Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kdo je Duch svatý? Záleží na tom?

+23
sazeč
Černá ovce sboru
candy
Roman Tovaryš
Dora
František
kovboj
Amalka
dov
Martin Vlasák
Old.Stloukal
Nikola Tyrpak
Eliška
Doktorka White
floweret
zbysek
jacky89
Jiří Hrádek - Matýno
stefan
Jirka z P. (queens)
Věra Kolafová - quaero
Hvězdlický
OOO
27 posters

Strana 1 z 4 1, 2, 3, 4  Next

Goto down

Kdo je Duch svatý? Záleží na tom? Empty Kdo je Duch svatý? Záleží na tom?

Příspěvek  OOO 12/2/2007, 11:28

Kdo nebo co je Duch svatý?
Co myslíte?Je množství protichůdných názorů o totožnosti Ducha svatého. Někteří jej vnímají jako mystickou sílu. Jiní Svatého Ducha chápou jeko neosobní moc, kterou dává Bůh k dispozici následovníkům Krista.Další v něm vidí "množinu andělů" Co říká Bible o totožnosti Ducha svatého? Jednoduše řečeno – Bible říká, že Svatý Duch je Bůh. Bible taky říká, že Svatý Duch je osoba, bytost s myšlením, city i vůlí.

Skutečnost, že Svatý Duch je Bůh je jasně ukázána na mnoha místech v Písmu, včetně Skutků 5:3-4. Na tomto místě Petr vyčítá Ananiáši, proč lhal Duchu svatému a říká, že nelhal lidem ale Bohu. Je to jasné vyhlášení, že lhaní Duchu svatému je lhaním Bohu. Že Duch svatý je Bůh, můžeme vědět také z toho, že má rovněž vlastnosti Boha. Kupříkladu v Žalmu 139:7-8 je napsáno, Svatý Duch je všudepřítomný. “Kam odejdu před tvým Duchem, kam uprchnu před tvou tváří? Zamířím-li k nebi, jsi tam, a když si ustelu v podvětí, také tam budeš.” V 1.Korintským 2:10 vidíme, že Svatý Duch je i vševědoucí. “Duch totiž zkoumá všechno, i hlubiny Boží. Neboť kdo z lidí zná, co je v člověku, než jeho vlastní duch? Právě tak nikdo nepoznal, co je v Bohu, než Duch Boží”.

Že Svatý Duch je osoba, můžeme vědět také z toho, že má mysl, cit i vůli. Svatý Duch myslí a pozná (1.Korintským 2:10). Svatý Duch může být zarmoucen (Efezským 4:30). Duch se za nás přimlouvá (Římanům 8:26-27). Svatý Duch dělá rozhodnutí podle své vůle (1.Korintským 12:7-11). Svatý Duch je Bůh, třetí osoba Trojice. Svatý Duch, Bůh, působí jako Utěšitel a Rádce, kterého Ježíš zaslíbil (Jan 14.16,26; 15:26).Věřím ,že Duch svatý nás vede i touto diskuzí... sunny


Naposledy upravil dne 12/2/2007, 20:42, celkově upraveno 1 krát
OOO
OOO

Male Poeet p?íspivku : 646
vztah k organizaci : HLUBOKÝ OMYL
Reputace : 0
Body : -36
Registration date : 31. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Kdo je Duch svatý? Záleží na tom? Empty Re: Kdo je Duch svatý? Záleží na tom?

Příspěvek  Hvězdlický 12/2/2007, 12:54

Jednoduše řečeno – Bible říká, že Svatý Duch je Bůh. Bible taky říká, že Svatý Duch je osoba, bytost s myšlením, city i vůlí.


Datle, poraď, jaký máš překlad, že je tam psáno "Duch svatý je Bůh".
Rád bych to také viděl na vlastní oči, abych netvrdil něco, co si jen myslím...nebo myslím jinak..

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Kdo je Duch svatý? Záleží na tom? Empty Re: Kdo je Duch svatý? Záleží na tom?

Příspěvek  Věra Kolafová - quaero 12/2/2007, 14:02

Petře, Datle,
Skutků 5:3-4. Na tomto místě Petr vyčítá Ananiáši, proč lhal Duchu svatému a říká, že nelhal lidem ale Bohu. Je to jasné vyhlášení, že lhaní Duchu svatému je lhaním Bohu.

Díky za tenhle text. Ten je opravdu výstižný. Nedovedu si představit, že bych mohla lhát nějaké neosobní síle, energii nebo tak nějak. A mimoto je tam hned vzápětí psáno o Bohu, takže je o vlastně o tom stejném. Zase další text, který budu moct používat při rozhovorech s ostatními. Dík.
Věra Kolafová - quaero
Věra Kolafová - quaero

Female Poeet p?íspivku : 1373
Reputace : 0
Body : -21
Registration date : 24. 10. 06

Návrat nahoru Goto down

Kdo je Duch svatý? Záleží na tom? Empty Re: Kdo je Duch svatý? Záleží na tom?

Příspěvek  Hvězdlický 12/2/2007, 14:54

Je to výstižný text, ale s kontextem.
Jinak by se došlo i k mylnému závěru.

Duch svatý "vychází z Otce". Není tedy Otec, ale jeho "nástroj". Proto neposlušnost Ducha, se rovná neposlušnosti Boha, nebo raději toho, který jej poslal...

Jan 15:26 Až přijde Přímluvce, kterého vám pošlu od Otce, Duch pravdy, jenž od Otce vychází, ten o mně vydá svědectví.

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Kdo je Duch svatý? Záleží na tom? Empty Re: Kdo je Duch svatý? Záleží na tom?

Příspěvek  Jirka z P. (queens) 12/2/2007, 18:09

S dědou Slavíkem souhlasím a jsem rád, že opět mohu číst jeho komentáře.

Ano v Písmu není přímo napsáno: "Duch sv. je Bůh". Ale lze to odvodit. Jenže pro mne není poznání nebo rozpoznání, že Duch sv. je Bůh, že to jsou v jedné osobě dvě osoby, ale Bůh jako Duch svatý je jedna a táž osoba. Ježíš Kristus byl zplozen a tudíž tu přibyla druhá osoba atd. To je podobné s člověkem, duše je člověk, ale není to tak, že by člověk měl ještě v sobě jinou osobu duši. Z Písma jasně vyplívá, že duše je člověk a že Duch svatý je Bůh. Nikde mi tam nesedí, že by člověk měl duši a Bůh měl ducha svatého. Jiné je když někdo přijme ducha, tím že na něj byl duch sv. vylit, tak pak ano mohu říci - takový člověk má ducha svatého, ale v žádném případě, že je Duchem svatým. Ale o Bohu mi to nedělá problém si myslet, ano já tomu věřím.
Jirka z P. (queens)
Jirka z P. (queens)
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Poeet p?íspivku : 2926
vztah k organizaci : už dlouho nečinný
Reputace : 0
Body : -168
Registration date : 04. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

Kdo je Duch svatý? Záleží na tom? Empty Re: Kdo je Duch svatý? Záleží na tom?

Příspěvek  Hvězdlický 12/2/2007, 20:31

takový člověk má ducha svatého, ale v žádném případě, že je Duchem svatým. Ale o Bohu mi to nedělá problém si myslet, ano já tomu věřím.

Já v tom problém vidím. Bůh je Duch. To ano. I Ježíš byl vzkříšen jako Duch (oživující), ale také není psáno, jako SVATÝ DUCH.

Slovo "duch" má spoustu významů. Duch svatý je (podle toho, co je psáno) něco, co vychází z Otce a Otec používá jako "nástroj" pro uskutečnění svých cílů. Je to projev jeho vůle. Proto rouhání proti tomuto Duchu je neodpustitelný hřích, na rozdíl od hříchu proti Kristu, který je odpustitelný.

Tohoto svého Svatého Ducha může dát k dispozici i svému Synu.

Jan 15:26 Až přijde Přímluvce, kterého vám pošlu od Otce, Duch pravdy, jenž od Otce vychází, ten o mně vydá svědectví.

Neposlal jim tedy Otce, ale Ducha Svatého. A to je rozdíl..

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Kdo je Duch svatý? Záleží na tom? Empty Re: Kdo je Duch svatý? Záleží na tom?

Příspěvek  stefan 13/2/2007, 11:13

quaero:
Teraz nerozumiem, či ten text ktorý Datel použil ste doteraz v Písme nevideli, alebo až teraz náhle ste precitli a pochopili jeho význam, oproti tomu čo o ňom hovorí Strážna veža.

Pavel Q:
Z Písma jasně vyplívá, že duše je člověk a že Duch svatý je Bůh. Nikde mi tam nesedí, že by člověk měl duši a Bůh měl ducha svatého.
Toto je obrovský posun vo Vašom myslení. Viditeľne rastiete, keď to hovoríte. Len pokračujte a otvoria sa Vám nové dimenzie poznania. Načrtnem. Aj telo je človek, aj duša je človek. Sú neoddeliteľné a jedno bez druhého by človekom nebolo. Ak zoberiem do ruky pohár, tak spolupracuje duša aj telo, lebo ruka by bez vôle nič neurobila. A duša je vôľa. Duša je vôľa, cit, duchovno. Telo je sila, dotyk, fyzično.

Pre Datla. O Duchu svätom tu už jeden thread je a myslím, že bolo zbytočné zakladať druhý. Mám pocit, že sa začneme strácať v neprehľadne tém. Ale to je len môj pocit. Nemám rád chaos, ale to čo pre mňa môže byť chaos, to pre iného môže byť poriadok.
stefan
stefan

Male Poeet p?íspivku : 961
vztah k organizaci : oponent
Reputace : 0
Body : -14
Registration date : 29. 03. 06

http://www.vira.cz

Návrat nahoru Goto down

Kdo je Duch svatý? Záleží na tom? Empty Re: Kdo je Duch svatý? Záleží na tom?

Příspěvek  Jirka z P. (queens) 13/2/2007, 11:30

Můžete mě chválit, ale já to, co vy v tom vidíte, nevidím protože to je váš pohled a sním se ten můj pohled míjí. Ale to vás nemusí trápit, protože mě to netrápí. Do jisté míry jsem rád, že nemám vaše vidění. Ale takoví už jsme, že? Přesto jsme i přes tyto rozdíly všichni duše tedy lidé.


Bůh s vámi a pokoj Pána Krista Ježíše
Jirka z P. (queens)
Jirka z P. (queens)
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Poeet p?íspivku : 2926
vztah k organizaci : už dlouho nečinný
Reputace : 0
Body : -168
Registration date : 04. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

Kdo je Duch svatý? Záleží na tom? Empty Re: Kdo je Duch svatý? Záleží na tom?

Příspěvek  Jiří Hrádek - Matýno 30/1/2008, 21:33

Slyšel jsem před časem od jednoho bratra znázornění, když mi vysvětloval jak rozumnět Trojici, že Trojice je hlavně o vztazích mezi nimi, podobně jako rodina - každý jiný, ale vzhledem k okolí jedna rodina spjata pevnými pouty. (Nebijte mě je to jen znázornění).
Od té doby o tom přemýšlím, modlím se a čtu Bibli, ale všímám si hlavně kontextu, ne jen důkazových textů. Je mi to díky Bohu čím dál jasnější.

Dostal jsem se nedávno ke knížce The MacArthur - Topical Bible
www.amazon.com ISBN: 0-8499-157-4 . Uvádí jen texty z Bible, ale seřazené tématicky. Přeložil jsem si názvy k tématu "Božství Svatého Ducha" a k odkazům doplnil texty z českých překladů. V tomto souhrnu je myslím zřejmější v jakém smyslu a duchu je tento pojem v Písmu používán. Níže uvádím vzorek a kdo byste o tom chtěl přemýšlet ozvěte se pošlu Vám to celé (3 x A4 ve dvou sloupcích, poznámky jsou odlišeny barevně).
Vysvětlivky alespoň některých zkratek:
JB - Jeruzalémská bible – pracovní verze
CEP - Český Ekumenický překlad
KB - Bible Kralická
NS - Český studijní překlad – Nová Smlouva
Poznámka:
ř - u slov Bůh, duch, slovo a pravda je tímto znaménkem vyjádřen řecký člen.
(číslo) - je odkaz na poznámku pod čarou, která je zde uvedena hned za textem
Jako všemohoucí
[NS] Lukáš 1:35 A anděl jí odpověděl: „Duch Svatý Fpřijde na tebe a moc Nejvyššího tě Fzastíní; proto také to Svaté, +co +se [z tebe] +narodí, bude nazváno Syn Boží.
[NS] Římanům 15:19 v moci znamení a divů, v moci Ducha Božího10, takže od Jeruzaléma a dokola až po Illyrii :jsem dovršil [zvěstování] evangelia Kristova.(10) var.: Svatého;
Jako Duch slávy od Boha
[NS] 1.list Petrův 4:14 Jste-li tupeni pro10 jméno Kristovo, [jste] blahoslavení, neboť na vás spočívá řDuch slávy [a moci], [Duch] řBoží.11(10) ř.: ve jménu... (11) var.: + Jimi je urážen, ale vámi oslavován.
Jako Stvořitel
[JB] Genesis 1:26,27 Bůh řekl: „Učiňme člověka ke svému obrazu, aby se nám podobal, a oni ať vládnou mořským rybám, nebeským ptákům, dobytku, všem divokým zvířatům a všem drobným živočichům, kteří se plazí po zemi.“ 27 Bůh stvořil člověka ke svému obrazu, k Božímu obrazu jej stvořil, stvořil jej jako muže a ženu.
[CEP] Jb 33:4 Boží duch mě učinil, dech Všemocného mě oživil.
[KB] Jb 33:4 Duch Boha silného učinil mne, a dchnutí Všemohoucího dalo mi život.
[JB] Job 33:4 Udělal mě Boží duch, oživil mě Šaddajův dech.
Jako rovný a jedno s Otcem
[NS] Matouš 28:19 Jděte [tedy] a +učiňte10 [mými] +učedníky všechny národy, křtěte10 je ve jméno Otce i Syna i Ducha Svatého(10) ř.: učiňte ... křtíce je ... a učíce je ...;
[NS] 2. Korintským 13:13 Milost Pána Ježíše Krista, láska řBoží a společenství Svatého řDucha se všemi vámi. [Amen.]
Jako svrchovaný ten, kdo dělá všechny věci
[CEP] Daniel 4:32 Všichni obyvatelé země jsou považováni za nic. Podle své vůle nakládá s nebeským vojskem i s obyvateli země. Není, kdo by mohl zabraňovat jeho ruce a ptát se ho: »Co to děláš?«
[NS] 1. Korintským 12:6 a jsou (rozdíly v)3 působení, ale tentýž Bůh, který působí všechno4 ve všech.(3) nebo: [různá] rozdělení; (4) nebo: je všechny;
[NS] 1. Korintským 12:11 Avšak to všechno působí jeden a týž řDuch, který rozděluje každému jednotlivě, jak [sám] chce.

Jiří Hrádek - Matýno

Male Poeet p?íspivku : 36
vztah k organizaci : viz. "Jak jsem znovu uvěřil" na www.rozcesti.org
Reputace : 0
Body : 9
Registration date : 24. 07. 07

Návrat nahoru Goto down

Kdo je Duch svatý? Záleží na tom? Empty Re: Kdo je Duch svatý? Záleží na tom?

Příspěvek  jacky89 23/2/2008, 17:34

Duch svatý není žádná neurčitá mystická síla,.. ale je to třetí osoba trojjediného Boha, je to Láska, která je projevem citu mezi Synem a Otcem. Křesťanský indický mystik Sadh Sundar Singh přirovnává trojci Boží ke slunci,.. Otec je Slunce, Syn je světlo a to, co nás hřeje a co se nás dotýká v podobě slunečního záření je Duch svatý,...

jacky89

Poeet p?íspivku : 14
Reputace : 0
Body : 0
Registration date : 23. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Kdo je Duch svatý? Záleží na tom? Empty Re: Kdo je Duch svatý? Záleží na tom?

Příspěvek  Hvězdlický 23/2/2008, 18:15

kód:
Duch svatý není žádná neurčitá mystická síla,.. ale je to třetí osoba trojjediného Boha,

To ale již všichni víme.

Je to tedy Bůh, v jiné podobě. Je stejně mocný, stejně věčný, nemá počátek ani konec, rozhoduje jak sám chce, prostě je to Bůh a Syn zároveň...

Kdyř byl Syn ukřižován, byl pochopitelně ukřižován i Duch svatý. Ale i Otec. Protože je to nedílná trojice.

Jak jednoduchá a úžasná nauka to je . Škoda jen, ŽE NENÍ V BIBLI K NALEZENÍ...

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Kdo je Duch svatý? Záleží na tom? Empty Re: Kdo je Duch svatý? Záleží na tom?

Příspěvek  zbysek 27/2/2008, 20:49

Satan dobře ví, na čem může potopit kristovectví (nechci použít slovo křesťanství, protože to nabylo poněkud jiného významu). Na sporech o ho... (eh, pardon).

Nedávno dávali vedoucí naší církve dohromady tzv. sdílené přesvědčení. Tedy jakýsi souhrn toho, čemu věříme (krátký, nic ve stylu Strážné věže nebo KKC Wink). Byla tam mimo jiné formulace, že DS je osoba. Protože toto přesvědčení nesdílím, zasáhl jsem a osoba byla vyškrtnuta. Pokud vím, nikdo kvůli tomu od víry neodpadl. Wink

Zdůvodnění. Asi nejsilnějším argumentem je toto:
Sk 2:33 "Byl vyvýšen na pravici Boží a přijal Ducha svatého, kterého Otec slíbil; nyní jej seslal na nás, jak to vidíte a slyšíte."
Řeč je o Ježíši. Pokud by DS byla osoba, tento text by neměl smysl.

Takže ve sdíleném přesvědčení zůstalo toto: "Duch Svatý je nedílnou součástí Boha a je aktivně činný v našich životech i v dnešních dnech."

Pokud pořádně čtete, pak DS někdy vystupuje jako osoba, někdy jako princip, někdy jako síla. Z toho může plynout, že DS je označení pro něco blíže (a předem) neurčeného a podle okolností může být někdy zastoupen osobou, jindy příkazem, jindy zas akcí (silou). Podstatné je, že vždy to pochází od Boha.

V každém případě, pokud bych měl ztrácet svůj drahocenný čas dohadováním o tom, zda je DS to či ono a stavět na tom svou víru, nejspíš bych velmi záhy opustil smysl kristovectví - tedy následování Krista jako své hlavy a lásky k bližnímu, protože hádky na toto téma jasně rozdělují. V historii můžeme vysledovat i pronásledování a zabíjení jen proto, že lidé měli různé názory na toto téma. Co z toho asi plyne? Wink

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Kdo je Duch svatý? Záleží na tom? Empty Re: Kdo je Duch svatý? Záleží na tom?

Příspěvek  floweret 28/2/2008, 21:45

taky jsem se tímto tématem zabývala - doporučuji, pokud máte program typu Theophilos, abyste si nechali vygenerovat všechny zmínky o duchu/Duchu z celého Písma.. Udělala jsem to a byla jsem překvapená, kolik jich tam je - cca 11 stránek A4... z toho už se dá usuzovat - ne z několika veršů...

floweret

Female Poeet p?íspivku : 7
vztah k organizaci : vše zkoumejte, dobrého se držte... Nezaujatý pohled na SJ mi pomohl odejít z podobné šlamastiky-ŘKC
Reputace : 0
Body : 0
Registration date : 13. 11. 07

Návrat nahoru Goto down

Kdo je Duch svatý? Záleží na tom? Empty Re: Kdo je Duch svatý? Záleží na tom?

Příspěvek  Doktorka White 4/3/2008, 09:12

Kdo nebo co je Duch svatý?

Bůh Otec je "táta" + Duch Svatý je "máma" a mají spolu "dítě" a to je Ježíš ........ dobrý, ne ? ... geek
Doktorka White
Doktorka White

Female Poeet p?íspivku : 721
vztah k organizaci : bez vztahu
Reputace : 0
Body : -44
Registration date : 30. 08. 06

Návrat nahoru Goto down

Kdo je Duch svatý? Záleží na tom? Empty Re: Kdo je Duch svatý? Záleží na tom?

Příspěvek  Jirka z P. (queens) 4/3/2008, 12:01

Že by Lunetici vstali z hrobu? lol!
Jirka z P. (queens)
Jirka z P. (queens)
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Poeet p?íspivku : 2926
vztah k organizaci : už dlouho nečinný
Reputace : 0
Body : -168
Registration date : 04. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

Kdo je Duch svatý? Záleží na tom? Empty Re: Kdo je Duch svatý? Záleží na tom?

Příspěvek  zbysek 4/3/2008, 15:23

Dnes mám nějakou "teologickou" náladu... albino

Zkusme si nejprve vyjmenovat, co vlastně víme. Protože se jedná o značně starou nauku, dovolím si odkazovat se na Katechismus KC.

1. Zda je DS osobou nebo není, je věcí uspořádní v nebi, o kterémžto (uspořádání) kromě několika málo velmi kusých narážek (navíc vesměs obrazných) v Bibli nevíme jinak nic.

2. KKC si vypůjčuje pojem "osoba" z filosofie a rovnou říká, že mu dává nový význam (čl. 249-267). Trojici označuje jako zjevené a nepochopitelné tajemství. Jakým způsobem zjevené, mi zůstává skryto.

3. Zastánci osoby (DS) argumentují účelově vybranými verši za systematického odmítaní jiných veršů. Odpůrci osoby dělají totéž, jen obráceně. Pro obě stanoviska lze nalézt dostatečně silné verše.

4. Trojiční nauka (přímo souvisí s osobou DS) byla v dějinách snad největší přičinou náboženských rozporů, pronásledování a vyvražďování.

5. Mnozí ne-SJ prohlašují, že SJ nejsou křesťané, protože neuznávají Trojici. K tomu říkám, že v Bibli můžeme snadno najít kritérium, podle kterého se poznají křesťané; rozhodně tam není nic o tom, jaké mají mít představy o nebeském uspořádání Boha.

6. SJ naopak tvrdí (na základě účelově vybraných textů), že mají správné poznání o uspořádání v nebi na základě studia Bible (ve které však - viz bod 1).

Už tento výčet samotný nás může přivést k tomu, že někdo asi není něco v pořádku.

Zkusme pokračovat dál. Zjevení nemám podle čeho prověřit, mně osobně se nic v tomto smyslu nedostalo a zdroj tohoto zjevení je již neprověřitelný. Zastánci i odpůrci osoby také argumentují verši, s tím se však už něco dělat dá.

Pár oblíbených veršů zastánců osoby:
Sk 5:3,4 "3 Ale Petr mu řekl: "Ananiáši, proč satan ovládl tvé srdce, že jsi lhal Duchu svatému a dal stranou část peněz za to pole?
4 Bylo tvé a mohl sis je přece ponechat; a když jsi je prodal, mohl jsi s penězi naložit podle svého. Jak ses mohl odhodlat k tomuto činu? Nelhal jsi lidem, ale Bohu!""

Ef 4:30 "A nezarmucujte svatého Ducha Božího, jehož pečeť nesete pro den vykoupení."

A další. Ale třeba také:
Ř 8:27 "Ten, který zkoumá srdce, ví, co je úmyslem Ducha; neboť Duch se přimlouvá za svaté podle Boží vůle."

Poslední odkaz je zejména zajímavý, protože v kontextu kapitoly (která tvoří dva myšlenkové celky) je řeč o celé plejádě duchů. Výrazné jsou: Duch Boží, Duch Kristův, Duch lidský, Duch otroctví, Duch synovství a hromada Duchů bez přívlastku.

Jsou tu však i texty, na které lze napasovat osobu opravu obtížně:
L 3:16 "Na to Jan všem řekl: "Já vás křtím vodou. Přichází však někdo silnější než jsem já; nejsem ani hoden, abych rozvázal řemínek jeho obuvi; on vás bude křtít Duchem svatým a ohněm."

J 20:22 "Po těch slovech na ně dechl a řekl jim: "Přijměte Ducha svatého."

Sk 2:33 "Byl vyvýšen na pravici Boží a přijal Ducha svatého, kterého Otec slíbil; nyní jej seslal na nás, jak to vidíte a slyšíte."

Tento verš je skutečně kontroverzní. Sice přímo nevylučuje DS jako osobu, ale rozporuje Trojiční výklad o vztazích. Jak by mohl Ježíš přijmout něco, čeho by byl součástí?

Sk 4:31 "Když se pomodlili, otřáslo se místo, kde byli shromážděni, a všichni byli naplněni Duchem svatým a s odvahou mluvili slovo Boží."

Žd 2:4 "Bůh potvrzoval jejich svědectví znameními, divy i rozličnými projevy své moci a rozdílením Ducha svatého podle své vůle."

Upřímně řečeno, osobně se domnívám, že DS je cosi bíže neurčeného, co vystupuje v mnoha různých kontextech a podobách. V zásadě je mi jedno, kdo si vytváří jakou představu o uspořádání v nebi. Já tyto představy raději opustil, protože v důsledku pouze odpoutávaly mou pozornost od toho, co je podstatné. Co mi ale jedno není, je to, že ta či ona strana se svými představami vnucují a podle svých představ posuzují křesťanství nebo sílu víry jiných lidí. Jako námět k disputaci za dlouhých a nudných zimních večerů - proč ne, ale dělat z toho klíčovou nauku, na které bezmála závisí moje spasení - to je na mě zkrátka silné kafe.

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Kdo je Duch svatý? Záleží na tom? Empty Re: Kdo je Duch svatý? Záleží na tom?

Příspěvek  Jirka z P. (queens) 4/3/2008, 18:24

Zbyšku, tak jak jsi to předložil a v závěru se v podstatě svěřil, jsi z mého pohledu vystihl a popsal jak to cítím i já, jen já jsem nenašel ta správná slova, což se tobě povedlo. I já cítím, že tyto záležitosti, které samo Písmo příliš nerozebírá, není dobré aby se člověk tím příliš zaobíral, protože jej to pak může odvést kdoví kam.

Čím dál víc zvažuju, když budu v Praze služebně, že se sejdeme. Určitě bych ti dal dopředu vědět kdy budu ve stověžaté Praze, abychom si mohli najít čas. king Cool
Jirka z P. (queens)
Jirka z P. (queens)
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Poeet p?íspivku : 2926
vztah k organizaci : už dlouho nečinný
Reputace : 0
Body : -168
Registration date : 04. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

Kdo je Duch svatý? Záleží na tom? Empty Re: Kdo je Duch svatý? Záleží na tom?

Příspěvek  Eliška 5/3/2008, 04:50

Zbyšku, díky za předchozí článek! Jen tak dál! flower

Eliška

Poeet p?íspivku : 434
Reputace : 3
Body : 237
Registration date : 12. 01. 08

Návrat nahoru Goto down

Kdo je Duch svatý? Záleží na tom? Empty Re: Kdo je Duch svatý? Záleží na tom?

Příspěvek  zbysek 16/3/2008, 15:26

Hvězdlický napsal:Ale Duch nepotřebuje reklamu. Kde je moc reklamy, tam to trošku asi zavání .
Vidím to trošku jinak. Většina SJ ani netuší (jednoduše proto, že jsou oklamáni), že mohou Svatého Ducha mít (tedy jejich slovníkem - mohou být mezi pomazanými). Myslím, že je třeba, aby se toto dozvěděli. Proto ta "reklama".

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Kdo je Duch svatý? Záleží na tom? Empty Re: Kdo je Duch svatý? Záleží na tom?

Příspěvek  Hvězdlický 16/3/2008, 16:06

Jenže, Zbyšku, domnívám se, že původní a neměnný záměr stvořitele je věčný život člověka na zemi.

Po narušení tohoto záměru, Bůh dal opatření (v podobě svého Syna) a prostřednictvím evangelia, ukázal, jak tento jeho původní cíl bude dosažen a chyba napravena.

Tím prostředkem, je Boží království pod vládou Syna a JEHO POMAZANÝCH.
A teď, když si představím, že by všichni lidé byli POMAZANÍ a tedy spoluvládci s Kristem, komu by tato vláda "žehnala"??

Ježíš řekl "já vím, které jsem si vyvolil". Ne tedy všichni jeho učedníci jsou pomazáni do této spoluvlády. Ale jen ti VYVOLENÍ PÁNEM.

Naše úsilí je jedna věc a jeho vůle, je ale podstatná záležitost.
"mnozí budou usilovat....atd".

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Kdo je Duch svatý? Záleží na tom? Empty Re: Kdo je Duch svatý? Záleží na tom?

Příspěvek  zbysek 16/3/2008, 17:01

Hvězdlický napsal:Tím prostředkem, je Boží království pod vládou Syna a JEHO POMAZANÝCH.
A teď, když si představím, že by všichni lidé byli POMAZANÍ a tedy spoluvládci s Kristem, komu by tato vláda "žehnala"??

Ježíš řekl "já vím, které jsem si vyvolil". Ne tedy všichni jeho učedníci jsou pomazáni do této spoluvlády. Ale jen ti VYVOLENÍ PÁNEM.
Celý problém je v tom, jakým způsobem SJ vykládají svou nauku o 144 000. Oni svou představou, že se jedná o doslovný počet a svými (z prstu vycucanými výpočty a úkazy) vyvodili, že počet je již uzavřen. Tím vlastně podvedli své členy, protože jim touto naukou doslova zavřeli přístup k Duchu Svatému. Tato nauka je nepravdivá, o Ducha lze žádat pořád a mnozí lidé ho dostávají. Kdo nežádá, zpravidla ani nedostane.

Že by byli všichni lidé spoluvládci, o to se vůbec nebojím. Very Happy Už proto, že Krista nepřijme zdaleka každý - a i mnoho z těch, kteří tvrdí, že ho přijali, přijali spíš nějakou "svou" pozemskou církev, aniž by dostatečně pochopili co znamená přijmout Krista.

Podstatné je, že každý, kdo se stává křesťanem, měl by žádat o dar Ducha Svatého. Pak uvidí, k čemu ho Bůh povolává. Tragické je to, že ve více církvích (nejen u SJ) tuto informaci před členy zatajují a vytvářejí si tak užší skupinky "vyvolených", kteří vlastně povolávají leda tak sami sebe.

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Kdo je Duch svatý? Záleží na tom? Empty Re: Kdo je Duch svatý? Záleží na tom?

Příspěvek  Nikola Tyrpak 16/3/2008, 17:29

Většina SJ ani netuší (jednoduše proto, že jsou oklamáni), že mohou Svatého Ducha mít (tedy jejich slovníkem - mohou být mezi pomazanými).

Víš bratře Zbyšku, to by bylo trochu zjednodušené. Nevím jestli tě dobře chápu, ale jestli nezaměňuješ "mít Svatého Ducha" a "mít zázračné projevy Ducha Svatého". Například SJ učí, že proroci, kteří podle písma mají pozemskou naději, protože zemřeli dříve, než na Zem přišel Ježíš Kristus, tak takové zázračné dary Ducha měli.
Pokuď si např. zhlédneš videokazetu Zachovali věrnost", která popisuje příklady bratrů a sester v bývalém sovětském Svazu, tak bych určitě netvrdil, že tito věřící lidé snášeli takové utrapy, jen svou silou a pevnou vůlí. Sami říkají, že každodenně prosili Boha o pomoc, aby jim dal Svatého Ducha a oni takové zacházeí a zkoušky, které prožívali mohli vydržet.
Nikola Tyrpak
Nikola Tyrpak

Poeet p?íspivku : 133
vztah k organizaci : žádný, křesťan na volné noze.
Reputace : 0
Body : 0
Registration date : 17. 11. 06

Návrat nahoru Goto down

Kdo je Duch svatý? Záleží na tom? Empty Re: Kdo je Duch svatý? Záleží na tom?

Příspěvek  zbysek 16/3/2008, 19:24

Nikola Tyrpak napsal:Nevím jestli tě dobře chápu, ale jestli nezaměňuješ "mít Svatého Ducha" a "mít zázračné projevy Ducha Svatého". Například SJ učí, že proroci, kteří podle písma mají pozemskou naději, protože zemřeli dříve, než na Zem přišel Ježíš Kristus, tak takové zázračné dary Ducha měli.
Rozlišuju pomoc od Ducha (např. pomoz mi vydržet něco, někoho) a vedení Duchem (nasměruj mě tam, kde mě chceš mít, uč mě). Ty sám jsi popsal intenzivní zkušenost, že Bůh tě chce mít mezi SJ. Beru to, proti tomu nelze nic namítat (BTW, ty žiješ v Teplicích?).

SJ jsou naukami vedeni k tomu, aby si třeba nechali pomoct, ale už je jim bráněno, aby se nechali Duchem přímo vést a vyučovat (je nutno projít přes filtr VRO - hm, chce se mi říct odbočku z cesty Wink).

Vidím, že mnoho křesťanů mimo SJ se nechá Duchem vést, vyučovat a používat. Podle nauk SJ by tito lidé měli nutně jednou skončit u SJ. Já však vidím něco jiného, spíše pravý opak. Kdo se nechá vést Duchem už u svědků, stává se nepohodlným a většinou je vyobcován. Ostatně podle tvého popisu jsi na tom stejně - jen tam chodíš, protože to chápeš jako poslání od Boha. Já byl poslán jinam, zkrátka, pro každého z nás má Bůh jiný úkol.

A mně jde o to, aby se řadoví členové SJ dozvěděli, že mají plné právo nechat se také vést přímo Duchem. Tedy, aby jejich láska nebyla jen na oko (jak tu někteří popisují osobní zkušenosti), ale vycházela přímo z nich, aby mohli hlásat ve službě myšlenky, které chápou, kterým rozumějí, protože jim je vysvětlil Duch, nikoliv jen nabiflované nauky Strážné věže.

Duch umí každému jednotlivci ukázat, jaký má s ním Bůh záměr. Ten jednotlivec ale o to musí požádat. Duch sice může člověka někam tlačit i bez té vědomé žádosti, ale pokud tam chybí to vědomí o vedení Duchem, pak člověk zpravidla nechápe, co se děje.

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

Kdo je Duch svatý? Záleží na tom? Empty Re: Kdo je Duch svatý? Záleží na tom?

Příspěvek  Old.Stloukal 17/3/2008, 18:09

Nikola Tyrpak napsal:
Většina SJ ani netuší (jednoduše proto, že jsou oklamáni), že mohou Svatého Ducha mít (tedy jejich slovníkem - mohou být mezi pomazanými).

Víš bratře Zbyšku, to by bylo trochu zjednodušené. Nevím jestli tě dobře chápu, ale jestli nezaměňuješ "mít Svatého Ducha" a "mít zázračné projevy Ducha Svatého". Například SJ učí, že proroci, kteří podle písma mají pozemskou naději, protože zemřeli dříve, než na Zem přišel Ježíš Kristus, tak takové zázračné dary Ducha měli.
Pokuď si např. zhlédneš videokazetu Zachovali věrnost", která popisuje příklady bratrů a sester v bývalém sovětském Svazu, tak bych určitě netvrdil, že tito věřící lidé snášeli takové utrapy, jen svou silou a pevnou vůlí. Sami říkají, že každodenně prosili Boha o pomoc, aby jim dal Svatého Ducha a oni takové zacházeí a zkoušky, které prožívali mohli vydržet.

POKUD JE MI ZNÁMO, TAK NSSJ NEUZNÁVÁ SVATÉHO DUCHA ale pouze jakousi účinnou materialistickou sílu.
NEBO SE MÝLÍM A JE JIŽ ZASE U NICH NOVÉ SVĚTLO POZNÁNÍ?

POUČTE MNE učinnou silou lépe však DUCHEM SVATÝM.

DĚKUJE

OLDA
Old.Stloukal
Old.Stloukal
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Male Poeet p?íspivku : 491
Age : 79
vztah k organizaci : BYL JSEM ČLENEM NSSJ
Reputace : 0
Body : -15
Registration date : 11. 02. 06

http://WWW.SEZNAM.CZ

Návrat nahoru Goto down

Kdo je Duch svatý? Záleží na tom? Empty Re: Kdo je Duch svatý? Záleží na tom?

Příspěvek  Hvězdlický 17/3/2008, 19:28

kód:
POUČTE MNE učinnou silou lépe však DUCHEM SVATÝM.

Možná je problém v tom, kdo jak Ducha chápe. Jestli jako Boha a tedy samostatnou bytost (nebo jiná podoba trojice) a nebo jako nástroj, který Bůh i Syn používají k uskutečňování svých záměrů.

Možná označení "činná síla" není moc šťastně zvolené.

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Kdo je Duch svatý? Záleží na tom? Empty Re: Kdo je Duch svatý? Záleží na tom?

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 1 z 4 1, 2, 3, 4  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru