Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku?

+17
pepakrocan
Styvi
Xton
zbysek
Feiri
Bulhar
Jesen
Luboš Kolafa - absolvo
Arago
Michal
scotty
Věra Kolafová - quaero
Jirka z P. (queens)
Aleš
Hvězdlický
Martin Cibulka
OOO
21 posters

Strana 1 z 4 1, 2, 3, 4  Next

Goto down

Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku? Empty Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku?

Příspěvek  OOO 5/4/2006, 07:22

Já si myslím,že současné ,ale ani to minulé učení SJ.Není čisté učení JK ,ale je bez Boží"podpory"a inspirace!!..To však nevyvrací přítomnost ,dobrých křesťanů ,v tomto společenství,kteří pozvolná odcházejí nebo už dávno odešli.V čem?mohou mít pravdu bez vedení Ducha s.? No Snad jen v základní rovině ,biblických informací, né však v naukových věcech..Co myslíte? study sunny


Naposledy upravil dne 10/3/2007, 10:00, celkově upraveno 2 krát
OOO
OOO

Male Poeet p?íspivku : 646
vztah k organizaci : HLUBOKÝ OMYL
Reputace : 0
Body : -36
Registration date : 31. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku? Empty Re: Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku?

Příspěvek  Martin Cibulka 6/4/2006, 10:36

Petr/Datel mimo jiné napsal:

Já myslím,že současné ale i minulé učení SJ je bez boží"podpory"a inspirace?

No, v podstatě tzv. věrný a rozvážný otrok SJ přiznává, že literatura, kterou vydává není inspirována. Nicméně nárokuje si Boží podporu. V tom vidím velký rozpor a tvrdím, že každá řeč i psaný text je něčím inspirován. Za každým učením stojí přinejmenším lidský duch, který může být ovlivněn jinými duchy. V křesťanské církvi by mělo být vše inspirováno Duchem svatým. Jestliže někdo v náboženské oblasti popírá inspiraci, lže.

Souhlasím tedy s Petrem/Datlem, že současné učení SJ je bez Boží inspirace, a protože to mnozí vycítili, sami odcházejí. Je to tak, jak řekl Pán Ježíš: "Vpravdě, vpravdě vám říkám: Kdo nevstupuje do ovčince dveřmi, ale vlézá někudy jinudy, ten je zloděj a lupič. Ale ten, kdo vstupuje dveřmi, je pastýř ovcí. Tomu vrátný otevírá a ovce naslouchají jeho hlasu, a on volá své vlastní ovce jménem a vyvádí je ven. Když všechny své vlastní vypustí, jde před nimi a ovce ho následují, protože znají jeho hlas. Někoho cizího rozhodně nebudou poslouchat, ale uprchnou od něho, protože neznají hlas cizích." (Jan 10:1-5)
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku? Empty Re: Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku?

Příspěvek  Hvězdlický 23/4/2006, 08:28

K tomu bych dodal text, který radí "zkoumejte duchy".

Dnešní řečí by se dalo říct, "mrkněte se, odkud vítr fouká".

A brzy je jasno, že i SJ má pod palcem bůh tohoto světa, satan ďábel, namaškařený v beránčím rouše.

Ježíš by jim asi řekl to co tehdy "vy z otce ďábla jste".

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku? Empty Re: Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku?

Příspěvek  Aleš 28/5/2006, 08:51

Domnívám se, že učení SJ musí mít v některých bodech pravdu. Předpokládám-li, že je vede Satan, jenž se staví jako anděl světla, musí mít logicky jejich nauky prvky pravdivosti, z důvodu důvěryhodnosti. Vzhledem k Boží lásce k nám, však musí nauky SJ nést i prokazatelnou stopu lží, jako varování pro nás.
Aleš
Aleš

Male Poeet p?íspivku : 343
vztah k organizaci : po 20ti letech horlivosti opustil společenství napsáním dopisu
Reputace : 0
Body : 0
Registration date : 28. 05. 06

Návrat nahoru Goto down

Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku? Empty Re: Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku?

Příspěvek  Aleš 28/5/2006, 09:10

Domnívám se, že učení SJ musí mít v některých bodech pravdu. Předpokládám-li, že je vede Satan, jenž se staví jako anděl světla, musí mít logicky jejich nauky prvky pravdivosti, z důvodu důvěryhodnosti. Vzhledem k Boží lásce k nám, však musí nauky SJ nést i prokazatelnou stopu lží, jako varování pro nás.
Aleš
Aleš

Male Poeet p?íspivku : 343
vztah k organizaci : po 20ti letech horlivosti opustil společenství napsáním dopisu
Reputace : 0
Body : 0
Registration date : 28. 05. 06

Návrat nahoru Goto down

Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku? Empty Re: Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku?

Příspěvek  Aleš 28/5/2006, 09:11

Domnívám se, že učení SJ musí mít v některých bodech pravdu. Předpokládám-li, že je vede Satan, jenž se staví jako anděl světla, musí mít logicky jejich nauky prvky pravdivosti, z důvodu důvěryhodnosti. Vzhledem k Boží lásce k nám, však musí nauky SJ nést i prokazatelnou stopu lží, jako varování pro nás.
Aleš
Aleš

Male Poeet p?íspivku : 343
vztah k organizaci : po 20ti letech horlivosti opustil společenství napsáním dopisu
Reputace : 0
Body : 0
Registration date : 28. 05. 06

Návrat nahoru Goto down

Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku? Empty Re: Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku?

Příspěvek  Hvězdlický 28/5/2006, 11:49

Tvoje trojité opakování tvého názoru potvrzuje, že máš pravdu...

I můj názor je, že SJ mají spoustu pravdy. Ale může to být nebezpečná pravda, v případě, že nevidíš chyby, omyly a jejich záměrné lži. Spolehneš se na jejich propagační slogan, že jsou "jediná, pravá a s přesným poznáním pravdy".

Je to jako když půjdeš koupit na lízink do bazaru auťák. Důvěřuješ značce, na pohled je perfektní, i zkušební jízda byla jedna radost. Když ale doma najedeš na rampu a uvidíš tu prohnilou kastli, zjistíš, že brzdí jen jeden okruh a motor nejede na všechny válce, a při dalším pečlivém zkoumání nacházíš další chyby, co ti bude platný perfektní lak a nové pneu?
Tak i ten velký kus pravdy u SJ má stejnou hodnotu, jako pravda všech ostatních církví. I ony mají, každá kus pravdy.

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku? Empty Re: Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku?

Příspěvek  Aleš 29/5/2006, 07:49

Za ten trojí vklad se omlouvám, nějak jsem horlivě klikal. Přesně tak to cejtím, jak píšeš. Mercedes v krásným laku se skrytou vadou, že je bez brzd, je horší než poctivá koloběžka, od který víš, co můžeš čekat.
Aleš
Aleš

Male Poeet p?íspivku : 343
vztah k organizaci : po 20ti letech horlivosti opustil společenství napsáním dopisu
Reputace : 0
Body : 0
Registration date : 28. 05. 06

Návrat nahoru Goto down

Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku? Empty Re: Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku?

Příspěvek  Hvězdlický 8/7/2006, 09:24

Někoho možná pobouří, že tento můj názor v něčem souhlasí s názorem SJ. Uvítal by možná příklonění ke KC, nebo jiným směrům. Ale já "kašlu" na SJ i KC a snažim se názor opírat o Písmo. Tak tedy souhrný názor, "jestli mohou mít SJ v něčem pravdu".

Jan 3:16 Nebo tak Bůh miloval svět, že Syna svého jednorozeného dal, aby každý, kdož věří v něho, nezahynul, ale měl život věčný.

Text slibuje, že každý kdo věří v Krista (a podle dalších textů, svou víru dokazuje skutkem) dostane věčný život. To je rozhodnutí Boha Otce. Nemluví o nutnosti znovuzrození a vstupu do Božího království.

Přesto jsem tady četl, že bez znovuzrození nemá nikdo šanci na život a navíc, jiná, než nebeská možnost neexistuje. Je možné z Bible usuzovat i jinak? O nějakém pozemském životě?

Uvedený text Jan 3/16 nic nerozlišuje. Podle dalších textů je zřejmé, že Bůh si vybírá ze všech věřících jednotlivce (a Kristus si vybral i apoštoly) pro zvláštní úkol. Další texty ukazují, že pro tyto vybrané jsou stanoveny i určité požadavky, jako znovuzrození, a očekává je nebeský život v podobě spoluvlády s Kristem. Tato volba není na člověku, jeho rozhodnutí a přání, ale na Bohu a Kristu.

Jan 15:16 Ne vy jste mne vyvolili, ale já jsem vás vyvolil

Jan 6:44 Však žádný nemůž přijíti ke mně, jediné leč Otec můj, kterýž mne poslal, přitrhl by jej; (vybral si jej)

1Petra 2:9 Ale vy jste rod vyvolený, královské kněžstvo, národ svatý, lid vyvolený, abyste zvěstovali ctnosti toho, kterýž vás povolal ze tmy v předivné světlo své.

Jan 3:3 Odpověděl Ježíš a řekl jemu: Amen, amen pravím tobě: Nenarodí-li se kdo znovu, nemůž viděti království Božího. (z těch vyvolených. Jen o nich je zatím řeč)

Je však mnoho pozvaných, protože Ježíš zemřel za každého člověka, ale jen málo z těchto pozvaných je vyvolených. Vybraných. A i z těchto vybraných někteří zklamou

Matouš 22:14 Nebo mnoho jest povolaných, ale málo vyvolených.

Co s těmi, kteří sice byli pozvaní, pozvání přijali, ale přesto nebyli vyvolení?
Jan 15/16 ukazuje, že rozhodnutí, zda chci vstoupit, jako člen do Božího království nezáleží na člověku, ale na výběru Krista.
Jan 3/16, ale tvrdí, že každý kdo věří, bude žít a Jakub mluví o skutcích víry (tím nemyslel znovuzrození).

I tady nás nenechá Písmo v pochybnostech. Mluví o vzkříšení nejen spravedlivých (vyvolených a znovuzrozených) ale i nespravedlivých. Mluví nejen o novém očištěném nebi, ale i zemi, ukazuje, že Boží království nebude vládnout pouze v nebi, ale že pod jeho správu bude spadat i zem, kde zatím bohem je satan.

To jsou ale myšlenky a texty o kterých jsme již v této diskuzi debatovali.

Tady chci jen ukázat na podstatu, že Bůh nezničí zem, na svém plánu věčného života lidstva na zemi nic nezměnil a aby se tento jeho záměr mohl splnit, vyvolil Krista a stanovil novou smlouvu jeho prostřednictvím a zahrnul ji pod hlavičku „evangelium“.
Stanovil dočasnou vládu (na tisíc let) Krista a jeho vyvolených a znovuzrozených spoluvládců, pro nápravu všech věcí.

Skutky apoštolů 3:21 On zůstane v nebi až do chvíle, kdy bude všechno nové, jak o tom Bůh od věků mluvil ústy svých svatých proroků.

1Petra 2:6 A protož praví Písmo: Aj, zakládámť na Sionu kámen úhelný, vybraný a drahý, a v kterýž kdokoli věří, nikoli nebude zahanben.

Evangelium není určeno pouze pro vyvolené a znovuzrozené, ale je dobrou zprávou pro každého člověka.

Je tady jen problém pro toho, kdo těžko rozliší původní a neměnný záměr Boha, od opatření k uskutečnění tohoto záměru, a namíchá vše do jednoho hrnce s kořením znovuzrození, nebudou se ženit ani vdávat, nevstoupí do Božího království, zázračnými dary Ducha podobně, a to vše stanoví jako normu pro každého člověka, přesto, že je Písmem stanoveno jinak.

V podstatě je evangelium radostnou správou o tom, jakým způsobem bude dosažen původní záměr Boha Otce a Krista s lidstvem. To je, věčný život na zemi.

To je tedy můj názor, tak to chápu. Tak se nikdo nerozčiluj.

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku? Empty Re: Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku?

Příspěvek  Jirka z P. (queens) 6/11/2006, 13:24

.


Naposledy upravil dne 30/7/2007, 12:03, celkově upraveno 1 krát
Jirka z P. (queens)
Jirka z P. (queens)
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Poeet p?íspivku : 2926
vztah k organizaci : už dlouho nečinný
Reputace : 0
Body : -168
Registration date : 04. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku? Empty Re: Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku?

Příspěvek  Hvězdlický 6/11/2006, 14:01

Protože kdokoliv kdo mluví z Písma a číní dle Písma, tak by měl mít pravdu.

Jenže, všichni tvrdí, že jednají podle Písma a své jednání doloží Písmem. Přesto není jednota pravdy.

Záleží tedy na výkladu Písma a to je ten problém. Jeden text může klidně dokazovat pouze nebeskou naději, nebo trojici a nebo i tu bohorovnost, ale celkový smysl všech textů mluví jinak...

Může tedy jít o záměrné klamání, neznalost, omyl, ale pravda je jiná...

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku? Empty Re: Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku?

Příspěvek  Jirka z P. (queens) 6/11/2006, 14:48

.


Naposledy upravil dne 30/7/2007, 12:03, celkově upraveno 1 krát
Jirka z P. (queens)
Jirka z P. (queens)
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Poeet p?íspivku : 2926
vztah k organizaci : už dlouho nečinný
Reputace : 0
Body : -168
Registration date : 04. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku? Empty Re: Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku?

Příspěvek  Věra Kolafová - quaero 6/11/2006, 14:52

Dědo S. napsal jsi: že záleží na výkladu Písma a to je ten problém.
Na tom teda fakt záleží!!!
Právě jsem dokoukala na tu kazetu o Svědcích Jehovových, o které tu někde taky byla řeč a je to síla. Měla jsme střídavé pocity, vztek, lítost, chuť jít hned někomu zavolat, že končím, bezmocnost. Když byl člověk hodně horlivý a myslel, jak je to všechno správně, podle pravdy, tak při té kazetě fakt musí brečet. Přemýšlím, komu všemu bych se měla omluvit a že se to ani nedá odčinit, co člověk, s čistým svědomím, ale úplně zblbnutý, dělal. Napadlo mě přitom taky, jak dlouho to trvá a jaké to dá úsilí propracovat takovou ideologii, vymyslet ochranný systém strachu a taky vymyslet důmyslný výklad textů, aby to do sebe zapadalo, vytvořit tzv. jednotu. Ale ono se to vyvíjelo a postupně dovymýšlelo desítky let....Je to prostě děs.
A tak se mi to propojilo s těmi diskuzemi tady. Snažila jsem se mermomocí pochopit názory všech zúčastněných a snažit se je nějak spojit dohromady. To je zase pozůstatek z minula, praštěná touha po sjednocení. Ale to by člověk musel opravdu odložit rozum, a to jsem už jednou udělala, u SJ. Ta kazeta mě zase srovnala. Každému ji doporučuju!!!!

Queensi, souhlasím s tím, že máme být trpěliví a čekat na Boha. Jak je člověk ntrpělivý je na nejlepší cestě si hrát na Boha - to mám zas z té kazety? Viděl jsi ji?
Věra Kolafová - quaero
Věra Kolafová - quaero

Female Poeet p?íspivku : 1373
Reputace : 0
Body : -21
Registration date : 24. 10. 06

Návrat nahoru Goto down

Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku? Empty Re: Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku?

Příspěvek  Hvězdlický 6/11/2006, 15:06

A tak se mi to propojilo s těmi diskuzemi tady. Snažila jsem se mermomocí pochopit názory všech zúčastněných a snažit se je nějak spojit dohromady. To je zase pozůstatek z minula, praštěná touha po sjednocení. Ale to by člověk musel opravdu odložit rozum,

Prostě to sjednotit nejde, a navíc, má každý svou vlastní odpovědnost a své "skládání účtů".
Poslední skok do vody je "odložit rozum".

Efezanům 5:17 Proto nebuďte nerozumní, ale hleďte pochopit, co je vůle Páně.

Hvězdlický
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 4670
Reputace : 0
Body : -158
Registration date : 30. 01. 06

Návrat nahoru Goto down

Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku? Empty Re: Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku?

Příspěvek  Jirka z P. (queens) 6/11/2006, 16:02

.


Naposledy upravil dne 30/7/2007, 12:04, celkově upraveno 1 krát
Jirka z P. (queens)
Jirka z P. (queens)
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Poeet p?íspivku : 2926
vztah k organizaci : už dlouho nečinný
Reputace : 0
Body : -168
Registration date : 04. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku? Empty Re: Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku?

Příspěvek  Věra Kolafová - quaero 6/11/2006, 20:14

Queensi, tuhle knihu jsem taky četla a byla pro mne šok v tom, protože jsem zažila na vlastní kůži tytéž zážitky! Až se změní situace, až to prostě někdy půjde, napíšu to otevřeně. Ale když čteš věty, které ti den předtím někdo říkal, nebo když tě navštíví milující bratři s jediným cílem, aby tě usvědčili, je to teda horor. Hlavní hrůza v tom byla, že to bylo v době, kdy jsem byla ještě úplně přesvědčená... takže mě rychle vyléčili. Ale věř mi, byla jsem zralá na blázinec.
Máš ale pravdu, že jsme všichni z jednoho těsta. Opravdu nikdo si asi ráno neřekne: Tak dneska udělám to a to špatně. Takže si všichni si myslíme, jak to děláme dobře a teprve čas ukáže...
Je moc dobře, že je Bůh tak milosrdný, jako nejsme nikdo z nás.
Věra Kolafová - quaero
Věra Kolafová - quaero

Female Poeet p?íspivku : 1373
Reputace : 0
Body : -21
Registration date : 24. 10. 06

Návrat nahoru Goto down

Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku? Empty Re: Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku?

Příspěvek  Jirka z P. (queens) 6/11/2006, 20:19

.


Naposledy upravil dne 30/7/2007, 12:04, celkově upraveno 1 krát
Jirka z P. (queens)
Jirka z P. (queens)
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Poeet p?íspivku : 2926
vztah k organizaci : už dlouho nečinný
Reputace : 0
Body : -168
Registration date : 04. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku? Empty Re: Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku?

Příspěvek  Věra Kolafová - quaero 6/11/2006, 20:25

Dobře děláš, že na kdyby nevěříš. Člověk totiž vůbec neví, co by dělal ani co určitě udělá. Ta situace se někdy tak změní, že ti to vyrazí dech a neděláš nic, jen to tak necháváš plynout a snažíš se, abys mohl aspoň trochu dýchat. To totiž člověk dost potřebuje....
Věra Kolafová - quaero
Věra Kolafová - quaero

Female Poeet p?íspivku : 1373
Reputace : 0
Body : -21
Registration date : 24. 10. 06

Návrat nahoru Goto down

Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku? Empty všem

Příspěvek  scotty 6/11/2006, 22:54

Zdravím.Víte že Ray Franz napsal další knihu?In Search of Christian Freedom (Snaha o získání křesťanské svobody).Má asi 750 stran.Koukněte na tyhle stránky:

http://www.amazon.com/Search-Christian-Freedom-Raymond-Franz/dp/0914675168/ref=pd_sim_b_3/103-3725945-4703866
scotty
scotty

Poeet p?íspivku : 35
vztah k organizaci : 15 let u NSSJ,stále ještě člen
Reputace : 0
Body : 0
Registration date : 17. 10. 06

Návrat nahoru Goto down

Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku? Empty Re: Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku?

Příspěvek  Věra Kolafová - quaero 7/11/2006, 14:11

To by mohlo být zajímavé, jenže mám jazykové nedostatky a anglicky bych to nezvládla, tak musím počkat, až to někdo přeloží.
Věra Kolafová - quaero
Věra Kolafová - quaero

Female Poeet p?íspivku : 1373
Reputace : 0
Body : -21
Registration date : 24. 10. 06

Návrat nahoru Goto down

Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku? Empty Hledání

Příspěvek  Michal 8/11/2006, 10:11

quaero napsal:To by mohlo být zajímavé, jenže mám jazykové nedostatky a anglicky bych to nezvládla, tak musím počkat, až to někdo přeloží.

Protože jste nakousli toto téma, nemohu si pomoci a posílám na ukázku dvě strany z připravovaného překladu knihy Raye Franze "Hledání křesťanské svobody" z kapitoly - Předmluva. Červeně jsem zdůraznil myšlenky, které se mi velmi líbí.
M

Raymond Franz, Hledání křesťanské svobody napsal:
Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku? Obalka142x200pw2

Já osobně se nedomnívám, že by napsání mé knihy vyžadovalo zvláštní projev odvahy. Napsal jsem ji z přesvědčení, že lidé mají právo dozvědět se o věcech, ke kterým běžně nemají přístup. Z mnoha set reakcí na moji knihu přinášejí největší uspokojení ti, kdo popisují, že se více přiblížili svému nebeskému Otci a jeho Synu, a že se obnovila a posílila jejich víra a důvěra. Co mě také velmi těší, jsou jejich komentáře o tom, že knihu shledávají prostou zahořklosti a zlomyslnosti. Necítím vůbec žádnou zášť nebo zlobu vůči svědkům Jehovovým a jsem upřímně rád, že to, co jsem napsal, je tak také pochopeno. Zlobné a potměšilé útoky, kterými někteří častují celé hnutí, jeho vedoucí osobnosti nebo jednotlivce, nebo výroky, které jsou sarkastické a škodolibé, mi nepřinášejí žádné uspokojení. Naopak.
Domnívám se, že ti, kteří si myslí, že podstata problémů spočívá v jednotlivých členech organizace či v jejích vedoucích osobnostech, ve skutečnosti nerozumí tomu, o co se zde jedná. Žil jsem mezi svědky téměř 60 let a bez váhání mohu prohlásit, že jsou ve své víře stejně upřímní jako lidé kteréhokoli jiného náboženství. Osobně znám členy vedoucího sboru, a i když to nemohu říci o všech z nich, vím, že převážná většina jsou ve své podstatě lidé čestní a laskaví, kteří jednají tak, jak si myslí, že jednat mají, a jak jednali ostatní před nimi. Jsou strážci odkazu minulosti, a v jejich očích a myslích „ORGANIZACE“ splývá s Bohem a Kristem a nelze ji od nich oddělit.
Nicméně, omyl je prohlašován za pravdu, a konkrétní skutky vedou k tomu, že učení a život Ježíše Krista jsou překrucovány a zkreslovány. Jistě. Ti, kdo se na tomto klamání podílejí, každý sám za sebe, ponesou svůj díl odpovědnosti. Ale osoby zde nejsou jádrem problému. Závažným problémem a skutečným nebezpečím, spíše než samotní lidé, jsou nauky a celkové chápání víry jako takové. Tady vidím primární zdroj omylných výkladů, chybných přístupů a postojů a bezcitných skutků, které následují.

Do organizace svědků Jehovových vstupují různí lidé z mnoha rozličných důvodů. A mnoho, doslova statisíce různých lidí zase z rozličných důvodů organizaci opouští. Někteří z nich odcházejí, jak to pojmenoval jeden z bývalých svědků, „ze všech možných a téměř vždy špatných důvodů“. Směr, kterým se poté vydají, může poskytnout jakési vodítko k pohnutkám jejich odchodu, ale není to vodítko zcela směrodatné. Mnozí lidé procházejí přechodným obdobím, které se v důsledku ztráty všech iluzí vyznačuje nejistotou nebo pochybami úplně o všem. Jsou dočasně vláčeni životem, a teprve když se zotaví z této fáze, dá se jasně říci, co opravdu spočívalo nebo spočívá v hloubi jejich srdce.
Následující skutečnost se nicméně zdá být zcela zřejmá. Dojdeme-li k přesvědčení, že náš náboženský systém obsahuje závažné chyby, neznamená to ještě, že se automaticky stáváme svobodnými lidmi. Rozeznat omyl v mnoha případech nestačí. Je životně důležité také chápat, proč jsme vůbec kdysi takovému omylu uvěřili, a jaká a kde konkrétně byla chyba ve způsobu dokazování, která nás přiměla v ten který omyl věřit. Bez tohoto důkladného prozření daleko nepokročíme a nevytvoříme si pevný základ pro trvalou křesťanskou svobodu. Je totiž velmi lehce možné, že jeden chybný systém opustíme, abychom vzápětí byli pohlceni, pravda, zdánlivě jiným, ve skutečnosti ale totožným systémem, jehož jediná odlišnost spočívá v tom, že sice hlásá jiný nesmysl, nicméně disponuje stejně záludnou argumentací jako systém předcházející.
Mnozí ze svědků Jehovových se zklamali v naukách nebo předpovědích, které byly plané. Jiné odradila tvrdost některých organizačních opatření nebo neustálý tlak více a více se podílet na úmorných a jednotvárných, předem daných činnostech, jejichž vykonávání je pramálo duchovně povznášelo. Pro opravdové procitnutí je ale nezbytně nutné vědět, kde jsou a kam až sahají kořeny takových falešných představ, co se může jevit jako přitažlivé na autoritářských metodách vedení, a rozpoznat neskutečnou marnost jednání podle předepsaného náboženského plánu. Jsem přesvědčen, že takové důkladné procitnutí a zároveň plné otevření se věcem lepším a opravdovějším není možné, aniž by člověk zároveň plně doceňoval, které biblické učení se k dané tématice vyjadřuje. Je přitom smutnou skutečností, že běžný svědek Jehovův nikdy nebyl a nebude veden k tomu, aby rozvíjel schopnost samostatně uvažovat nad Biblí. K čemu naopak jsou svědkové vedeni je přijímání a memorování informací, které organizace pokládá pro své členy za prospěšné a nezávadné, a za takovou automatickou podřízenost jsou svědkové také chváleni. Hloubavé otázky, jedna z nejmocnějších zbraní, které lidská mysl má k dispozici, jsou chápány jako důkaz klopýtání ve víře a jako jisté znamení toho, že tazatel má potíže přijmout jediný Bohem schválený sdělovací prostředek.

Je nutné se vyjádřit ještě k jednomu významnému aspektu celé záležitosti. Mnoho lidí usiluje pouze o negativní formu svobody. Jejich cílem je osvobodit se od něčeho, chtějí se osvobodit od pocitu, že musí vyznávat víru v určité nauky, účastnit se určitých aktivit nebo se podřizovat určitým organizačním postupům. Chtějí se osvobodit od všech těchto věcí, které jsou vždy vyžadovány církevní autoritou.
Takový cíl může být sám o sobě žádoucí a v pořádku, protože jeho realizace může přinést uvolnění z útlaku, který některá omezení způsobují. Dosažení tohoto cíle může rovněž znamenat, že mysl a srdce člověka přestanou být kontrolovány jinými lidmi, a taková kontrola je vždy jasně nekřesťanská. Ale i když se toto podaří, křesťanskou svobodu to nepřinese. V případě křesťanské svobody se totiž jedná o pozitivní svobodu – tedy nikoli pouze o svobodu nekonat, ale naopak, o svobodu jak konat, tak také být; konat a být vzhledem k člověku, kterým jsme v našem srdci a naší mysli. Spíše než abychom pouze opustili náboženský systém, o kterém víme, že je pochybený, jedná se o to, jak naložíme s naším životem poté, co se od takového systému oddělíme. Teprve poté prokážeme, zda jsme opravdu získali křesťanskou svobodu.
Následující kapitoly této knihy se budou zabývat těmito nesnadnými otázkami a jejich praktickým uplatněním. Látka se bude samozřejmě týkat především osob, které byli nebo jsou nějak spojeni se svědky Jehovovými, ale zásady v ní vysvětlené se týkají libovolného náboženského prostředí. Doufám, že poskytnutá vysvětlení pomohou všem lidem, kteří mají rádi pravdu a chtějí být přijatelní Bohu, a proto zvažují, jak daleko mohou jít ve své bezpodmínečné oddanosti vůči příslušné náboženské organizaci. Nejdůležitějším účelem této knihy je přispět, jakkoli nepatrně, k důvěře v to, že Boží moc nás provede sebevětší krizí, která by snad na nás přišla, když zachováme věrnost sami sobě. Je rovněž jejím účelem rozšířit náš duchovní obzor a napomoci k uspokojivější hloubce života ve službě našemu Stvořiteli, našemu Pánu, Božímu synu a našim bližním.
Michal
Michal

Male Poeet p?íspivku : 222
vztah k organizaci : Můj vzor je "Ježíš Kristus disident". Dvacetiletá zkušenost, nyní již pár let ex ...
Reputace : 0
Body : 45
Registration date : 30. 01. 06

http://www.straznavez.cz

Návrat nahoru Goto down

Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku? Empty Re: Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku?

Příspěvek  Jirka z P. (queens) 8/11/2006, 10:56

.


Naposledy upravil dne 30/7/2007, 12:05, celkově upraveno 1 krát
Jirka z P. (queens)
Jirka z P. (queens)
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat
- Výstraha Administrátora: uživatel napadá druhé a/nebo nezařazuje příspěvky podle témat

Poeet p?íspivku : 2926
vztah k organizaci : už dlouho nečinný
Reputace : 0
Body : -168
Registration date : 04. 03. 06

Návrat nahoru Goto down

Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku? Empty Re: Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku?

Příspěvek  Věra Kolafová - quaero 8/11/2006, 11:08

Michale, to je přesně ono! Laskavé vyjádření pocitů, které mám. Je to ten rozpor, který cítím, protože být v nějakém společenství takovou dobu, aniž by do toho člověk nezapojil city snad ani nejde, mluvím-li za sebe tak určitě, a po zklamání, které přišlo, cítím pořád něco, co neumím říct a otázky typu: Proč jste už od nich neodešli? mně tedy vůbec nepomáhají. Br. Franz to prostě umí formulovat, že člověka pohladí po duši. Moc ráda bych četla dál, určitě nám napíšeš, jak knihu získat.
Věra Kolafová - quaero
Věra Kolafová - quaero

Female Poeet p?íspivku : 1373
Reputace : 0
Body : -21
Registration date : 24. 10. 06

Návrat nahoru Goto down

Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku? Empty Re: Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku?

Příspěvek  Arago 25/1/2007, 22:17

To, zda mají SJ v něčem pravdu nebo ne, chápu takto : Vydávám li se na dlouhou cestu, s mapou, které nerozumím, směrem o kterém nevím, zda je správný, snažím se na té cestě důvěřovat těm, kteří tvrdí, že cestu znají. A pokud mě potká další cestovatel a já jsem přesvědčen, že všichni ti domorodci mi radí dobře, přesvědčím i mého souputníka, ať na ty domorodce dá. Problém není ve věcech, které na té cestě jsou zřejmé a mohu si je ověřit, to, že jdu přes řeku, že jsem překonal pohoří. Co si ale neověřím, pokud k tomu nemám náležitou techniku, například, v jaké jsem nadmořské výšce, zda jdu na sever nebo na jih. A tak důvěřuji, než začnu cítit ten rozpor mezi tím, co mi domorodci říkají a co je skutečností
Z toho vyvozuji, že SJ popisují některé věci v Bibli, tak jako skutečně jsou a nelze je popsat jinak. V těch, které jsou sporné, v těch mlží, případně je využívají k manipulaci a ke svému prospěchu.
Řada z nás na té cestě je nebo byla souputníky a domorodci, kteří nám radili a zasvěceně nás přesvědčovali, že ví, kterou cestou se vydat, sedí kdesi daleko, odtrženi od reality, místa a terénu. A proto asi prvním naším krokem bylo to, že nám bylo zatěžko mluvit se svými spolubratry o těch krásných nadějích, když jsme jim postupně přestali věřit.
Arago
Arago

Male Poeet p?íspivku : 505
vztah k organizaci : bývalý SJ
Reputace : 0
Body : 35
Registration date : 08. 02. 06

Návrat nahoru Goto down

Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku? Empty Re: Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku?

Příspěvek  Luboš Kolafa - absolvo 26/1/2007, 13:50

Arago napsal: A proto asi prvním naším krokem bylo to, že nám bylo zatěžko mluvit se svými spolubratry o těch krásných nadějích, když jsme jim postupně přestali věřit.

Na duchovním odchodu od SJ pracuji několik let.(fyzický mne netrápí. Nechávám ho na SJ)

Smířit se s myšlenkou , že ti dobří domorodci mi dávali zkreslené informace o směru cesty ze sobeckých pohnutek (chtěli, abychom došli do jejich hospody a tam utratili svůj čas a peníze) je v první fázi traumatizující. Ve druhé fázi jsem dostal vztek. Ve třetí fázi jsem jim odpustil (absolvo), protože kam se kouknu , všude si lidé hrabou na svůj píseček. SJ nejsou vyjímkou.

Nyní využíváme s manželkou, skutečné svobody a mluvíme s přáteli (vytipovaní- ne všichni) v řadách SJ o trojjediném Bohu, kterého jsme poznali. Mluvíme s nimi o velké návštěvnosti kostelů v našem městě. (minule už skoro nebylo místo ani ke stání) a o hluboce promyšleném duchovním sycení, jež se jim tam dostává.Mluvíme o opravdově laskavých věřících, kteří vůbec netrpí postraní myšlenkou, že nás musí přivést právě do své církve (měsíc leden je měsíc ekumenických setkání.)Především však mluvíme o Kristu.

Vytipovaní SJ mne mile překvapují .Reagují na upřímnost upřímností. Nejsou totiž duchovně ani tělesně v pohodě (ačkoliv se tak kvůli druhým tváří).

Kdo už je fázi, že se nebojí a může, prosím mluvte s přáteli o pozitivních poznáních ve svém hledání v Ježíši Kristu. (Kritizovat a mluvit negativně vyvolává válku) Na programech SJ se o Kristu mluví málo a uctíván tam není vůbec). Ujišťuji vás , že někteří členové SJ na novozákonní evangelium o Kristu reagují radostně, stejně jako židé, kteří pocítili v prvním století osvobození od zatuchlého náboženského systému farizeů a učitelů.

Mluvit o Kristu je osvobozující (ale nemyslím tím dealerské metody SJ.(viz učebnice úspěšného prodejce Učebnice pro teokratickou školu). Já vím, že to jde až po těch předešlých dlouhých fázích odchodu, které mi trvali leta. Jenom to nadhazuji jako dobrý míč.
Luboš Kolafa - absolvo
Luboš Kolafa - absolvo

Male Poeet p?íspivku : 78
Reputace : 0
Body : 0
Registration date : 30. 08. 06

http://www.rozcesti.org

Návrat nahoru Goto down

Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku? Empty Re: Může mít učení SJ nějakou pravdivou nauku?

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 1 z 4 1, 2, 3, 4  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru