Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

zachovávání Tóry (2)

+3
Styvi
witness
Martin Cibulka
7 posters

Strana 3 z 3 Previous  1, 2, 3

Goto down

zachovávání Tóry (2) - Stránka 3 Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  Jiří Brei 4/11/2013, 18:31

Ahoj Kaplane,

ještě k Tvému překladu - řecky zní konec Hebr 8:13 "KAI GÉRASKON EGGYS AFANISMOU (a stárnouce je blízko zmizení)". Jestliže člověk stárne a přibližuje se tak jeho odchod z tohoto světa, neznamená to, že zde již není a že již nemá, co říci. Většinou to bývá spíše naopak. Podobné to může být i se Sinajskou smlouvou, která zde stále je, platí a má, i přes své stáří, stále co říci. A v případě nové smlouvy jde, jak už tu připomněl i Martin, nikoli o změnu přikázání Zákona, ale o způsob jejich přijetí. Boží zákon tak zůstává stále stejný, ale materiál, na němž je Boží zákon zapsán, se díky Kristu mění. Mrtvý papír je nahrazován živým lidským srdcem. To je, podle mne, smysl nové smlouvy (Hebr 8:10: Protože toto je smlouva, kterou uzavřu s domem Izraele po oněch dnech, praví Pán: Dám jim své zákony do mysli a napíši jim je na srdce; a budu jim Bohem a oni mi budou lidem. Český studijní překlad.
Jiří Brei
Jiří Brei

Male Poeet p?íspivku : 582
Reputace : 1
Body : 488
Registration date : 09. 08. 07

Návrat nahoru Goto down

zachovávání Tóry (2) - Stránka 3 Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  kaplan 6/11/2013, 13:50

Určitě se na tu věc můžeme dívat z mnoha úhlů jen mi nejde dohromady ta skutečnost, že by stejný zákon v jednom případě bylo nemožné jej dodržet a v jiném ano. Já mám vztah s Bohem takový, kdy nepotřebuji pravidla, protože opravdová láska nemá potřebu vytvářet pravidla. Máte to i v NZ, tak si připomeňte, co tam stojí o lásce.

kaplan

Male Poeet p?íspivku : 29
Reputace : 0
Body : 29
Registration date : 03. 11. 13

Návrat nahoru Goto down

zachovávání Tóry (2) - Stránka 3 Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  kaplan 6/11/2013, 13:52

Určitě se na tu věc můžeme dívat z mnoha úhlů jen mi nejde dohromady ta skutečnost, že by stejný zákon v jednom případě bylo nemožné jej dodržet a v jiném ano. Já mám vztah s Bohem takový, kdy nepotřebuji pravidla, protože opravdová láska nemá potřebu vytvářet pravidla. Máte to i v NZ, tak si připomeňte, co tam stojí o lásce.

_________________
yxoxs<br>

Může mi někdo vysvětlit, jak můžu odstranit nick pod čarou, který není můj a někdo bez mého svolení jej tam dal?

Díky

kaplan

Male Poeet p?íspivku : 29
Reputace : 0
Body : 29
Registration date : 03. 11. 13

Návrat nahoru Goto down

zachovávání Tóry (2) - Stránka 3 Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  Jiří Brei 6/11/2013, 17:10

Ahoj Kaplane,

já vidím odpověď na první část otázky, tedy proč je jednou nemožné stejný Zákon dodržet, v Ř 7:14: Víme totiž, že Zákon je duchovní, ale já jsem tělesný, zaprodaný hříchu. (Český studijní překlad) a v  Ř 8:7: Myšlení těla je totiž v nepřátelství vůči Bohu, neboť se nepodřizuje Božímu zákonu, ba ani nemůže (Český studijní překlad), Na druhou část, tedy proč ho je možné dodržet, v Ř 8:2-4: Vždyť zákon Ducha života v Kristu Ježíši mě osvobodila od zákona hříchu a smrti. Neboť co bylo Zákonu nemožné, protože byl bezmocný kvůli tělu, to učinil Bůh, když poslal svého Syna v podobnosti těla hříchu a jako oběť za hřích a odsoudil hřích v těle, aby byl požadavek Zákona naplněn v nás, kteří nechodíme podle těla, ale podle Ducha.  (Český studijní překlad)

Jinak, o Bohu je řečeno, že je láska (1 J 4:8). Je zajímavé, že Bůh - láska pravidla nejen vytváří, ale přeje si i jejich plnění. Např. v Dt 6:1-3 můžeš číst tato slova: To pak jest příkaz, ustanovení a práva, kterým vás učiti přikázal Hospodin, Bůh váš, abyste je konali v zemi, do které táhnete, abyste ji zaujali, 2 abys měl ve zbožné úctě Hospodina, Boha svého, ostříhal po všechny dni svého života všech ustanovení jeho a příkazů jeho, která tobě přikazuji, ty a syn tvůj a syn syna tvého, a aby dlouho trvali dnové tvoji. 3 Slyš (je) tedy Jisraeli, a konej je bedlivě, aby ti bylo dobře a abyste se velmi množili, jak slíbil Hospodin, Bůh otců tvých, tobě; - (v) zemi, plynoucí mlékem a strdím. (Český rabínský překlad)
Jiří Brei
Jiří Brei

Male Poeet p?íspivku : 582
Reputace : 1
Body : 488
Registration date : 09. 08. 07

Návrat nahoru Goto down

zachovávání Tóry (2) - Stránka 3 Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  kaplan 6/11/2013, 17:57

Uvažuj Jirko, je to skutečně projev lásky, když se dávají pravidla a hranice, nemluvím tady o anarchii, ale o respektování založeného pravě nebo vycházející z lásky. Může snad láska zastrašovat, žárlit apod.?

kaplan

Male Poeet p?íspivku : 29
Reputace : 0
Body : 29
Registration date : 03. 11. 13

Návrat nahoru Goto down

zachovávání Tóry (2) - Stránka 3 Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  gari 6/11/2013, 23:25

kaplan napsal:Uvažuj Jirko, je to skutečně projev lásky, když se dávají pravidla a hranice, nemluvím tady o anarchii, ale o respektování založeného pravě nebo vycházející z lásky. Může snad láska zastrašovat, žárlit apod.?
Uvažuj Yxoxsi, byl to skutečně projev lásky, když na samém počátku dal Bůh Adamovi a Evě jasná pravidla, z kterého stromu v zahradě Eden smějí jíst a z kterého ne ?
Může skutečná láska takhle zastrašovat, že když z nějakého stromu budeme jíst tak zemřeme?
Podle tvého výše uvedeného projevu to tedy znamená, že v Edenu po stvoření světa, kdy ještě všechno bylo OK, chyběla láska, protože tam Bůh dal jasná pravidla a zastrašoval !!!

A tak se ptám: Je to skutečně projev lásky, když se dávají pravidla a hranice?
Co myslíš kaplane - Yxoxsi?

gari

Male Poeet p?íspivku : 589
vztah k organizaci : mnoho let aktivní SJ, pak velké zklamání a odchod
Reputace : 1
Body : 589
Registration date : 15. 08. 11

Návrat nahoru Goto down

zachovávání Tóry (2) - Stránka 3 Empty Re: zachovávání Tóry (2)

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 3 z 3 Previous  1, 2, 3

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru