Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

zachovávání Tóry (2)

+3
Styvi
witness
Martin Cibulka
7 posters

Strana 1 z 3 1, 2, 3  Next

Goto down

zachovávání Tóry (2) Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  Anonymní 5/10/2013, 09:00

Bráškové a sestřičky.
Ahoj Yxoxsi,

pochopil jsem tedy z Tvých dvou předchozích odpovědí správně, že si nejsi jist, zda pravým Židem jsi, ale toužíš jím být?
Myslíš? :-)
Uznej sám, může být jedno stádo a jeden pastýř, ale ve stádu by byli rozdíly? Proto odpovídám, že každý křesťan by měl být pravým Židem, neboť kdo ne, mohl by pak být v jednom stádu pod jedním pastýřem?.

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

zachovávání Tóry (2) Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  Anonymní 7/10/2013, 17:33

Bráškové a sestřičky.
Podobně bláznivě jednají ti, kdo o sobě tvrdí, že jsou součástí Izraele nebo že jsou duchovními židy, ale se zachováváním Tóry nechtějí mít nic společného. Takoví lidé matou především sami sebe, ale i ty, kteří jsou tak naivní, že jejich vysvětlení sežerou i s navijákem. Nechápou totiž, že se jedná o podvod.
No nevím kdo se tady mate, ale já díky Kristu zachovávat Tóru nemusím, ale akceptuji a přiznávám, že mám z tohoto velký užitek:

2 Tim 3, 16Veškeré Písmo je vdechnuté Bohem a je nanejvýš užitečné. Vyučuje nás a usvědčuje, napravuje a vychovává ve spravedlnosti, 17aby byl Boží člověk dokonale připraven a vybaven ke každému dobrému dílu.

Ukažmi tu Martine, proč bych si měl myslet, že mě tato pasáž zavazuje k tomu abych zachovával Tóru?

Díky

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

zachovávání Tóry (2) Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  Martin Cibulka 7/10/2013, 17:51

Pro Yxoxse:

Kde bereš tu jistotu, že „díky Kristu zachovávat Tóru“ nemusíš? Máš to ze své hlavy? Nebo Ti to někdo nakukal? Nebo Ti to řekl Kristus osobně? Jak Ti mohu odpovědět, když nevím, z čeho vlastně vycházíš? Máš vůbec velký užitek z Písma, které obsahuje Tóru?
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

zachovávání Tóry (2) Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  Anonymní 7/10/2013, 19:01

Bráškové a sestřičky.

Kde bereš tu jistotu, že „díky Kristu zachovávat Tóru“ nemusíš?
Martine, opravdu chceš pokračovat, kladením takovýchto otázek? Nechtěj abych ti oponoval tím, kde ty bereš svoji jistotu, to nechceš, co ?! :-)

Podívej se Martine, já akceptuji tvé zalíbení nebo potřebu být tam kde jsi, proč nemůžeš přijmout zase ty, že s některými názory tvých přátel, které jsi převzal, nesouhlasím, to je celé. :-)

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

zachovávání Tóry (2) Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  witness 7/10/2013, 21:13

Martin Cibulka napsal:Pro Yxoxse:
Kde bereš tu jistotu, že „díky Kristu zachovávat Tóru“ nemusíš? Máš to ze své hlavy?
Nebo Ti to někdo nakukal?
A kde Ty bereš tu jistotu, že „zachovávat Tóru“ musíš? Máš to ze své hlavy?
Nebo Ti to někdo nakukal?

witness

Male Poeet p?íspivku : 2392
vztah k organizaci : bývalý dlouholetý starší sboru, dnes nečinný zvěstovatel neboli SJ, který již nepodává zprávu
Reputace : 9
Body : 2241
Registration date : 31. 05. 08

Návrat nahoru Goto down

zachovávání Tóry (2) Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  Styvi 8/10/2013, 11:48

Přeji hezký den.
A kde berete vy tu jistotu ,že Tóru už není třeba brát vážně ?
Já osobně si nemyslím ,že by někdo měl být třeba kamenován za porušení Tóry ,ale
nemyslím si ,že Tóra už je pase. Mám zato ,že Tóra nám má stále co říct a není mrtvá.
Styvi
Styvi

Male Poeet p?íspivku : 450
Age : 64
vztah k organizaci : Už žádný
Reputace : 2
Body : 451
Registration date : 30. 07. 09

Návrat nahoru Goto down

zachovávání Tóry (2) Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  witness 8/10/2013, 16:10

Styvi napsal:Mám zato ,že Tóra nám má stále co říct a není mrtvá.
Styvi, to máš jistě pravdu, že Tóra nám má stále co říct a není mrtvá.
Což ale automaticky neznamená, že její předpisy jsou pro křesťana závazné.

witness

Male Poeet p?íspivku : 2392
vztah k organizaci : bývalý dlouholetý starší sboru, dnes nečinný zvěstovatel neboli SJ, který již nepodává zprávu
Reputace : 9
Body : 2241
Registration date : 31. 05. 08

Návrat nahoru Goto down

zachovávání Tóry (2) Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  Anonymní 8/10/2013, 17:21

Bráškové a sestřičky.

Přeji hezký den.
A kde berete vy tu jistotu ,že Tóru už není třeba brát vážně ?
Já osobně si nemyslím ,že by někdo měl být třeba kamenován za porušení Tóry ,ale
nemyslím si ,že Tóra už je pase. Mám zato ,že Tóra nám má stále co říct a není mrtvá.
Nevím proč jsme s witnessem stále někam tlačení, přeci před pár dny dokonce včera, snad, jsem tu citoval Pavlův dopis Timoteovi, ale nikdo mi zatím neodpověděl, kde z té nám všem známé pasáže, má křesťan povinnost dodoržovat Tóru, jak si zde někteří stále myslí?

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

zachovávání Tóry (2) Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  Martin Cibulka 10/10/2013, 16:28

yxoxs napsal:Bráškové a sestřičky.

Kde bereš tu jistotu, že „díky Kristu zachovávat Tóru“ nemusíš?
Martine, opravdu chceš pokračovat, kladením takovýchto otázek? Nechtěj abych ti oponoval tím, kde ty bereš svoji jistotu, to nechceš, co ?! :-)

Podívej se Martine, já akceptuji tvé zalíbení nebo potřebu být tam kde jsi, proč nemůžeš přijmout zase ty, že s některými názory tvých přátel, které jsi převzal, nesouhlasím, to je celé. :-)
Je-li tomu tak, proč tedy kladeš vůbec nějaké otázky? Proto, aby Ti nikdo neodpovídal?

Jen pro připomenutí, nejprve ses pochlubil, že díky Kristu zachovávat Tóru nemusíš, pak jsi vypsal verš z 2. Timoteovi 3:16 a nakonec ses zeptal: „Ukažmi tu Martine, proč bych si měl myslet, že mě tato pasáž zavazuje k tomu abych zachovával Tóru?“ Chceš-li rozumně a logicky diskutovat, pak bys nejprve měl ukázat, že „díky Kristu zachovávat Tóru nemusíš“, a teprve pak bys měl po druhém chtít, aby Ti ukázal, která pasáž Písma zavazuje člověka, aby zachovával Tóru. Jenže Ty sis zde zvykl jen tak plácat páté přes deváté a když se Tě náhodou někdo na něco zeptá, neodpovídáš, respektive odpovídáš tím, že nemíníš odpovídat a k tomu kňučíš, že Ti nikdo neodpověděl.

Pro Witnesse, který napsal:
A kde Ty bereš tu jistotu, že „zachovávat Tóru“ musíš? Máš to ze své hlavy?
Nebo Ti to někdo nakukal?
A kdy jsem tvrdil, že zachovávat Tóru musím? Vždyť zastávám názor apoštola Pavla, který prohlásil: „„Všechno je mi dovoleno“ – ano, ale ne všechno prospívá. „Všechno je mi dovoleno“ – ano, ale ničím se nedám zotročit.“ (1. Korintským 6:11, EP) Tóra zjevuje lidem, co „všechno prospívá“, Ty však a Yxoxs vystupujete tak, jako by Vás to, co prospívá, zotročovalo, takže Vás od toho Kristus musel osvobodit. Jenže takový Kristus, kterého hlásáte, je jiný Kristus než ten, který řekl: „Nedomnívejte se, že jsem přišel zrušit Zákon ...“ (Matouš 5:17, EP)

Styvi, to máš jistě pravdu, že Tóra nám má stále co říct a není mrtvá.
Což ale automaticky neznamená, že její předpisy jsou pro křesťana závazné.
Tóra uvádí, co je pro koho závazné. Pokud porušuješ z Tóry to, co je závazné pro každého člověka, nebude Ti to nikdy prospívat, ale naopak budeš i nadále otročit hříchu.
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

zachovávání Tóry (2) Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  Anonymní 10/10/2013, 16:48

Bráškové a sestřičky.

Zvláštní Martine, na jedné straně mě tady sjíždíš jako malého kluka a ukazuješ mi jak bych měl reagovat či komunikovat, ale v tom případě vůbec nerozumíš tomu, co učil náš Pán, tedy že i přes tu různorodost máme druhé akceptovat takové jací jsou, protože to jsou naši bližní. Ty nás tady s witnessem stále z něčeho poučuješ, co děláme špatně a jak bychom to dělat měli, ale na druhé straně ty nepřijímáš tu skutečnost, že vůbec není v rozporu náš postoj k Zákonu či Tóře i přesto, že oba s witnessem přijímáme a vůbec se tomu nebráníme, že Tóra je prospěšná pro člověka, ale vůbec to neznamená, že aby byla prospěšná a mohli jsme se z ní něčemu naučit, musíme Tóru zachovávat, to nedává vůbec smysl. Já například můžu v určitých oblastech a okolnostech být poučen z každé tzv. svaté knihy, aniž by tomu muselo předcházet, že musím třeba zachovávat Korán nebo určité Védy apod. Náš způsob se ti nemusí líbit, ale to není nic proti tobě, jen je to náš projev nesouhlasu v určitých úhlech pohledů, které zde presentuješ, nic víc nic míň. Jestli sis všiml, tak téměř už tvých narážek na mou maličkost si nevšímám a přecházím je, protože kdybych jednal jako před léty, nikam bychom se neposunuli, ale díky tvým neustálým připomínkám našich nedostatků, žel se vlastně nikam neposouváme. Když budu upřímný, tak já to vnímám, že jsem se posunul, ale ten posun nepozoruji u tebe, ale chápu že je to můj problém, ale když už nic jiného, píši o něm tady, protože chci aby čtenáři znaly mé myšlenkové pochody. Že se to někomu nemusí líbit nebo v tom vidí nějakou nezralost či slabost nebo já nevím jak to třeba vnímáš ty, ale to je přeci o té lásce, o tom jak přijímáme své bližní a především o našem vztahu k Bohu, protože když stále zůstáváme v té rovině, že se navzájem peskujeme, tak se to ani nedá nazvat vztahem s Bohem, protože když neupustíme od neustálého probírání de facto malicherností, tak přes tyto věci ani nemůžeme vidět či poznat, co to je mít vztah s Bohem natož jej skutečně mít tedy projevovat, nemyslíš Martnine, bráško?! Smile

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

zachovávání Tóry (2) Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  witness 10/10/2013, 18:38

Martin Cibulka napsal:
Pro Witnesse, který napsal:
A kde Ty bereš tu jistotu, že „zachovávat Tóru“ musíš? Máš to ze své hlavy?
Nebo Ti to někdo nakukal?
A kdy jsem tvrdil, že zachovávat Tóru musím?
Je sice hezké, že se mě snažíš chytit za slovo, ale ve skutečnosti se chytáš za své
vlastní slovo, protože já jsem tím, co cituješ, jen a pouze použil na Tebe samého
Tvou vlastní formulaci, kterou jsi Ty napsal yxoxsovi a která zněla:
Kde bereš tu jistotu, že „díky Kristu zachovávat Tóru“ nemusíš? Máš to ze své hlavy?
Nebo Ti to někdo nakukal?


Pokud ses tedy Ty ptal yxoxse na to,
kde bere jistotu, že zachovávat Tóru nemusí,
tak je snad pochopitelná má reakce ve stejném duchu,
kde Ty bereš jistotu, že zachovávat Tóru musíš ... ne?

Pokud to tedy cítíš tak, že Tóru zachovávat nemusíš, pak byla i Tvá původní otázka
pro yxoxse zcela beze smyslu.
Vždyť zastávám názor apoštola Pavla, který prohlásil: „„Všechno je mi dovoleno“ – ano, ale ne všechno prospívá. „Všechno je mi dovoleno“ – ano, ale ničím se nedám zotročit.“ (1. Korintským 6:11, EP)
Jinými slovy tedy zachováváš Tóru ne proto, že její zachovávání považuješ za závazné,
ale proto, že její nezachovávání by Ti neprosívalo nebo by Tě dokonce zotročilo....no skvělé !!!

To Tě ale musí hodně mrzet, že nemáš podmínky pro obětování zvířat dle Zákona, že?
Kolik prospěchu Ti tak uteče a kolik otroctví je tak na Tebe o to více naloženo, co?...Very Happy 
Tóra zjevuje lidem, co „všechno prospívá“, Ty však a Yxoxs vystupujete tak, jako by Vás to, co prospívá, zotročovalo, takže Vás od toho Kristus musel osvobodit.
Prospěšnost a závaznost Zákona není totéž.Very Happy 
Jenže takový Kristus, kterého hlásáte, je jiný Kristus než ten, který řekl: „Nedomnívejte se, že jsem přišel zrušit Zákon ...“ (Matouš 5:17, EP)
Škoda, že Kristu, kterého hlásáš Ty, nedovoluješ v citaci doříci celý kontext.

witness

Male Poeet p?íspivku : 2392
vztah k organizaci : bývalý dlouholetý starší sboru, dnes nečinný zvěstovatel neboli SJ, který již nepodává zprávu
Reputace : 9
Body : 2241
Registration date : 31. 05. 08

Návrat nahoru Goto down

zachovávání Tóry (2) Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  Anonymní 10/10/2013, 18:56

Bráškové a sestřičky.

witness napsal:Prospěšnost a závaznost Zákona není totéž. Smile
Myslím si, že toto je pěkné shrnutí toho, co Pavel myslel tím, co všichni známe z druhého dopisu Timoteovi, ne? Díky witnessi, že to umíš takto výstižně a krátce popsat, co já píši složitě, komplikovaně a pak se děje to, že i možná nejsem správně pochopen, díky. Smile

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

zachovávání Tóry (2) Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  Martin Cibulka 10/10/2013, 19:54

Pro Witnesse, který napsal:
Je sice hezké, že se mě snažíš chytit za slovo, ale ve skutečnosti se chytáš za své
vlastní slovo, protože já jsem tím, co cituješ, jen a pouze použil na Tebe samého
Tvou vlastní formulaci, kterou jsi Ty napsal yxoxsovi a která zněla:
Kde bereš tu jistotu, že „díky Kristu zachovávat Tóru“ nemusíš? Máš to ze své hlavy?
Nebo Ti to někdo nakukal?
Moje tzv. vlastní formulace, kterou jsem použil v otázce, ovšem vycházela z tvrzení Yxoxse, jenž napsal: „ale já díky Kristu zachovávat Tóru nemusím“, takže nechápu, proč to otáčíš v tom smyslu, jako bych tou formulací nutně chtěl tvrdit, že zachovávat Tóru musím.

Pokud to tedy cítíš tak, že Tóru zachovávat nemusíš, pak byla i Tvá původní otázka
pro yxoxse zcela beze smyslu.
Beze smyslu je především to, že mi přisuzuješ původnost myšlenky, která zazněla v mé otázce.

Prospěšnost a závaznost Zákona není totéž.
Jistě, ale ne vše z Tóry je pouze prospěšné. Některá přikázání Tóry jsou totiž i závazná, protože kvůli jejich svévolnému porušování lidé nebudou moci zdědit Boží království.

Škoda, že Kristu, kterého hlásáš Ty, nedovoluješ v citaci doříci celý kontext.
Kdo Tě naučil tak bezostyšně lhát?
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

zachovávání Tóry (2) Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  Anonymní 10/10/2013, 22:46

Bráškové a sestřičky.

Jistě, ale ne vše z Tóry je pouze prospěšné. Některá přikázání Tóry jsou totiž i závazná, protože kvůli jejich svévolnému porušování lidé nebudou moci zdědit Boží království.
Pouč nás, Martine. Smile

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

zachovávání Tóry (2) Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  witness 10/10/2013, 23:16

Martin Cibulka napsal:
takže nechápu, proč to otáčíš v tom smyslu, jako bych tou formulací nutně chtěl tvrdit,
že zachovávat Tóru musím.
A proč Ty to otáčíš tak, jako by bylo zcela nelogické
a nepochopitelné takový závěr odvodit?
Vždyť je to absurdní.

Beze smyslu je především to, že mi přisuzuješ původnost myšlenky,
která zazněla v mé otázce.
Nejde o původnost myšlenky, ale o způsob Tvé reakce na ní...Very Happy 

Některá přikázání Tóry jsou totiž i závazná,
protože kvůli jejich svévolnému porušování lidé nebudou moci zdědit Boží království.
Podle Tvého názoru přece všechny věci, které byly z Tóry závazné (nejen prospěšné)
pro izraelský národ jsou závazné i dnes, ne?
Škoda, že Kristu, kterého hlásáš Ty, nedovoluješ v citaci doříci celý kontext.
Kdo Tě naučil tak bezostyšně lhát?
Nazýváš bezostyšnou lží to, že poukážu na to, že jsi neuvedl
celé znění Matouše 5:17, což je v dané probírané situaci dost podstatné?
To bych pak já mohl Tvůj příspěvek ocejchovat třeba označením:
,,neovladatelná iracionální hysterie´´

witness

Male Poeet p?íspivku : 2392
vztah k organizaci : bývalý dlouholetý starší sboru, dnes nečinný zvěstovatel neboli SJ, který již nepodává zprávu
Reputace : 9
Body : 2241
Registration date : 31. 05. 08

Návrat nahoru Goto down

zachovávání Tóry (2) Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  witness 10/10/2013, 23:27

yxoxs napsal:
..... co já píši složitě, komplikovaně a pak se děje to, že i možná nejsem správně pochopen, díky. Smile
Yxoxsi, já myslím, že to, co jsi napsal, nebylo vůbec složité ani komplikované, naopak,
bylo to zcela jasné a srozumitelné, cituji Tě:
...vůbec se tomu nebráníme, že Tóra je prospěšná pro člověka, ale vůbec to neznamená, že aby byla prospěšná a mohli jsme se z ní něčemu naučit, musíme Tóru zachovávat...
Tvá slova nešla nepochopit..Very Happy

witness

Male Poeet p?íspivku : 2392
vztah k organizaci : bývalý dlouholetý starší sboru, dnes nečinný zvěstovatel neboli SJ, který již nepodává zprávu
Reputace : 9
Body : 2241
Registration date : 31. 05. 08

Návrat nahoru Goto down

zachovávání Tóry (2) Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  Martin Cibulka 11/10/2013, 18:09

Pro Witnesse, který napsal:
Vždyť je to absurdní.
Absurdní je spíše to Tvé tzv. logické odvozování, pomocí něhož chceš toho, kdo tvrdil: „já díky Kristu zachovávat Tóru nemusím“, zbavit břemena důkazu pro zastávání takovéhoto tvrzení a místo něho chceš břemenem důkazu zatížit toho, kdo se ptá: „Kde bereš tu jistotu, že díky Kristu zachovávat Tóru nemusíš?“

Podle Tvého názoru přece všechny věci, které byly z Tóry závazné (nejen prospěšné)
pro izraelský národ jsou závazné i dnes, ne?
No a co tím chtěl básník říci? Cožpak jednotlivec je totéž, co izraelský národ? A cožpak všichni lidé světa jsou členové izraelského národa?

Nazýváš bezostyšnou lží to, že poukážu na to, že jsi neuvedl
celé znění Matouše 5:17, což je v dané probírané situaci dost podstatné?
Bezostyšnou lží nazývám Tvé tvrzení, že Kristu nedovoluji v citaci doříct celý kontext. Nijak nebráním Kristu, aby ho, bude-li chtít, dořekl nebo aby si jej kdokoli dočetl ve své Bibli. Ostatně citát jsem ukončil třemi tečkami, čímž jsem naznačil, že citát pokračuje. Navíc mnohokrát jsem onen citát na tomto diskusním fóru vypsal celý a poukázal na to, že slovo „naplnit“ neznamená „zrušit“ – kontext prostě nepřipouští možnost, že by samotným naplněním Zákona mělo dojít k jeho zrušení.
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

zachovávání Tóry (2) Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  Anonymní 11/10/2013, 18:30

Bráškové a sestřičky.
Navíc mnohokrát jsem onen citát na tomto diskusním fóru vypsal celý a poukázal na to, že slovo „naplnit“ neznamená „zrušit“ – kontext prostě nepřipouští možnost, že by samotným naplněním Zákona mělo dojít k jeho zrušení.
No já tedy "hloupoučký" naivní klučina (50) Smile, ale když naplním sklenici, tak pro mě je tato sklenice k ničemu, protože splnila svůj účel, leda že bych ji odlil nebo vylil, a pak ji můžu zase naplnit, ale tím bych de facto do kolečka asi zabíjel Krista na Golgotě?!

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

zachovávání Tóry (2) Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  witness 11/10/2013, 20:00

Martin Cibulka napsal:
Absurdní je spíše to Tvé tzv. logické odvozování, pomocí něhož chceš toho, kdo tvrdil: „já díky Kristu zachovávat Tóru nemusím“, zbavit břemena důkazu
To v mých slovech vidíš něco, co tam není.
Jen jsem Ti položil otázku v podobném znění jakou jsi Ty položil yxoxsovi,
možná i jen proto, abys sám na sobě poznal ,,pachuť´´ formulace Tvé otázky.
a místo něho chceš břemenem důkazu zatížit toho, kdo se ptá:
„Kde bereš tu jistotu, že díky Kristu zachovávat Tóru nemusíš?“
Nechci, neboj, nemusíš nic dokazovat, když nechceš.Very Happy 
Podle Tvého názoru přece všechny věci, které byly z Tóry závazné (nejen prospěšné)
pro izraelský národ jsou závazné i dnes, ne?
Cožpak jednotlivec je totéž, co izraelský národ?
A cožpak všichni lidé světa jsou členové izraelského národa?
A kde čteš v mém komentáři, že jsem psal o závaznosti Tóry pro každého jednotlivce?

Psal jsem prostě o tom, že dle Tebe platnost a závaznost Tóry stále trvá a nijak jsem tím
neřešil, na koho konkrétně se dle Tebe stálá platnost a závaznost Tóry vztahuje.

Samozřejmě, že začneš psát o závaznosti pro obřezané apod; ale to nebylo
tím, co jsem chtěl řešit.

kontext prostě nepřipouští možnost, že by samotným naplněním Zákona
mělo dojít k jeho zrušení.
To jistě ne, jinak by tato slova Ježíš nedával do protikladu.
Ovšem aby Zákon ztratil svou platnost a závaznost, nemusí být přece zrušen, ne?

Ježíš svými slovy prostě řekl asi toto (vyjadřuji svými slovy, omlouvám se, Ježíš by to jistě
vysvětlil zcela neporovnatelně lépe..Very Happy ):
,,Nemyslete si, že jsem přišel vyhlásit nějaké oficiální zrušení Zákona, jako bychom
Zákon mohli zmačkat jako bezcennou věc, naopak, já jsem přišel naplnit smysl Zákona.
A protože smyslem Zákona bylo přivést vás ke mně jako k Mesiáši a k pochopení i ocenění
oběti, kterou položím, bude tak Zákonu učiněno zadost, jeho smysl bude plně dovršen
a nadále zcela logicky a přirozeně už nebudete pod Zákonem, ale pod Boží milostí
potvrzenou mou obětí, která jako jediná umožní odpuštění hříchů a přístup k Otci.

witness

Male Poeet p?íspivku : 2392
vztah k organizaci : bývalý dlouholetý starší sboru, dnes nečinný zvěstovatel neboli SJ, který již nepodává zprávu
Reputace : 9
Body : 2241
Registration date : 31. 05. 08

Návrat nahoru Goto down

zachovávání Tóry (2) Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  Jiří Brei 12/10/2013, 13:11

Ahoj Witnessi,

vážím si toho, že jsi uznal, že naplnění Zákona (a Proroků, protože i ty Ježíš zmiňuje a v této debatě se na to často zapomíná) neznamená zrušení Zákona a Proroků (to by ses ocitl v Markionově herezi, kterou církev odmítla již ve druhém století našeho letopočtu). Ježíš však ani neříká to, co jsi zde navrhl:

„Nedomnívejte se, že jsem přišel zrušit Zákon nebo Proroky, nepřišel jsem je zrušit, ale učinit neplatnými a nezávaznými.“

Kdyby to chtěl skutečně říci, jistě by použil slova, která by to vyjadřovala stejně jasně, jako ta Tvá. To, že nic takového nemyslel, je vidět i z veršů 18 a 19, kterými v tomto tématu pokračuje. Smysl Ježíšova příchodu nebylo zrušení Zákona nebo Proroků, ale, jak správně píšeš, přinesení oběti, a já bych dodal, oběti, která umožní nejen očištění těla od některých spáchaných hříchů (což bylo v některých případech možné i na základě zvířecí oběti - Heb 9:13), ale umožní i očištění svědomí (což zvířecí oběť nedokázala) od mrtvých skutků k službě živému Bohu (Heb 9:14).

Přivést nás ke Kristu nebylo jediným smyslem Zákona. Smyslem Zákona bylo a je, dávat nám poznat, co je a co není v Božích očích hříchem (Ř 3:20, 7:7). Proto Zákon a proroci nepominou, dokud nepomine nebe a země (jak ukazuje Zj 20:7-9 i na konci tisíciletí tu budou lidé, kteří zhřeší proti Bohu a v době soudu tu budou lidé, kteří budou souzeni podle svých skutků, z nichž některé byly zřejmě hříšné, když za ně budou odsouzeni – Zj 20:11-15). Pokud, díky Zákonu, zjistím, že to, co činím, je v Božích očích hřích, a začnu se shánět po tom, jak se tohoto hříchu úplně zbavit, tak mně Zákon, po tom, co jsem tento hřích uznal a vyznal, přivádí ke Kristu, jehož krev mne může očistit od každého hříchu (1 J 1:7-10). Tehdy se ocitám pod milostí a nejsem již pod Zákonem (Ř 6:14), protože mne Zákon již nemůže odsoudit ani označit za hříšníka (neboť můj hřích byl vymazán). „Co tedy“, ptá se Pavel, „Budeme hřešit, protože nejsme pod Zákonem, ale pod milostí? Naprosto ne!“, odpovídá důrazně v Ř 6:15. Ti, kteří jsou pod milostí, nemají znovu hřešit (dělat věci, které Zákon označuje za hřích). Milost se přece nedává k tomu, aby člověk mohl znovu porušovat zákon. Dává se proto, aby mohl začít nový život (Ř 6:4) v souladu se zákony.

Myslím, že Ježíš sám ukazuje v evangeliích, v jakém smyslu používá slovo PLÉROÚN (naplnit) v Mt 5:17 – ve smyslu „naplnit nějaké proroctví či zaslíbení Písma“ (např. Mt 1:22, 2:15.17.23, 4:14, 8:17,12:17, 13:35, 21:4, 26:54.56, 27:9 a paralely v ostatních evangeliích), tedy ve stejném smyslu, v jakém ho používá i jinde v evangeliích vzhledem k naplňování proroctví a zaslíbení Písem. Proroctví či zaslíbení ze Zákona, které Ježíš přišel naplnit, je proroctví či zaslíbení zaznamenané v Dt 18:18: „Ustanovím jim proroka z jejich bratří jako jsi ty. Dám svá slova do jeho úst a poví jim všechno, co mu přikáži.“ (Český studijné překlad). A myslíš si, že pokud Ježíš naplnil toto proroctví či zaslíbení, že přestalo platit to, co je napsáno ve v. 19: „I stane se, že toho, kdo neuposlechne má slova, která promluví v mém jménu, (toho sám povolám k odpovědnosti.“?
Jiří Brei
Jiří Brei

Male Poeet p?íspivku : 582
Reputace : 1
Body : 488
Registration date : 09. 08. 07

Návrat nahoru Goto down

zachovávání Tóry (2) Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  Anonymní 12/10/2013, 13:28

Bráškové a sestřičky.

Jiří píšeš:
Přivést nás ke Kristu nebylo jediným smyslem Zákona. Smyslem Zákona bylo a je, dávat nám poznat, co je a co není v Božích očích hříchem (Ř 3:20, 7:7).
Ale to do jisté míry nedává smysl. Na jedné straně připouštíš, že přitržení ke Kristu nebyl jediným smyslem Zákona, ale v zápětí uvádíš smysl Zákona je ukázat co je a co není hřích. Ale zase musím připomenout, že je to o úhlech pohledů. Většinou vidíme, co chceme vidět, ale kolikrát to není vědomé, ale podvědomě ovlivněné výchovou, církví atd. Proč je Zákon=hřích, proč přišel Kristus=hřích. Kdo uvěřil v Krista, jeho oběť smývá hřích. Tedy snad ještě jednou pro uklidnění, nikdo tady z nás nepopírá tu skutečnost o které psal i Pavel, přeci jeho známá připomínka, když se chceš nechat obřezat, OK, ale počítej s tím, že budeš se muset řídit Zákonem, ale to padá i v případě Židů, když přijmou Krista, není rozdíl mezi Židem a Řekem, ne?! Tedy kdo je křesťan nepotřebuje již Zákon pro to aby poznal, že je hříšný, protože kdyby si toho nebyl vědom, proč by jinak uvěřil v Krista a stal se jeho učedníkem, to nedává smysl, ne?

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

zachovávání Tóry (2) Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  Jiří Brei 12/10/2013, 15:00

Ahoj Yxoxsi,

kdyby křesťané již nehřešili, proč by Řecká písma o jejich hříších mluvila a vybízela je, aby nehřešili (1 Kor 6:18, 15:34; 1 Tim 5:20; Heb 12:1; Jak 3:2; 1 J 4:16.17; Zj 2:14.20, 3:4)? Ty nebereš vážně varování v Heb 3:13 o tom, že hřích dokáže lidi oklamat? A kdyby Zákon již neplatil, proč by se na něj novozákonní pisatelé odvolávali, když psali křesťanům (1 Kor 9:9, 14:21.34; Jak 1:25, 2:8-12)?
Jiří Brei
Jiří Brei

Male Poeet p?íspivku : 582
Reputace : 1
Body : 488
Registration date : 09. 08. 07

Návrat nahoru Goto down

zachovávání Tóry (2) Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  Anonymní 12/10/2013, 15:29

Bráškové a sestřičky.
Jiří napsal:
Ahoj Yxoxsi,

kdyby křesťané již nehřešili,
Já jsem napsal:
Kdo uvěřil v Krista, jeho oběť smývá hřích.
Jiří, z čeho usuzuješ, že bych si myslel že křesťané nehřeší? Smile

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

zachovávání Tóry (2) Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  witness 12/10/2013, 20:18

Jiří Brei napsal:
Ježíš však ani neříká to, co jsi zde navrhl:
„Nedomnívejte se, že jsem přišel zrušit Zákon nebo Proroky, nepřišel jsem je zrušit,
ale učinit neplatnými a nezávaznými.“
Ale to jsem nenavrhl, já psal toto:
.......A protože smyslem Zákona bylo přivést vás ke mně jako k Mesiáši
a k pochopení i ocenění oběti, kterou položím, bude tak Zákonu učiněno zadost,
jeho smysl bude plně dovršen a nadále zcela logicky a přirozeně už nebudete
pod Zákonem, ale pod Boží milostí potvrzenou mou obětí, která jako jediná umožní
odpuštění hříchů a přístup k Otci.


Samozřejmě že Tvá formulace vesměs poukazuje na stejný výsledek, ale ve Tvé
formulaci by to nahrávalo jakési představě o nějakém ,,oficiálním vyhlášení´´
neplatnosti a nezávaznosti Zákona. A tomu jsem se chtěl svou formulací vyhnout.Very Happy  
To, že nic takového nemyslel, je vidět i z veršů 18 a 19
Myslíš tím, že Ježíš neměl v úmyslu vyhlásit nějaké oficiální ukončení
platnosti a závaznosti Zákona?
Tak to souhlasím, což ale neznamená, že svou obětí Ježíš
platnost a závaznost Zákona neukončil.
Ukončení platnosti a závaznosti Zákona Ježíš přirozeně ukončil svou obětní
smrtí a za svého života se velmi moudře vyhýbal jakémukoliv ,,oficiálnímu vyhlášení´´
takového ukončení, což by v dané době bylo jen zbytečným a navíc nepochopitelným
gestem, což si Ježíš jistě dobře uvědomoval.
Přivést nás ke Kristu nebylo jediným smyslem Zákona. Smyslem Zákona bylo a je,
dávat nám poznat, co je a co není v Božích očích hříchem (Ř 3:20, 7:7).
V určitém smyslu se s tím jistě dá souhlasit.
Proto Zákon a proroci nepominou, dokud nepomine nebe a země (jak ukazuje Zj 20:7-9 i na konci tisíciletí tu budou lidé, kteří zhřeší proti Bohu a v době soudu tu budou lidé, kteří budou souzeni podle svých skutků, z nichž některé byly zřejmě hříšné, když za ně budou odsouzeni – Zj 20:11-15).
A Ty si myslíš, Jirko, že takoví lidé budou posuzováni literou Zákona?
Z čeho tak soudíš?
Pokud, díky Zákonu, zjistím, že to, co činím, je v Božích očích hřích, a začnu se shánět po tom, jak se tohoto hříchu úplně zbavit, tak mně Zákon, po tom, co jsem tento hřích uznal a vyznal, přivádí ke Kristu,
Proč ,,díky Zákonu´´?
Můžeš jmenovat, prosím, jediný hřích, který lze poznat
pouze na základě Zákona a který by nebyl definovatelný,
byl li by k dispozici jen NZ?
Proroctví či zaslíbení ze Zákona, které Ježíš přišel naplnit, je proroctví či zaslíbení zaznamenané v Dt 18:18: „Ustanovím jim proroka z jejich bratří jako jsi ty. Dám svá slova do jeho úst a poví jim všechno, co mu přikáži.“ (Český studijné překlad).
Jenom Dt 18:18?
Pokud bychom vycházeli z toho, že tím, co měl Ježíš naplnit, je pouze to,
co je zapsáno v Dt 18:18, pak bychom klidně mohli vyloučit nutnost Ježíšovy smrti.
A myslíš si, že pokud Ježíš naplnil toto proroctví či zaslíbení, že přestalo platit to, co je napsáno ve v. 19: „I stane se, že toho, kdo neuposlechne má slova, která promluví v mém jménu, (toho sám povolám k odpovědnosti.“?
Proč bych si to měl myslet?
Tento verš přece nijak neodporuje myšlence, že od Kristovy éry již platí slova Kristova,
nikoliv litera Zákona.

witness

Male Poeet p?íspivku : 2392
vztah k organizaci : bývalý dlouholetý starší sboru, dnes nečinný zvěstovatel neboli SJ, který již nepodává zprávu
Reputace : 9
Body : 2241
Registration date : 31. 05. 08

Návrat nahoru Goto down

zachovávání Tóry (2) Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  Martin Cibulka 23/10/2013, 11:24

yxoxs napsal:Bráškové a sestřičky.
Navíc mnohokrát jsem onen citát na tomto diskusním fóru vypsal celý a poukázal na to, že slovo „naplnit“ neznamená „zrušit“ – kontext prostě nepřipouští možnost, že by samotným naplněním Zákona mělo dojít k jeho zrušení.
No já tedy "hloupoučký" naivní klučina (50) :), ale když naplním sklenici, tak pro mě je tato sklenice k ničemu, protože splnila svůj účel, leda že bych ji odlil nebo vylil, a pak ji můžu zase naplnit, ale tím bych de facto do kolečka asi zabíjel Krista na Golgotě?!
Naivní je spíše to, když si někdo myslí, že Tóra je jako sklenice a může z tohoto příměru vyvozovat smysl slova „naplnit“.

Witness napsal (Fri 11 Oct ŕ 20:00):
Ovšem aby Zákon ztratil svou platnost a závaznost, nemusí být přece zrušen, ne?
Problém takové argumentace spočívá právě v tom, že u zákonů tomu bývá tak, že zrušen musí být, aby přestal platit. V tom spočívá podstata důvodu, proč Ježíš svými slovy nemohl myslet něco takového:
Ježíš svými slovy prostě řekl asi toto (vyjadřuji svými slovy, omlouvám se, Ježíš by to jistě
vysvětlil zcela neporovnatelně lépe..:D ):
,,Nemyslete si, že jsem přišel vyhlásit nějaké oficiální zrušení Zákona, jako bychom
Zákon mohli zmačkat jako bezcennou věc, naopak, já jsem přišel naplnit smysl Zákona.
A protože smyslem Zákona bylo přivést vás ke mně jako k Mesiáši a k pochopení i ocenění
oběti, kterou položím, bude tak Zákonu učiněno zadost, jeho smysl bude plně dovršen
a nadále zcela logicky a přirozeně už nebudete pod Zákonem, ale pod Boží milostí
potvrzenou mou obětí, která jako jediná umožní odpuštění hříchů a přístup k Otci.
Aby mohlo něco takového platit, musel by jediný smysl Zákona spočívat v tom, aby nás přivedl k Mesiáši a k pochopení i ocenění oběti, kterou položil. Jenže smysl Zákona je daleko hlubší. Na jeden z jiných smyslů Zákona poukázal i Jiří Brei, když napsal (Sat 12 Oct ŕ 13:11): „Smyslem Zákona bylo a je, dávat nám poznat, co je a co není v Božích očích hříchem (Ř 3:20, 7:7).“ Toto poukazování je důležité proto, abychom mohli zkoumat „duchy, zda jsou z Boha“ (1. Janův 4:1), a mohli jsme předložit důkaz, že naše zkoumání je založeno na spolehlivém základě.

Ano, křesťan, který přijal Ducha svatého, „nepotřebuje již Zákon pro to aby poznal, že je hříšný“, jak napsal Yxoxs (Sat 12 Oct ŕ 13:28), ale potřebuje ho k tomu, aby prokázal, že opravdu žije v Kristu, neboť jak podotkl Jakub: „Jako je tělo bez ducha mrtvé, tak je mrtvá i víra bez skutků.“ (Jakub 2:26, EP)
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

zachovávání Tóry (2) Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 1 z 3 1, 2, 3  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru