Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?

+16
Mezek
Alea
Tonda Vlas
kasatymyr forse spain
JAREKzRybenu
frodobagin
Jiří Brei
Martin Cibulka
Ing.Peter
lorak
Melissa
jája
gari
zbysek
sazeč
Eliška
20 posters

Strana 1 z 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Goto down

O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?  Empty O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?

Příspěvek  Eliška 14/8/2012, 20:13

Všichni apoštolové na začátku naprosté většiny svých dopisů (18 z 21) přejí adresátům milost a pokoj od Boha Otce a od Pána Ježíše Krista. V úvodních pozdravech těchto dopisů je Otci většinově a systematicky připisován titůl Bůh a Ježíši Kristu titul Pán. I z těchto kratičkých úvodů je vidět čemu apoštolové věřili.
Kdo chce může se zamyslet proč apoštolové nikde nepíší: Milost vám a pokoj od Boha Otce a Boha Ježíše Krista a od Boha Ducha Svatého, když toto přání psali na začátku téměř všech svých dopisů a také proč tolikrát nazývají právě Otce Bohem a pro Ježíše Krista nepoužívají titul Bůh, ale Pán.

Zde jsou verše z úvodů devatenácti dopisů apoštolů. Kvůli rychlejší a snazší orientaci pro čtenáře jsem barevně rozlišila místa, kde je mluveno o Otci (červeně) a o Pánu Ježíši Kristu (modře).

Římanům 1, 7: ….. Milost vám a pokoj od Boha Otce našeho a Pána Ježíše Krista.

1. Korintským 1 ,3,9: ..Milost vám a pokoj od Boha, našeho Otce, a Pána Ježíše Krista....Věrný je Bůh, skrze něhož jste byli povoláni do společenství jeho Syna Ježíše Krista, našeho Pána.

2. Korintským 1, 2,3: Milost vám a pokoj od Boha Otce našeho a Pána Ježíše Krista. Požehnaný Bůh a Otec našeho Pána Ježíše Krista, Otec milosrdenství a Bůh veškerého povzbuzení..

Galatským 1, 1-4: Pavel, apoštol vyslaný ne od lidí nebo skrze člověka, ale skrze Ježíše Krista a Boha Otce, který ho vzkřísil z mrtvých...Milost vám a pokoj od Boha našeho Otce a Pána Ježíše Krista, který dal sám sebe za naše hříchy, aby nás vysvobodil z tohoto přítomného zlého věku podle vůle našeho Boha a Otce

Efezským 1, 2-5: Milost vám a pokoj od Boha Otce našeho a Pána Ježíše Krista. Požehnaný Bůh a Otec našeho Pána Ježíše Krista, který nám požehnal veškerým duchovním požehnáním v nebeských věcech v Kristu. On si nás v něm vybral před založením světa, abychom byli svatí a bez poskvrny před jeho tváří v lásce, když nás podle zalíbení své vůle předurčil sobě k synovství skrze Ježíše Krista.

Filipským 1, 2: Milost vám a pokoj od Boha, našeho Otce a Pána Ježíše Krista.

Koloským 1, 2,3: ...Milost vám a pokoj od Boha Otce našeho a Pána Ježíše Krista. Vždy, když se za vás modlíme, děkujeme Bohu a Otci našeho Pána Ježíše Krista..

1. Tesalonickým 1, 1-3 ...církvi Tesaloničanů v Bohu Otci a Pánu Ježíši Kristu: Milost vám a pokoj. Stále vzdáváme díky Bohu za vás za všecky, když se o vás zmiňujeme na svých modlitbách, a neustále máme na paměti váš skutek víry, vaši námahu lásky a vytrvalost naděje našeho Pána Ježíše Krista před naším Bohem a Otcem.

2. Tesalonickým 1, 1-2: Pavel, Silvanus a Timoteus církvi Tesaloničanů v Bohu, našem Otci, a v Pánu Ježíši Kristu: Milost vám a pokoj od Boha, našeho Otce, a Pána Ježíše Krista.

1. Timoteovi 1, 1-2: Pavel, apoštol Krista Ježíše podle příkazu Boha, našeho Zachránce, a Krista Ježíše, naší naděje. ...Milost, milosrdenství a pokoj od Boha Otce našeho a Krista Ježíše, Pána našeho.

2. Timoteovi 1, 2: ...Milost, milosrdenství, pokoj od Boha Otce a Krista Ježíše, našeho Pána.

Titovi 1, 1,4: Pavel, otrok Boží a apoštol Ježíše Krista....Milost, milosrdenství a pokoj od Boha Otce a Krista Ježíše, našeho Zachránce.

Filemonovi 1, 3: Milost vám a pokoj od Boha Otce našeho a Pána Ježíše Krista.

Jakubův 1, 1 Jakub, otrok Boží a Pána Ježíše Krista….

1. Petrův 1, 3 Požehnaný Bůh a Otec našeho Pána Ježíše Krista, který nás podle svého velikého milosrdenství znovu zplodil...

2. Petrův 1, 2,17 Milost a pokoj kéž se vám rozhojní v poznání Boha a Ježíše Krista, našeho Pána. ...On přijal od Boha Otce čest a slávu...

1.Janův 1, 2-3,7 ...zvěstujeme vám věčný život, který byl u Otce a nám byl zjeven. --Co jsme viděli a slyšeli, zvěstujeme i vám...Naše společenství je s Otcem a s jeho Synem Ježíšem Kristem ....máme společenství mezi sebou a krev Ježíše Krista, jeho Syna, nás očišťuje od každého hříchu.

2.Janův 1, 3-4:......milost, milosrdenství a pokoj od Boha Otce a od Pána Ježíše Krista, Syna Otcova, v pravdě a lásce. Velice jsem se zaradoval, že jsem mezi tvými dětmi nalezl takové, které chodí v pravdě podle přikázání, které jsme dostali od Otce...

Judův 1, 1-2 Juda, otrok Ježíše Krista a bratr Jakubův, povolaným, kteří jsou milovaní v Bohu Otci a zachovávaní pro Ježíše Krista: Kéž se vám rozhojní milosrdenství, pokoj a láska.

Shrnutí:
Z výše uvedených veršů je zřetelně vidět, že všichni pisatelé biblických dopisů (apoštol Pavel, apoštol Petr, Juda, Jakub i apoštol Jan) systematicky nazývali Otce Bohem a Pána Ježíše Pánem. V jedné větě to shrnul i apoštol Pavel, když napsal: „my máme jediného Boha, Otce, od něhož je všechno a pro něhož jsme my, a jediného Pána, Ježíše Krista, skrze něhož je všechno, i my jsme skrze něho.“ (1.Korintským 8:6) Všichni tak potvrzují svědectví našeho Pána Ježíše Krista, že Otec je jediným pravým Bohem (Jan 17:3).


Naposledy upravil Eliška dne 15/8/2012, 11:56, celkově upraveno 1 krát

Eliška

Poeet p?íspivku : 434
Reputace : 3
Body : 237
Registration date : 12. 01. 08

Návrat nahoru Goto down

O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?  Empty Re: O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?

Příspěvek  Anonymní 14/8/2012, 20:39

Bráškové a sestřičky.

Eliško, díky za tvoji vytrvalost a trpělivou práci, kterou jsi odvedla. :-)

Není to taky proto, že Kristus Ježíš je král a tedy Pán či Panovník, do doby kdy předá vše svému Otci a Bůh bude opět vším? Proto jej apoštolové neoslovovali Bůh, ne?, ale Pán. Tož můj názor. :-)

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?  Empty Re: O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?

Příspěvek  sazeč 14/8/2012, 20:54

Eliško, copak náhle i když krásně píšeš? Copak jsme modláři? Copak není Jahve Pán, když Ježíš je Pán? Není Ježíš Pánem pánů? I přesto dle Tvého výkladu značí, že Ježíš je Pán avšak menší než Otec Pán. Je to fakt holý nesmysl.

Tak je tomu u titulu Bůh. Ježíš je prostě Bůh jako Otec. Bůh je Otec a Syn. Otcem se stal stejně jako Synem při stvoření mj. proto, aby jednou provždy bylo jméno Boží oslaveno. Takovým způsobem se Ježíš stal člověkem pro pokoj všech tvorů a posvěcení jména Božího.

Nelze zaměňovat Ježíše s Mojžíšem a dalšími lidmi i anděli, jelikož jsou tvorové. Ani nelze jednoho Boha nazvat větším a druhého menším.

U nás v církvi víme, že Otec je větší než Syn, a také se k Němu modlíme. Avšak Pána Ježíše chválíme také a víme, že tímto Boha rozradostňujeme. SJ Boha rozradostňují, když Ježíše považují za anděla a jeho jméno nevzývají?
V srdci chováme víru, že Ježíš, Boží Syn byl poslán pro naše hříchy a jméno Boží, avšak s Otcem Bůh jeden. Taktéž Pán jeden.
Že by Bůh Otec nebyl Pánem?

A přece Loraka chválíš? To snad ne?

Je pěkné, že zdravíš své bratry a sestry, ale někdy působíš nad námi navrch. Promiň.

Věřím, že Boží Syn se zrodil kvůli stvoření všeho a nebýt jeho nevznikla ani jediná věc. Tudíž vyplývá, že Syn je stejné podstaty jako Otec a proto menší tak jak je zvykem. Otec větší než žena a děti, avšak jsou si rovni. Eva byla vzata z muže, aby se stala matkou a země byla naplněna lidmi, tak je tomu u Boha Otce a Syna. Proto nelze Syna pasovat do role llidí a andělů.

Jinak s Tebou souhlasím, abysme na Boha Otce nikdy nezapomínali.

Boží pokoj Tobě přeje br Roman


Naposledy upravil sazeč dne 14/8/2012, 20:56, celkově upraveno 1 krát

sazeč

Male Poeet p?íspivku : 1699
Reputace : 2
Body : 1696
Registration date : 27. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?  Empty Re: O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?

Příspěvek  zbysek 14/8/2012, 20:56

Zkusím to připodobnit něčemu, co je nám blízce známé. Předem říkám, že to tak být nemusí, jde spíš o podobenství, jak je možné (!!!) to chápat.

Máme vládu, vláda má předsedu. Vláda je vždy větší než její předseda, přesto předseda v určitých věcech vystupuje jménem vlády, tedy jako by on sám vládou byl, pro daný účel. V každém případě je předseda nedílnou a neoddělitelnou částí vlády, tedy svým způsobem je také vládou.

Pak máme například tiskového mluvčího, který reprodukuje rozhodnutí vlády a vykecává se z dotěrných otázek novinářů. Zatímco SJ představují Krista jako toho tiskového mluvčího, apoštolové ho vnímají spíše jako předsedu vlády. A v tom je ten propastný rozdíl.

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?  Empty Re: O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?

Příspěvek  gari 14/8/2012, 21:17

Ahoj Eliško,
chtěl bych se tě zeptat na tovůj názor, jak vnímáš slovní spojení "Bůh a Otec".
Vím, že jste něco podobného řešili už s Martinem, ale když uvádíš všechny ty úvodní pozdravy v dopisech apoštolů, čtu tam: Milost vám a pokoj od Boha Otce našeho a Pána Ježíše Krista, ale také tam čtu na několika místech : "podle vůle našeho Boha a Otce", nebo: "v poznání Boha a Ježíše Krista, našeho Pána"
Jaký je rozdíl mezi tím, když čtu "Bůh a Otec", nebo "Bůh a Ježíš Kristus", nebo "pokoj od Boha, našeho Otce a Pána Ježíše Krista."?

gari

Male Poeet p?íspivku : 589
vztah k organizaci : mnoho let aktivní SJ, pak velké zklamání a odchod
Reputace : 1
Body : 589
Registration date : 15. 08. 11

Návrat nahoru Goto down

O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?  Empty Re: O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?

Příspěvek  Anonymní 14/8/2012, 21:21

Bráškové a sestřičky.

Není náhodou Kristův výrok o jednotě s Otcem o tom, že On si to na rozdíl od nás uvědomuje, my si to musíme znovu připomenout? Tím, že nejsme v Edenu, kde Adam a Eva si toho byli vědomi, že jsou jedno s Otcem, tak si mi to máme díky Kristu, připomenout, že jsme a vždy jsme byli jedno s Otcem. :-) A není, trošku provokativní názor, ta jednota s Otcem - vlastně Eden? :-)

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?  Empty Re: O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?

Příspěvek  jája 15/8/2012, 07:59

Eliško, na rozdíl od některých komentářů, je tvůj naprosto srozumitelný a navíc biblický.

jája

Poeet p?íspivku : 680
vztah k organizaci : odejitý
Reputace : 6
Body : 596
Registration date : 23. 10. 07

Návrat nahoru Goto down

O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?  Empty Re: O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?

Příspěvek  Anonymní 15/8/2012, 10:40

Bráškové a sestřičky.

Co je a co není biblické? Vždy to je o subjektivním pohledu a zážitku, ten není přenosný, vždy to je o individuální zkušenosti a pohledu. :-)

Udělalo se mnoho dobrého i zlého a vždy to každý obhajoval tím, že jeho jednání je biblické. Tak kdo pozná nebo má určit, co je a co není již biblické?

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?  Empty Re: O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?

Příspěvek  zbysek 15/8/2012, 10:44

yxoxs napsal:Co je a co není biblické?
Biblické je přece to, jak tomu rozumím já, a nebiblické to, jak tomu rozumí někdo jiný v případě, že tomu rozumí jinak než já. Jednoduché jako facka. Very Happy

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?  Empty Re: O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?

Příspěvek  jája 15/8/2012, 10:49

Proč pak Bůh nechal napsat Bibli, když z ní vlastně nic nevyčteme?

jája

Poeet p?íspivku : 680
vztah k organizaci : odejitý
Reputace : 6
Body : 596
Registration date : 23. 10. 07

Návrat nahoru Goto down

O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?  Empty Re: O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?

Příspěvek  zbysek 15/8/2012, 11:10

jája napsal:Proč pak Bůh nechal napsat Bibli, když z ní vlastně nic nevyčteme?
Abychom hledali Boha a měli k tomu aspoň nějaký ukazatel, kde a jak ho máme hledat. Nikoliv proto, abychom pitvali každé písmenko a hádali se kvůli tomu.

Podstatné je pochopit princip, na jakém s námi Bůh jedná a pochopit, proč po nás chce to a to. Bůh nechce, abychom slepě (tedy bez skutečného porozumění) (ne)vykonávali něco, co je napsáno, ale abychom to měli v srdci (tedy s pochopením principu, proč to či ono (ne)máme dělat). K tomu nám dává Bible možnost na základě popsaných různých situací, ale je třeba to kombinovat i s vlastní zkušeností. Což znamená nebát se, že udělám chybu - protože pak mohu plně pochopit, co znamenají popsané situace a tedy mohu to tak s plným pochopením dostat do svého srdce.

V církvích, kde se úzkostlivě dbá na co nejpřesnějším dodržování litery (podle pochopení vůdce) z obavy, aby člověk pokud možno ani neklopýtl, mají problém, protože tam lidem brání v přijetí Božího zákona do srdcí. Tam to lidé mají v hlavě, ať říkají cokoliv. Že to má v hlavě a ne v srdci lze poznat tak, že stále listuje ať v Bibli, literatuře nebo třeba v paměti, zda to či ono je správně a není to v rozporu s nějakým přikázáním. Člověk, který má Boží zákon zapasaný v srdci, už nepotřebuje listovat, rozpoznání dobrého od špatného je prostě v něm. K tomu ještě poznámka - nikdo nemáme Boží zákon zapsaný v srdci dokonale, proto také stále chybujeme. Ale někdo ho tam nemá zapsaný vůbec, někdo jen malinko, někdo více.

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?  Empty Re: O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?

Příspěvek  sazeč 15/8/2012, 12:16

Zbyšku, jsem toho názoru. Díky Bohu za Tebe. Doufám druzí prohlédnou a pochopí Boží vůli. Vůli všech tvorů sjednotit v Kristu a ne rozdělit na základě Písem ať máme každý jiný názor. Od toho jsme na Zemi, Bůhví jakože každá hvězda září jinak, tak každý jsme jiný a nikdo jako satan nemohl Boha prokouknout. Úcta a bázeň patří jedině Bohu!!!

sazeč

Male Poeet p?íspivku : 1699
Reputace : 2
Body : 1696
Registration date : 27. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?  Empty Re: O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?

Příspěvek  jája 15/8/2012, 12:41

To co píšeš Zbyšku, má smysl. Jen mi v tom přijde podstatný vědět, jakýho Boha mám pochopit. Pokud to z Bible nemám poznat, jak ho pak mám chápat?

jája

Poeet p?íspivku : 680
vztah k organizaci : odejitý
Reputace : 6
Body : 596
Registration date : 23. 10. 07

Návrat nahoru Goto down

O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?  Empty Re: O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?

Příspěvek  zbysek 15/8/2012, 13:14

jája napsal:To co píšeš Zbyšku, má smysl. Jen mi v tom přijde podstatný vědět, jakýho Boha mám pochopit. Pokud to z Bible nemám poznat, jak ho pak mám chápat?
Co je hlavní linií v Bibli? To, že se člověk skrze první lidi dostal do nepřátelství s Bohem. Že Bůh sám skrze krev člověka Ježíše Krista toto nepřátelství smazal. Co máme dělat my, abychom toto milosrdenství přijali? Milovat Boha a bližního, tak, jako Bůh miluje nás.

V Bibli je také napsáno, že se máme Bohu přibližovat. Jak? Listováním v liteře a plněním všemožných příkazů a zákazů, které tam nalezneme, dle vlastního pochopení? Nebo podle pochopení našeho guru? NE! Máme prosit o Svatého Ducha, který nás všemu naučí.

Obrat, že něco je (ne)biblické, mi připadá jako zaklínadlo na pronásledování všech odpůrců. Jak to v praxi funguje? Sejde se pár lidí a dohodnou se, že dle jejich pochopení je nebiblické chodit na civilní službu. A posvětí to tím, že cokoliv je svázáno zde na zemi, je svázáno i v nebi, čímž zavřou hubu všem pochybovačům. Však se to píše v Bibli, že? A kdo bude jednat, nebo třeba i jen smýšlet nebiblicky, je třeba se ho zbavit. Chce po nás něco takového Bůh? Chce Bůh, abychom tímto způsobem páchali všemožná zvěrstva?

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?  Empty Re: O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?

Příspěvek  jája 15/8/2012, 13:49

Za sebe můžu říct, že mi do dneška vadí, že jsem s druhýma mluvil o věcech, který jsem v Bibli nevyčet.
Ale to, co napsala Eliška, jsem v Bibli vyčet. Nic víc jsem tím říct nechtěl.

jája

Poeet p?íspivku : 680
vztah k organizaci : odejitý
Reputace : 6
Body : 596
Registration date : 23. 10. 07

Návrat nahoru Goto down

O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?  Empty Re: O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?

Příspěvek  zbysek 15/8/2012, 14:44

jája napsal:Ale to, co napsala Eliška, jsem v Bibli vyčet. Nic víc jsem tím říct nechtěl.
V pohodě. Já tomu rozumím poněkud jinak, než vy dva. A protože to nemá žádný vliv na můj vztah k Bohu a také si uvědomuju, že chápání lidí je v tomto různé, klidně si počkám, až nám to Bůh jasně zjeví, jak to skutečně je. Do té doby hodlám být pomalý v soudech o tom, co je biblické a co ne.

zbysek

Male Poeet p?íspivku : 4242
vztah k organizaci : bývalý - 6 let
Reputace : 6
Body : 3484
Registration date : 16. 02. 08

Návrat nahoru Goto down

O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?  Empty Re: O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?

Příspěvek  Eliška 15/8/2012, 16:21

Ahoj Gari!

Oba Tvé komentáře mně potěšily, děkuji Ti za ně! Smile

Budu o nich ještě přemýšlet. Nyní se pokusím o odpověď na tuto Tvoji otázku:

gari napsal:
Jaký je rozdíl mezi tím, když čtu "Bůh a Otec", nebo "Bůh a Ježíš Kristus", nebo "pokoj od Boha, našeho Otce a Pána Ježíše Krista."?

Ty, Gari i Martin, máte pravdu, že se tato slovní spojení dají chápat různě. Jenom na základě některých těchto slovních spojení si nikdo memůže být jist jak je má správně chápat. Proto je třeba sledovat všechna místa v Písmu a rozlišovat ta, která jsou jednoznačná, od těch která se dájí chápat dvěma nebo více způsoby.

Jedním velkým čitelným svědectvím je pro mě kniha Skutků apoštolů. Z ní může každý vysledovat jak titulovali Pána Ježíše apoštolové poté, co se jim 40 dní zjevoval, a také poté, co byl vylit o letnicích Duch svatý.

Ve skutcích je i svědectví dvou andělů, kteří mluvili k apoštolům po odchodu Pána Ježíše do nebe . Ve skutcích je také zaznamenáno svědectví samotného oslaveného Pána Ježíše o sobě, tedy to jak se osobně představil Saulovi. Také jsou tam mnohá svědectví apoštola Pavla, když začal o Pánu Ježíšovi kázat a dokazovat jej z Písem.

V celé knize Skutků nevidím ani jedno jasné místo, kde by Ježíšovi apoštolové dali Pánu Ježíšovi titul Bůh.

Zbytek mého komentáře bude citace z míst Skutků apoštolů (pro ilustraci), z nichž je blíže vidět jaké bylo titulování Pána Ježíše jeho následovníky brzy po jeho odchodu do nebe. Omlouvám se všem, že je to tak dlouhé, ale doufám, že to někoho podnítí k tomu, aby vzal knihu Skutků do své ruky a přečetl si ji celou. Kniha Skutků je opravdu velmi čtivá. Rozhodně stojí to za to.

P.S. Teď mne napadlo, že založím téma Tituly Pána Ježíše ve Skutcích apoštolů a dám tam to, co mám připravené a pokud bude někdo chtít přidat další bude to fajn. Mám toho zpracovanou jen část.

Všem diskutujícím přeji milost, milosrdenství a pokoj od Boha Otce a od Pána Ježíše Krista, Syna Otcova, v pravdě a lásce pro Vás i celé Vaše rodiny.( 2 Janův 1:3)

P.S. Tato formulace je snad jednoznačná, nebo také ne? Smile

Eliška

Poeet p?íspivku : 434
Reputace : 3
Body : 237
Registration date : 12. 01. 08

Návrat nahoru Goto down

O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?  Empty Re: O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?

Příspěvek  gari 15/8/2012, 19:39

Eliška napsal:

........... Všem diskutujícím přeji milost, milosrdenství a pokoj od Boha Otce a od Pána Ježíše Krista, Syna Otcova, v pravdě a lásce pro Vás i celé Vaše rodiny.( 2 Janův 1:3)

P.S. Tato formulace je snad jednoznačná, nebo také ne? Smile

Je to ta nejlepší formulace, jaká se dá vůbec druhým lidem přát - a tak ti za ni děkuji. sunny

gari

Male Poeet p?íspivku : 589
vztah k organizaci : mnoho let aktivní SJ, pak velké zklamání a odchod
Reputace : 1
Body : 589
Registration date : 15. 08. 11

Návrat nahoru Goto down

O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?  Empty Re: O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?

Příspěvek  sazeč 15/8/2012, 20:16

gari napsal:
Eliška napsal:

........... Všem diskutujícím přeji milost, milosrdenství a pokoj od Boha Otce a od Pána Ježíše Krista, Syna Otcova, v pravdě a lásce pro Vás i celé Vaše rodiny.( 2 Janův 1:3)

P.S. Tato formulace je snad jednoznačná, nebo také ne? Smile

Je to ta nejlepší formulace, jaká se dá vůbec druhým lidem přát - a tak ti za ni děkuji. sunny
Též za ni děkuji.

Eliško, věřím Ti, že Skutky apoštolů mnohé napoví, ale neměli bychom zapomínat, že byli v plenkách. Kdežto ap.Pavel byl v nebi a proto považoval slovy Otce, že Ježíš je Jahve a Bůh, když citoval sz verše týkající se Jahva.

Tvá snaha je obrovská a verše ze Skutků budou velmi zajímavé a na to se těším.

sazeč

Male Poeet p?íspivku : 1699
Reputace : 2
Body : 1696
Registration date : 27. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?  Empty Re: O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?

Příspěvek  gari 15/8/2012, 21:09

Ahoj Eliško,
asi se shodneme na tom, že Ježíš (Logos) existoval už před stvořením světa.
Jan 17:5  Nyní mě, Otče, uveď k sobě do slávy, kterou jsem u tebe měl předtím, než byl svět.

Tak jak je možné, že se o něm celý Sterý zákon vůbec nezmiňuje - ani slovíčkem. Ve starém zákoně čteme pouze o Bohu JHVH. Bůh JHVH stvořil nebe a zemi. Tento Bůh JHVH jednal s Mojžíšem, a vedl Izraelský národ pouští.

Najednou ale v Novém zákoně čteme, že:1 Korintským 10:1 Nechci, bratři, abyste nevěděli, že naši otcové byli všichni pod oním oblakem a všichni prošli mořem, 2 všichni byli pokřtěni v Mojžíše v oblaku a v moři, 3 všichni jedli týž duchovní pokrm 4 a všichni pili týž duchovní nápoj; pili totiž z duchovní skály, která je doprovázela, a tou skálou byl Kristus.

A o stvoření: Židům 1:8  avšak o Synovi:.... 10 ‚Ty, Pane, jsi na počátku založil zemi a nebesa jsou dílem tvých rukou.11  Ona pominou, ty však zůstáváš; všechna jako roucho zestárnou12  a jako plášť je svineš, jako roucho budou i proměněna. Ty však jsi stále tentýž a tvá léta nepominou.‘

Ale ve Starém zákoně je řeč pouze o Bohu JHVH: Izajáš 48:11  Kvůli sobě, kvůli sobě samému to učiním, vždyť jak může být mé jméno znesvěcováno? Svou slávu jinému nedám.12  Slyš mě, Jákobe, Izraeli, můj povolaný. Já jsem, já jsem první, já jsem také poslední.13  Ano, má ruka založila zemi a má pravice rozestřela nebesa; volám na ně a společně se postaví.

A zase Nový zákon: Jan 17:5  A nyní ty, Otče, oslav mne u sebe tou slávou, kterou jsem u tebe měl, dříve než byl svět.
Nebo o Ježíši: Skutky apoštolské 4:12  A v nikom jiném není záchrana; neboť není pod nebem jiného jména daného lidem, v němž bychom měli být zachráněni.

A ještě kniha Zjevení: Zjevení Janovo 1:17  Když jsem jej spatřil (Ježíše), padl jsem k jeho nohám jako mrtvý. I položil na mne svou pravici a řekl: „Neboj se. Já jsem první i poslední,18  ten Živý. Byl jsem mrtvý, a hle, žiji na věky věků. Amen.

A další zajímavost v závěru celé Bible.
Kniha Zjevení byla dána prostřednictvím anděla. Kdo však toho anděla poslal?

Zjevení 22:6 A řekl mi: Tato slova jsou spolehlivá a pravá; ano, Jehova, Bůh inspirovaných prorockých výroků vyslal svého anděla, aby ukázal svým otrokům věci, které se záhy stanou. (překlad PNS)
Zjevení 22:16 Já, Ježíš, jsem poslal svého anděla, aby vám o tom vydal svědectví pro sbory. Jsem kořen a potomstvo Davidovo a jasná jitřní hvězda (překlad PNS)

Když tyto texty srovnávám, dostávám se k závěru,že v Bohu JHVH je zahrnut jak Bůh Otec tak i Pán Ježíš Kristus. Je to ale těžké a nikomu to nevnucuji. Souhlasím se Zbyškem, že nejdůležitější je náš život s Bohem a vše ostatní ukáže čas. Bůh ví, že se snažím upřímně s ním žít, a tak se nebojím toho, že by mě odsoudil za to, že jsem něčemu špatně porozuměl. Mé svědomí je ale čisté a není již znásilňováno příkazama jiných lidí, čemu mám a čemu nemám věřit, tak jak tomu bylo u SJ. A to pokládám za zisk.

gari

Male Poeet p?íspivku : 589
vztah k organizaci : mnoho let aktivní SJ, pak velké zklamání a odchod
Reputace : 1
Body : 589
Registration date : 15. 08. 11

Návrat nahoru Goto down

O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?  Empty Re: O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?

Příspěvek  Eliška 15/8/2012, 21:45

Ze srdce děkuji všem za povzbuzení a za reakce. sunny
Doufám, že se postupně dostanu ke všemu důležitému, abych odpověděla.

Dnes už Vám všem přeji požehnanou dobrou noc! Smile

Eliška

Eliška

Poeet p?íspivku : 434
Reputace : 3
Body : 237
Registration date : 12. 01. 08

Návrat nahoru Goto down

O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?  Empty Re: O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?

Příspěvek  Melissa 15/8/2012, 22:46

gari napsal:


Když tyto texty srovnávám, dostávám se k závěru,že v Bohu JHVH je zahrnut jak Bůh Otec tak i Pán Ježíš Kristus. Je to ale těžké a nikomu to nevnucuji. Souhlasím se Zbyškem, že nejdůležitější je náš život s Bohem a vše ostatní ukáže čas. Bůh ví, že se snažím upřímně s ním žít, a tak se nebojím toho, že by mě odsoudil za to, že jsem něčemu špatně porozuměl. Mé svědomí je ale čisté a není již znásilňováno příkazama jiných lidí, čemu mám a čemu nemám věřit, tak jak tomu bylo u SJ. A to pokládám za zisk.
Moc hezky shrnuto sunny Díky za hezká slova povzbuzení flower

Melissa

Female Poeet p?íspivku : 398
Reputace : 2
Body : 357
Registration date : 04. 11. 08

Návrat nahoru Goto down

O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?  Empty Re: O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?

Příspěvek  lorak 16/8/2012, 00:03

Eliška napsal:Ahoj Gari!

Oba Tvé komentáře mně potěšily, děkuji Ti za ně! Smile

Budu o nich ještě přemýšlet. Nyní se pokusím o odpověď na tuto Tvoji otázku:

gari napsal:
Jaký je rozdíl mezi tím, když čtu "Bůh a Otec", nebo "Bůh a Ježíš Kristus", nebo "pokoj od Boha, našeho Otce a Pána Ježíše Krista."?

Ty, Gari i Martin, máte pravdu, že se tato slovní spojení dají chápat různě. Jenom na základě některých těchto slovních spojení si nikdo memůže být jist jak je má správně chápat. Proto je třeba sledovat všechna místa v Písmu a rozlišovat ta, která jsou jednoznačná, od těch která se dájí chápat dvěma nebo více způsoby.

Jedním velkým čitelným svědectvím je pro mě kniha Skutků apoštolů. Z ní může každý vysledovat jak titulovali Pána Ježíše apoštolové poté, co se jim 40 dní zjevoval, a také poté, co byl vylit o letnicích Duch svatý.

Ve skutcích je i svědectví dvou andělů, kteří mluvili k apoštolům po odchodu Pána Ježíše do nebe . Ve skutcích je také zaznamenáno svědectví samotného oslaveného Pána Ježíše o sobě, tedy to jak se osobně představil Saulovi. Také jsou tam mnohá svědectví apoštola Pavla, když začal o Pánu Ježíšovi kázat a dokazovat jej z Písem.

V celé knize Skutků nevidím ani jedno jasné místo, kde by Ježíšovi apoštolové dali Pánu Ježíšovi titul Bůh.

Zbytek mého komentáře bude citace z míst Skutků apoštolů (pro ilustraci), z nichž je blíže vidět jaké bylo titulování Pána Ježíše jeho následovníky brzy po jeho odchodu do nebe. Omlouvám se všem, že je to tak dlouhé, ale doufám, že to někoho podnítí k tomu, aby vzal knihu Skutků do své ruky a přečetl si ji celou. Kniha Skutků je opravdu velmi čtivá. Rozhodně stojí to za to.

P.S. Teď mne napadlo, že založím téma Tituly Pána Ježíše ve Skutcích apoštolů a dám tam to, co mám připravené a pokud bude někdo chtít přidat další bude to fajn. Mám toho zpracovanou jen část.

Všem diskutujícím přeji milost, milosrdenství a pokoj od Boha Otce a od Pána Ježíše Krista, Syna Otcova, v pravdě a lásce pro Vás i celé Vaše rodiny.( 2 Janův 1:3)

P.S. Tato formulace je snad jednoznačná, nebo také ne? Smile

Elisko tva slova jsou jasne a potesujici. Nepotesi, ale nikoho kdo vedome odporuje PRAVDE, ktera ti byla zjevena Bozim duchem. Poznani naseho milujiciho nebeskeho Otce Boha Jehovu jako jedineho praveho Boha hodneho prijmout uctivani vsech tvoru v nebi i na zemi nema kazdy clovek. Takovato vira je darem od samotneho Jehovu skrze jeho syna a naseho milovaneho Pana Jezise Krista.

lorak
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 871
Age : 48
vztah k organizaci : Lepsi by bylo se ptat na osobni vztah k jedinemu pravemu Bohu Jehovovi.
Reputace : -2
Body : 873
Registration date : 02. 07. 11

Návrat nahoru Goto down

O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?  Empty Re: O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?

Příspěvek  lorak 16/8/2012, 00:16

Melissa napsal:
gari napsal:


Když tyto texty srovnávám, dostávám se k závěru,že v Bohu JHVH je zahrnut jak Bůh Otec tak i Pán Ježíš Kristus. Je to ale těžké a nikomu to nevnucuji. Souhlasím se Zbyškem, že nejdůležitější je náš život s Bohem a vše ostatní ukáže čas. Bůh ví, že se snažím upřímně s ním žít, a tak se nebojím toho, že by mě odsoudil za to, že jsem něčemu špatně porozuměl. Mé svědomí je ale čisté a není již znásilňováno příkazama jiných lidí, čemu mám a čemu nemám věřit, tak jak tomu bylo u SJ. A to pokládám za zisk.
Moc hezky shrnuto sunny Díky za hezká slova povzbuzení flower

Az na to, ze nekajicny odpadlik Gari zapomina na to, ze BUH JEHOVA je pouze JEDEN JEHOVA a tim je Jezisuv Otec, ktery vsak svoji vuli vykonava skrze sveho syna JEZISE KRISTA, ktery je pouze BOZIM SYNEM a sluzebnikem Boha Jehovu - je rovnez i pro nas jedinym prostrednikem (Heb 8:1,2,6; 1 Tim 2:3-7) a cestou k Jehovovi svemu Bohu a Otci a nasemu jedinemu Bohu a Otci. Do urciteho casu (Kol 1:20;1 Kor 15:24-28 ) dostal Jezis od JEHOVU sveho OTCE JEDINEHO PRAVEHO BOHA (Jan 17:3) vsechnu moc v nebi i na zemi (Matouš 28:18 ) ! Pak se Jezis plne podridi svemu OTCI jedinemu pravemu Bohu a ten se stane kazdemu v celem stvoreni v nebi i na zemi kazdemu vsim (1 Kor 15:28 )!

Jezis je teda vykonavatelem Bozi vule a vsechno co dela nedela pro oslavu sebe sameho, ale pro oslavu sveho Otce. Toto Kristovo pocinani a mysleni je vzorem i pro kazdeho z nas (porovnej Fil 2:5-11 s Rim 15:5-13)

lorak
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování pravidel diskuze
- Sdělení Administrátora: uživatel zablokován pro porušování  pravidel diskuze

Male Poeet p?íspivku : 871
Age : 48
vztah k organizaci : Lepsi by bylo se ptat na osobni vztah k jedinemu pravemu Bohu Jehovovi.
Reputace : -2
Body : 873
Registration date : 02. 07. 11

Návrat nahoru Goto down

O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?  Empty Re: O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?

Příspěvek  Eliška 16/8/2012, 08:46

Ahoj Gari!

Díky za Tvůj srozumitelný komentář! Budu reagovat pouze krátce, protože nemám moc času, ale ještě se k ostatním textům, které uvádíš vrátím.

Píšeš:

A další zajímavost v závěru celé Bible.
Kniha Zjevení byla dána prostřednictvím anděla. Kdo však toho anděla poslal?

Zjevení 22:6 A řekl mi: Tato slova jsou spolehlivá a pravá; ano, Jehova, Bůh inspirovaných prorockých výroků vyslal svého anděla, aby ukázal svým otrokům věci, které se záhy stanou. (překlad PNS)
Zjevení 22:16 Já, Ježíš, jsem poslal svého anděla, aby vám o tom vydal svědectví pro sbory. Jsem kořen a potomstvo Davidovo a jasná jitřní hvězda (překlad PNS)

Odpovídá na to Bible sama:

Zjevení Janovo 1:1 Zjevení Ježíše Krista, které mu dal Bůh, aby svým otrokům ukázal, co se má brzy stát. On to prostřednictvím svého anděla naznačil svému otroku Janovi.

Bůh dal Zjevení Ježíši Kristu a Ježíš Kristus jej dal svému andělovi a anděl jej dal Janovi. Takže já z toho vidím, že Bible nazývá Bohem toho, kdo dal Zjevení Pánu Ježíšovi. Pána Ježíše zde Bohem nenazývá, ani jej do něj nezahrnuje, ale jmenuje jej odděleně od Boha. Pán Ježíš musel dostat od Boha Zjevení budoucích věcí, aby jej mohl ukázat andělovi.

To je v souladu s tím, co odpověděl Pán Ježíš, když se ho apoštolové ptali: "Pane, už v tomto čase chceš obnovit království pro Izrael?" Řekl jim: "Není vaše věc znát čas a lhůtu, kterou si Otec ponechal ve své moci. (Skutky apoštolské 1:6,7)
Matouš 24:36 O onom dni a hodině však neví nikdo, ani andělé v nebi, ani Syn; jenom Otec sám. ( stejně i Marek 13:32)


Dále píšeš:

A ještě kniha Zjevení: Zjevení Janovo 1:17 Když jsem jej spatřil (Ježíše), padl jsem k jeho nohám jako mrtvý. I položil na mne svou pravici a řekl: „Neboj se. Já jsem první i poslední,18 ten Živý. Byl jsem mrtvý, a hle, žiji na věky věků. Amen
.

Když čteš dále tak ve 2. a 3. kapitole Zjevení o sobě Pán Ježíš říká mnoho dalších věcí. Mimo jiné říká, že:

1. tu moc dostal od svého Otce
2. a s Otcem usedl na Otcův trůn.
3. čtyřikrát mluví o svém Bohu.


Zjevení Janovo 2:28 ... tak jako já jsem tu moc přijal od svého Otce.
Zjevení Janovo 3:21 ...já jsem zvítězil a usedl s Otcem na jeho trůn.
Zjevení Janovo 3:2.. jsem nenalezl tvé skutky úplné před mým Bohem.
Zjevení Janovo 3:12 Kdo vítězí, toho učiním sloupem ve svatyni svého(mého) Boha a již nikdy nevyjde ven. Napíšu na něj jméno svého(mého) Boha a jméno města svého (mého) Boha, nového Jeruzaléma, který sestupuje z nebe od mého Boha, i své nové jméno.

Tohle všechno říká ten samý Ježíš, který řekl já jsem první i poslední.

Jinak souhlasím s Tebou, když píšeš:

Bůh ví, že se snažím upřímně s ním žít, a tak se nebojím toho, že by mě odsoudil za to, že jsem něčemu špatně porozuměl.

Důležité také je, že jsi nepřestal hledat pravdu. K tomu Ti gratuluji!!! sunny

Jan 4:23 Ale přichází hodina, a již je zde, kdy praví ctitelé se budou klanět Otci v duchu a pravdě; vždyť sám Otec hledá takové ctitele.


Přeji Ti požehnaný den! Doufám, že se dostanu k dalším bodům.

Eliška

Eliška

Poeet p?íspivku : 434
Reputace : 3
Body : 237
Registration date : 12. 01. 08

Návrat nahoru Goto down

O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?  Empty Re: O čem svědčí úvodní pozdravy v dopisech apoštolů?

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 1 z 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru