Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Oslavy

+27
witness
26
agamnemnon
jsemkteryjsem
dov
floweret
jája
Petr V.
Vladislav Kulda
stefan
petra
Petr W.
Dora
Mysteri
Jane
Doktorka White
Fortuna
Veronika
Arago
Věra Kolafová - quaero
Michal
Hvězdlický
hihihi
Jirka z P. (queens)
Old.Stloukal
Zdeněk Bláha
Marcy
31 posters

Strana 2 z 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Goto down

Oslavy - Stránka 2 Empty Re: Oslavy

Příspěvek  Fortuna 7/11/2007, 20:05

Ahoj,
opravdu jsem neměla v úmyslu řešit, jestli kupovat prošlý cukroví, to je mi upřímně jedno, naopak souhlasím s Veronikou, když to neslavím, tak si toho nevšímám. Měla jsem dojem, že to platí i o SJ, no, že to u nich platí dvojnásobně, ale evidentně jsem se pletla... Asi bych si měla v tomto ohledu doplnit znalosti. Kdybych se tedy mohla zeptat obecně, jak tak probíhá dejme tomu 24.,25.,26. prosinec v rodině SJ? Smile

Fortuna

Female Poeet p?íspivku : 43
vztah k organizaci : negativní, půl rodiny u SJ
Reputace : 0
Body : 22
Registration date : 19. 10. 07

Návrat nahoru Goto down

Oslavy - Stránka 2 Empty Re: Oslavy

Příspěvek  Petr W. 7/11/2007, 20:12

Kdybych se tedy mohla zeptat obecně, jak tak probíhá dejme tomu 24.,25.,26. prosinec v rodině SJ?

...zpravidla se stejne pece cukrovi ci dela nejake pohosteni...zejmena v pripade "smiseneho" pribuzenstva, ktere delsi casove volno vyuziva k navsteve a navstevy jsou zase duvodem k pohosteni...pritom se kouka na televizi...jen ten stromecek chybi...

...a zeny si casto ctou casopisy Spy a Probudte se... lol!
Petr W.
Petr W.

Male Poeet p?íspivku : 489
Reputace : 1
Body : 12
Registration date : 12. 02. 06

Návrat nahoru Goto down

Oslavy - Stránka 2 Empty Re: Oslavy

Příspěvek  Fortuna 7/11/2007, 20:23

Vida, třeba se ještě rozhodnu nechat se pozvat na vánoční prázdniny, budou zážitky, já o Štědrém dni nezkoušela číst ani jedno, ani druhé... Laughing Kde já přišla k tomu, že se navštěvují svědkové s dalšími svědky, čtou si příslušné úryvky z Překladu svatých písem a ubezpečují se, že Ti blázniví lidé venku skončí ve věčném zatracení, kdežto jim se za tohle dostane zaslouženého spasení... rabbit

Fortuna

Female Poeet p?íspivku : 43
vztah k organizaci : negativní, půl rodiny u SJ
Reputace : 0
Body : 22
Registration date : 19. 10. 07

Návrat nahoru Goto down

Oslavy - Stránka 2 Empty Re: Oslavy

Příspěvek  Petr W. 7/11/2007, 20:28

čtou si příslušné úryvky z Překladu svatých písem a ubezpečují se,

...ja si myslim, ze ani tak Vanoce, ale spise Novy rok, to je silnejsi zkouska pro SJ...to se skutecne "slavi" i u SJ, ackoli slaveni Silvestra je stejne "sankcionovano", jako Vanoc...
Petr W.
Petr W.

Male Poeet p?íspivku : 489
Reputace : 1
Body : 12
Registration date : 12. 02. 06

Návrat nahoru Goto down

Oslavy - Stránka 2 Empty Re: Oslavy

Příspěvek  Fortuna 7/11/2007, 20:35

Silvestr a Nový rok a co je špatného tady?

Fortuna

Female Poeet p?íspivku : 43
vztah k organizaci : negativní, půl rodiny u SJ
Reputace : 0
Body : 22
Registration date : 19. 10. 07

Návrat nahoru Goto down

Oslavy - Stránka 2 Empty Re: Oslavy

Příspěvek  Petr W. 7/11/2007, 21:08

Silvestr a Nový rok a co je špatného tady?

...krome "Pamatne slavnosti", vyrocni slavnosti na Kristovu smrt, ktera se vlastne ale salvi dvakrat do roka - protoze je to podle lunarniho kalendare -, tak jehovisti nemaji zadne svatky, ktere by slavili s ostatnim lidstvem...a co neni povoleno, je zakazano...
Petr W.
Petr W.

Male Poeet p?íspivku : 489
Reputace : 1
Body : 12
Registration date : 12. 02. 06

Návrat nahoru Goto down

Oslavy - Stránka 2 Empty Re: Oslavy

Příspěvek  Veronika 7/11/2007, 23:14

Fortuna napsal:Kdybych se tedy mohla zeptat obecně, jak tak probíhá dejme tomu 24.,25.,26. prosinec v rodině SJ? Smile


O tomhle jsem taky přemýšlela, co SJ o Vánocích vlastně dělají a taky o tom, jak to vysvětlí svým menším dětem, že jiné děti mají doma stromeček, dostávájí dárky - určitě si o tom vypráví ve školce a ve škole a některé dárky si ukazují..

Měla jsem do loňského skoro léta jednu známou SJ, už z dřívějška, se kterou jsem loni dlouho ležela v nemocnici na pokoji. Byla velice milá a velmi nenuceně jsme se bavily. Tak jsem se jí jednou na to zeptala-má asi 9 letou holčičku- co vlastně na Vánoce a Nový rok dělají a co její holčička, jestli jí není líto, že nic nedostane jako jiné děti ze školy..
A ona mi vyprávěla, že jsou zpřátelené asi tři mladé rodiny ze sboru SJ v Písku a už několik let každé prázdniny mezi Vánoci a Novým rokem jezdí společně do hor, tam blbnou s dětmi, lyžují, chodí na výlety, hrají večer hry apod.. A ještě mi řekla, že ve třídě její dcerky měly pak děti vyprávět, co o svátcích dělaly. A její dcerka tam popisovala ty prázdniny na horách, jak si to užili. A většina dětí jí záviděla, jak měla hezké prázdniny. Věřím, že mi má známá nelhala nebo to nepřikrášlila, protože jsem ji dobře znala, má moc dobré srdce.

Teď mě tady na diskusi překvapilo, jak tu někdo popsal, co běžně SJ na Vánoce dělají... Já taky myslela, že si čtou z Bible a navštěvují se a třeba i těsně před Vánocemi nebo po Štědrém dnu se snaží lidem říkat o Jehovovi. Myslím, že pro ty Svědky, co nejsou fanatičtí a milují Boha, to musí být docela těžké, hlavně v noci o Silvestra, kdy létají rachejtle a lidé slaví příchod nového roku.. Jsem ráda, že to někteří SJ taky slaví. Jinak by se možná asi museli tak trochu zbláznit, ne?

Veronika
Veronika
Veronika

Female Poeet p?íspivku : 49
Age : 55
vztah k organizaci : Jsem Starokatolička,nebyla jsem u SJ,ale mám mezi nimi známé.
Reputace : 0
Body : 4
Registration date : 05. 05. 07

Návrat nahoru Goto down

Oslavy - Stránka 2 Empty Re: Oslavy

Příspěvek  Věra Kolafová - quaero 8/11/2007, 12:28

Kdybych se tedy mohla zeptat obecně, jak tak probíhá dejme tomu 24.,25.,26. prosinec v rodině SJ? Smile

Řekla bych, že se v těchto dnech SJ snaží, aby se ty dny nelišily od ostatních dní v roce. Takže dělají to, co celý rok, jen s tím rozdílem, že je volno, tak pochopitelně víc chodí na návštěvy, víc odpočívají a tak. Taky se víc schází společně, dělají různá společenství, někdy motivovaná tím, aby zejména starším lidem, nebo těm kteří jsou osamělí nebo byli dříve zvyklí slavit vánoce, tak aby jim nebylo smutno. Rodiny s dětmi často jezdí na delší dobu na hory, čímž řeší v případě nevěřících rodičů neúčast na oslavách, a taky svým dětem vynahrazují to, že nemají dárky a stromeček, tak se jim hodně věnují.
Vánocům se vyhýbají i tím, že často nemluví "o vánocích" ale o "dnech na konci roku" nebo o "dnech volna".
V některých sborech se o vánocích mnohem víc chodí do kazatelské služby, protože je na to víc času a taky proto, že jsou lidé dobře naladění (možná si nechtějí svátky kazit tím, že by se zlobili se svědky u dveří, tak je odmítají laskavěji), ale mnohdy jsou lidé opravdu naladěni duchovněji, tak je jednodušší začít rozhovor. V jiných sborech zase kazatelskou službu omezují a spíš volné dny věnují společenství s bratry a sestrami ze sboru, na které během roku nemají moc čas. To jsem si pak často říkala, jaký je rozdíl mezi námi a těmi, kteří slaví vánoce nebo Nový rok - taky jsem dělala chlebíčky, taky jsem měla plný byt lidí, jen s tím rozdílem, že to nebyli moji "nevěřící příbuzní" ale byli to moji bratři a sestry ve víře. Vůbec se nedivím, že právě tohle mojí mamku nejvíc mrzelo a právě o vánocích nejvíc na Svědky žárlila. Měla pocit, že to v podstatě slavíme, ale ne s ní.
Vůbec se jí nedivím.....

Teď trochu z jiného soudku:
V souvislosti s Vánoci mi teď napadá jedna věc - v mnoha jiných zemích nosí dárky různé pohádkové postavy - ve Francii Pere Noel, v mnoha západních zemích Santa Claus, na východě děda Mráz a na severu Julenissen atd. Tyto postavy nemají v samé podstatě nic společného s osobou Ježíše. Naproti tomu u nás v Čechách - nevím, jestli ještě jinde? - nosí dětem dárky Ježíšek, což je pro mnoho křesťanů dost neuctivé zkomolení Ježíšova jména a taky zneužití jeho postavy. Přiznám se, že mně to vadí taky. Nevím, proč to máme jinak, než v ostatních zemích. Nevíte to někdo?
Věra Kolafová - quaero
Věra Kolafová - quaero

Female Poeet p?íspivku : 1373
Reputace : 0
Body : -21
Registration date : 24. 10. 06

Návrat nahoru Goto down

Oslavy - Stránka 2 Empty Re: Oslavy

Příspěvek  Veronika 8/11/2007, 23:49

Moc ráda bych se ještě zeptala:

Když je v rodině SJ malé děcko nebo více malých dětí, jak jim rodiče vysvětlují, proč neslaví jejich narozeniny a nedají jim žádný dárek, když od dětí ve školce nebo ve škole slyší, jak slavily narozky nebo jmeniny a co dostaly... Necítí to pak děti rodičů SJ tak, jako že je rodiče třeba nemají rádi?

A co třeba, když děcko dá rodičům dárek k narozeninám nebo ke svátku, protože je má rádo, třeba jim něco namaluje nebo vyrobí, a udělá to protože ví od svých spolužáků, že se k narozkám nebo svátku dávají dárky? Jak tyto situace rodina SJ řeší, aby děcku neublížila a zároveň se zachovala podle své víry a přesvědčení?

A když je širší rodina smíšená-třeba dědeček a babička nejsou SJ a chtějí dát vnoučeti-vnoučatům dárky, a nedokážou třeba pochopit, že rodiče vnoučat nic neslaví kromě Památné, jak se pak domluví?

A ještě jsem se chtěla zeptat, když mladá rodina dřív vůbec SJ neznala a časem se stane SJ a najednou je v těchto věcech vše jinak, dospělí to pochopí, ale jak to chápou a prožívají děti, že najednou se ke svátkům nedávají žádné dárky a nejsou oslavy, ani vánoc nebo Mikuláše?
(Mimochodem, v ČR,dříve ČSSR se Mikuláš slaví dost ošklivě. Nikdo ani neví, kdo sv. Mikuláš byl, že to byl člověk, který skutečně žil. Žiju teď v SRN v jednom převážně katolickém menším městě, které je známé poutní místo Panny Marie a tady chodí sv.Mikuláš s pomocníkem, žádný čert, žádná hrůza a nahánění strachu. Děti si večer před dveře dávají talíř nebo misku a ráno je plnná cukrovinek,ovoce a třeba je tam i plyšák nebo panenka. My děti nemáme, ale naši sousedi mají 6 letou dcerku a té jsme tam v noci daly taky pár věcí.)

Je tu určitě v různých rodinách různé, možná kladu dotěrné otázky, ale nedokážu se do toho vžít a představit si to.

Veronika
Veronika
Veronika

Female Poeet p?íspivku : 49
Age : 55
vztah k organizaci : Jsem Starokatolička,nebyla jsem u SJ,ale mám mezi nimi známé.
Reputace : 0
Body : 4
Registration date : 05. 05. 07

Návrat nahoru Goto down

Oslavy - Stránka 2 Empty Re: Oslavy

Příspěvek  Dora 9/11/2007, 17:55

Veronika napsal: hlavně v noci o Silvestra, kdy létají rachejtle a lidé slaví příchod nového roku.. Jsem ráda, že to někteří SJ taky slaví. Jinak by se možná asi museli tak trochu zbláznit, ne?
Já nevím, to je asi zase věc toho vnitřního postoje. Já třeba mám pocit, že se zblázním z toho, jak lítají ty rachejtle a lidi slaví... protože já nechápu co slaví a proč. Co se změní kromě letopočtu? Je napsáno, že někdo slaví svátky, zatímco druhému je den jak den. Tak to jsem asi já... Možná jsem exot, ale mně ty velkolepé oslavy Nového roku přijdou jako "za dnů Noe". Lidi pijou, veselí se a najednou... Neutral
Dora
Dora

Female Poeet p?íspivku : 470
Reputace : 0
Body : -12
Registration date : 29. 09. 07

Návrat nahoru Goto down

Oslavy - Stránka 2 Empty Re: Oslavy

Příspěvek  Petr W. 9/11/2007, 18:24

Já třeba mám pocit, že se zblázním z toho, jak lítají ty rachejtle a lidi slaví... protože já nechápu co slaví a proč.

...radost nemusi byt "racionalni" a dokonce se da i umele navodit (elektroimpulsy, chemickymi latkami...) a radost take uzce souvise se stestim...lidi maji proste radost ze uspesne zavrsili rok...ze to zvladli a je zajimave, ze "vyrocni" slavnosti plne radosti znaji ruzne kultury...tak proc se neradovat santa santa santa

(radovat se, ovsem neni povinnost) geek
Petr W.
Petr W.

Male Poeet p?íspivku : 489
Reputace : 1
Body : 12
Registration date : 12. 02. 06

Návrat nahoru Goto down

Oslavy - Stránka 2 Empty Re: Oslavy

Příspěvek  Dora 9/11/2007, 18:29

Já to nikomu nezakazuju, ale přijde mi pochopitelné radovat se třeba z toho, že je mé jméno zapsáno v knize života... Ale z toho, že se završil nějaký rok? V židovském kalendáři se završil někdy před měsícem a taky jsme z toho nebyli kdovíjak odvázaní bounce
A to jsi zapomněl ještě na to, co všechno souvisí s přelomem roku - budu muset udělat daň z příjmu fyzických osob, daň z nemovitosti... To spíš plačte s plačícími ne? scratch
Dora
Dora

Female Poeet p?íspivku : 470
Reputace : 0
Body : -12
Registration date : 29. 09. 07

Návrat nahoru Goto down

Oslavy - Stránka 2 Empty Re: Oslavy

Příspěvek  Petr W. 9/11/2007, 18:45

mé jméno zapsáno v knize života

...rozlisuje se dvoji druh stesti: dlouhodoby, setrvaly pocit (subjektivni pohoda, spokojenost) a kratkodoby, intenzivni pocit stesti (radost, uspokojeni)...

...radovat se z toho, ze jsem vedeny v seznamech spolupracovniku nebes...ano, to mohu cheers ...jako bozi pozemsky personal, vsak take chci mit cas vod casu radost... lol!

A to jsi zapomněl ještě na to, co všechno souvisí s přelomem roku - budu muset udělat daň z příjmu fyzických osob, daň z nemovitosti...

clown stradas si poklady na zemi, tak na tebe poslal buh trest v podobe financniho uradu...ukladej si poklady v nebi tj, na toto konto: c.u. 123456789 c.banky 0800 a budes bez starosti pirat
Petr W.
Petr W.

Male Poeet p?íspivku : 489
Reputace : 1
Body : 12
Registration date : 12. 02. 06

Návrat nahoru Goto down

Oslavy - Stránka 2 Empty Re: Oslavy

Příspěvek  Dora 9/11/2007, 18:52

Tak jestli tě změna z 2007 na 2008 opravdu tak rozjaří, klidně se na konci prosince radostí a smíchy umlať.
lol! lol! lol!
Dora
Dora

Female Poeet p?íspivku : 470
Reputace : 0
Body : -12
Registration date : 29. 09. 07

Návrat nahoru Goto down

Oslavy - Stránka 2 Empty Re: Oslavy

Příspěvek  Doktorka White 9/11/2007, 18:58

c.u. 123456789 c.banky 0800 a budes bez starosti

POZOR POZOR ... bylo zjištěno, že toto sbírkové konto je na podporu aktivit spojených se záchranou goril nížinných ve volné přírodě ..... lol!
Doktorka White
Doktorka White

Female Poeet p?íspivku : 721
vztah k organizaci : bez vztahu
Reputace : 0
Body : -44
Registration date : 30. 08. 06

Návrat nahoru Goto down

Oslavy - Stránka 2 Empty Re: Oslavy

Příspěvek  Petr W. 9/11/2007, 19:02

Tak jestli tě změna z 2007 na 2008 opravdu tak rozjaří, klidně se na konci prosince radostí a smíchy umlať.

lol! ...ovsem, kratce pred svoji legracni smrti, poslu radostny pozdrav dore, at ma take radost...usmej seeee clovece...v zivote je opravdu jen ta radost jednou za rok... cheers cheers
Petr W.
Petr W.

Male Poeet p?íspivku : 489
Reputace : 1
Body : 12
Registration date : 12. 02. 06

Návrat nahoru Goto down

Oslavy - Stránka 2 Empty Re: Oslavy

Příspěvek  Petr W. 9/11/2007, 19:05

POZOR POZOR ... bylo zjištěno, že toto sbírkové konto je na podporu aktivit spojených se záchranou goril nížinných ve volné přírodě .....

...ja chci dore ulevit od jeji tezkosti a vidim, ze tezkosti ji pripravuji penize ci majetek, takze u mne, verneho a rozvazneho spravce, muze si sve poklady ulozit... clown pirat pirat pirat clown
Petr W.
Petr W.

Male Poeet p?íspivku : 489
Reputace : 1
Body : 12
Registration date : 12. 02. 06

Návrat nahoru Goto down

Oslavy - Stránka 2 Empty Re: Oslavy

Příspěvek  Dora 9/11/2007, 19:25

Žádné strachy, směju se! Směju se často a ráda.
Akorát na Silvestra na rozkaz to neumím a sabotuju. Leda snad, že bys mi na Silvestra zase napsal něco, co by bylo k smíchu... že by? Za chvíli bude k smíchu, až se mi, zatímco tu píšu ptákoviny, na plotně spálí večeře. Smile
Pokud jde o ty gorily nížinné, tak jsem se tady na Diskusi dočetla, že SJ by preferovali, kdyby se tady to životní prostředí už zničilo a byl konečně konečný konec. Tak s tím účtem asi nic... pirat Ale nenechte si tím zkazit náladu. Laughing Laughing Laughing
Dora
Dora

Female Poeet p?íspivku : 470
Reputace : 0
Body : -12
Registration date : 29. 09. 07

Návrat nahoru Goto down

Oslavy - Stránka 2 Empty Re: Oslavy

Příspěvek  Petr W. 9/11/2007, 19:29

Akorát na Silvestra na rozkaz to neumím a sabotuju.

...rozkaz je rozkaz a o tom se nepochybuje...jsi v armade Krista! queen

Tak s tím účtem asi nic...

...tak tady prestava legrace! afro
Petr W.
Petr W.

Male Poeet p?íspivku : 489
Reputace : 1
Body : 12
Registration date : 12. 02. 06

Návrat nahoru Goto down

Oslavy - Stránka 2 Empty Re: Oslavy

Příspěvek  petra 9/11/2007, 19:41

Tak to já mám Silvestra každej den, teda co se smíchu týče.
čokoládu nekupuju, ale dostávám v naturáliích od pacošů a to se neodmítá. Upřímně řečeno vůbec jsem nezkoumala, jaký jsou to figurky, radši to vždycky schovám, protože moje děti jsou nenažraný a spráskaly by to na posezení.
¨ Very Happy
petra
petra

Poeet p?íspivku : 295
vztah k organizaci : kdysi zájemce
Reputace : 0
Body : 0
Registration date : 28. 02. 06

Návrat nahoru Goto down

Oslavy - Stránka 2 Empty Re: Oslavy

Příspěvek  Věra Kolafová - quaero 9/11/2007, 22:23

Omlouvám se, že s tím znovu otravuju, ale jen si říkám, jestli to přece jenom někdo nevíte, tak svou otázku zopakuju:

Ačkoliv si o vánocích lidé v mnoha zemích shodně připomínají narození Ježíše Krista, dárky jim tam roznášejí různé pohádkové postavy - ve Francii Pere Noel, v mnoha západních zemích Santa Claus, na východě děda Mráz a na severu Julenissen atd. Tyto postavy nemají nic společného s osobou Ježíše.
Naproti tomu u nás v Čechách a na Slovensku (vypadá to že už nikde jinde!), nosí dětem dárky "Ježíšek", což je pro mnoho křesťanů dost neuctivé zkomolení Ježíšova jména a taky zneužití jeho postavy. Přiznám se, že mně to vadí taky.
Nevím, čemu, nebo spíš komu můžeme poděkovat, že to nemáme stejné jako v ostatních zemích.

Nevíte to někdo?
Věra Kolafová - quaero
Věra Kolafová - quaero

Female Poeet p?íspivku : 1373
Reputace : 0
Body : -21
Registration date : 24. 10. 06

Návrat nahoru Goto down

Oslavy - Stránka 2 Empty Re: Oslavy

Příspěvek  stefan 9/11/2007, 23:03

Neviem prečo je to tak. Neviem, kedy tento zvyk - dávať si dary vlastne vznikol. Asi je to nejaký dávny pohanský zvyk, tuším z rímskeho impéria. Počul som vysvetlenie, že dary "nosí Ježiško" preto, že v Ježišovi Kristovi nám Boh dal najväčší dar. Celému ľudstvu.
stefan
stefan

Male Poeet p?íspivku : 961
vztah k organizaci : oponent
Reputace : 0
Body : -14
Registration date : 29. 03. 06

http://www.vira.cz

Návrat nahoru Goto down

Oslavy - Stránka 2 Empty Re: Oslavy

Příspěvek  Mysteri 9/11/2007, 23:57

Tak jsem to hledala asi dvě hodiny na internetu a moc moudrá z toho nejsem.Jen něco málo.Někde kolem roku 324 n. l. byl nahrazen svátek narození boha Slunce za Ježíšovo narození protože pro křesťany byl on tím pravým nositelem světla.Strom by měl symbolizovat strom v Edenu měli by na něm být jablíčka.Proto má v tuto dobu svátek Adam a Eva.Jak se došlo k ježíškovi nevím.Dříve se dávali dárky na Mikuláše samozřejmě né takové jako dnes. Ježíšek je pohádková bytost a nemá s postavou Ježíše nic společného.
Mysteri
Mysteri

Poeet p?íspivku : 305
Reputace : 0
Body : -25
Registration date : 08. 03. 07

Návrat nahoru Goto down

Oslavy - Stránka 2 Empty Re: Oslavy

Příspěvek  stefan 10/11/2007, 10:34

A ešte na jedno zdôvodnenie si spomínam. Keď sa narodil Ježiš, tak prišli za ním tí mudrci z východu a priniesli dary. A tak bolo vhodné aby sa dávaním darov pripomínala táto udalosť.

V skutočnosti by bolo treba seriózne preskúmať pôvod dávania darov. Nejak sa mi v pamätí marí, že pochádza z čias rímskeho štátu. Otázkou tiež je, že či všetkých tých Dedov Mrázov, či Santa Clausov.... predsa len nepredchádzal Ježiš. Teda, kto nosil dary pred Santa Clausom?
stefan
stefan

Male Poeet p?íspivku : 961
vztah k organizaci : oponent
Reputace : 0
Body : -14
Registration date : 29. 03. 06

http://www.vira.cz

Návrat nahoru Goto down

Oslavy - Stránka 2 Empty Re: Oslavy

Příspěvek  Veronika 10/11/2007, 10:39

Mysteri napsal:Někde kolem roku 324 n. l. byl nahrazen svátek narození boha Slunce za Ježíšovo narození protože pro křesťany byl on tím pravým nositelem světla.Strom by měl symbolizovat strom v Edenu měli by na něm být jablíčka.Proto má v tuto dobu svátek Adam a Eva.Jak se došlo k ježíškovi nevím.Dříve se dávali dárky na Mikuláše samozřejmě né takové jako dnes. Ježíšek je pohádková bytost a nemá s postavou Ježíše nic společného.

Ahoj Mysteri,

děkuju - a asi nejen já - za objasnění Vánoc-dnešního Štědrého dne. Tohle jsem nikdy neslyšela, proč jsou Vánoce právě 24.12.
a proč máme stromek..
Jen si myslím, že jméno Ježíšek je zdrobnělina od jména Pána Ježíše.A že dává dárky, protože má veškeré lidi rád. Podívám se taky po Tvém vzoru na internet, jestli o tom něco najdu.
To s dáváním dárků na Mikuláše je pochopitelné.
Že v jiných zemích dávají na Vánoce dárky Santa Claus atd., to je podle mne odkřesťanštění Vánoc. Pod naší zkomoleninou Ježíšek se dá dětem vysvětlit, že to je zdrobnělina od jména Pána Ježíše, ale co se dá říct na Santa Clause??? A už to došlo i k nám, bohužel...
Veronika
Veronika

Female Poeet p?íspivku : 49
Age : 55
vztah k organizaci : Jsem Starokatolička,nebyla jsem u SJ,ale mám mezi nimi známé.
Reputace : 0
Body : 4
Registration date : 05. 05. 07

Návrat nahoru Goto down

Oslavy - Stránka 2 Empty Re: Oslavy

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru