Svědkové Jehovovi a Strážná věž
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Naša duša nie je nesmrteľná.

+20
Feiri
Bulhar
oneironaut
Xton
witness
Styvi
sazeč
Tonda Vlas
Martin Cibulka
Martin Vlasák
zbysek
Jirka z P. (queens)
janmat
Amalka
skeptik
kovboj
stefan
Hvězdlický
Pasach
m.s.
24 posters

Strana 4 z 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Goto down

Naša duša nie je nesmrteľná. - Stránka 4 Empty Re: Naša duša nie je nesmrteľná.

Příspěvek  sazeč 14/1/2011, 21:12

Řekněme žárovka svítí proto, že prochází proud (duch) skrze spírálu (duše) v uzavřené nádobě (skleněné vakuum). Proud potřebuje spirálu, aby svítila a žárovka svítí.
Tak bez duše nemohl člověk stát živou duší byť s podporou DS.

sazeč

Male Poeet p?íspivku : 1699
Reputace : 2
Body : 1696
Registration date : 27. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

Naša duša nie je nesmrteľná. - Stránka 4 Empty Re: Naša duša nie je nesmrteľná.

Příspěvek  Anonymní 14/1/2011, 21:22

Zdravím všechny.

to sazeč

Jsem konsternován!?

Nevím, mám to brát vážně nebo jako špatný vtip?

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Naša duša nie je nesmrteľná. - Stránka 4 Empty Re: Naša duša nie je nesmrteľná.

Příspěvek  sazeč 14/1/2011, 21:33

to yxoxs
Proč? Když ty, proč ne my? Tohle je výměna názorů. Budiž. Ale mě to stačí zatím. Martin ti vysvětlí. Nechtěl jsem mu předběhnout. Měj se!

sazeč

Male Poeet p?íspivku : 1699
Reputace : 2
Body : 1696
Registration date : 27. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

Naša duša nie je nesmrteľná. - Stránka 4 Empty Re: Naša duša nie je nesmrteľná.

Příspěvek  Anonymní 14/1/2011, 22:06

Zdravím všechny.

to sazeč

Proč? Když ty, proč ne my?
Nechápu souvislost? :-)

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Naša duša nie je nesmrteľná. - Stránka 4 Empty Re: Naša duša nie je nesmrteľná.

Příspěvek  sazeč 14/1/2011, 23:27

to yxoxs:

Když nechápu, co tím míníš:

Jsem konsternován!?

Nevím, mám to brát vážně nebo jako špatný vtip?

Yxoxsi, pokusím odhadnout tvůj názor, že jsi byl nepříjemně překvapen a já omílal práznými frázemi? Proto tvá reakce?

sazeč

Male Poeet p?íspivku : 1699
Reputace : 2
Body : 1696
Registration date : 27. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

Naša duša nie je nesmrteľná. - Stránka 4 Empty Re: Naša duša nie je nesmrteľná.

Příspěvek  sazeč 15/1/2011, 14:08

[quote]
sazeč napsal:to yxoxs:

Když nechápu, co tím míníš:

Jsem konsternován!?

Nevím, mám to brát vážně nebo jako špatný vtip?

Yxoxsi, pokusím odhadnout tvůj názor, že jsi byl nepříjemně překvapen a já omílal práznými frázemi? Proto tvá reakce?


Martin citoval verše v Mo a Sk, kde duše opouští. Proč duch také ses na to ptal.
Jestli bude duše v Bohu přijatelná, záleží na duchu, proto ukamenovaný Štěpán a Ježíš se obrátili k Bohu, aby přijali jeho ducha, kterým byla duše živena tj. v Božích očích přijatelná, správná, byly živený Duchem svatým. Jinak čeká soud zemřelých duší, tudíž jejich duch v Božích očích mrtvý, Jemu odcizený, a tentýž duch (duchovní tělo majíc duši) nemůže vstoupit k Bohu, ale do šeolu spolu s dušemi, kde nemůžou nic dělat ani vzít památky. Kde duše tam duch, který jí živí, v případě v místě šeolu duch mrtvý, tak duše mrtvá.
Možná budeš opět konsternován a já vymažu všechny svoje příspěvky.

sazeč

Male Poeet p?íspivku : 1699
Reputace : 2
Body : 1696
Registration date : 27. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

Naša duša nie je nesmrteľná. - Stránka 4 Empty Re: Naša duša nie je nesmrteľná.

Příspěvek  Tonda Vlas 15/1/2011, 20:53

sazeč napsal:
Možná budeš opět konsternován a já vymažu všechny svoje příspěvky.

Romane, abys kvůli tomu vymazával své pěkné příspěvky je nesmysl, jak vidět Yxosz má problémy na více vláknech, pár svědkovských věcí v něm zůstalo jako i v mnoha jiných lidech, je to spíše otázka trpělivosti a času, dle mě není ani tak důležité, jestli si někdo myslí, že je to tak, či onak. Podstatné je vejít. Na druhou stranu je to velice podstatné v kristologii. Jsem přesvědčen, že Kristus v mezičase mezi smrtí a zmrtvýchvstáním kázal duchůmv hádesu jako pravý člověk a ne jako jakási metamorfovaná duchovní bytost. Pokud tomu tak je, potom bible jasně svědčí o nesmrtelnosti duše.

Tonda Vlas

Male Poeet p?íspivku : 875
Reputace : 0
Body : 873
Registration date : 15. 04. 10

Návrat nahoru Goto down

Naša duša nie je nesmrteľná. - Stránka 4 Empty Re: Naša duša nie je nesmrteľná.

Příspěvek  sazeč 15/1/2011, 21:26

Tonda píše: Jsem přesvědčen, že Kristus v mezičase mezi smrtí a zmrtvýchvstáním kázal duchůmv hádesu jako pravý člověk a ne jako jakási metamorfovaná duchovní bytost. Pokud tomu tak je, potom bible jasně svědčí o nesmrtelnosti duše.

Ahoj Tondo, tohle jsi mě překvapil, jelikož jsem dosud myslel, že tělo zůstalo v hrobě, kdežto Kristův duch kázal duchům, aby ve třetím dni byl Kristus coby člověk nedotčený vzkříšen. (SJ učí, že dostal nové tělo to proto, že ho nepoznali. Lež, neboť psáno, že buď proto plakala a nepoznala a také Bůh způsobil, že ho nepoznali dva učedníci jdoucí do Emauz)
Zajímavé, proč ne, když vzkříšený Kristus v těle procházel zeď? Potom by mohl v tomto těle kázat aj vzat do nebe, ne?

Tondo, nemyslel jsem, že v případě nedorozumění vymažu všechny své příspěvky, leda týkající se odpovědi pro yxoxse to proto, aby odpovědi mezi sebou Martinem a Yxoxsem pokračovaly, které jsem jaksi přerušil.


Naposledy upravil sazeč dne 16/1/2011, 01:30, celkově upraveno 1 krát

sazeč

Male Poeet p?íspivku : 1699
Reputace : 2
Body : 1696
Registration date : 27. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

Naša duša nie je nesmrteľná. - Stránka 4 Empty Re: Naša duša nie je nesmrteľná.

Příspěvek  Tonda Vlas 15/1/2011, 22:13

sazeč napsal:

Ahoj Tondo, tohle jsi mě překvapil, jelikož jsem dosud myslel, že tělo zůstalo v hrobě, kdežto Kristův duch kázal duchům, aby ve třetím dni byl Kristus coby člověk nedotčený vzkříšen. .

Samozřejmě, že předpokládám že tělo zůstalo v hrobě, a v hédesu kázal pouze Kristův duch, při kázání duchům stejně tělo nepotřeboval.Potíž je v tom, že pojmy duše i duch nejsou v bibli jednoznačné. Pak nelze na všechno napasovat význam z Gn, to by bylo naprosté znásilňování bible. Jinak jsem zjistil, že jak například starozákonní král David, tak novozákonní pisatelé Petr a Pavel byli naprosto spontánní a impulsivní lidé, takoví ani nemůžou psát v naprosto přesných pojmech, jak se někdo mylně domnívá.

Tonda Vlas

Male Poeet p?íspivku : 875
Reputace : 0
Body : 873
Registration date : 15. 04. 10

Návrat nahoru Goto down

Naša duša nie je nesmrteľná. - Stránka 4 Empty Re: Naša duša nie je nesmrteľná.

Příspěvek  Martin Cibulka 16/1/2011, 21:56

Pro Yxoxse, který napsal:
Martine a k těm odkazům na SZ a NZ a příklady toho, že duše vycházela apod. tak to je přesně o tom, jak se na ChN rozpoutala diskuze nad tím jak se správně významově má chápat to či ono slovo. Jestli někdo vnímá jako pojem "život" výrazem duše tak to tam napsal nebo přeložil, ale už se nedozvíme jestli tím myslel, že z mrtvého vychází život, tedy oživující duch, nebo život jako duše, která je presentovaná životem člověka?
Ve věcech, o kterých píšeš, budeš mít zmatek tak dlouho, dokud se nepodíváš do hebrejské a řecké předlohy těch překladů, jež nás neustále matou představami překladatelů. Pro vyvracení názoru, podle něhož člověk nemá duši, jsem použil text z 1.Mojžíšovy 35:18 a ze Skutků 20:10.

Kdyby ses podíval do hebrejského textu 1.Mojžíšovy 35:18, zjistil bys, že z umírající Ráchel vycházela NEFEŠ a ne něco jiného. Jestliže někdo v tomto případě chápe NEFEŠ jako "život", pak zřejmě proto, že věří, že NEFEŠ je nesmrtelná. Z biblického hlediska by však bylo přesnější tvrdit, že je věčná. Čteme totiž: "Duše, která hřeší – ta zemře" (Ezekiel 18:4), což poukazuje na fakt, že smrt duše je spojena s odejmutím života (hebrejsky CHAJA) nikoliv však s její zánikem.

Tím, že svědkové Jehovovi, kteří ve věčnost NEFEŠ nevěří, ve svém překladu v textu 1.Mojžíšovy 35:18 nepřekládají slovo NEFEŠ jako "život", ale jako "duše", na jedné straně onen text překládají doslovněji, nicméně na druhou stranu kvůli svému doslovnějšímu překladu usvědčují sami sebe z toho, že jejich názor ohledně totožnosti "duše" s tělem člověka je mylný. Text 1.Mojžíšovy 35:18 totiž ve světle jejich vlastního překladu dokazuje, že člověk duši (NEFEŠ) má a při smrti vychází z jeho těla.

Ano, žijící člověk je sice "živou duší" (hebrejsky NEFEŠ CHAJA – 1.Mojžíšova 2:7), ale zrovna tak je masitým "tělem" (hebrejsky BASAR – 1.Mojžíšova 6:3), kterému se Bůh rozhodl zkrátit délku trvání. Jakmile Bůh z těla odejme RUACH (víceznačné slovo, které může mít v češtině tyto významy: "duch, dech, duchovní, vítr, vánek, závan"), tělo přestává fungovat a rozpadá se v prach. Netělesné složky člověka (jako NEFEŠ či RUACH) se však nerozpadají v prach a nepřestávají existovat, ale z těla vycházejí. Minimálně do vzkříšení Ješuy ha-Mašiach byly NEFEŠ (duše, jež měly tělesnou zkušenost) všech lidí schraňovány v místě, jež Písmo označuje hebrejským slovem ŠE’OL. Takové je mé poznání v té věci a každý si má tvrzení může ověřit v Písmu.

Co se týče textu ze Skutků 20:10, tak slova, která pronesl apoštol Pavel, znějí podle řecké předlohy takto: MÉ THORYBEISTHE, HÉ GAR PSYCHÉ AUTÚ EN AUTÓ ESTIN, což doslova přeloženo znamená: "Neznepokojujte se, ta totiž duše (PSYCHÉ) jeho v něm je." Pokud mi nedůvěřuješ, obrať se na ty, k nímž máš větší důvěru a zároveň víš, že řečtinu ovládají.
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

Naša duša nie je nesmrteľná. - Stránka 4 Empty Re: Naša duša nie je nesmrteľná.

Příspěvek  Anonymní 17/1/2011, 11:32

Zdravím všechny.

Protože věřím, může se stát, a asi se tak děje, viz Vaše reakce, že se domníváte o mé kategoričnosti mých názorů, ale to je omyl. Jen se ptám a sděluji své názory, jako ostatně Vy všichni tady na diskuzi, ne?

Každý jsme přímo nebo nepřímo někým již od narození, formováni. Nejsem blázen, že bych netvrdil, že mám ještě nějaké čmouhy od SJ, ale buďte k sobě upřimní, kdo je nemá (ti, kteří byli u SJ) podle toho v jakém okruhu lidí se pohybuje, co?

Co je špatného na tom, a děláme to vědomě či podvědomě všichni, že si to, co si každý neseme z té či oné skupiny, ověřuji jestli to má co dělat s pravdou nebo nikoli!

Proto se ptám.

Je oživující duch totožný s Duchem svatým?... viz sazeč se toho letmo dotkl ve svém příspěvku výše

...

Martin, napsal:
Netělesné složky člověka (jako NEFEŠ či RUACH) se však nerozpadají v prach a nepřestávají existovat, ale z těla vycházejí.
Pokud tomu tak je, proč o tom není zmínka v Kazateli?

Děkuji za reakci

P.S.
Možná to tak nevypadá, ale vážím si každého rozumného názoru, tím myslím i tebe Martine. :-) Že sním hned nesouhlasím, neznamená, že nad ním nepřemýšlím.

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Naša duša nie je nesmrteľná. - Stránka 4 Empty Re: Naša duša nie je nesmrteľná.

Příspěvek  sazeč 17/1/2011, 14:28

Yxoxs:
Je oživující duch totožný s Duchem svatým?... viz sazeč se toho letmo dotkl ve svém příspěvku výše

Ahoj, nevadí ti, že skočím do toho? Pokusím se ti vyjasnit.
Asi jsi tím myslel moje verše psané výše

Jestli bude duše v Bohu přijatelná, záleží na duchu, proto ukamenovaný Štěpán a Ježíš se obrátili k Bohu, aby přijali jeho ducha, kterým byla duše živena tj. v Božích očích přijatelná, správná, byly živený Duchem svatým.

Každý člověk má v sobě ducha, díky hříchu po Adamovi, toho mrtvého, kdežto díky milosti Kristovou krví, ducha oživujícího, ve kterém přebývá Duch svatý. To je ten duch, znovuzrozený čili oživující v Kristu, který spolu s DS ukáže své duši cestu života po vzoru Krista.
Tedy je na každém člověku v Kristu, je-li jeho duše živena svým duchem spolu s DS či tělem převážně.

sazeč

Male Poeet p?íspivku : 1699
Reputace : 2
Body : 1696
Registration date : 27. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

Naša duša nie je nesmrteľná. - Stránka 4 Empty Re: Naša duša nie je nesmrteľná.

Příspěvek  Anonymní 17/1/2011, 16:02

Zdravím všechny.

sazeč napsal:
Tedy je na každém člověku v Kristu, je-li jeho duše živena svým duchem spolu s DS či tělem převážně.
Takže spolu? Rozumím tomu správně? Pokud ano, pak to hodně vysvětluje.
sazeč napsal:
Každý člověk má v sobě ducha, díky hříchu po Adamovi, toho mrtvého,
kdežto díky milosti Kristovou krví, ducha oživujícího, ve kterém přebývá
Duch svatý.
No máš pravdu v tom, že při stvoření jak potvrzuje ap. Pavel v
1.K 15, 45 Takť i psáno jest: Učiněn jest první člověk Adam v duši živou, ale ten poslední Adam v ducha obživujícího.
K tomu se asi už moc vracet nebudeme, že? Ale ty píšeš výše, že díky hříchu, má člověk v sobě ducha, toho mrtvého. Kde prosím se o tomto mohu dočíst v Písmech? A je-li pravda, že až s příchodem Krista se objevil oživující duch, tak nevím, ale potom kdo nás oživuje nebo kdo oživil Adama při stvoření? Písma potvrzují, že Syn se podílel na stvoření, ale nic o tom, že by byl vdechován do chřípí hmoty aby byla stvořena duše živá neboli živý tvor, bytost, ne? Ale kdybychom toto všechno pominuly, pořád tu máme otázky:

-je oživující duch, který byl vdechnut do chřípí Adama totožný s DS?
-je druhý Adam - oživující duch totožný s DS?
-měl Kristus DS, hned, co se narodil na Zemi, nebo mu ho Otec propůjčil později?
-je-li oživující duch totožný s DS, proč potom jej Pán sliboval učedníkům, že jim pošle od Otce pomocníka DS?

Pozor, jiná věc je, že při stvoření Bůh a Syn používali DS, ale to neznamená, že každá stvořená věc má DS? Když už jsem označován jako ten, který se nevymanil z učení SJ, tak použiji jejich příklad či znázornění. Jestli žárovka svítí díky el. energii, a podobně byl-li DS používán při stvoření, je žárovka tou el. energií, je stvoření DS?

Ahoj sazeči, díky

yxoxs

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Naša duša nie je nesmrteľná. - Stránka 4 Empty Re: Naša duša nie je nesmrteľná.

Příspěvek  Anonymní 17/1/2011, 17:36

Zdravím všechny.

Pánové, mám dotaz:

Objevuje se ve SZ dualismus vzhledem k duši, nebo to je vliv řecké filosofie, která se vmísila do čisté pravdy zjevené v Písmech?

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Naša duša nie je nesmrteľná. - Stránka 4 Empty Re: Naša duša nie je nesmrteľná.

Příspěvek  sazeč 17/1/2011, 18:12

Yxoxsi, fajn že kladeš takové otázky.
Nuže, Bůh stvořil vše a v sedmém dni odpočinul... Proč?
Bůh vdechl dech života do chřípí a poté nasadil mj. i strom života... Proč?

Adam, živá duše, měl sice neporušeného ducha, tedy možnost s Bohem komunikovat ve svém duchu, ovšem byl ,nedostatečný´,jelikož Adam, duše, nebyl ve zkoušce. Kdyby obstál, mohl by se najíst ovoce se stromu života a vstoupit do sedmého dne a Kristus by nemusel zemřít a jako poslední Adam, oživující duch, byl zbytečný.
Tedy Bůh sice vdechl svůj dech života do chřípí, ale bez potřeby být v Kristu, byl duch jaksi ,nedokonalý´, neúplný ne proto, že Bůh si to přál, ale věděl, že nebýt v Kristu neobstojí nijaké zkoušce. Dle mého názoru Bůh věděl vše před stvořením všech věcí, jelikož si přál aby tyto tvorové byli svatí dle Jeho obrazu v plném smyslu do jejich dospělosti v poznání a zkušenostech pro tu skutečnost, že byli svobodní se rozhodovat konat to co Bůh žádá či nikoli.

Rodiče chovají své děti dle jejich možnosti ku dospělosti i přesto, že v mnohých věcech nerozumějí a klopýtají, stále se musí učit, jsou úžasné. Tak i první lidé byli úžasní, v Božích očích dokonalí, akorát jim chyběla zkušenost, zralost ku dospělosti. V historii jsme viděli, že bez Boha nelze ani jediný dodržet Zákon, leda v Kristu v nově narozeném duchu, vedoucí ke svátosti.

Proč Bůh stvořil skrze Syna? Proč ne přímo? Tohle je myslím odpověď.

sazeč

Male Poeet p?íspivku : 1699
Reputace : 2
Body : 1696
Registration date : 27. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

Naša duša nie je nesmrteľná. - Stránka 4 Empty Re: Naša duša nie je nesmrteľná.

Příspěvek  sazeč 17/1/2011, 18:28

Yxoxs:
-měl Kristus DS, hned, co se narodil na Zemi, nebo mu ho Otec propůjčil později?

Kristus byl zplozen Duchem svatým a měl ho již od narození a čekal až se dle Zákona stává dospělý muž. Byl plný Božství, plný Ducha svatého proto obstál všem zkouškám, jelikož je sám Stvořitel a tedy ,dospělý muž´. Sice po jeho křtu Otec oznámil jeho poslání, bylo to ve skutečnosti pro lidi, aby uvěřili a připravili se na tu cestu.


-je-li oživující duch totožný s DS, proč potom jej Pán sliboval učedníkům, že jim pošle od Otce pomocníka DS?

Oživující duch není DS, On v lidském duchu přebývá jako jeden duch.


Pozor, jiná věc je, že při stvoření Bůh a Syn používali DS, ale to neznamená, že každá stvořená věc má DS? Když už jsem označován jako ten, který se nevymanil z učení SJ, tak použiji jejich příklad či znázornění. Jestli žárovka svítí díky el. energii, a podobně byl-li DS používán při stvoření, je žárovka tou el. energií, je stvoření DS?

Záleží na tvorech, prosí-li o DS ve jménu Ježíš. Jinak byli všichni stvořeni DS, to je pravda. Stvoření není DS jako žárovka není proud. Málo-li proudu prochází, svítí málo a naopak. Ježíš plný Božství plně zrcadlil Boha Otce jako Světlo.

Ahoj yxoxsi!

sazeč

Male Poeet p?íspivku : 1699
Reputace : 2
Body : 1696
Registration date : 27. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

Naša duša nie je nesmrteľná. - Stránka 4 Empty Re: Naša duša nie je nesmrteľná.

Příspěvek  Anonymní 17/1/2011, 18:58

Zdravím všechny.

Díky sazeči, za vyčerpávající odpovědi, jak jsem psal již dříve, o mnohém vypovídající. Momentálně nemám čas reagovat, ale jak vidím tvé argumenty, tak nevím jestli to má cenu, viď? :-) Ale každý jsme nějakej ten duch jeden oživenej jinej umrtvenej, a jinej... to by mě zajímalo jak například takový Abraham prosí v Kristově jménu o DS? No nic! Pojďme se dále ptát? :-)

Hezký večer všem

yxoxs

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Naša duša nie je nesmrteľná. - Stránka 4 Empty Re: Naša duša nie je nesmrteľná.

Příspěvek  sazeč 17/1/2011, 19:17

No nic, psal jsem ve smyslu co je cílem Božím, aby všichni byli jedno, jedno v Kristu, jelikož jen v něm jest pokoj v neb i na zemi. Psáno na mnoha místech, víš-li to?
Víš, že v jednoduchosti je síla? Od toho se odvíjí dále a dále, jinak zmatek. Nemyslíš?

sazeč

Male Poeet p?íspivku : 1699
Reputace : 2
Body : 1696
Registration date : 27. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

Naša duša nie je nesmrteľná. - Stránka 4 Empty Re: Naša duša nie je nesmrteľná.

Příspěvek  Anonymní 17/1/2011, 19:35

Zdravím všechny.

Ano, v jednoduchosti je síla! Proč potom se zabývat filosofiemi a ne Slovem Božím?Protože mám ten pocit, že o nesmrtelné duši hovoří např. řecká filosofie než BS, nemyslíš?

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Naša duša nie je nesmrteľná. - Stránka 4 Empty Re: Naša duša nie je nesmrteľná.

Příspěvek  sazeč 17/1/2011, 23:03

Yxoxs:
Ano, v jednoduchosti je síla! Proč potom se zabývat filosofiemi a ne Slovem Božím?Protože mám ten pocit, že o nesmrtelné duši hovoří např. řecká filosofie než BS, nemyslíš?

Že nezabýváme Slovem Božím? V Ez.18:4 duše, která zhřeší, zemře.
SJ rozumí tak a je hotovo. Adam, živá duše, zhřešil, hned nezemřel. Čím to vysvětliš?
SJ si vysvětlují, že den znamená u Boha 1000 let,
nebo spíš začátek bědného života: ,,Rozmnožím útrapy tvého těhotenství....V potu tváře budeš jíst svůj chléb, dokud se nenavrátíš do země...v prach se obrátíš."?
Spíš věřím druhé verzi, tj. odloučení od Boha a sami se starat. Duše chátrá, jelikož není ve svém duchu DS, tj. duch mrtev, bezmoc a tak duše nezávislá na Bohu umírá (mrtva v Božích očích), u těla je tomu jinak, psáno, že se obrátí v prach.
Bůh řekl Adamovi, že je prach, tedy i duše? Duše se obrátí v prach? A což duše v krvi? Což značí Nebojte se těch, kdo tělo mohou zabít, ale duši nikoli?
Tonda výše uvedl, že je třeba najít vysvětlení v závěru Písem odhalujících se na povrch a ne na začátku se držet dogmat.

Ježíš vysvětlil saduceům, že Bůh je Bohem živých, ne mrtvých ohledně vzkříšení vyplývá, že smrt v Božích očích znamená odloučení spíš než doslovnou smrt, neexistenci.
Před těmito veršemi nelze přivřít oči, jak to dělají SJ.

sazeč

Male Poeet p?íspivku : 1699
Reputace : 2
Body : 1696
Registration date : 27. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

Naša duša nie je nesmrteľná. - Stránka 4 Empty Re: Naša duša nie je nesmrteľná.

Příspěvek  Anonymní 18/1/2011, 00:21

Zdravím všechny.

Ten text přeci, ale nehovoří o tom, že ten rozsudek je okamžitý, nebo ano? Pro mne je relevantní vysvětlení v NZ, že za hřích se platí smrtí a dar Boží je život.

Tvá argumentace je podobná tomu, když SJ vytrhnou jeden text, který v kontextu znamená něco jiného, pro podporu toho, aby mohli operovat tím, že den u Boha je 1000 let. Nevím proč bych měl usuzovat, že ten text, který jsi citoval by měl něco dokazovat nebo by z něj mělo být jasné, že duše není člověk, ale něco v něm nebo jeho součást?

Ježíš vysvětlil saduceům, že Bůh je Bohem živých, ne mrtvých ohledně vzkříšení vyplývá, že smrt v Božích očích znamená odloučení spíš než doslovnou smrt, neexistenci.
Když tedy Izraelité mluvili o Bohu jako o Bohu Abrahama, Izáka, Jákoba tím mysleli, že tito jejich předkové nezemřeli, ale stále žijí, tak jsi to myslel, rozumím tomu správně? Jestli tedy ano, mám opět otázku, je tedy i Bohem Adama a Evy? Jsou i naši prarodiče stále naživu?

Anonymní
Anonymní


Návrat nahoru Goto down

Naša duša nie je nesmrteľná. - Stránka 4 Empty Re: Naša duša nie je nesmrteľná.

Příspěvek  Tonda Vlas 18/1/2011, 01:43

yxoxs napsal:Zdravím všechny.

Ten text přeci, ale nehovoří o tom, že ten rozsudek je okamžitý, nebo ano? Pro mne je relevantní vysvětlení v NZ, že za hřích se platí smrtí a dar Boží je život.

Tvá argumentace je podobná tomu, když SJ vytrhnou jeden text, který v kontextu znamená něco jiného, pro podporu toho, aby mohli operovat tím, že den u Boha je 1000 let. Nevím proč bych měl usuzovat, že ten text, který jsi citoval by měl něco dokazovat nebo by z něj mělo být jasné, že duše není člověk, ale něco v něm nebo jeho součást?

Ježíš vysvětlil saduceům, že Bůh je Bohem živých, ne mrtvých ohledně vzkříšení vyplývá, že smrt v Božích očích znamená odloučení spíš než doslovnou smrt, neexistenci.
Když tedy Izraelité mluvili o Bohu jako o Bohu Abrahama, Izáka, Jákoba tím mysleli, že tito jejich předkové nezemřeli, ale stále žijí, tak jsi to myslel, rozumím tomu správně? Jestli tedy ano, mám opět otázku, je tedy i Bohem Adama a Evy? Jsou i naši prarodiče stále naživu?

Tonda Vlas

Male Poeet p?íspivku : 875
Reputace : 0
Body : 873
Registration date : 15. 04. 10

Návrat nahoru Goto down

Naša duša nie je nesmrteľná. - Stránka 4 Empty Re: Naša duša nie je nesmrteľná.

Příspěvek  Tonda Vlas 18/1/2011, 01:49

Tonda Vlas napsal:
yxoxs napsal:Zdravím všechny.

Ten text přeci, ale nehovoří o tom, že ten rozsudek je okamžitý, nebo ano? Pro mne je relevantní vysvětlení v NZ, že za hřích se platí smrtí a dar Boží je život.

Tvá argumentace je podobná tomu, když SJ vytrhnou jeden text, který v kontextu znamená něco jiného, pro podporu toho, aby mohli operovat tím, že den u Boha je 1000 let. Nevím proč bych měl usuzovat, že ten text, který jsi citoval by měl něco dokazovat nebo by z něj mělo být jasné, že duše není člověk, ale něco v něm nebo jeho součást?

Ježíš vysvětlil saduceům, že Bůh je Bohem živých, ne mrtvých ohledně vzkříšení vyplývá, že smrt v Božích očích znamená odloučení spíš než doslovnou smrt, neexistenci.
Když tedy Izraelité mluvili o Bohu jako o Bohu Abrahama, Izáka, Jákoba tím mysleli, že tito jejich předkové nezemřeli, ale stále žijí, tak jsi to myslel, rozumím tomu správně? Jestli tedy ano, mám opět otázku, je tedy i Bohem Adama a Evy? Jsou i naši prarodiče stále naživu?

Dle katolické víry jsou, Kristus je v mezičase mezi smrtí a zmrtvýchstáním vyvedl ze šeolu společně s Abahámem , Jicchakem i Jákobem, okamžitě se v ráji ocitl i lotr po pravici s ním zemřevší na kříži.

Tonda Vlas

Male Poeet p?íspivku : 875
Reputace : 0
Body : 873
Registration date : 15. 04. 10

Návrat nahoru Goto down

Naša duša nie je nesmrteľná. - Stránka 4 Empty Re: Naša duša nie je nesmrteľná.

Příspěvek  Martin Cibulka 18/1/2011, 10:05

yxoxs napsal:
Martin, napsal:
Netělesné složky člověka (jako NEFEŠ či RUACH) se však nerozpadají v prach a nepřestávají existovat, ale z těla vycházejí.
Pokud tomu tak je, proč o tom není zmínka v Kazateli?

Děkuji za reakci

P.S.
Možná to tak nevypadá, ale vážím si každého rozumného názoru, tím myslím i tebe Martine. :-) Že sním hned nesouhlasím, neznamená, že nad ním nepřemýšlím.

Ještě před několika dny jsi tvrdil: " Genesis je pro mne takovým základním kamenem od kterého se pak mohu odpíchnout - protože tam je popis stvoření duše-živé bytosti, tvora, člověka" (Fri 14 Jan ŕ 14:55), a teď je najednou důležitější Kazatel?

Nuže tedy, u Kazatele se slovo NEFEŠ nachází na těchto místech: 2:24, 4:8, 6:2, 6:3, 6:7, 6:9, 7:28. Který z těchto veršů popírá něco z toho, na co jsem poukazoval v Genesis?

Slovo RUACH se naproti tomu u Kazatele vyskytuje na těchto místech: 1:6, 1:14, 1:17, 2:11, 2:17, 2:26, 3:19, 3:21, 4:4, 4:6, 4:16, 5:16, 6:9, 7:8, 7:9, 8:8, 10:4, 11:4, 11:5, 12:7. Jen pro informaci, až do 2:26 je slovo RUACH v Překladu Nového světa Svatých písem u Kazatele překládáno jako "vítr". U Kazatele 12:7 však čteme: "a duch sám se vrátí k pravému Bohu, který jej dal". Ten překlad je však nepřesný. V hebrejštině není napsáno "a duch sám", jako by se snad člověk skládal pouze z těla a ducha, ale je napsáno VEHARUACH, což doslova přeloženo znamená "a ten duch". Kazatel zde neřeší, co všechno je součástí žijícího člověka, ale pouze poukazuje na to, co se děje s materiálem, z něhož bylo stvořeno tělo ("potom se prach vrátí do země"), a co se děje s RUACH (s jeho duchem). Ani zde tedy nevidím, že by něco odporovalo textu z 1.Mojžíšovy 35:18 a Skutků 20:10, na něž jsem se odvolával v souvislosti s duší (hebrejsky NEFEŠ, řecky PSYCHÉ).
Martin Cibulka
Martin Cibulka

Male Poeet p?íspivku : 3389
Age : 55
vztah k organizaci : Bývalý člen organizace SJ.
Reputace : 33
Body : 1239
Registration date : 30. 01. 06

http://www.apologie.wz.cz/

Návrat nahoru Goto down

Naša duša nie je nesmrteľná. - Stránka 4 Empty Re: Naša duša nie je nesmrteľná.

Příspěvek  sazeč 18/1/2011, 10:42

Yxoxs:
Ten text přeci, ale nehovoří o tom, že ten rozsudek je okamžitý, nebo ano? Pro mne je relevantní vysvětlení v NZ, že za hřích se platí smrtí a dar Boží je život.

Rozsudek byl okamžitý, to se ví jen s tím rozdílem, že okamžitě nezemřel i když zhřešil (člověk) a ne čekat 1000 let týkající se ducha v člověku. Duch zemřel okamžitě tj. odloučení od Boha, jelikož hřích vstoupil do Adama. Mzdou za hřích je smrt, ale dar Boží je věčný život, to je pravda, ovšem v Kristu Ježíši čili v DS, který přebývá v našem oživujícím duchu, který už neumírá a duše oživena.

Tvá argumentace je podobná tomu, když SJ vytrhnou jeden text, který v kontextu znamená něco jiného, pro podporu toho, aby mohli operovat tím, že den u Boha je 1000 let. Nevím proč bych měl usuzovat, že ten text, který jsi citoval by měl něco dokazovat nebo by z něj mělo být jasné, že duše není člověk, ale něco v něm nebo jeho součást?

Mluvíme o duši, a proto den u Boha je 1000 let se ji netýká. Spíš tento význam ukazoval majestát Boha, jelikož je stále Týž, minulý, přítomný a budoucí znaje dopředu několik let. Žalm 90:4
Před tebou přece tisíc let
uplyne jako včerejšek,
jak noční hodina!

Ježíš vysvětlil saduceům, že Bůh je Bohem živých, ne mrtvých ohledně vzkříšení vyplývá, že smrt v Božích očích znamená odloučení spíš než doslovnou smrt, neexistenci.
Když tedy Izraelité mluvili o Bohu jako o Bohu Abrahama, Izáka, Jákoba tím mysleli, že tito jejich předkové nezemřeli, ale stále žijí, tak jsi to myslel, rozumím tomu správně? Jestli tedy ano, mám opět otázku, je tedy i Bohem Adama a Evy? Jsou i naši prarodiče stále naživu?
[/quote]

Bůh není Bohem mrtvých, ale živých se týká především svých lidí, máš pravdu, protože byli věrní a čekali na lepší život v daleké budoucnosti až přišel Ježíš a pro ně vylil krev. Jinak ostatní duše ,mrtvé´ Bůh bere na vědomí, jelikož se píše, že všechny duše patří Bohu.

sazeč

Male Poeet p?íspivku : 1699
Reputace : 2
Body : 1696
Registration date : 27. 04. 09

Návrat nahoru Goto down

Naša duša nie je nesmrteľná. - Stránka 4 Empty Re: Naša duša nie je nesmrteľná.

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 4 z 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru