Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Co je to BOŽSTVÍ

+2
witness
Martin Cibulka
6 posters

Strana 3 z 3 Previous  1, 2, 3

Goto down

Co je to BOŽSTVÍ - Stránka 3 Empty Re: Co je to BOŽSTVÍ

Příspěvek  Martin Cibulka 11/4/2012, 20:38

Pro Jiřího Breie:

„Jedním z lidí“ (Filipským 2:7, EP) se Ježíš Kristus stal, anebo jím byl bez počátku? Jestliže se jim stal až v určitém okamžiku, tak tam nutně je i jakýsi počátek. Apoštol Pavel však říká: „I kdybychom znali Krista podle těla, určitě ho tak již nyní neznáme.“ (2. Korinťanům 5:16)
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

Co je to BOŽSTVÍ - Stránka 3 Empty Re: Co je to BOŽSTVÍ

Příspěvek  Jiří Brei 13/4/2012, 08:54

Ahoj Martine,

neptal jsem se, zda se Ježíš Kristus v určitém okamžiku stal „jedním z lidí“, nebo zda je jedním z lidí bez počátku. Ptal jsem se, zda má Ježíš Kristus nějaký počátek, či zda je věčný (tedy bez počátku).

Ještě jinak formulováno, existovala doba (před tím, než se Slovo stalo tělem a přebývalo mezi námi – J 1:14), kdy Ježíš Kristus nebyl jedním z lidí, ale byl Ježíšem Kristem? Byl Ježíš Kristus již „v počátku“ (J 1:1) tak, že by bylo možné napsat, že „Na počátku byl Ježíš Kristus a Ježíš Kristus byl u Boha a Ježíš Kristus byl Bohem“?

Je identita Ježíše Krista (možnost být Ježíšem Kristem) vázána na jeho masité tělo (SARX)? Může být Ježíš Kristus Ježíšem Kristem i bez konkrétní podoby svého masitého těla (SARX)? Co vlastně dělá Ježíše Krista Ježíšem Kristem?

2 Kor 5:16 chápu tak, že říká, že se mění naše poznání. Já tam nečtu, že se mění i Kristus. Heb 13:8 připomíná, že „Ježíš Kristus je tentýž včera i dnes, i na věky“ (Český studijní překlad).

Děkuji za odpovědi
Jirka
Jiří Brei
Jiří Brei

Male Poeet p?íspivku : 582
Reputace : 1
Body : 488
Registration date : 09. 08. 07

Návrat nahoru Goto down

Co je to BOŽSTVÍ - Stránka 3 Empty Re: Co je to BOŽSTVÍ

Příspěvek  Martin Cibulka 13/4/2012, 17:00

Pro Jiřího Breie:

Ty ses sice neptal na to, „zda se Ježíš Kristus v určitém okamžiku stal „jedním z lidí“, nebo zda je jedním z lidí bez počátku“, ale přesto jsi komentoval větu, v níž jsem o tom psal. Navíc Tvá původní otázka, zněla takto: „... jak může mít Kristus svůj počátek, když v 1 Kor 8:6 čteme, že skrze něho (Ježíše Krista, nikoli pouze nějakou jeho předlidskou existenci) je všechno?“

Ta otázka vyplývá z představy, že je možné libovolně vkládat označení Ježíš Kristus do míst, kde se píše o Slově apod. Z mého pohledu se však jedná o nepatřičné zjednodušování hraničící s nepochopením toho, co je podstatou jména. Každé jméno má totiž svůj význam, takže i jméno „Ježíš Kristus“ má svůj význam. A v případě jména „Ježíš Kristus“ se jeho nositelem stal někdo v průběhu své existence. Ten někdo však nezačal existovat až v době, kdy toto jméno získal. Získání jména je totiž úplně něco jiného, než samotná existence jeho nositele.

A v tom je celý problém. Jestliže Ježíš Kristus získal své jméno v určitém čase, např. až po stvoření světa, pak by bylo nesprávné, kdybychom text Jana 1:1 vylepšili a napsali: „Na počátku byl Ježíš Kristus a Ježíš Kristus byl u Boha a Ježíš Kristus byl Bohem.“ Neodpovídalo by to skutečnosti, protože v té době ještě pod tímto jménem nebyl znám a ani to jméno ještě nezískal. Něco jiného je však, když čteme: „Ježíš Kristus je tentýž včera i dnes, i na věky.“ Tady se jedná o to, zda jméno Ježíš Kristus patřilo v minulosti někomu jinému, než dnes. Ten verš však říká, že nikoliv, že je to táž osoba a že téže osobě bude toto jméno patřit i v budoucnu.
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

Co je to BOŽSTVÍ - Stránka 3 Empty Re: Co je to BOŽSTVÍ

Příspěvek  Anonymní 13/4/2012, 17:42

Bráškové a sestřičky.

Martine a Jiří, nevím, ale vy si nerozumíte, aspoň to tak na mě působí. Já si tedy myslím, že nejde o to, zda tu někdo mluví o Kristu Ježíši a má namysli jeho předlidskou existenci, jako nějaký problém, problém by to byl, kdyby si skutečně myslel to, co popsal Martin, tedy že osoba Slovo se i v době předlidské jmenovala Ježíš Kristus, ale to si myslím, že ani Jirka, nemyslí, ale můžu se mýlit já, že? A to místo v dopise Židům, je právě o tom, že ap. Pavel když psal, pochopitelně, protože v té době osoba, která byla nositelem jména Ježíš Kristus, se již objevila na zemi a zase se navrátila k Otci, v nebi. Jenže myslím si, že ani tam se Pavel nevyjadřuje k tomu, že jde o to jméno "Ježíš Kristus", ale že jde o osobu, která toto jméno dostala nejen, když se narodila, a pak po pomazání Otcem, získala i označení Kristus-pomazaný, že? Ale Pavel prostě měl, namysli, že osoba toho jména, se nemění, ne že se nemění Ježíš Kristus, jakoby to jméno, ona se nemění osoba. A je jedno jak jí budeme říkat, protože Pán má mnoho jmen a titulů, neníliš pravda, bráškové? :-)

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Co je to BOŽSTVÍ - Stránka 3 Empty Re: Co je to BOŽSTVÍ

Příspěvek  Jiří Brei 13/4/2012, 19:23

Ahoj Martine,

mýlíš se, protože já si zatím nepředstavuji, že je možné libovolně vkládat označení Ježíš Kristus do míst, kde se píše o Slově apod. Moje otázka tedy z takové představy nevyplývá. Mnohdy se ptám Tebe i druhých, protože jsem o určitém pohledu na Písmo nikdy nepřemýšlel a na základě komentářů, které čtu, mne napadají otázky, které pokládám. I na základě Vašich odpovědí si pak tvořím svůj názor.

Směl bych Tě proto ještě jednou poprosit o odpověď na otázku:

Je identita Ježíše Krista (možnost být Ježíšem Kristem) vázána na jeho masité tělo (SARX)? Může být Ježíš Kristus Ježíšem Kristem i bez konkrétní podoby svého masitého těla (SARX)? Co vlastně dělá Ježíše Krista Ježíšem Kristem?

Budu rád, když se vyjádří i ostatní
Děkuji
Jirka
Jiří Brei
Jiří Brei

Male Poeet p?íspivku : 582
Reputace : 1
Body : 488
Registration date : 09. 08. 07

Návrat nahoru Goto down

Co je to BOŽSTVÍ - Stránka 3 Empty Re: Co je to BOŽSTVÍ

Příspěvek  Martin Cibulka 14/4/2012, 22:38

Odpovědi pro Jiřího Breie:
Je identita Ježíše Krista (možnost být Ježíšem Kristem) vázána na jeho masité tělo (SARX)?
Do určité míry ano, ale ta identita není tím masitým tělem vázána natrvalo. Podle mého názoru v tom masitém těle pouze spočívá jakási iniciace té identity a přijetí toho jména.
Může být Ježíš Kristus Ježíšem Kristem i bez konkrétní podoby svého masitého těla (SARX)?
Z výše uvedeného důvodu ano. I Ty jsi přece dostal jméno Jiří Brei v době, kdy jsi vypadal úplně jinak, než nyní, ale jméno se Ti kvůli tomu nezměnilo.
Co vlastně dělá Ježíše Krista Ježíšem Kristem?
Naplnění toho jména v jeho osobě. Jeho jméno přece znamená: „spása, spasení, záchrana“ a „pomazaný“.
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

Co je to BOŽSTVÍ - Stránka 3 Empty Re: Co je to BOŽSTVÍ

Příspěvek  Jiří Brei 22/4/2012, 14:25

Ahoj Martine,

děkuji, za vysvětlení rozdílu mezi jménem a bytím. I když je logické, co píšeš, nějak mne to takhle nenapadlo. Když tedy navážu na to, co jsi napsal, zdá se nyní i mně, že identita Ježíše Krista je vázána na život, který prožil v masitém těle, nikoli na masité tělo samotné. Může být jméno Ježíš Kristus použito i na období, když byl Bohem, ale nebyl ještě člověkem? Možná ano. Ježíše Krista asi nelze od jeho existence jako Slova, které bylo Bohem, oddělit. Člověk Ježíš Kristus (1 Tim 2:5) a Slovo, které bylo Bohem, jsou jedno a totéž bytí. Možná je to trochu podobné, jako když se někdo zeptá, kdy se moje žena, Štěpánka Breiová, narodila, a já odpovím, že moje žena, Štěpánka Breiová, se narodila v roce 1963, i když se tak v roce 1963 nejmenovala a nebyla mojí ženou. Ale třeba je to i o tom, že jazyk a jména nepoužívám v té chvíli úplně důsledně.

Nějak se mi v souvislosti s tím nabyzí otázka, zda nemůže být Slovo také pouze jedním ze jmen, které získala určitá bytost v určité etapě svého bytí (zde např. v počátku – J 1:1)? A nemůže tomu tak být i s označením Syn i s označením Bůh?
Jiří Brei
Jiří Brei

Male Poeet p?íspivku : 582
Reputace : 1
Body : 488
Registration date : 09. 08. 07

Návrat nahoru Goto down

Co je to BOŽSTVÍ - Stránka 3 Empty Re: Co je to BOŽSTVÍ

Příspěvek  Jiří Brei 22/4/2012, 14:48

Ahoj Martine,

v 26.02.12 15:18 (s.1) jsi mimo jiné napsal:

To však, co zde Witness předkládá jako nenáročné k pochopení, vychází z chybného předpokladu, podle něhož může mít podíl na Božství pouze jedna osoba. Pokud tento předpoklad porovnáme s tím, co je lidství, pak zjistíme, že se tento předpoklad nemůže zakládat na pravdě, a to jednoduše proto, že ani na lidství nemá podíl pouze jedna osoba. Podobně jako lidství není o počtu osob, ale o úrovni bytí, tak i Božství není o počtu osob, ale o úrovni bytí.
Chápu správně, že lidství i Božství jsou jen jména pro úrovně bytí? Jak bys definoval úroveň bytí, kterou nazýváš lidstvím? Jak bys definoval úroveň bytí, kterou nazýváš Božstvím?

Myslíš si, že lidství je něco, co bude reálně existovat i když nebude existovat jediný člověk? Myslíš, že Otec a Syn a Duch svatý mají na Božství pouze podíl? Mají tento podíl stejně, jako mají jednotliví lidé podíl na lidství? Jsou Otec a Syn a Dych svatý tři Bohové stejně, jako jsou Martin a Zbyšek a Jirka tři lidé?
Jiří Brei
Jiří Brei

Male Poeet p?íspivku : 582
Reputace : 1
Body : 488
Registration date : 09. 08. 07

Návrat nahoru Goto down

Co je to BOŽSTVÍ - Stránka 3 Empty Re: Co je to BOŽSTVÍ

Příspěvek  Martin Cibulka 24/4/2012, 18:35

Pro Jiřího Breie, který se ptá:
Chápu správně, že lidství i Božství jsou jen jména pro úrovně bytí?
Nevím, jestli to chápeš správně, ale já to tak nějak chápu.
Jak bys definoval úroveň bytí, kterou nazýváš lidstvím?
Definoval bych to jako potomstvo těch, kdo byli stvořeni jako lidé.
Jak bys definoval úroveň bytí, kterou nazýváš Božstvím?
Definoval bych to jako bytí, které stvořilo svět.
Myslíš si, že lidství je něco, co bude reálně existovat i když nebude existovat jediný člověk?
Spíše si myslím, že bude existovat jiná úroveň lidství.
Myslíš, že Otec a Syn a Duch svatý mají na Božství pouze podíl?
Nevím, proč bych si měl myslet to „pouze“.
Mají tento podíl stejně, jako mají jednotliví lidé podíl na lidství?
Co znamená „stejně“? Je nějaký rozdíl mezi mým podílem a Tvým? A byl by nějaký rozdíl mezi Tvým podílem a podílem Adama, kdyby jsi ani Ty ani on nezhřešil?
Jsou Otec a Syn a Dych svatý tři Bohové stejně, jako jsou Martin a Zbyšek a Jirka tři lidé?
My lidé zatím nedosahuje téže jednoty, takže „stejně“ stěží.
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

Co je to BOŽSTVÍ - Stránka 3 Empty Re: Co je to BOŽSTVÍ

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 3 z 3 Previous  1, 2, 3

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru