satan otroctví, nemoc a smrt, myšlení i těla, ale i to umí Bůh napravit.

Doporučuji procházku, sám se k ní dokopu také, poprosit o přítomnost Boží na procházce. Jehova ví že ho miluješ, nehledej rozpor, že jsi odešel z pochopitelných důvodů odkudkoliv, tak prostě ho poproz o potěšení z procházky a jdi s ním na procházku, popros ho o úsměv, odpočinutí a obdržíš, protože vše co je v souladu s jeho vůlí dostaneme, chcé Tvou jistotu ve víře, Tvé štěstí a pohodu. Neobviňuj sám sebe, nech na chvilku druhé jim samotným, protože do srdce nevidíme. Nevíš kdo co a kde hledá a ztrácíš tím často tuny energie, doporučuji Very Happy můžeš-li procházku a budeš-li chtít povolej si na ní toho nejlepšího přítele všech Nebeského Otce a popros si třeba jen úsměv a pěkné prožitky. [/quote]

Ahoj MartineHochu.
To co píšeš v tomto i předchozích příspěvcích je zajímavé. Ale je to stále v intencích zavedeného způsobu uvažování. Jako reakci bych řekl: kde není poptávka, není nabídka
Tedy jak jsi vyjmenovával různé situace a fakta nabízená tímto světem a satanem a označil jsi je jako pohanu pro JHVH a že v božím království nebudou.
Odhaduji že kdyby bylo na tvém uvážení, vše co jsi vyjmenoval by jsi zakázal. Prosím neuraž se, pouze se zkus zamyslet.
Tvrdím, že je to na síle mysli, ducha a srdce každého člověka. Proč by měl člověk stále jen čekat na někoho, kdo jednou přijde a začne vyjmenovávat že tohle je a tohle zase není v pořádku a ten člověk se tím začne řídit. Poté přijde jiný člověk a zavede jiná pravidla a vyjmenuje jiné věci které jsou dobré a které jsou zakázané a ten člověk odhodí původní pravidla a zákazy a příkazy a začne se řídit těmi naposledy vyslovenými?
Není lepší rozhodnout za sebe sama než čekat, že za mne rozhodne někdo jiný i když to myslí upřímně? A co se týká působená satana, nedokážu definovat do jaké míry je člověk podřízen satanovi vykonat jeho přání a povely ale spíše bych tvrdil, že rozhodující slovo jak se bude věc řešit nakonec má přeci jenom člověk. tedy svalovat vinu na satana za své jednání je slabé a nepodložené.
Dále, netroufl bych si tvrdit, co bude a co nebude, protože stvořitel toho moc nezdělil. Za sebe musím říci, že třeba vtipné hlášky z filmů se mi líbí a rád si je pamatuji.
Dále, uvažoval jste o lidech, kteří se teprve učí abecedu a tudíž nejsou na intelektuálně na výši. Jsem rád, že jste to zmínil, ale tak tomu není. Člověk s přehledem a zdravou myslí nemusí být nutně člověk s maximálně dosažitelným vzděláním. Jde o přístup k věcem. Tedy člověk, který má zdravé smýšlení, může být klidně z mého pohledu člověka vychovaného v nějakém společenském systému, třeba nevzdělaný, ale rozhodně to nemusí být člověk, který neuvažuje a nemá zdravý způsob přemýšlení. Ani opak ale není vyloučený. Rozumíme si.

Velmi děkuji za doporučení odpočinku a snížení obrátek. Určitě to pomáhá. Ještě jednou děkuji.

A že jsem smělý, jaký druh literatury produkujete a co Vás vlastně zajímá?
frodobagin
frodobagin

Male Poeet p?íspivku : 421
vztah k organizaci : SJ - pevně a neotřesitelně
Reputace : 0
Body : 434
Registration date : 21. 02. 11

http://www.osel.cz

Návrat nahoru Goto down

Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ? - Stránka 2 Empty Re: Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ?

Příspěvek  Jiří Brei 14/3/2013, 21:01

Ahoj Jakube,

jestli chceš nazývat můj postoj dogmatismem, nijak mi to nevadí. I já věřím, že Pavel byl chybující člověk. Přesto však také věřím, že to, co Svatý Duch z jeho dopisů včlenil do Bible, je v souladu s Božím názorem na danou věc. Zatím jsem nenalezl žádné objektivní důvody a důkazy, pro které bych o tom mohl pochybovat. Jediné, co je mi celý můj život předkládáno, jsou různé víry a názory druhých lidí. A já skutečně nevím, proč bych měl vyměňovat jednu víru za jinou. I já, stejně jako Ty, věřím prostě tomu, čemu chci. Udělal jsem si s křesťanstvím dobrou zkušenost a má mi, co nabídnout. Proto u něj i u toho, co Ty nazýváš dogmatismem, chci zůstat.

Přeji klidný večer
Jirka


Ahoj Zbyšku,

já si nemyslím, že když Pavel předkládá nějakou myšlenku jako svůj názor, že je nutné to chápat jen jako jeho názor. Tentýž názor mohou mít i druzí a apoštol Pavel ukazuje v 1 Kor 7:40, že jeho názor prezentovaný v 1 Kor 6 a 7 nebyl vyřčen bez Božího Ducha a to i přesto, že Pavel pro vyřčení názoru, který je v souladu s Božím Duchem, použil svá slova a svou zkušenost. Proto pro mne mají jeho slova stejnou hodnotu, jako slova mého Pána. Když Pavel říká, že nepředkládá slova Pána, chce, podle mého názoru, říci jen to, že nepřipomíná něco, co Ježíš řekl, když byl na zemi. Kdyby však nechtěl uvádět svá slova do spojitosti s Božím Duchem, proč by upozorňoval na to, že i on má Božího Ducha (1 Kor 7:40)? Ty skutečně věříš tomu, že Bůh Otec, Bůh Syn a Bůh Duch Svatý nechtějí, aby člověk utíkal před smilstvem a že jejich názor na smilstvo není shodný s Pavlovým názorem zapsaným v 1 Kor 6:18?

I Tobě klidný večer
Jirka
Jiří Brei
Jiří Brei

Male Poeet p?íspivku : 582
Reputace : 1
Body : 488
Registration date : 09. 08. 07

Návrat nahoru Goto down

Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ? - Stránka 2 Empty Re: Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ?

Příspěvek  JAREKzRybenu 15/3/2013, 00:40

Jakub Jouda napsal:pro JAREKzRybenu ALE I VŠECHNY OSTATNÍ se kterými jsem tady diskutoval: Jarku, to na co se ptáš už jsem tady docela obšírně psal, dohledej si to prosím v historii tohoto vlákna.
Jen chci říct že na to prostě už nemám čas pokračovat v diskusi tímhle způsobem, kdy jsem měl potřebu reagovat na všechno k "mému" tématu, zvlášť když se dotyčný ptal na můj názor nebo se na něj odvolával. nemám dostatečnou sebekázeň, aby mě to stále neodvádělo od práce, abych šel včas spát, atd. Nevidím jiné řešení nez zrušit si upozornění na nový příspěvek co mi chodí na mail a podívat se sem jen jednou za pár sní. Dále, nereagovat už na nic, co by nerozvíjelo nějak nově, neposouvalo dopředu (pro mě osobně) diskuzi. Kdo si tohle vysvětlení nepřečte, ten si bude třeba moje mlčení vysvštlí jinak, to se nedá nic dělat.

Myslím že Ti Jakube rozumím - alespoň trochu - ani já nemám příliš sebekázně pokud jde o čas věnovaný psaní i jiným věcem, a žel kvůli dost nakřáplé hliněné nádobě ani příliš sil. Píšu proto, že se snažím druhým prospět.

Nevím, jestli jsem něco na tomto vláknu přehlédl, ale četl jsem zde v Tvých příspěvcích pouze konstatování, "že SZ popisuje mýty a smyšlenou historii Izraele", že obsahuje "mýtus o stvoření", a někde - nemohu to momentálně najít - tak snad to nenapíšu úplně špatně - že "několikamiliónový národ nemohl vyjít z Egypta a putovat pouští" - ale důvody proč si to myslíš, jsem nenašel (možná přehlédl).

Ptal jsem se na ty důvody proto, že jsem před časem narazil na netu na články, které "vysvětlovaly" že Bible - hlavně SZ je falzifikát, že "k uctívání Jahveho patřily lidské oběti" apod. Zprvu mnou tyto "odborné" články poněkud otřásly, ale po tom, co jsem nad nimi přemýšlel, jsem dospěl k závěru, že uvedená tvrzení jsou nepodložená či podložená jen zdánlivě - neboli důvody či "důkazy" pro ona tvrzení jsou naprosto nejednoznačné, neboli dají se vysvětlit různě. Mimochodem asi není náhodou, že ony stránky mají v adresním řádku jako logo pentagram v kruhu (jeden z nejvyšších symbolů satanismu a okultismu vůbec - pro ty, kteří nevědí...), a při popisu jiných náboženství a kultů nejsou kritické jako k Bibli.

Je pravda, že kdybych měl např. u soudu dokládat pravdivost Biblických dějin, asi bych neuspěl, protože jsem zkrátka u toho nebyl, ale stejně tak bych je nemohl vyvrátit a ani jsem zatím nenašel nikoho, kdo by je vyvrátit dokázal - jen samé rádobyodborníky, kteří někteří píšou působivě, ale nemají nic v ruce.

Pro mě jsou zprávy SZ důvěryhodné zejména odvozením ze zprávy NZ (stručně řečeno), pak také svou vnitřní logikou (opět stručně řečeno), a rovněž k tomu přispívají např. výsledky archeologického bádání jiných. Pro zajímavost uvedu pár odkazů:

Zničení Sodomy a Gomory - 3 díly:

https://www.youtube.com/watch?v=6lSY-cfBHxM
https://www.youtube.com/watch?v=EpNGcx8gGvk
https://www.youtube.com/watch?v=CREBBPYxEiI

Přechod Rudého moře (podotýkám, že objevené místo přechodu je odlišné od místa tradičně udávaného):
https://www.youtube.com/watch?v=6PtpMgKXl5c

http://www.b-a-n.cz/prechod-pres-rude-more.html

Jen dodám - nedělej si Jakube žádné starosti s reakcí na můj nebo i jiný příspěvek, v životě jsou věci důležitější, než internetové diskuse. Přeju Ti úspěšné hledání i nalezení Pravého Boha a důvěrný vztah s ním. Jarek
JAREKzRybenu
JAREKzRybenu

Male Poeet p?íspivku : 644
vztah k organizaci : "kacíř" - dostižený a odsuzený církevní "spravedlností" organizace dne 7.3.2012 za podřizování svého svědomí Bohu, Kristu a Svatému Písmu spíše, než lidské omylné autoritě Písmu odporující.
Reputace : 0
Body : 646
Registration date : 01. 08. 11

Návrat nahoru Goto down

Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ? - Stránka 2 Empty Re: Od fanatické víry k ateismu, resp. agnosticismu ?

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 3 Previous  1, 2, 3  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru